Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Wally είπε:
Στα μεσα του 80 εκανε πεντε-εξι βιντεοκασετες (Η χήρα με τα κόκκινα, Όλοι τους τρελοί εκτός από εμένα κτλ) αλλα δεν τον θυμαμαι ουτε χοντρο, ουτε καραφλο.
Ισως αυτο του προεκυψε στα μεσα του 90...
Όντως, εδώ είναι στην Χήρα με τα κόκκινα, απο το 1:00 και μετά.

http://www.youtube.com/watch?v=Olt-cVjz36k
 
mariadegrecia είπε:
Να ρωτήσω και εγώ τι απέγινε ο Λυκούργος Καλλέργης? Πρέπει να είναι 96 χρονών τώρα πάντως και η wikipedia δεν λέει πληροφορίες αν ζει ή όχι.
Φυσικά και ζει ο Λυκούργος Καλέργης
 
Για την Ποπη Λαζου εξεφρασα κι εγω την ιδια απορια στην αρχη αυτου του θεματος.

Πριν απο οχτω περιπου μηνες ειχα διαβασει για τη Νιτσα Μαρουδα οτι ζουσε και ηταν καλα. Ελπιζω να ειναι ετσι και σημερα.
 
Μακάρι και οι 2 να είναι καλά.

Η Μαρία Μαρτίκα ("Κυρά-Θάλεια" από το "Ρετιρε") και ο Νίκος Κούρος ("Χρήστος ο φαρμακοποιός" πάλι από το "Ρετιρέ") τι απέγιναν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Κούρου ήταν το 2000 στους Παπούδες εν δράση.

Το 2005 εξέδωσε ποιητική συλογή με τίτλο "Κέρχνος λόγος και λόγος λιγύς έρχνος λόγος και λόγος λιγύς"

Τελευταία κινηματογραφική εμφάνιση της Μαρίας Μαρτικά ήταν το 2006 στην ταινία Λίστα Γάμου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Κούρου ήταν το 2000 στους Παπούδες εν δράση.Το 2005 εξέδωσε ποιητική συλογή με τίτλο "Κέρχνος λόγος και λόγος λιγύς έρχνος λόγος και λόγος λιγύς"
Η τελαυταία κινηματογραφική εμφάνιση της Μαρίας Μαρτικά ήταν το 2006 στην ταινία "Λίστα Γάμου"
 
Είχα και γω την απορία για το τι απέγινε η Νίτσα Μαρούδα την οποία συμπαθούσα πολύ. Επίσης έχω την πληροφορία πως εκτός από τον Θανάση Βέγγο στην εντατική είναι και η Λίλη Παπαγιάννη από την επάρατη νόσο και η Σμάρω Στεφανίδου επίσης... Όρκο δεν παίρνω πάντως! Τέλος , θέλω να σας δείξω μια φωτογραφία ενός παλιού ηθοποιού πως είναι σήμερα! Προσπαθήστε να τον αναγνωρίσετε και θα σας πω ποιός είναι...Η φωτό βέβαια είναι 3 χρόνια πριν...
 
Δεν παει το μυαλο μου...
 
Κόβω το κεφάλι μου ότι είναι ο Άλκης Γιαννακάς
 
Aλκης Γιαννακας, και απο μενα. Αυτο το χαμογελο εκεινον μου θυμιζει.
 
Ναι ο Άλκης Γιαννακάς είναι!
 
Κατι τετοιες φωτογραφιες βλεπω και καταλαβαινω γιατι οι αρχαιοι μας προγονοι αποκαλουσαν τον χρονο "πανδαματορα".

Δε θα μπορεσω ποτε να συμβιβαστω με αυτην την ιδεα!
 
bambinella 100 είπε:
Κατι τετοιες φωτογραφιες βλεπω και καταλαβαινω γιατι οι αρχαιοι μας προγονοι αποκαλουσαν τον χρονο "πανδαματορα".Δε θα μπορεσω ποτε να συμβιβαστω με αυτην την ιδεα!
Που να δεις και παρομοια φωτοφραφία του Κώστα Κακαββά δηλαδή
 
tzias57 είπε:
Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Κούρου ήταν το 2000 στους Παπούδες εν δράση.Το 2005 εξέδωσε ποιητική συλογή με τίτλο "Κέρχνος λόγος και λόγος λιγύς έρχνος λόγος και λόγος λιγύς"

