Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Ήμουν παιδάκι όταν πέθανε ο Παπαγιαννόπουλος, έμενα Γκύζη, και επειδή έμενε Αλεξάνδρας τον είχαμε δει 2-3 φορές στο δρόμο. Θυμάμαι σε περιοδικό να βλέπουμε φωτογραφίες από την κηδεία του με την μητέρα μου. Σε μία από αυτές εικονίζονταν σίγουρα η Αννα Παιτατζή και η Ρένα Παγκράτη με τις οποίες συνεργάζονταν στο Λούνα Παρκ. Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως είχα δει και φωτογραφία του Δαλιανίδη. Επομένως μάλλον δεν είναι και ο Νιόνιος. Να αναφέρουμε πάντως ότι ο Νιόνιος ζούσε μοναχικά και το βρήκαν νεκρό 2 μέρες μετά το θάνατό του. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σημαίνει και κάτι αναγκαστικά. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και με τη Σαπφώ Νοταρά, που ήταν νεκρή μέρες (βρε μπας και ο Αντωνόπουλος να αναφερόταν σε γυναίκα κωμικό τεχνηέντως?)
 
Ήμουν παιδάκι όταν πέθανε ο Παπαγιαννόπουλος, έμενα Γκύζη, και επειδή έμενε Αλεξάνδρας τον είχαμε δει 2-3 φορές στο δρόμο. Θυμάμαι σε περιοδικό να βλέπουμε φωτογραφίες από την κηδεία του με την μητέρα μου. Σε μία από αυτές εικονίζονταν σίγουρα η Αννα Παιτατζή και η Ρένα Παγκράτη με τις οποίες συνεργάζονταν στο Λούνα Παρκ. Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως είχα δει και φωτογραφία του Δαλιανίδη. Επομένως μάλλον δεν είναι και ο Νιόνιος. Να αναφέρουμε πάντως ότι ο Νιόνιος ζούσε μοναχικά και το βρήκαν νεκρό 2 μέρες μετά το θάνατό του. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σημαίνει και κάτι αναγκαστικά. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και με τη Σαπφώ Νοταρά, που ήταν νεκρή μέρες (βρε μπας και ο Αντωνόπουλος να αναφερόταν σε γυναίκα κωμικό τεχνηέντως?)
Μπα δεν είναι γυναίκα σίγουρα

Λες ; πάντως έχω ακούσει ότι ο καλύτερος άνθρωπος του παλιού σινεμά ήταν ο Ηλιόπουλος, ο πιο εύκολος σε συνεργασία χωρίς ιδιοτροπίες

Παλαιότερη συνέντευξη του για Μινωτή, παξινου

Επίσης λέγεται ότι ο μινωτης ήταν δύσκολος άνθρωπος, ήθελε το 100 τοις εκατό από έναν ηθοποιό και αυτό τον έκανε αυταρχικο
 
Επίσης λέγεται ότι ο μινωτης ήταν δύσκολος άνθρωπος, ήθελε το 100 τοις εκατό από έναν ηθοποιό και αυτό τον έκανε αυταρχικο
Στις κηδείες του Χορν (το 1998) κι του Μινωτή (το 1990) είχε παρεβρεθεί όλο το ελληνικό θέατρο κι όλος ο πολιτικός κόσμος, μέχρι κι οι τότε πρωθυπουργοί.
Σε βαθμό που δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που πήγαν στις 2 κηδείες πήγαν για να τιμήσουν τους 2 ηθοποιούς ή πήγαν για να αυτοπροβληθούν.
Ειδικά η κηδεία του Μινωτή είχε γίνει στη Μητρόπολη Αθήνων με ουρές απο στεφάνια, με τιμητικές συνοδείες, δεσποτάδες κλπ. Ήταν κι διευθυντής του Εθνικού, οποτέ ακόμα κι αν κάποιος δεν τον συμπαθούσε, πάλι θα πήγαινε...
Εδω είναι απόσπασμα απο την κηδεία του Μινωτή από το Εθνικό Οπτικόακουστικό αρχειο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στις κηδείες του Χορν (το 1998) κι του Μινωτή (το 1990) είχε παρεβρεθεί όλο το ελληνικό θέατρο κι όλος ο πολιτικός κόσμος, μέχρι κι οι τότε πρωθυπουργοί.
Σε βαθμό που δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που πήγαν στις 2 κηδείες πήγαν για να τιμήσουν τους 2 ηθοποιούς ή πήγαν για να αυτοπροβληθούν.
Ειδικά η κηδεία του Μινωτή είχε γίνει στη Μητρόπολη Αθήνων με ουρές απο στεφάνια, με τιμητικές συνοδείες, δεσποτάδες κλπ. Ήταν κι διευθυντής του Εθνικού, οποτέ ακόμα κι αν κάποιος δεν τον συμπαθούσε, πάλι θα πήγαινε...
Εδω είναι απόσπασμα απο την κηδεία του Μινωτή από το Εθνικό Οπτικόακουστικό αρχειο.
Ψάχνουμε ψιλό στα άχυρα οπότε ας το αφήσουμε έδω παιδιά...
 
