Έλεγχος Επίδοσης Α', Β', Γ' Λυκείου - Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο (ΕΠΛ) 1991-94

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Αντε να δουμε ποιοι αλλοι πηγατε σε ΕΠΛ...σχολειο που δεν υπαρχει, νομιζω λεγονται ΕΠΑΛ..

Σιγα μη δειτε βαθμολογιες...next year..

Στην Α' λυκειου ειχαμε γενικα μαθηματα και καποια εργαστηρια. Στα εργαστηρια(Τεχνολογια Παραγωγης) καναμε και την ομαδικη εργασια που ειδατε εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25703-%CF%EC%E1%E4%E9%EA%DE-%E5%F1%E3%E1%F3%DF%E1-1%E7%F2-%CB%F5%EA%E5%DF%EF%F5-%C5%ED%E9%E1%DF%E1-%D0%EF%EB%F5%EA%EB%E1%E4%E9%EA%DC-%CB%FD%EA%E5%E9%E1-%28%C5%D0%CB%29

Στην Β' ειχαμε τους κύκλους, δηλαδη μαθηματα καποιας κατευθυνσης.

Στην Γ' ειχαμε κλαδους που σε οδηγουσανε σε καποια σχολη ή επαγγελμα.

Οπως βλεπετε ημουνα στον Κ10 - Εφαρμοσμενων τεχνων. Αγαπημενο μαθημα "Γραμματα και Αριθμοι".
 
Ωραία ευρήματα!

Τι μάθημα ήταν το ''Γράμματα και Αριθμοί'';
 
Οχι, Τηλεπαιχνιδι δεν ηταν :D ...ευτυχως...για τους καθηγητες...

Μαθαιναμε να σχεδιαζουμε γραμματοσειρες, λογοτυπα, οτι ειχε σχεση με γραμματα και αριθμους.

Οι ασκησεις ειχαν να κανουν με λογοτυπα για(ψευτικες) εταιριες...
 
Πολυ εξυπνο, πρωτοτυπο και δημιουργικο!

Μακαρι να το ειχαμε κι εμεις.
 
bambinella 100 είπε:
Πολυ εξυπνο, πρωτοτυπο και δημιουργικο!Μακαρι να το ειχαμε κι εμεις.
Ηταν ο κλαδος που ειχε να κανει με τεχνες, αν δεις τα μαθηματα ηταν ολα σχετικα με σχεδιο...

Παντως μαθητες ΕΠΛ δεν βρεθηκαν να απαντησουν μεχρι τωρα....
 
ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑΡΑ! Δεν υπάρχει λύκειο που να συγκρίνεται.

Ήταν σαν και-τεχνικό-και-γενικό μαζί. Είχε και κλάδους είχε και δέσμες.

Είχε νομίζω μια ώρα παραπάνω τη μέρα.

Είχε μετά τα μαθήματα και έξτρα προαιρετικά μαθήματα. Πχ. εγώ είχα πάει εκεί και... Ιταλικά.

Συνήθως παίρνανε καθηγητές εθελοντές πιο "ψαγμένους".

Πολλά στοιχεία του ήταν πρότυπα.

Δυστυχώς ήταν ακριβό σχολείο στη λειτουργία του.
 
NLS είπε:
ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑΡΑ! Δεν υπάρχει λύκειο που να συγκρίνεται.
Ειπα και γω, ουτε ενα μελος δεν πηγε ΕΠΛ????

Καποια στιγμη θα ανεβασω και την ατομικη εργασια της Α' ταξης...
 
Πολυ ενδιαφερον! Ειδικα τα μαθηματα κατευθυνσης (?) σχεδιου που περιλαμβανουν και ιστορια της τεχνης.

Αλλα το μαθημα της "Ελληνικης οικονομιας" πραγματικα με εστειλε. Αποτελουσε ξεχωριστο τομεα απο τοτε; :biglaugh::biglaugh:
 
sunset89 είπε:
Πολυ ενδιαφερον! Ειδικα τα μαθηματα κατευθυνσης (?) σχεδιου που περιλαμβανουν και ιστορια της τεχνης.Αλλα το μαθημα της "Ελληνικης οικονομιας" πραγματικα με εστειλε. Αποτελουσε ξεχωριστο τομεα απο τοτε; :biglaugh::biglaugh:
Ισως ξεκινησω ενα θεμα σχετικο με τον κλαδο.

Για την οικονομια δεν μπορω να σου πω πολλα. Δεν τα θυμαμαι, αλλα και τοτε περισσοτερο με ενδιαφερανε τα μαθηματα του κλαδου.

Σε τι Λυκειο πηγαινες? Δεν ειχε καποιο μαθημα οικονομιας;
 
pardalotzatziki είπε:
Ισως ξεκινησω ενα θεμα σχετικο με τον κλαδο.
Για την οικονομια δεν μπορω να σου πω πολλα. Δεν τα θυμαμαι, αλλα και τοτε περισσοτερο με ενδιαφερανε τα μαθηματα του κλαδου.

Σε τι Λυκειο πηγαινες? Δεν ειχε καποιο μαθημα οικονομιας;
Να ξεκινήσεις!

Σε Ενιαίο. Ο κλάδος μου δεν ήταν αυτός, οπότε κάποιες Αρχες Οικονομικης Θεωριας που υπηρχαν στα γενικης παιδειας, δεν τα προσεχε κανεις που δεν τα εδινε πανελληνιες και ο καθηγητης ηταν και αδιαφορος για το αν παρακολουθουμε. :D
 
Τι μου θυμισες τωρα! Εγω πηγαινα στο ΕΠΛ το 1995 ο κλαδος των εφαρμοσμενων τεχνων ηταν ο πιο καβατζομενος,γιατι δεν ηθελε καθολου διαβασμα κι ολοι περνουσαν ανετα και με μεγαλο βαθμο (υπηρχαν και οι εξαιρεσεις βεβαια) Ηταν παντως απο τα καλυτερα λυκεια.Θυμαμαι στο μαθημα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ μου ειχαν δωσει ενα θεμα να παρουσιασω ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΜΑΞΑΣ οταν μου ειπε ο καθηγητης οτι πρεπει να ψαξω πληροφοριες για την ιστορια της αμαξας και να γραψω τουλαχιστον 10 σελιδες μαζι με φωτο,μου αρεσε πολυ σαν ιδεα,σκεφτητε οτι της πληροφοριες τις επαιρνες η ψαχνοντας με τις ωρες διαφορες εγκυκλοπαιδειες η απο δημοσια βιβλιοθηκη,ιντερνετ ουτε καν!! Οταν τελειωσα την εργασια μετα απο 1 μηνα περιπου,παω στον καθηγητη και του λεω ''οριστε η εργασια κυριε καθηγητα!! 17 σελιδες εγραψα,εκανα και πλαστικοποιηση την εξωτερικη εμφανιση τι αλλο θελετε!! εκεινος της ριχνει μια γρηγορη ματια και μετα μου λεει ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!! πηρες το ενα 10αρη.Εγω εμεινα [edit]!! του απαντω '' 20 θελετε να πειτε οχι 10, Η εργασια σου μου λεει πιανει 10 το αριστο,εσυ τωρα θα παρεις την εργασια σου και μολις χτυπησει το κουδουνι και μπουμε για μαθημα,θα κανεις πρωτος την παρουσιαση στο θεμα που εργαστηκες.

Εμεινα παγοκολωνα, δεν ειχα διαβασει ουτε μια σελιδα απ'αυτα που ειχα γραψει.

Μπηκαμε μεσα, φωναζει ο καθηγητης το ονομα μου,παω εγω στην εδρα και αρχιζω να διαβαζω αυτα που ειχα γραψει,ο καθηγητης βεβαια με σταματησε γιατι ηθελε να τα λεω απ'εξω και οχι να τα διαβαζω,με τα πολλα! μου εδωσε αλλη μια εβδομαδα για να την διαβασω.Ο βαθμος που πηρα ηταν 17 δεν τα πηγα καλα στην παρουσιαση.

Αυτα που θα μου μεινουν αξεχαστα παντως απο το ΕΠΛ ηταν τα ψυχαγογικα παρτυ σε disco και club απιστευτες στιγμες και ωραια χρονια, που λειπουν δυστυχως στις μερες μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Axilleas1981 είπε:
Τι μου θυμισες τωρα!
Επιτελους, κι αλλος μαθητης ΕΠΛ. Ηταν ωραιο σχολειο. Ειχε ενδιαφεροντα μαθηματα, εκτος απο του κορμου.

Εσυ λες οτι οι μαθητες του Κ10 ημασταν χαλαροι και εχεις καποιο δικιο γιατι γλυτωναμε απο μαθηματα κορμου(μαθηματικα π.χ. μπρρρρρ).

Αλλα αν πηγαινες για καβατζα οπως λες μαλλον θα πατωνες, ηθελε να πιανει λιγο το χερι σου.