Τελευταία κινηματογραφική εμφάνιση της Μαρίας Μαρτικά ήταν το 2006 στην ταινία Λίστα Γάμου.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
tonytony είπε:
Είχα και γω την απορία για το τι απέγινε η Νίτσα Μαρούδα την οποία συμπαθούσα πολύ. Επίσης έχω την πληροφορία πως εκτός από τον Θανάση Βέγγο στην εντατική είναι και η Λίλη Παπαγιάννη από την επάρατη νόσο και η Σμάρω Στεφανίδου επίσης... Όρκο δεν παίρνω πάντως! Τέλος , θέλω να σας δείξω μια φωτογραφία ενός παλιού ηθοποιού πως είναι σήμερα! Προσπαθήστε να τον αναγνωρίσετε και θα σας πω ποιός είναι...Η φωτό βέβαια είναι 3 χρόνια πριν...
Δεν ήξερα ότι έχει καρκίνο η Παπαγιάννη. Προ ημερών έγραψε η ESPRESSO ότι περνάει πολύ δύσκολες ώρες. Και η Σμάρω Στεφανίδου είναι στην εντατική σε πολύ σοβαρή κατάσταση. Ο Βέγγος είναι καλύτερα και βγήκε από την εντατική.
 
Λοιπον παιδιά για την Νικη Λινάρδου

Πριν από μερικά χρόνια λέγαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα σπιτι στα Πατησια.Μπαινω λοιπον σε πολυκατοικια αριστουργημα του 50 στη οδο Καραμανλάκη και το πρωτο που βλεπω στο τελειως βινταζ διαμέρισμα ειναι μια ολοσωμη αφισα του ῾᾽Θα σε κάνω βασιλλισα῾᾽. Ιδιοκτητρια ήταν η κ.Λινάρδου που το πουλουσε για να παει κάπου στα βορεια προσαστια. Ζουσε με ένα σκυλακι και μια οικιακή βοηθο. Παιδια δεν είχε μου ειπε γαιτι την ρωτησα γιαιτ δεν δινει το σπιτι στα παιδιά ή στα εγγόνια. Ηταν υπερκομψη και Κυρια με Κ κεφαλαιο. Ηταν ντυμενη καλά αλλά οχι εξηζητημενα και πολυ καλοδιατηρημένη,λεπτη με περιποιημένα μαλλιά,νυχια και ωραια παπουτσια. Το δε σπιτι αριστουργημα πολύ καλό γουστο. Πουλαγε και τα επιπλα. Δυστηχως το έδινε ακριβα και ηθελε και διορθωσεις λογω παλαιοτητας. Τελικά σπιτι δεν πηραμε και αντι να μπουμε σε δανεια φυγαμε εξω. Η περιοχη ἐχει αφεθει στη μοιρα της και οταν περασα απο κει πριν μερικους μηνες δεν πουλιοταν πια. Χαρηκα ομως για την εμπειρια να γνωρισω τη Νικη Λιναρδου.

Μπορειτε να μου πειτε τι απεγινε η Ζετα Αποστολου, η Νίτσα Μαρουδα, η Νικη Τριανταφυλλιδη και η Καιτη Παπανικα.Αν ειναι αληθεια αυτα για τη ΛιΛη Παπαγιαννη κριμα,δεν μπορουμε να τη βρουμε?Αρεσε πολυ στν αντρα μου.
 
Tonytony, σε ευχαριστουμε πολυ για το μινι - κουιζ. Μαθαμε επιτελους πως ειναι σημερα ο Αλκης Γιαννακας!

Tzias, τον Κωστα Κακκαβα τον ειχα δει πριν απο τρια - τεσσερα χρονια σε κατι θεατρικα μονοπρακτα που εβαζε η ΕΤ1. Το συγκεκριμενο ειχε τιτλο Η Αγγελια, και ειδα εναν Κακκαβα γερο, αδυνατο, με μουσι, και λιγα μαλλια.

Σκετη απογοητευση δηλαδη για εναν αντρα που καποια εποχη υπηρξε το ονειρο πολλων κοριτσιων και γυναικων.

Domenica, τι ωραια πραγματα ηταν αυτα που μας ειπες για τη Νικη Λιναρδου! Ελπιζω να διαβασες οσα γραφω στην αρχη του thread για αυτην και το οτι υπηρξε συζυγος του Αλεκου Σακελλαριου. Ηταν παντοτε γυναικα εντυπωσιακη με ωραιο παραστημα. Σε ολες τις ταινιες της ειναι η πιο ψηλη απο ολες τις αλλες γυναικες ηθοποιους!

Ο Κωστας Κακκαβας σημερα...

veggos3_494x320.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DOMENIKA εδώ ένα βίντεο από εκδήλωση που έγινε στο δίστομο το Ιούνιο του 2010 και τιμήθηκε η Καίτη Ππαπανικά.

http://www.youtube.com/watch?v=Y3My6PEKg2Q

Σε αυτήν την σελίδα υπάρχει και φωτογραφία του πρώιν συζύγου της Θόδωρου Κατσαδράμη αλλά και κάποια νέα για αυτήν.

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=850209

βέβαια είναι από το 2008

Για την Νίκη Τριανταφυλλίδη είχα εκφράσει και εγώ κάποια απορία.
 
Πίσω
Μπλουζα