Έκθεση - 70 χρόνια Ελληνική Ραδιοφωνία

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
346
Μια εκπληκτική έκθεση λαμβάνει μέρος αυτές τις μέρες στο Ζάππειο.

Πρόκειται για το αφιέρωμα στα 70 χρόνια ελληνικής ραδιοφωνίας.

Κάνοντας μιά βόλτα στο Ζάππειο μπορεί να θαυμάσει κανείς:

- το ξεκίνημα της ραδιοφωνίας στη χώρα μας: διάφορες κονσόλες και συστήματα ήχου που δεν πιστεύεις πως υπάρχουν και λειτουργούν ακόμη, πρότυπη αίθουσα -τελείως μα τελείως- ρετρό εκπομπών, φωτό από τον πρώτο πομπό στα Λιόσια και το στούντιο στο Ζάππειο

- όλη την ιστορία της νεώτερης Ελλάδας να παρελαύνει από τα ερτζιανά:

πολιτικοί: πρωθυπουργοί, βασιλείς και υπουργοί

παραγωγοί τεχνικοί και καλλιτέχνες: τραγουδιστές συνθέτες στιχουργοί και ποιητές όλοι κάθισαν κάποτε μπροστά (ή πίσω) από τα μικρόφωνα της ΕΙΡ και έκαναν ή συμμετείχαν σε εκπομπές.

Μπορεί ακόμη να πάρει μιά γεύση από το ραδιόφωνο που μας μεγάλωσε:

ηχητικά ντοκουμέντα με τη θεία Λένα τη Λιλιπούπολη και τα παραμύθια του Ευγένιου Τριβιζά

τα μεγάλα αλλά και τα καθημερινά αθλητικά γεγονότα : ποδόσφαιρο, μπάσκετ βόλεϋ φόρμουλα 1

ψυχαγωγικές εκπομπές: μουσική, θέατρο και λογοτεχνία

όλα με το γύρισμα ένός κουμπιού να μας συντροφεύουν στην καθημερινότητά μας.

Εκδηλώσεις πολλές (που όμως ήδη έγιναν), ομιλίες, απίστευτο φωτογραφικό υλικό, μηχανήματα, περιοδικά και διάφορα διαφημιστικά έντυπα ολοκληρώνουν την έκθεση αφιέρωμα

Αν και είχε προγραμματιστεί να τελειώσει στις 31/1/09 πήρε παράταση μιά εβδομάδα ακόμη.

Όσοι μπορέσετε πηγαίνετε να τη δείτε.

Είναι πραγματικά μοναδική.
 
Εξαιρετική ομολογουμένος έκεθση για να 70 χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας στο Ζάππειο, είχα την τύχη να την επισκευτώ στις αρχές Ιανουαρίου που κατάβηκα στην Αθήνα.

Πάρτε μαι μικρή γεύση από την έκθεση αυτή

10682.jpg10683.jpg10684.jpg10685.jpg10686.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Juanita για το post!

Να προσθέσω μόνο ότι στην είσοδο/έξοδο της έκθεσης, η ΕΡΤ έχει ένα μίνι "περίπτερο", στο οποίο μπορεί κανείς να αγοράσει:

1. τις σειρές της ΕΡΤ που έχει διαθέσει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ μέχρι σήμερα

2. δύο πολύ ενδιαφέροντα λευκώματα:

1. το Λεύκωμα της Έκθεσης ("70 χρόνια Ελληνική Ραδιοφωνία") με πλούσιο φωτογραφικό υλικό αλλά και CD με κάποια από τα ιστορικά ηχητικά ντοκουμέντα της Ραδιοφωνίας μας.

2. ένα Λεύκωμα - Αφιέρωμα στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (για τα 40 της χρόνια) με επίσης πλούσιο φωτογραφικό υλικό από παλαιά τεύχη του περιοδικού, φωτογραφίες εξωφύλλων, ιστορία/εξέλιξη των τηλεοπτικών σταθμών και των τηλεοπτικών σειρών που προβλήθηκαν.

Αν και λίγο "τσιμπημένα" και τα δύο Λευκώματα είναι αρκετά προσεγμένα.

Α! Ξέχασα να σας πω ότι στο περίπτερο της ΕΡΤ μπορείτε να κάνετε ερωτήσεις σχετικές με το Αρχείο (ποιες σειρές πρόκειται να διαθέσει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ κτλ) - το άψογα καταρτισμένο/ενημερωμένο προσωπικό της ΕΡΤ θα κάνει κάθε προσπάθεια να σας δώσει εμπεριστατωμένες απαντήσεις :burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Α! Ξέχασα να σας πω ότι στο περίπτερο της ΕΡΤ μπορείτε να κάνετε ερωτήσεις σχετικές με το Αρχείο (ποιες σειρές πρόκειται να διαθέσει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ κτλ) - το άψογα καταρτισμένο/ενημερωμένο προσωπικό της ΕΡΤ θα κάνουν κάθε προσπάθεια να σας δώσουν εμπεριστατωμένες απαντήσεις :burn:
Όταν πήγα πάντως εγώ στην έκθεση στο περίπτερο της ΕΡΤ ήταν μια κοπελίτσα 18-19 χρονών. Τι να την ρωτήσεις και τι να σου απαντήσει. Άλλωστε και εσείς που βρήκατε εκεί έναν πιο ΑΡΜΟΔΙΟ άνθρωπο, μάλλον το σάλιο σας χαλάσατε παρά πληροφορηθήκατε.
 
@Τσαλκ οι φωτογραφίες σου είναι εκπληκτικές. :D

Εγώ θα ξαναπάω το άλλο Σάββατο προκειμένουν να την ξαναδώ με την ησυχία μου (σήμερα βιαζόταν ο Τζιμ και την είδαμε "στα πεταχτά":( )

Επιπλέον θέλω και να αποκτήσω τα δύο λευκώματα που αναφέρει ο Bernard. :dribble:Κοστίζουν 20 και 30 ευρουλάκια αντίστοιχα αλλά τα αξίζουν και με το παραπάνω.

Επιπλέον στην έκθεση μπορεί (κατόπιν συνεννόησης με την ΕΡΑ) να ηχογραφήσει κανείς τη δική του εκπομπή. Οι καλύτερες θα βραβευτούν και θα παρουσιαστούν στα προγράμματα της ΕΡΑ )

Για σχολεία και μαθητές καθημερινά υπάρχουν εξειδικευμένοι ξεναγοί. Όσοι έχουν πιτσιρίκια αξίζει να την επισκεπτούν.
 
Τα λευκώματα είναι πολύ ωραία και τα 2,αν και εγώ τουλάχιστον πήρα μόνο της Ραδιοτηλεόρασης (30 ευρώ). Ίσως να έπρεπε να πάρω και το άλλο (αν και το ξεφύλισα κανά 10λέπτο δεν πήρα τελικά).Χαίρομαι που σου άρεσαν οι φωτογραφίες από την έκθεση, σύντομα θα βάλω και άλλες.Μια πραγματικά ωραία έκθεση την οποία συστήνω σε όλους να πάνε να την δούνε.
 
Με συγχωρείτε, αλλά η έκθεση δεν τελείωσε ακόμα; Εϊχα την εντύπωση ότι τελείωνε 31 Γενάρη....

Όπως και νά 'χει, μιλάμε για μια προσεγμένη έκθεση με σημαντικότατα ηχητικά ντοκουμέντα να τη συνοδεύουν. Δύο φορές την επισκέφθηκα...

Και τα δύο λευκώματα, τα οποία αγόρασα, τα θεωρώ εκπληκτικά και -προσωπικά- σε χαμηλή τιμή, σύμφωνα με την ποιότητα τους.

Μακάρι οι της ΕΡΤ να κάνουν μια -τουλάχιστον- αντίστοιχη, στα πενηντάχρονα της τηλεόρασης... Και με τα ανάλογα λευκώματα!!!

Παραθέτω και τις δικές μου φωτογραφίες:

10703.jpg

Το λογότυπο του Εθνικού Ιδρύματος Ραδιοφωνίας

10704.jpg

Το ρολόι που εμφανιζόταν πριν τις ειδήσεις της ΥΕΝΕΔ, είναι τελικά της δεκαετίας του '60 και ανήκει στο ΕΙΡ, σύμφωνα με την έκθεση...

10705.jpg

Εκπομπή!!!

10706.jpg

Μαρμάρινη πλάκα από επαρχιακό σταθμό του ΕΙΡ.

10707.jpg

Παλιό μικρόφωνο. Υπήρχε φωτογραφία στην έκθεση με τον Αρχιεπίσκοπο Μακάριο να απευθύνεται στους Έλληνες μέσω αυτού του μικροφώνου...

10708.jpg

Από αυτό αρχίσαν όλα...

10709.jpg

Από τη δισκοθήκη της Ραδιοφωνίας

10710.jpg

Διεύθυνση Ραδιοφωνίας Υπηρεσίας Ενημερώσεως Ενόπλων Δυνάμεων

10711.jpg

Ραδιοφωνία Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης 2

10712.jpg

Ραδιοφωνία Εθνικού Ιδρύματος Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχίζω με μερικές ακόμα φωτογραφίες της έκθεσης για τα 70 χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας

10715.jpg

10687.jpg

αφίσα με διαφήμηση της έκθεσης

10714.jpg

γενική εικόνα της έκθεσης

10716.jpg

γενική εικόνα της έκθεσης

10713.jpg

παλιά μικρόφωνα του ΕΙΡ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Όταν πήγα πάντως εγώ στην έκθεση στο περίπτερο της ΕΡΤ ήταν μια κοπελίτσα 18-19 χρονών. Τι να την ρωτήσεις και τι να σου απαντήσει. Άλλωστε και εσείς που βρήκατε εκεί έναν πιο ΑΡΜΟΔΙΟ άνθρωπο, μάλλον το σάλιο σας χαλάσατε παρά πληροφορηθήκατε.
tsalk, είσαι μου φαίνεται λίγο αυστηρός στην κρίση σου.

Εμείς 5 λεπτά μόνο περάσαμε με τους ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ (υπαλλήλους άνω των ...άντα (για να μην πω άνω των ...ήντα)) και μάθαμε νέα και ενδιαφέροντα πράγματα κοντά τους, όπως:

1. Κατ' αρχήν γελιέστε οικτρά αν νομίζετε ότι το "Λούνα Παρκ" (1974-81) ήταν παραγωγή της ΕΡΤ - του MEGA ήταν και η καημένη ΕΡΤ πώς να το διαθέσει με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?

2. Μην περιμένετε να βγάλει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ νεότερες σειρές, διότι βγάζει μόνο σειρές της δεκαετίας του '70 (άντε βία '80), βλ. "Παππούδες εν δράσει".

Αυτά τα λίγα περί ενημέρωσης προσωπικού ΕΡΤ...

...πάντως η έκθεση αξίζει πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εξαιρετικες φωτογραφιες.Στεναχωριεμαι που αμελησα την επισκεψη...
 
bernard.c είπε:
tsalk, είσαι μου φαίνεται λίγο αυστηρός στην κρίση σου.Εμείς 5 λεπτά μόνο περάσαμε με τους ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ (υπαλλήλους άνω των ...άντα (για να μην πω άνω των ...ήντα)) και μάθαμε νέα και ενδιαφέροντα πράγματα κοντά τους, όπως:

1. Κατ' αρχήν γελιέστε οικτρά αν νομίζετε ότι το "Λούνα Παρκ" (1974-81) ήταν παραγωγή της ΕΡΤ - του MEGA ήταν και η καημένη ΕΡΤ πώς να το διαθέσει με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?

2. Μην περιμένετε να βγάλει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ νεότερες σειρές, διότι βγάζει μόνο σειρές της δεκαετίας του '70 (άντε βία '80) (όπως το "Παππούδες εν δράσει!")

Αυτά τα λίγα περί ενημέρωσης προσωπικού ΕΡΤ...

...πάντως η έκθεση αξίζει πολύ!
Έγραψες πάλι, όπως πάντα!!!
 
stam1370 είπε:
Έγραψες πάλι, όπως πάντα!!!
stam1370, πιστεύω πως τις "ατάκες" της εν λόγω υπαλλήλου της ΕΡΤ θα τις "μνημονεύουμε" καιρό... :D

tsalk και stam1370, ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες που βάλατε!

:thanx2:

Είναι πάρα πολύ καλές (επαγγελματικές θα έλεγα)!
 
Wally είπε:
Παιδια εξαιρετικες φωτογραφιες.Στεναχωριεμαι που αμελησα την επισκεψη...
Wally, μπορείς ακόμη να πας να την δεις. Πήρε παράταση μέχρι τις 8/2/09 :cool:
 
tsalk και stam1370 υπεροχες οι φωτογραφιες σας.

bernard.c υπεροχα τα σχολια σου (οπως παντα)
 
bernard.c είπε:
tsalk, είσαι μου φαίνεται λίγο αυστηρός στην κρίση σου.Εμείς 5 λεπτά μόνο περάσαμε με τους ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ (υπαλλήλους άνω των ...άντα (για να μην πω άνω των ...ήντα)) και μάθαμε νέα και ενδιαφέροντα πράγματα κοντά τους, όπως:

1. Κατ' αρχήν γελιέστε οικτρά αν νομίζετε ότι το "Λούνα Παρκ" (1974-81) ήταν παραγωγή της ΕΡΤ - του MEGA ήταν και η καημένη ΕΡΤ πώς να το διαθέσει με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?

2. Μην περιμένετε να βγάλει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ νεότερες σειρές, διότι βγάζει μόνο σειρές της δεκαετίας του '70 (άντε βία '80), βλ. "Παππούδες εν δράσει".

Αυτά τα λίγα περί ενημέρωσης προσωπικού ΕΡΤ...

...πάντως η έκθεση αξίζει πολύ!

Δεν ξέρω αν είμαι αυστηρός στην κρίση μου όπως λες, πάντως από ανθρώπους που ουσιαστικά εμείς τους πληρώνουμε μέσω της ΕΡΤπερίμενα λιγάκι παραπάνω ενημέρωση για κάποια πράγματα που είναι και μέρος της δουλειάς τους και όχι να τους ενημερώνει ο κόσμος που πήγε να δει την έκθεση.

Όπως και να χει το πράγμα συνολικά αξίζει ένα μπράβο η όλη προσπάθεια της Ε.ΡΑ.

Θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει κάτι ανάλογο και για την τηλεόραση κάποια στιγμή
 
tsalk είπε:
Δεν ξέρω αν είμαι αυστηρός στην κρίση μου όπως λες, πάντως από ανθρώπους που ουσιαστικά εμείς τους πληρώνουμε μέσω της ΕΡΤ περίμενα λιγάκι παραπάνω ενημέρωση για κάποια πράγματα που είναι και μέρος της δουλειάς τους και όχι να τους ενημερώνει ο κόσμος που πήγε να δει την έκθεση.
tsalk, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες - απλά αστιευόμουν... ;)

tsalk είπε:
Όπως και να χει το πράγμα συνολικά αξίζει ένα μπράβο η όλη προσπάθεια της Ε.ΡΑ.
Και σε αυτό συμφωνώ - άντε, να λέμε και κανένα καλό λόγο (που και που) για την ΕΡΤ!

tsalk είπε:
Θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει κάτι ανάλογο και για την τηλεόραση κάποια στιγμή
Μακάρι...
 
Νεώτερη πολιτική ιστορία στην ΕΡΑ

Στην είσοδο της έκθεσης μπορούσε κανείς να προμηθευτεί ένα MP3 με 199 ηχογραφημένα μηνύματα τα οποία μπορούσε να ακούσει όσο θα έβλεπε το αρχειακό φωτογραφικό υλικό της ΕΡΑ.

Το πρώτο ήταν ο γνωστός "τσοπανάκος" που ακούγαμε μέχρι και τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '80 από το ραδιόφωνο.

Στα επόμενα μηνύματα δέσποζαν:

Το διάγγελμα της 4ης Αυγούστου από τον Ιωάννη Μεταξά10772.jpg

Ακολουθούν το 1ο Πολεμικό ανακοινωθέν από τον Κώστα Σταυρόπουλο, η Βέμπο με το εμψυχωτικό "Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του" και το ιστορικό διάγγελμα του Γ. Παπανδρέου στο Σύνταγμα στις 18/10/1944

(Εδώ ο Γεώργιος Β' και η σύζυγός του εγκαινιάζουν τον πρώτο ραδιοφωνικό πομπό (στα Λιόσια νομίζω) το 1938 )

10767.jpg

Ο θάνατος του Γεωργίου και το διάγγελμα του αδελφού του Παύλου

10771.jpg

Η πρώτη τηλεφωνική συνέντευξη του Μακαρίου από τη Μαδαγασκάρη

10757.jpg

Επιστροφή Καραμανλή και δηλώσεις του στο αεροδρόμιο

(εδώ εκδηλώσεις Πατησιωτών από την επιστροφή Καραμανλή 1959)

10773.jpg

Δηλώσεις του Γ. Παπανδρέου το 1964 μετά τη νίκη της Ενώσης Κέντρου

(εδώ ο γιός του Αντρέας με τα εγγόνια του)

10774.jpg

Μήνυμα του Παπαδόπουλου προς τους καθηγητές του Πανεπιστημίου

(εδώ φωτό από τις εκλογές του '71 )

10766.jpg

Στη συνέχεια, διάφορα μηνύματα της πολιτικής ηγεσίας από τη Μεταπολίτευση ως τις μέρες μας.

Όλες οι φωτογραφίες είναι παρμένες από την έκθεση για τα 70 χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας και ανήκουν στο υλικό της ΕΡΑ και σε ιδιώτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα η αξιέραστος χαριτόβρυτος κυρία της εισόδου με ενημέρωσε χαμογελώντας μεν σφάζοντας δε ότι δεν γνωρίζει καν τι σειρές κυκλοφορούν ήδη. Είναι λέει δουλειά και ως δουλειά είναι ρουτίνα και δεν συνάδει με την προσωπική της ζωή. Παιδιά ειλικρινά όταν δουλεύεις σε λαϊκή ή ακαδημαϊκή βιβλιοθήκη δεν έχεις την περιέργεια (δε θα πω υποχρέωση, αν και το θεωρώ υποχρέωση ως ψώνιο βιβλιοθηκονόμος) να δεις τι κυκλοφορεί σε νέες εκδόσεις και τεχνολογικά επιτεύγματα εκτός εργασίας ώστε να κάνει τη δουλειά σου καλύτερη ή να τη διαφημίσεις; Τι διαλο κάνουν εκεί στην ΕΡΤ πια και κουράζονται τόσο που δε θέλουν να ασχοληθούν και εκτός 8ώρου (μάλλον 3ωρου ένεκα Δημόσιο). Μη με κρατάτε μη με κρατάτε....
 
Εμμμ... :eek: ήταν σίγουρο πως οι εν λόγω υπάλληλοι ήταν της ΕΡΤ και όχι κάποιοι υπάλληλοι της Ραδιοφωνίας ώστε να γνωρίζουν τι έχει εκδώσει η Ραδιοτηλεόραση και τί πρόκειται να εκδώσει ;;;;

Η έκθεση ήταν για τη Ραδιοφωνία της οποίας το υλικό ήταν άπαιχτο.

Τώρα, αν η Ραδιοτηλεόραση φρόντισε να ξεπουλήσει το στοκ με τις σειρές που είχε εκδώσει γιατί θα πρέπει οι υπάλληλοι να γνωρίζουν τα ενδεχόμενα σχέδιά της για επανακυκλοφόρηση παλαιών σειρών;;;

Δλδ, αν η Compupress πχ ξεπουλούσε παλιά της τεύχη σε έκθεση για Η/Υ στο Φάληρο είναι υποχρεωμένοι οι υπάλληλοί της να γνωρίζουν τι σκέφτεται το αφεντικό τους να εκδώσει τους επόμενους μήνες στο PC Master;;;;:burn:
 
Το θέατρο στην ΕΡΑ

Στο MP3 μπορούσε κανείς επίσης να ακούσει πάρα πολλά αποσπάσματα από τα θεατρικά έργα που είχε "ανεβάσει" η ΕΡΑ.

Μέσα από τα μικρόφωνά της είχαν δώσει ρεσιτάλ ερμηνείας όλα τα ιερά τέρατα του ελληνικού θεάτρου.

Πάρτε μιά ιδέα από το αρχειακό υλικό της ΕΡΑ.

10777.jpg

10781.jpg

10782.jpg

10763.jpg

10783.jpg

Και δε θέλω σχόλια για το ποιοί είναι στις φωτό... 8)

Από το αυτί και στον Johnalepou :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα