Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Ναι το διαβασα πολυ καλες πληροφορίες και ωραιο thread δεν το ηξερα πως ηταν συζηγος του Σακελλαριου τοτε που ειδα το σπιτι. Με εξαιρεση του οτι δεν εκανε οικογενεια (αν δηλ. αυτο θεωρηται προβλημα) ηταν μια χαρα και αναπολουσε αυτα τα χρονια της δοξας χωρις θλιψεις και μιζεριες και ζουσε στο παρόν. Νομιζω πως πολλοι απο τους παλιους ηθοποιούς κάναν το λάθος να πιστεύουν πως αυτό θα κρατουσε για πάντα. Οσο για τις γυναικες ειναι παντα σοκ όταν γερνουν.Λιγες μεγαλωνουν αξιοπρεπως. Συν πως τα λεφτά τότε δεν είχαν καμμια σχέση με τα τωρινα ποσα στην τηλεοραση και ολοι οσοι τα έκαναν σπιτια αγορασαν ακριβα (τοτε) διαμερισματα στο κεντρο, Πατησια και Κυψέλη κυριως, απο τα οποια δεν έκαναν καν αποσβεση. Πολλες παλιες δοξες ζουν με φωτογραφιες και αναμνησεις μονοι και μονες σε αυτες τις περιοχες. Νομιζω στην Αχαρνων υπηρχε ῾᾽το σπιτι του ηθοποιου῾᾽σαν ξενωνας για βετερανους σταρ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.
 
Ευχαριστω για το ωραιο βιντεάκι!
 
Η Βούλα Ζουμπουλάκη και η Τασσώ Καββαδία τι κάνουν άραγε;
 
Domenica είπε:
Λοιπον παιδιά για την Νικη ΛινάρδουΠριν από μερικά χρόνια λέγαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα σπιτι στα Πατησια.Μπαινω λοιπον σε πολυκατοικια αριστουργημα του 50 στη οδο Καραμανλάκη και το πρωτο που βλεπω στο τελειως βινταζ διαμέρισμα ειναι μια ολοσωμη αφισα του ῾᾽Θα σε κάνω βασιλλισα῾᾽. Ιδιοκτητρια ήταν η κ.Λινάρδου που το πουλουσε για να παει κάπου στα βορεια προσαστια. Ζουσε με ένα σκυλακι και μια οικιακή βοηθο. Παιδια δεν είχε μου ειπε γαιτι την ρωτησα γιαιτ δεν δινει το σπιτι στα παιδιά ή στα εγγόνια. Ηταν υπερκομψη και Κυρια με Κ κεφαλαιο. Ηταν ντυμενη καλά αλλά οχι εξηζητημενα και πολυ καλοδιατηρημένη,λεπτη με περιποιημένα μαλλιά,νυχια και ωραια παπουτσια. Το δε σπιτι αριστουργημα πολύ καλό γουστο. Πουλαγε και τα επιπλα. Δυστηχως το έδινε ακριβα και ηθελε και διορθωσεις λογω παλαιοτητας. Τελικά σπιτι δεν πηραμε και αντι να μπουμε σε δανεια φυγαμε εξω. Η περιοχη ἐχει αφεθει στη μοιρα της και οταν περασα απο κει πριν μερικους μηνες δεν πουλιοταν πια. Χαρηκα ομως για την εμπειρια να γνωρισω τη Νικη Λιναρδου.

Μπορειτε να μου πειτε τι απεγινε η Ζετα Αποστολου, η Νίτσα Μαρουδα, η Νικη Τριανταφυλλιδη και η Καιτη Παπανικα.Αν ειναι αληθεια αυτα για τη ΛιΛη Παπαγιαννη κριμα,δεν μπορουμε να τη βρουμε?Αρεσε πολυ στν αντρα μου.
Αχ τι ωραια η Νικη Λιναρδου ειναι απο τις αγαπημενες μου ηθοποιους εκεινης της χρυσης εποχης και πολυ ομορφη γυναικα. Ποσο θα ηθελα κι εγω να τη γνωρισω απο κοντα οπως εσυ θα το ηθελα πολυ.Και χαιρομαι πολυ που ηταν ευγενικη οπως λες.Μπραβο που την γνωρισες.Της ειπες οτι καταλαβες οτι ειναι η ηθοποιος οτι την γνωρισες? Επισης ηταν η παραγωγος τη δεκαετια του 1990 σε πολλα ντοκυμαντερ στην τηλεοραση και ενα ντοκυμαντερ που ειδα πριν λιγες μερες ειναι παραγωγη δικη της.Τη δεκαετια του 1990 εκανε παραγωγες στην τηλεοραση δεν ξερω ομως αν συνεχιζει ακομα.Μακαρι να την γνωριζα κι εγω απο κοντα οπως εσυ μακαρι.
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Η Βούλα Ζουμπουλάκη και η Τασσώ Καββαδία τι κάνουν άραγε;

Για την Τασσω Καββαδια ειχα ακουσει οτι εχει σταματησει,αν κ γυρω στο 2000 ηταν σε δραση γιατι αν θυμαστε επαιζε σε κατι σειρες!! Οποτε συμπεραινουμε οτι ζει μια ησυχη ζωη μακρια απο τα φωτα!!! Κ ειναι σε πολυ μεγαλη σε ηλικια!!!!

Για την Βουλα Ζουμπουλακη και εγω αναρωτιεμαι!!!!!!!!
 
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν η Ξένια Καλογεροπούλου ?
 
Greeksexycgn είπε:
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν η Ξένια Καλογεροπούλου ?
Καλά είναι, έδωσε πρόσφατα μια συνέντευξη.

Ασχολείται με το θέατρο μόνο πια και η τηλεόραση στη μορφή που έχει πάρει, την αφήνει αδιάφορη.
 
argy είπε:
Για την Τασσω Καββαδια ειχα ακουσει οτι εχει σταματησει,αν κ γυρω στο 2000 ηταν σε δραση γιατι αν θυμαστε επαιζε σε κατι σειρες!! Οποτε συμπεραινουμε οτι ζει μια ησυχη ζωη μακρια απο τα φωτα!!! Κ ειναι σε πολυ μεγαλη σε ηλικια!!!!
Για την Βουλα Ζουμπουλακη και εγω αναρωτιεμαι!!!!!!!!
Η Τασσω καβαδια καπου διαβασα οτι μενει εδω και λιγα χρονια στη Γερμανια εκει που μενουν τα τρια της παιδια.Μενει με τα παιδια της στη Γερμανια καπου διαβασα.Η Βουλα Ζουμπουλακη απο οσο ξερω πρεπει να ζει αλλα δεν παιζει πια απο δικη της επιλογη.
 
Eιχα δει την Ξενια Καλογεροπουλου πριν απο πολυ λιγα χρονια στην τηλεοραση και ελεγε οτι το μονο που την απασχολει πλεον επαγγελματικα ειναι το Παιδικο Θεατρο.

Σημερα ειναι ετσι...

dspphoto.jpg
 
ioli1453 είπε:
Η Τασσω καβαδια καπου διαβασα οτι μενει εδω και λιγα χρονια στη Γερμανια εκει που μενουν τα τρια της παιδια.Μενει με τα παιδια της στη Γερμανια καπου διαβασα.Η Βουλα Ζουμπουλακη απο οσο ξερω πρεπει να ζει αλλα δεν παιζει πια απο δικη της επιλογη.
Το οτι ειναι στη Γερμανια κ εμενα το πηρε το αυτι μου αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω οποτε αν το διαβασες κ εσυ ενταξει ισχυει!!!

Με προλαβες Bambinella γιατι ηθελα εγω να πω τα νεα για την αγαπημενη μου Ξενια !!!!!!!!!! :p :p

Πραγματικα κυρια και ισως μια απο τις διακριτικοτατες παρουσιες στο χωρο!!!!!!!!!
 
Ναι της ειπα πως την γνώρισα και χάρηκε πολύ. Φαινεται σαν να θεωρούσε τον κινηματογράφο απλώς ένα σημαντικό σταδιο στη ζωή της και όχι να κλαιει για περασμένα μεγαλεία. Πολύ αξιοπρεπής. Βεβαια οπως ειπα δεν φαινοταν να έχει οικονομικά προβλήματα και φαινιταν να έκανε ενδιαφέροντα πράγματα, δεν ήξερα πως ασχολιόταν με ντοκιμαντερ. Η Βουλα Ζουμπουλάκη είναι επίσης αντιστοιχη περίπτωση. Ειχε συνέντευξη πριν 2 ή 3 χρόνια στο περιοδικο Σινεμά. Ελεγε πως έκανε θέατρο για αυτό δεν έπαιξε σε πολλές ταινίες. Ηταν επισης πολυ περιποιημένη και κομψη και έμοιαζε πολύ νεωτερη χωρίς όμως πλαστικές και λιφτιγκ. Ηταν αγνωριστη, έμοιαζε σαν παλιά μεγαλοαστή κυρία απο πίνακα καμμια σχέση με τη ζουμερή πιτσιρίκα από τις ταινίες. Εχω πετάξει αυτό το τευχος δεν ειναι ομως τοσο παλιο και κάπου θα κυκλοφορεί.
 
Η sunset μας προλαβε και τους δυο, argy, γιατι εχει πιο φρεσκα νεα απο μενα για την Καλογεροπουλου!

Η Ξενια ελεγε σε μια παλαιοτερη της συνεντευξη οτι απο τη στιγμη που ειδε την ταινια Κλεοπατρα, με την Ελιζαμπεθ Ταιηλορ, της αρεσε τοσο πολυ η εμφανιση της πρωταγωνιστριας που απο τοτε και για πολλα χρονια υιοθετησε το ιδιο στυλ με εκεινη, δηλαδη: εντονη μαυρη γραμμη στα ματια που τραβιεται προς το πλαι, ψηλος κοτσος, και φραντζα που εφτανε στα μισα του μετωπου.

Πιο πολυ για σενα τα λεω αυτα, argy, που ξερω οτι η Ξενια σου αρεσει πολυ.
 
Domenica είπε:
Ναι της ειπα πως την γνώρισα και χάρηκε πολύ. Φαινεται σαν να θεωρούσε τον κινηματογράφο απλώς ένα σημαντικό σταδιο στη ζωή της και όχι να κλαιει για περασμένα μεγαλεία. Πολύ αξιοπρεπής. Βεβαια οπως ειπα δεν φαινοταν να έχει οικονομικά προβλήματα και φαινιταν να έκανε ενδιαφέροντα πράγματα, δεν ήξερα πως ασχολιόταν με ντοκιμαντερ. Η Βουλα Ζουμπουλάκη είναι επίσης αντιστοιχη περίπτωση. Ειχε συνέντευξη πριν 2 ή 3 χρόνια στο περιοδικο Σινεμά. Ελεγε πως έκανε θέατρο για αυτό δεν έπαιξε σε πολλές ταινίες. Ηταν επισης πολυ περιποιημένη και κομψη και έμοιαζε πολύ νεωτερη χωρίς όμως πλαστικές και λιφτιγκ. Ηταν αγνωριστη, έμοιαζε σαν παλιά μεγαλοαστή κυρία απο πίνακα καμμια σχέση με τη ζουμερή πιτσιρίκα από τις ταινίες. Εχω πετάξει αυτό το τευχος δεν ειναι ομως τοσο παλιο και κάπου θα κυκλοφορεί.
Ναι αν δεν κανω λαθος η Νικη Λιναρδου σταματησε πολυ νωρις τον κινηματογραφο το 1968 επαιξε την τελευταια της ταινια ο Ρωμιος εχει φιλοτιμο μετα σταματησε και δεν την ξαναειδαμε πουθενα ουτε στην τηλεοραση ποτε σε σηριαλ.Ναι τη δεκαετια του 1990 εκανε την παραγωγη σε ντοκυμαντερ στην ερτ εχω δει αρκετα σε επαναληψη πριν 2 μηνες περιπου και μαλιστα ενα ντοκυμαντερ δικο της ηταν το 2001 μαλιστα.Να ρωτησω ομως το πραγματικο της ονομα ηταν το Μπεμπη Κουλα ή το Νικη Λιναρδου?Αχ τι τυχερη εισαι που την γνωρισες απο κοντα μακαρι να την γνωριζα κι εγω ζηλευω τωρα.
 