Προσωπικά σηκώνω χέρια ψηλά. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιον εννοούσε. Διότι όσους σκεφτήκαμε, πέσαμε έξω. Αποδεδειγμένα (απο γκουγκλάρισμα) στις κηδείες όλων αυτών, υπήρξε πλήθος ηθοποιών...
Εκτός αν εννοούσε ηθοποιό όπου στην κηδεία του παρεβρέθηκαν λιγότεροι ή ελάχιστοι σε σύγκριση με κηδείες άλλων. Αλλά ηθοποιός, όπου στην κηδεία του δεν πατήσε κανείς, δεν υπάρχει....
 
Προσωπικά σηκώνω χέρια ψηλά. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιον εννοούσε. Διότι όσους σκεφτήκαμε, πέσαμε έξω. Αποδεδειγμένα (απο γκουγκλάρισμα) στις κηδείες όλων αυτών, υπήρξε πλήθος ηθοποιών...
Εκτός αν εννοούσε ηθοποιό όπου στην κηδεία του παρεβρέθηκαν λιγότεροι ή ελάχιστοι σε σύγκριση με κηδείες άλλων. Αλλά ηθοποιός, όπου στην κηδεία του δεν πατήσε κανείς, δεν υπάρχει....
Για τον σταυριδη την κηδεία του δεν βρήκα κάτι
 
για τον μινωτη εχει εκφραστει πολλες φορες με αρνητικα λογια αλλα στην προκειμενη δεν εννουσε αυτον
Έχει πει όντως αρνητικά πράγματα, δεν ήταν κωμικός ο μινωτης ήταν ο κατεξοχήν θεατρανθρωπος και τραγωδος

Έτσι που το πάμε μόνο τον Μάνο Κατράκη δεν έχουμε σκεφτει :anim_smokin:
 
Έτσι που το πάμε μόνο τον Μάνο Κατράκη δεν έχουμε σκεφτει :anim_smokin:
Πρόσφατα είχα ακούσει τον Τ.Χαλκιά να μιλάει με πολλή συγκίνηση για το πόσο του είχε σταθεί ο Κατράκης σε ενα προσωπικό του θέμα, το 1974 στην Κων/πολη που ηταν με το Εθνικό περιοδεία.
Ολοι οι ηθοποιοί, παλιοί κι νέοι, μιλούσαν κι μιλούν διθυραμβικά για το ήθος του κι το χαρακτήρα του, σαν συνεργάτης, σαν δάσκαλος.
 
Πρόσφατα είχα ακούσει τον Τ.Χαλκιά να μιλάει με πολλή συγκίνηση για το πόσο του είχε σταθεί ο Κατράκης σε ενα προσωπικό του θέμα, το 1974 στην Κων/πολη που ηταν με το Εθνικό περιοδεία.
Ολοι οι ηθοποιοί, παλιοί κι νέοι, μιλούσαν κι μιλούν διθυραμβικά για το ήθος του κι το χαρακτήρα του, σαν συνεργάτης, σαν δάσκαλος.
Στο τουιτερ ξέρετε για ποιον έχουν γράψει μαθητές του δε πολύ ωραία λόγια, για τον κατειληφο . Δεν είναι πολύ ωραίο αυτο;
 
 
Θα μπορούσε άραγε το ΣΕΗ η κάποιος άλλος φορέας να οργανώσει κάποια crowdfunding καμπάνια προκειμένου να συγκεντρωθεί το ποσό αυτό των 18000 ευρώ?
 
Θα μπορούσε άραγε το ΣΕΗ η κάποιος άλλος φορέας να οργανώσει κάποια crowdfunding καμπάνια προκειμένου να συγκεντρωθεί το ποσό αυτό των 18000 ευρώ?
Θα μπορούσαν πολλά να γινουν
 
Θα μπορούσαν πολλά να γινουν
προτεινω και απο το δω το ρετρομανιαξ να κανει μια συγκεντρωση χρηματων
αν 100 ατομα δωσουμε απο 10 ευρω ,μαζευεται ενα χιλιαρικο,ειναι ενα καλο ποσο να το δωσει να παγωσει η φτιαξη
 
προτεινω και απο το δω το ρετρομανιαξ να κανει μια συγκεντρωση χρηματων
αν 100 ατομα δωσουμε απο 10 ευρω ,μαζευεται ενα χιλιαρικο,ειναι ενα καλο ποσο να το δωσει να παγωσει η φτιαξη
Μου ακούγεται μια χαρά ως σκέψη, ίσως δεν θα ήταν κακό να το δουν λίγο και οι moderators και υπεύθυνοι γενικά του forum
 
Παιδιά έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα δυστυχώς πάνε οι παλιές καλές εποχές που έτσι απλά κάποιοι μάζευαν χρήματα και τα έδιναν έτσι και βοηθούσαν κάποιον που είχε οικονομικό θέμα. Το retromaniax δεν είναι φορέας ουτε εταιρία αλλά ένα απλό φόρουμ και στην εποχή που ζούμε τα πράγματα έχουν δυσκολέψει παρά πολύ ακόμα και για κάτι τόσο αγνό όπως το να δίνεις λίγα χρήματα για να βοηθήσεις κάποιον που τα χρειάζεται επειδή έχει οικονομικές δυσκολίες.

Διαβάστε παρακάτω τα links...



__________________________________________

Σχετική νομοθεσία (δείτε και τα συνημμένα pdf σε αυτό το post) :

Ν.5101/1931, Φ.Ε.Κ. 238/Α΄/1931

Ν.3672/1957, Φ.Ε.Κ. 38/Α΄/1957

Π.Δ.171/1997, Φ.Ε.Κ. 145/Α΄/1997

__________________________________________

Να ξέρετε ότι κάτι τέτοιο (αν γινόταν) θα υποχρεώνει το φόρουμ (αν του ζητηθεί) να του γίνει έλεγχος που βρήκε τα χρήματα αυτά που δόθηκαν και να μεταβιβάσει τα στοιχεία των δωρητών στην εφορία ή το ΣΔΟΕ και να γίνει περαιτέρω έλεγχος για ευνόητους λόγους.

Εγώ θα πρότεινα η ίδια η κα Νόρα Βαλσάμη να ανοίξει ένα λογαριασμό για αυτό το σκοπό με την συγκατάθεση της ώστε όσοι μπορούν να κάνουν κατάθεση για να ενισχυθεί οικονομικά η κα Βαλσάμη. Υπάρχει και ένα τεράστιο Fan Club για εκείνη που αριθμεί τους 9,9 Χιλ. Ακόλουθους και σίγουρα θα βοηθήσουν και εκείνοι να βάλουν χρήματα στο λογαριασμό αυτό.
 

Συνημμένα

  • 15308_n_5101_31.pdf
    97,4 KB · Προβολές: 1
  • ΝομοθεσίαΝ 5101.pdf
    82,2 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα