Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Συγνώμη για αυτό που θα πω, σε καμία περίπτωση δεν το λέω με επικριτική διάθεση ή κακία. Το λέω γιατί το έχω, πραγματικά, απορία. Κι δεν αφορά την κα Βαλσάμη, την οποία συμπαθώ σαν ηθοποιό. Αφορά γενικά το "φαινόμενο" να βλέπουμε-ακούμε αρκετούς ηθοποιούς του παλιού κινηματογράφου να μένουν στο άσσο στην τρίτη ηλικία τους.
1. Μεσουρανούσαν την χρυσή εποχή του σινεμά. Σαφώς κι δεν έπαιρναν τα κασέ της Αλίκης. Αλλά -κατ' ομολογία των περισσοτέρων εξ' αυτών- πληρώνονταν πάρα πολύ καλά στις ταινίες κι έβγαζαν πολλά χρήματα. Ειδικά οι 3 μεγάλες εταιρίες (Φίνος, Δαμασκηνός, Καραγιάννης) πλήρωναν αδρά ακόμα κι τους δευτεραγωνιστές.
2. Ήταν όλοι φίρμες, δεν ήταν ηθοποιοί τριτοτέταρτοι που δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους.
3. Είχαν συνέχεια δουλειά, κάθε χρόνο, είτε στο σινεμά, είτε στο θέατρο, είτε ταυτόχρονα, δεν έμεναν εκτός δουλειάς για χρόνια όπως οι σημερινοι ηθοποιοί.
4. Αρκετοί απο αυτούς, με το τέλος του σινεμά, πέρασαν στην τηλεόραση στα 70s, 80s κι 90s.
Ε! Πως στο καλό τότε βρε παιδιά έμειναν πολλοί εξ' αυτών στον άσσο;;; με τόσα χρόνια δουλειάς κι κυρίως τόσα χρήματα που πέρασαν απο τα χέρια τους;;;; Ξαναλέω δεν το ρωτώ με επικριτική διάθεση, αλλά με αληθινή απορία. Έκαναν κακή διαχείρηση;;; έκαναν σπατάλες κι πολυτέλειες;;; έκαναν παραγωγές δικές τους που έπεφταν έξω;;; Εννοείται ότι είναι πανεύκολο να χάσεις χρήματα, αλλά πως κι δεν μάζευαν ένα "κομπόδεμα" για τα γηρατειά τους;; δεν είμαι του χώρου για αυτό απορώ....
 
έκαναν παραγωγές δικές τους που έπεφταν έξω;;;
αυτό ισχύει σίγουρα και μάλιστα για πολλούς γνωστούς ηθοποιούς που μετά την παρακμή του ελληνικού κινηματογράφου ξεκίνησαν να υλοποιούν τις δικές τους φιλοδοξίες, αγόραζαν θέατρα, ανέβαζαν ακριβές παραγωγές με έργα που δύσκολα έβρισκαν απήχηση στο ελληνικό κοινό κι έτσι τινάζονταν στον αέρα ό,τι περιουσίες είχαν καταφέρει να κάνουν ως τότε. Έχω διαβάσει συνέντευξη της Ξένιας Καλογεροπούλου που το αναφέρει αυτό για την ίδια και για τον τότε σύζυγό της Γιάννη Φέρτη, ότι είχαν έρθει σε τέτοια ένδεια με αποτυχημένες θεατρικές επιχειρήσεις που δεν είχαν ούτε τα βασικά για την καθημερινότητα.
 
 
 
.... ξεκίνησαν να υλοποιούν τις δικές τους φιλοδοξίες, αγόραζαν θέατρα, ανέβαζαν ακριβές παραγωγές......
Ναι και εγώ εκεί έχω καταλήξει σαν συμπέρασμα. Βέβαια υπήρχαν κι περίπτώσεις ηθοποιών (δεν χρειάζεται να πούμε ονόματα) που τα κατασπατάλισαν. Δικαιώμα τους, λεφτά τους ήταν, τα διέθεσαν όπως ήθελαν.
Είναι και η φύση του επαγγέλματος τους τέτοια, τα φώτα, η λάμψη, η αναγνωρισιμότητα, το χειροκρότημα, που τους παρασέρνει κι έχουν την ψευδαίσθηση ότι αυτό θα συμβαίνει εφ'όρου ζωής, δλδ θα είναι μέχρι τέλους στα φώτα κι θα παίζουν.
Οι επιχειρηματικές προσπάθειες είναι μεγάλο ρίσκο, ειδικά αν 《δεν το 'χεις》 κιόλας. Κι εδω που τα λέμε, μόνο η Αλίκη, κατάφερε να βγάλει λεφτά κι σαν παραγωγός-επιχειρηματίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι και εγώ εκεί έχω καταλήξει σαν συμπέρασμα. Βέβαια υπήρχαν κι περίπτώσεις ηθοποιών (δεν χρειάζεται να πούμε ονόματα) που τα κατασπατάλισαν. Δικαιώμα τους, λεφτά τους ήταν, τα διέθεσαν όπως ήθελαν.
Είναι και η φύση του επαγγέλματος τους τέτοια, τα φώτα, η λάμψη, η αναγνωρισιμότητα, το χειροκρότημα, που τους παρασέρνει κι έχουν την ψευδαίσθηση ότι αυτό θα συμβαίνει εφ'όρου ζωής, δλδ θα είναι μέχρι τέλους στα φώτα κι θα παίζουν.
Οι επιχειρηματικές προσπάθειες είναι μεγάλο ρίσκο, ειδικά αν 《δεν το 'χεις》 κιόλας. Κι εδω που τα λέμε, μόνο η Αλίκη, κατάφερε να βγάλει λεφτά κι σαν παραγωγός-επιχειρηματίας.
Ε μα θέλουν και λίγο κράτημα
 
Ε μα θέλουν και λίγο κράτημα
Τι θυμήθηκα τώρα...
Είχα δει παλαιότερα σε βίντεο στο yt μια από τις τελευταίες συνεντεύξεις του Αλέκου Τζανετάκου (σ.σ. θα ψάξω να τη βρω, αν δεν έχουν αφαιρέσει το βίντεο).
Έλεγε οτι κι εκείνος ξόδευε αρκετά απο τα χρήματα του σε διασκεδάσεις, νέος ήταν άλλωστε, κυρίως ξόδευε πάρα πολλά στη μεγάλη του αγάπη που ήταν τα αυτοκίνητα κι οι μηχανές. Αλλά επειδή έβλεπε κιόλας τι γινόταν γύρω του με παλαιότερους ηθοποιούς που πέθαιναν στην ψάθα, φρόντιζε κι να αποταμιεύει για να έχει στα στερνά του. Κι πράγματι ο άνθρωπος πέθανε 70+ ετών κι μέχρι το τέλος του ζούσε μια άνετη ζωή, ακριβώς γιατί είχε προνοήσει...
 
Τι θυμήθηκα τώρα...
Είχα δει παλαιότερα σε βίντεο στο yt μια από τις τελευταίες συνεντεύξεις του Αλέκου Τζανετάκου (σ.σ. θα ψάξω να τη βρω, αν δεν έχουν αφαιρέσει το βίντεο).
Έλεγε οτι κι εκείνος ξόδευε αρκετά από τα χρήματα του σε διασκεδάσεις, νέος ήταν άλλωστε, κυρίως ξόδευε πάρα πολλά στη μεγάλη του αγάπη που ήταν τα αυτοκίνητα κι οι μηχανές. Αλλά επειδή έβλεπε κιόλας τι γινόταν γύρω του με τους παλαιότερους ηθοποιούς που πέθαιναν στην ψάθα, φρόντισε και να αποταμιεύει για να έχει στα στερνά του. Κι πράγματι ο άνθρωπος πέθανε 70+ ετών κι μέχρι το τέλος του ζούσε μια άνετη ζωή, ακριβώς γιατί είχε προνοήσει...
Εννοείται εδώ μιλάμε για πρωταγωνιστές, αστέρες που ήταν στην πρώτη γραμμή πάντα, εγινε κακό διαχείριση
 
Πίσω
Μπλουζα