@ Bambinella

Αυτην τη δηλωση δεν την ειχα ακουσει ποτε!!!!! Ομως δεν ειναι και δυσκολο να το καταλαβεις αφου σε ορισμενες ταινιες οι ομοιοτητες τους ειναι εκπληκτικες!!!!!!! Πιο προσφατα την ειχα δει σε μια εκπομπη στη ΝΕΤ και φαινοταν πολυ παθιασμενη με το παιδικο θεατρο!!!!! :)

Πολυ χαρουμενος θα ειμουν αν μας παραχωρουσε καμια συνεντευξη!!! :D
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ SITE.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΟΣΟ ΤΟΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.ΝΙΚΟΣ ΤΣΑΧΙΡΙΔΗΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ.ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΠΑ ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΙΡΕΤΗΣΕ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΛΟΙ...
 
Θα παραθεσω τα λογια του Ηλια Kακλαμανη στη συνεντευξη που ειχε δωσει στην RetroManiaX Intervew Team

ΝΙΚΟΣ ΤΣΑΧΙΡΙΔΗΣ ;«Ρολίστας» που λείπει από την τηλεόραση της πλάκας του σήμερα. Σήμερα ο ίδιος ηθοποιός, κάνει και το γιό και τον πατέρα και τον ωραίο και τον άσχημο. Ο Τσαχιρίδης ήταν «ρολίστας» «σκληρός». Τώρα τους ρόλους του Τσαχιρίδη τους δίνουν σε κάτι βουτυρόπαιδα. Ο Νίκος ήταν ηθοποιάρα.
 
ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ..ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΕ ΜΙΑ ΣΚΛΗΡΑΔΑ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ...
 
Ioli, το κανονικο ονομα της ηθοποιου ειναι Νικη Λιναρδου. Τη δεκαετια του 1950 που ξεκινησε την καριερα της ηταν πολυ της μοδας τα μωρουδιστικα ψευδωνυμα και γι' αυτο η Νικη επελεξε το Μπεμπη Κουλα.

Ετσι αλλωστε τη φωναζαν ολοι οι δικοι της απο μωρο. Νικουλα - Κουλα - Μπεμπη Κουλα!

Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!
 
Domenica είπε:
...Νομιζω στην Αχαρνων υπηρχε ῾᾽το σπιτι του ηθοποιου῾᾽σαν ξενωνας για βετερανους σταρ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.
Το "σπίτι του ηθοποιού" είναι ένα κοινωφελές ίδρυμα με βασικό σκοπό την φιλοξενία ηθοποιών που χρειάζονται βοήθεια. Στεγάζεται σε μια μονοκατοικία στην Παναθηναίων 1 και και σε μια 6όροφη πολυκατοικία στην Παναθηναίων 5, στα Πατήσια.

Εμπνευστής του η Άννα Φόνσου η οποία έδωσε πολύ μεγάλο αγώνα για την υλοποίησή του και είναι και πρόεδρός του.

Πέρυσι τέτοια εποχή, η Άννα Φόνσου πάλευε για τα χρήματα που είχε υποσχεθεί το κράτος να δώσει για την αποπεράτωση της αναδιαρρύθμισης των κτιρίων αυτών. Δεν γνωρίζω τι έγινε τελικά...
 
bambinella 100 είπε:
Ioli, το κανονικο ονομα της ηθοποιου ειναι Νικη Λιναρδου. Τη δεκαετια του 1950 που ξεκινησε την καριερα της ηταν πολυ της μοδας τα μωρουδιστικα ψευδωνυμα και γι' αυτο η Νικη επελεξε το Μπεμπη Κουλα.Ετσι αλλωστε τη φωναζαν ολοι οι δικοι της απο μωρο. Νικουλα - Κουλα - Μπεμπη Κουλα!

Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!
Ευχαριστω bambinella για την πληροφορια παντως δεν ξερω αν συμφωνεις κι εσυ αλλα το πραγματικο της ονομα ειναι καλυτερο απο το Μπεμπη Κουλα και πιο καλλιτεχνικο πιστευω απο το ψευδωνυμο.
 
Πίσω
Μπλουζα