Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Παρα πολυ καλος και αξιος σκηνοθετης. Μολις 22 χρονων και σκηνοθετησε εκπληκτικα το πρωτο ελληνικο θριλερ, τον Εφιαλτη.
Ωρα σου καλη, Ερρικο...
 
ο ηθοποιός Ντίνος Μακρής με την χαρακτηριστική σκληρή φάτσα κακού που έπαιζε σε πολλές ελληνικές ταινίες δεκαετίας του 80,δεν ξανακούστηκε. Όπως βλέπω στην retro db,τα ίχνη του χάνονται τηλεοπτικά στο 2002,ενώ κινηματογραφικά 4 χρόνια νωρίτερα το 1998.Μήπως γνωρίζετε τι απέγινε;

 
Βρε παιδιά με πολιτική κηδεία ο Ξανθόπουλος, δηλ.επεσα από τα σύννεφα εδώ ο Μίκης τάφηκε με θρησκευτική κηδεία και ο Ξανθόπουλος με πολιτική.
 
Αποτίνω φόρο τιμής στο Νίκο Ξανθόπουλο που γνώρισα. Η πρώτη φορά που τον είδα ήταν τη δεκαετία του 50 στο θέατρο της Κυρίας Κατερίνας Ανδρεάδη. Μου έκανε εντύπωση. Έτσι έγινε συμπρωταγωνιστής μου στη ταινία μου Η Ζωή μου Αρχίζει με Σένα, 1961. Ο πρώτος του ρόλος σαν πρωταγωνιστής. Είχαμε μια αρμονική, εύκολη, καλή συνεργασία. Δεν νομίζω πως υπήρξε ποτέ του pari nikos (3).jpgpari essex (5).jpgPari website pics 8105.jpgPari website pics 8123.jpgPari website pics 8260 (3).jpgπιό όμορφος και σωστός ηθοποιός σε άλλες ταινίες του. Το 1962 κάναμε ένα φωτορομάντζο μαζί, Επικίνδυνη Αγάπη.
25 χρόνια αργότερα ο Νίκος Ξανθόπουλος δεν με θυμόταν. 'Δεν ξέρω καμιά Πάρη Λεβέντη΄, είπε. Ίσως να ήταν μια ένδειξη πως η υγεία του είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Κρίμα.
Κόλαση και Παραδεισος βρίσκονται εδώ στη Γη, στη ζωή. Ο Θάνατος τα ησυχάζει όλα.
 
Βρε παιδιά με πολιτική κηδεία ο Ξανθόπουλος, δηλ.επεσα από τα σύννεφα εδώ ο Μίκης τάφηκε με θρησκευτική κηδεία και ο Ξανθόπουλος με πολιτική.
Εγώ να δεις! Μου έπεσαν τα σαγόνια! Φυσικά είναι κάθε δικαίωμα της οικογένειας. Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί ο Ξανθόπουλος (είναι γνωστό αυτό) ήταν βαθειά θρήσκος κι μάλιστα στο κτήμα του είχε χτίσει κι εκκλησία, την αγ.Παρασκευή. Κάθε χρόνο ανήμερα της εορτής της έκανε μεγάλο πανηγύρι κι από ότι διάβασα στα sites επιθυμία του ήταν να ταφεί δίπλα στην εκκλησία του, στο κτήμα. Όμως άκουσα στην tv (επειδή σχολιάστηκε το θέμα) ότι απαγορεύεται η ταφή σε ιδιωτικά κτήματα, χρειάζονται ειδικές άδειες απο τη τοπική Μητρόπολη, το Δήμο κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ να δεις! Μου έπεσαν τα σαγόνια! Φυσικά είναι κάθε δικαίωμα της οικογένειας. Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί ο Ξανθόπουλος (είναι γνωστό αυτό) ήταν βαθειά θρήσκος κι μάλιστα στο κτήμα του είχε χτίσει κι εκκλησία, την αγ.Παρασκευή. Κάθε χρόνο ανήμερα της εορτής της έκανε μεγάλο πανηγύρι κι από ότι διάβασα στα sites επιθυμία του ήταν να ταφεί δίπλα στην εκκλησία του, στο κτήμα. Όμως άκουσα στην tv (επειδή σχολιάστηκε το θέμα) ότι απαγορεύεται η ταφή σε ιδιωτικά κτήματα, χρειάζονται ειδικές άδειες απο τη τοπική Μητρόπολη, το Δήμο κλπ.
Και μένα το ίδιο, ήταν το παιδί του λαού και εκπροσωπούσε τα ιδεώδη της τότε Ελλάδας. Βέβαια η τελευταία επιθυμία του κάθε ανθρώπου είναι σε σεβαστή .
 
Αποτίνω φόρο τιμής στο Νίκο Ξανθόπουλο που γνώρισα. Η πρώτη φορά που τον είδα ήταν τη δεκαετία του 50 στο θέατρο της Κυρίας Κατερίνας Ανδρεάδη. Μου έκανε εντύπωση. Έτσι έγινε συμπρωταγωνιστής μου στη ταινία μου Η Ζωή μου Αρχίζει με Σένα, 1961. Ο πρώτος του ρόλος σαν πρωταγωνιστής. Είχαμε μια αρμονική, εύκολη, καλή συνεργασία. Δεν νομίζω πως υπήρξε ποτέ του Προβολή συνημμένου 257264Προβολή συνημμένου 257265Προβολή συνημμένου 257266Προβολή συνημμένου 257267Προβολή συνημμένου 257268πιό όμορφος και σωστός ηθοποιός σε άλλες ταινίες του. Το 1962 κάναμε ένα φωτορομάντζο μαζί, Επικίνδυνη Αγάπη.
25 χρόνια αργότερα ο Νίκος Ξανθόπουλος δεν με θυμόταν. 'Δεν ξέρω καμιά Πάρη Λεβέντη΄, είπε. Ίσως να ήταν μια ένδειξη πως η υγεία του είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Κρίμα.
Κόλαση και Παραδεισος βρίσκονται εδώ στη Γη, στη ζωή. Ο Θάνατος τα ησυχάζει όλα.
Α είστε πανέμορφη εδώ.
 
Αποτίνω φόρο τιμής στο Νίκο Ξανθόπουλο που γνώρισα. Η πρώτη φορά που τον είδα ήταν τη δεκαετία του 50 στο θέατρο της Κυρίας Κατερίνας Ανδρεάδη. Μου έκανε εντύπωση. Έτσι έγινε συμπρωταγωνιστής μου στη ταινία μου Η Ζωή μου Αρχίζει με Σένα, 1961. Ο πρώτος του ρόλος σαν πρωταγωνιστής. Είχαμε μια αρμονική, εύκολη, καλή συνεργασία. Δεν νομίζω πως υπήρξε ποτέ του Προβολή συνημμένου 257264Προβολή συνημμένου 257265Προβολή συνημμένου 257266Προβολή συνημμένου 257267Προβολή συνημμένου 257268πιό όμορφος και σωστός ηθοποιός σε άλλες ταινίες του. Το 1962 κάναμε ένα φωτορομάντζο μαζί, Επικίνδυνη Αγάπη.
25 χρόνια αργότερα ο Νίκος Ξανθόπουλος δεν με θυμόταν. 'Δεν ξέρω καμιά Πάρη Λεβέντη΄, είπε. Ίσως να ήταν μια ένδειξη πως η υγεία του είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Κρίμα.
Κόλαση και Παραδεισος βρίσκονται εδώ στη Γη, στη ζωή. Ο Θάνατος τα ησυχάζει όλα.
Στο 'ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΛΑ', θα ήθελα πολύ να ήμουν ο Ρωμαίος! Εκεί πιστεύω ήσασταν χάρμα ιδέσθαι!!! Και γενικά, είστε υπέροχη και όμορφη!!!
 
Αποτίνω φόρο τιμής στο Νίκο Ξανθόπουλο που γνώρισα. Η πρώτη φορά που τον είδα ήταν τη δεκαετία του 50 στο θέατρο της Κυρίας Κατερίνας Ανδρεάδη. Μου έκανε εντύπωση. Έτσι έγινε συμπρωταγωνιστής μου στη ταινία μου Η Ζωή μου Αρχίζει με Σένα, 1961. Ο πρώτος του ρόλος σαν πρωταγωνιστής. Είχαμε μια αρμονική, εύκολη, καλή συνεργασία. Δεν νομίζω πως υπήρξε ποτέ του Προβολή συνημμένου 257264Προβολή συνημμένου 257265Προβολή συνημμένου 257266Προβολή συνημμένου 257267Προβολή συνημμένου 257268πιό όμορφος και σωστός ηθοποιός σε άλλες ταινίες του. Το 1962 κάναμε ένα φωτορομάντζο μαζί, Επικίνδυνη Αγάπη.
25 χρόνια αργότερα ο Νίκος Ξανθόπουλος δεν με θυμόταν. 'Δεν ξέρω καμιά Πάρη Λεβέντη΄, είπε. Ίσως να ήταν μια ένδειξη πως η υγεία του είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Κρίμα.
Κόλαση και Παραδεισος βρίσκονται εδώ στη Γη, στη ζωή. Ο Θάνατος τα ησυχάζει όλα.
δεν την θυμαμαι αυτη τη στιγμη την ταινια,πρεπει να την ξαναδω αλλα απο τις φωτο φαινεστε αρμονικο ζευγαρι και τελεια χημεια
προσυπογραφω οσα λετε
 
Μια ακόμη θλιβερή είδηση. Πέθανε η ηθοποιός Ντέπυ Μαρτίνι, που είχε εντυπωσιάσει στις ταινίες "Εφιάλτης" και "Το ποτάμι". Καλό της ταξίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα