Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

hivthess είπε:
η ζωζω ειναι γεννημενη το 1930 ηταν συμμαθητρια με τι γιαγια μου και μαλιστα διπλανες στο ιδιο θρανιο και το ξερω καλα
Αν εννοείς τη Ζωζώ Σαπουντζάκη, είναι γεννημένη το 1933. Επίσης, σχετικά με το Μιχάλη Αρσένη, ρώτησα τη Νέλλη Γκίνη και δεν ήξερε κάτι, ενώ έχω ρωτήσει το Θανάση (Θάνο) Παπαδόπουλο και τον Γιάννη Καλατζόπουλο. Έχω ήδη ρωτήσει τον Γιάννη Καλατζόπουλο για την αδερφή του τη Μίρκα και περιμένω απάντηση και από την ίδια. Έχω ρωτήσει και το Μάκη Δελαπόρτα για τη Σιμόνη Κυριακίδου. Περιμένω απαντήσεις.

bambinella 100 είπε:
Εγω πριν απο εναν χρονο περιπου ειχα διαβασει για την Υβοννη Βλαδιμηρου οτι ειχε φτασει σε παρα πολυ προχωρημενη ηλικια. Δυστυχως, δεν εγραφε τιποτε περισσοτερο εκεινο το σαιτ.
Έχεις βρει κάτι νεότερο? Θυμάσαι ποιο σάιτ ήταν για να μας το παραθέσεις? Θα είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί κι εγώ ψάχνω και δεν μπορώ να βρω κάτι. Θα κάνω μια προσπάθεια και στο σπίτι του ηθοποιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι Τασουλη, δυστυχως δε θυμαμαι το σαϊτ. Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε και αν το θυμομουνα, θα το ειχα σιγουρα παραθεσει τη στιγμη που εγραψα το σχολιο για την Υβοννη Βλαδιμηρου.
 
Μήπως θυμάσαι κάτι χαρακτηριστικό από αυτό το σάιτ μήπως μπορέσουμε να το βρούμε; Σε τι αναφερόταν και έλεγε για την Υβόννη Βλαδιμήρου; Κάποια τιμητική εκδήλωση;
 
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχε πληροφοριες και για μερικους ηθοποιους ακομα. Ειχα διαβασει και καποια πραγματα για τον Τασο Γιαννοπουλο εκει.

Αν αυτο ειχε γινει πιο προσφατα, θα το θυμομουν σιγουρα, αλλα νομιζω πως οταν το διαβασα δεν ειχα ανοιξει ακομη το συγκεκριμενο θεμα γι' αυτο και δεν εδωσα ιδιαιτερη βαση.
 
bambinella 100 είπε:
Εδω υπαρχει ολο το βιογραφικο του Δημητρη Ποταμιτη. Ενος ανθρωπου που εφυγε νωρις απο αυτη τη ζωη....
http://el.wikipedia.org/wiki/Δημήτρης_Ποταμίτης
δεν νομιζω να πεθανε απο aids παντως γιατι το μεταξα δεν εχει μοναδα ειδικων λοιμωξεων οποτε μαλλον απο καρκινο θα πηγε ο ανθρωπος και οπως βλεπετε απο το username μου τα ξερω καλα αυτα τα πραγματα
 
Σήμερα το πρωί συνάντησα τον Φαιδωνα Γεωργίτση από κοντά (καθ'ότι μενει στο Κορωπί). Από τους πιο καλοδιατηρημενους ηθοποιούς (73 χρονών) κρατιέται άψογα.
 
Ελπίζω βεβαίως να ζει, αλλά πώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Αυτά τα θεατρικά είναι από πολύ παλιές ηχογραφήσεις, όπως άλλωστε φαίνεται από το ότι στο έργο ακούγεται και ο Σταύρος Ξενίδης
 
Και βέβαια ζει, αφού στο διαδίκτυο δεν υπάρχει κάποια δημοσίευση περί θανάτου του. Είναι σήμερα 80 ετών και πέρσι τον Απρίλιο παρουσίασε ένα βιβλίο του. Περιμένω απάντηση από το Γιάννη Καλαντζόπουλο και την αδερφή του τη Μίρκα για το αν συνεχίζει αυτή τα καλλιτεχνικά. Ο Θάνος (Θανάσης) Παπαδόπουλος δεν ήξερε τη Σιμόνη Κυριακίδου και δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια απάντηση. Ο Αντρέας Μπάρκουλης που είχε παίξει μαζί της στην ταινία "Σχολή για σοφερίνες" μου είπε η γυναίκα του ότι δεν θυμάται κάτι.
 
Ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Γκέλλυ Μαυροπούλου στη χθεσινή (22 Μαϊου 2012) παρουσίαση του βιβλίου της Μαρίας Τσιούμα "Τα παιδιά της ανάγκης" στο βιβλιοπωλείο "Ιανός". Μαζί με τον Αντωνόπουλο και τη Μαυροπούλου διακρίνονται η συγγραφέας Μαρία Τσιούμα, ο συνθέτης Σάκης Τσιλίκης και η έξοχη ηθοποιός Μάνια Παπαδημητρίου.

(πηγή: http://www.palo.gr/cluster/articles/thessalia-nea/27642/?clid=4886922)

22_may_2012_ianos_4.jpg
 
Και αν δεν κάνω λάθος είναι και ο Γιάννης Γιοκαρίνης στην πρώτη φωτογραφία, στα δεξιά!
 
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την ωραια δουλεια που κανετε εδω. Πραγματικα απιστευτη! Ηθελα να ρωτησω εαν ξερεις κανεις τιποτα για τη Λιντα Γιγα. Ειχε τυχει για καποια χρονια (καπου μεταξυ 87-89 νομιζω..) να μενουμε στην ιδια πολυκατοικια.

Καποια στιγμη αργοτερα μετακομισε. Ειναι στην Αθηνα?
 
Κι εγώ αναρρωτιέμαι τι να απέγινε η Λίντα Γίγα. Η φίλη μου η Τέτα Κωνσταντά μου είχε πει στο φέισμπουκ που τη ρώτησα, ότι έχει να τη δει περίπου από τα τέλη της δεκαετίας του '80. Λογικά θα είναι στην Αθήνα. Ελπίζω ότι κάποιος θα τη συναντήσει, θα της μιλήσει και θα μας μεταφέρει κάποιες πληροφορίες. Θα χαρώ αν κάποιος άλλος (εκτός από τη bambinella 100), έχει να μας μεταφέρει πληροφορίες για την Υβόννη Βλαδιμήρου. Δεν έχω ακόμα καμία απάντηση από το ΣΕΗ που προώθησαν το ιμέιλ που έστειλα στο Σπίτι του Ηθοποιού.
 
Μία ακόμα δεκάδα φωτογραφιών αγνώστων μου ηθοποιών:

1.
scaled.php


Τα ονόματα που διαθέτω είναι: Ιωάννα Μουρούζη, Σόφι Ονορε, Έλσα Μορλέν.

2.
scaled.php


Ονόματα προς ...επιλογή: Εύα Μπάρτον (Μπάρτου), Κια Λουλουδάκη.

3.
scaled.php


4.
scaled.php


5.
scaled.php


6.
scaled.php


7.
scaled.php


8.
scaled.php


9.
scaled.php


Οι ηθοποιοί στις φωτογραφίες 3-9 προέρχονται από την ταινία "Εν Ονόματι Του Νόμου".

10.
scaled.php


Τα ονόματα που έχω σημειώσει είναι: Ελεν Ντε Ρόουζ, Ελένη Τσουκαλά. Η ταινία πρέπει να είναι ο "Βαφτιστικός", αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 
Ο 4 έχει έντονη ομοιότητα με τον Γιώργο Γρηγορίου, αλλά στην ταινία Εν ονόματι του νόμου δεν φαίνεται να συμμετέχει.
 
Στην 9 ειναι ο Φοιβος Ταξιαρχης.
 
Καλησπερα παιδια,παραθετω 2 φωτογραφιες για 2 ηθοποιους που ειχα ρωτησει σε προηγουμενο ποστΕικόνα34887.jpg

Ο πρωτος ειναι ο Γαβριηλ Φωης,εχει παιξει κυριως σε ταινιες του Νικου Φωσκολου καθως και στην καλημερα ζωη ως Γαβρηλος.Ο δευτερος ειναι ο Σπυρος Παπαγιαννοπουλος,εχει παιξει στις ταινιες:Ο συντροφος και ο μπατσος και στην γυναικα της πρωτης σελιδας,του Νικου Φωσκολου και οι δυο.Ειναι και βοηθος σκηνοθετη κιολας.Αν Ξερεται κατι παρακαλω ενημερωστε.Ευχαριστω πολυ

85 ΑΒΕ ΜΑΦΙΑ ΕΘΝΙΚΗ Α.jpg
 
ΓΑΒΡΙΗΛ ΦΩΗΣ:

ΒΙΝΤΕΟ-ΤΑΙΝΙΕΣ: Η γυναίκα της πρώτης σελίδας (1987) / Άβε Μαφία (Εθνική Ακαδημία Απατεώνων) (1989) /
 
miki-mik7 είπε:
Μία ακόμα δεκάδα φωτογραφιών αγνώστων μου ηθοποιών:
1.
scaled.php


Τα ονόματα που διαθέτω είναι: Ιωάννα Μουρούζη, Σόφι Ονορε, Έλσα Μορλέν.

2.
scaled.php


Ονόματα προς ...επιλογή: Εύα Μπάρτον (Μπάρτου), Κια Λουλουδάκη.

3.
scaled.php


4.
scaled.php


5.
scaled.php


6.
scaled.php


7.
scaled.php


8.
scaled.php


9.
scaled.php


Οι ηθοποιοί στις φωτογραφίες 3-9 προέρχονται από την ταινία "Εν Ονόματι Του Νόμου".

10.
scaled.php


Τα ονόματα που έχω σημειώσει είναι: Ελεν Ντε Ρόουζ, Ελένη Τσουκαλά. Η ταινία πρέπει να είναι ο "Βαφτιστικός", αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Στη φωτό 2 πρέπει να είναι η Μαρίκα Μαυροπούλου. Τον Φοίβο Ταξιάρχη δεν τον αναγνώρισα αμέσως στη φωτό 9. Στη φωτό 6 πρέπει να είναι η Άννυ Πασπάτη.
 
Πίσω
Μπλουζα