Εχεις κατι απο την παρουσιαση σου;

Εγω εχω την εργασια αλλα και το μοντελο που ειχα φτιαξει. Θα ανοιξω θεμα και για αυτο. Αν εχεις οτιδηποτε απο τοτε, να το ανεβασεις. :wave:
 
pardalotzatziki είπε:
Επιτελους, κι αλλος μαθητης ΕΠΛ. Ηταν ωραιο σχολειο. Ειχε ενδιαφεροντα μαθηματα, εκτος απο του κορμου.Εσυ λες οτι οι μαθητες του Κ10 ημασταν χαλαροι και εχεις καποιο δικιο γιατι γλυτωναμε απο μαθηματα κορμου(μαθηματικα π.χ. μπρρρρρ).

Αλλα αν πηγαινες για καβατζα οπως λες μαλλον θα πατωνες, ηθελε να πιανει λιγο το χερι σου.

Εχεις κατι απο την παρουσιαση σου;

Εγω εχω την εργασια αλλα και το μοντελο που ειχα φτιαξει. Θα ανοιξω θεμα και για αυτο. Αν εχεις οτιδηποτε απο τοτε, να το ανεβασεις. :wave:
Εχεις δικιο! Αν δεν επιανε το χερι σου δεν εκανες τιποτα.

Το φιλαρακι μου που ηταν σ'αυτο τον κλαδο,δεν μπορουσε να κανει καλα σχεδια,τα βαριοταν ολ'αυτα

πηγε μονο και μονο για να μην εχει πολλα διαβασματα και να βγαλει κανενα βαθμο.

Με τα πολλα καταφερε να βγαλει ενα 15.

Οι εργασιες που καναμε,δεν μας της εδιναν πισω,της κρατουσαν σαν αρχειο στο σχολειο για τους επομενους μαθητες.

Καναμε παρα πολλα πραγματα, απο ξυλο,λαμαρινες,ηλεκτρολογικες κατασκευες,κτλ.

Το δικο μου εργο ηταν ενα μπουζουκι,(μονο μπουζουκι δεν ηταν αυτο)

Απο πλευρας εμφανισεις ηταν πολυ καλο,απο ηχο τρυπιος ντενεκες.

Το εχω ακομα, θα το βγαλω φωτο και θα το ανεβασω.

Μετα το ΕΠΛ πηγα τεχνικη σχολη για ηλεκτρολογος,αλλο απιστευτο σχολειο.

Εκει καναμε τα πιο τρελα πραγματα,ενα μονο θα πω! η ταξη μου ηταν τοσο κοντα με την θαλασσα, που πολλες φορες,

εφερναν καποιοι μαθητες πεταχταρια και ψαρευαν!! #) (ειμαι απο ΣΑΜΟ) ριχναμε πολυ γελιο.

Ξερεις τι ειναι να εισαι μεσα στην ταξη,να καθεσαι στο θρανιο σου, και να πετας πεταχταρι;αλλο να το λεω κι αλλο να το ζεις!! Ωραιες εποχες !!!
 
Axilleas1981 είπε:
Εχεις δικιο! Αν δεν επιανε το χερι σου δεν εκανες τιποτα.Το φιλαρακι μου που ηταν σ'αυτο τον κλαδο,δεν μπορουσε να κανει καλα σχεδια,τα βαριοταν ολ'αυτα

πηγε μονο και μονο για να μην εχει πολλα διαβασματα και να βγαλει κανενα βαθμο.

Με τα πολλα καταφερε να βγαλει ενα 15.

Οι εργασιες που καναμε,δεν μας της εδιναν πισω,της κρατουσαν σαν αρχειο στο σχολειο για τους επομενους μαθητες.

Καναμε παρα πολλα πραγματα, απο ξυλο,λαμαρινες,ηλεκτρολογικες κατασκευες,κτλ.

Το δικο μου εργο ηταν ενα μπουζουκι,(μονο μπουζουκι δεν ηταν αυτο)

Απο πλευρας εμφανισεις ηταν πολυ καλο,απο ηχο τρυπιος ντενεκες.

Το εχω ακομα, θα το βγαλω φωτο και θα το ανεβασω.

Μετα το ΕΠΛ πηγα τεχνικη σχολη για ηλεκτρολογος,αλλο απιστευτο σχολειο.

Εκει καναμε τα πιο τρελα πραγματα,ενα μονο θα πω! η ταξη μου ηταν τοσο κοντα με την θαλασσα, που πολλες φορες,

εφερναν καποιοι μαθητες πεταχταρια και ψαρευαν!! #) (ειμαι απο ΣΑΜΟ) ριχναμε πολυ γελιο.

Ξερεις τι ειναι να εισαι μεσα στην ταξη,να καθεσαι στο θρανιο σου, και να πετας πεταχταρι;αλλο να το λεω κι αλλο να το ζεις!! Ωραιες εποχες !!!
To μπουζουκι ηταν εργασια για τα εργαστηρια της πρωτης λυκειου;; Αν ναι, ανεμενα θα ανοιξω θεμα για την ατομικη εργασια.

Τωρα θυμηθηκα οτι και γω ειχα κανει την γραπτη εργασια με θεμα τον ατμο και τις ατμομηχανες.

Ε οχι, για ψαρεμα μεσα στο μαθημα δεν εχω ακουσει.....καναμε και μεις διαφορα....αλλα εσεις ζουσατε την οικογενεια.... :D
 
pardalotzatziki είπε:
To μπουζουκι ηταν εργασια για τα εργαστηρια της πρωτης λυκειου;; Αν ναι, ανεμενα θα ανοιξω θεμα για την ατομικη εργασια.Τωρα θυμηθηκα οτι και γω ειχα κανει την γραπτη εργασια με θεμα τον ατμο και τις ατμομηχανες.

Ε οχι, για ψαρεμα μεσα στο μαθημα δεν εχω ακουσει.....καναμε και μεις διαφορα....αλλα εσεις ζουσατε την οικογενεια.... :D
Ναι το μπουζουκι οπως και η εργασια ηταν στην Α'ΕΠΛ, Οι αλλοι βεβαια ειχαν αλλο θεμα και αλλη εργασια.

Εγω επελεξα το μπουζουκι γιατι μου αρεσαν και ακομα μου αρεσουν,τα μουσικα οργανα.

Ο φιλος μου ειχε φτιαξει ενα τρενο απο ξυλο και λαμαρινα.Πολυ καλο το ειχε κανει ειχε 4 ξυλινα βαγονια με παραθυρα και πορτες απο λαμαρινα,τελειο ηταν!! Οταν πρωτο εκανα αυτο το μαθημα μου θυμισε την ξυλοκοπτικη που καναμε στο δημοτικο και τα κοριτσακια εκαν ραπτικη,Τετοια ηταν η ατμοσφαιρα,δημιουργικη και χαρουμενη.

Οσο για το ψαρεμα στην ΤΕΣ ειχε γινει για ενα μικρο χρονικο διαστημα γιατι μετα ειχε κρυωσει το ολο σκηνικο.

Βεβαια ποτε δεν εβγαλαν τιποτα!το εκαναν μονο και μονο για να γελασουμε.

Μετα καναμε χειροτερα :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Axilleas1981 είπε:
μου θυμισε την ξυλοκοπτικη που καναμε στο δημοτικο και τα κοριτσακια εκαν ραπτικη
Δεν καναμε ποτε κατι τετοιο στο Δημοτικο! Μηπως ηταν τοπικο το θεμα;
 
pardalotzatziki είπε:
Δεν καναμε ποτε κατι τετοιο στο Δημοτικο! Μηπως ηταν τοπικο το θεμα;
Δεν ξερω αν ηταν τοπικο.Η μανα μου παντως που πηγαινε δημοτικο στην Αθηνα ( γυρω στο 1956 ) ειχαν το μαθημα τις ραπτικης.

Ο πατερας μου που πηγαινε Δημοτικο στην ΣΑΜΟ το 1940 με 50 ειχαν το μαθημα τις ξυλοκοπτικης.

Η ξυλοκοπτικη, ηταν διαφορες φιγουρες ζωγραφισμενες πανω σε λεπτο κοντρα πλακε,τα οποια πουλουσαν ολα τα βιβλιοπωλεια και αγοραζες ενα ειδικο πριονακι,που αλλαζες τα πριονακια ( λεπτα μαυρα συρματα με δοντακια ) μια

μεγκαινει για να πιανει το ξυλο πανω στο θρανιο κι ενα μικρο σουβλι για να κανεις τρυπες.

Θυμαμαι οταν ειχα ερθει στην Αθηνα το 89 βρηκα διαφορες φιγουρες και αγορασα,οπως.. καραγκιοζη...πινοκιο...και διαφορα φυτα για να τα κανεις κανδρακια.

Οποτε πρεπει να υπηρχε στην Αθηνα τοτε,δεν ξερω αν το εκαναν ομως μαθημα.
 
Μαλλον ηταν επιλογη της/του δασκαλας/ου...
 
pardalotzatziki είπε:
Μαλλον ηταν επιλογη της/του δασκαλας/ου...
Πολυ πιθανο!! Δεν μπορω να σου πω κατι με σιγουρια γιατι δεν το γνωριζω.

Δεν ξερω αν το εχουν κανει παιδια απο το forum οποιος ξερει κατι ας το γραψει,μηπως μαθουμε κατι περισσοτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα