Έλληνες πρωταγωνιστές σε ξένες παραγωγές

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.292
Έψαξα στο forum και είδα πως το θέμα αυτό δεν υπάρχει. Αν κατά λάθος δεν το είδα , οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν... #)

Πολλοί Έλληνες ηθοποιοί μας έχουνε παίξει σε πολλές ξένες παραγωγές , με διάφορους ξένους ηθοποιούς...Άλλοτε μιλούσαν οι ίδιοι , άλλοτε ήταν ντουμπλαρισμένοι , σημασία έχει όμως πως επιλέχτηκαν και συμμετείχαν σε αυτές! Θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή παρουσίαση για κάποιες από αυτές , όσες διαθέτω τουλάχιστον , αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 


Ξεκινάω με την Ιταλική παραγωγή "Passi di morte perduti nel buio" του 1977 (Αγγλικός τίτλος "Death steps in the dark"). Πρόκειται για ένα θρίλερ με πρωταγωνιστές τους Leonard Mann , Robert Webber , Barbara Seidel και άλλους. Από ελληνικής πλευράς πρωταγωνιστικό ρόλο έχει η Βέρα Κρούσκα , ενώ περάσματα κάνουν ο Νίκος Βερλέκης , ο Ανέστης Βλάχος , ο Λευτέρης Γυφτόπουλος , Ανθή Ανδρεοπούλου , Νίκος Βανδώρος.


 


Στο μικρό απόσπασμα που ανέβασα , διακρίνουμε τη Βέρα Κρούσκα , τον Νίκο Βερλέκη και ακόμη έναν Έλληνα ηθοποιό που μου διαφεύγει το όνομα του (ποιός είναι;;
;) . Θα ακολουθήσουν και άλλες ταινίες σιγά σιγά...

 




http://www.youtube.com/watch?v=dHE7CHEhZJQ&feature=plcp
 
Ο αλλος ηθοποιος ειναι ο Νικος Σκιαδας.
 
tonytony είπε:
Θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή παρουσίαση για κάποιες από αυτές , όσες διαθέτω τουλάχιστον , αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Έχεις τη συγκεκριμένη ταινία; Ρωτάω γιατί από ότι ξέρω είναι αρκετά δυσεύρετη. Επίσης να σημειώσω ότι η ταινία αυτή ανήκει περισσότερο στο είδος giallo παρά σε αυτό του

θρίλερ. Νομίζω δεν είναι πολύ συχνό φαινόμενο να συναντάμε Έλληνες πρωταγωνιστές σε giallo.

Με τη σειρά μου να προσθέσω την δραματική ταινία "Χαμένο κορμί" ("The Wastrel"/"Il Relitto") με τους Έλλη Λαμπέτη, Βαν Χέφλιν, Φράνκο Φαμπρίτσι και άλλους. Το σενάριο είναι του Φρεντ Γουέηκμαν και η σκηνοθεσία είναι του Μιχάλη Κακογιάννη. Η ταινία ήταν (και παραμένει) δυσεύρετη. Πολλοί θεωρούσαν ότι δεν υπάρχει καθόλου στις μέρες μας όμως πριν 1-2 χρόνια παρουσίασαν στο ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης μια κόπια της ταινίας που βρέθηκε στη Μπολόνια (σε άθλια κατάσταση γι' αυτό και χρειάστηκαν πολλά χρόνια για να αποκατασταθεί).
 
Την έχω lass και όσον αφορά για το "Χαμένο κορμί" το ξέρω πόσο σπάνια είναι κι αυτή... :( Bambinella σ' ευχαριστώ για το όνομα! "Στο στόμα το' χα" που λένε αλλά δε μου ερχότανε... :)
 
Δεν νομίζω ότι το Death Steps in the Dark είναι τόσο δυσεύρετο. Πάντως η Βέρα Κρούσκα είναι απίστευτα γλυκιά στον ρόλο της αφελούς φίλης του πρωταγωνιστή Leonard Mann. Η ταινία είναι γυρισμένη, αν θυμάμαι καλά, στην Αθήνα.

Σε giallo, πέρα από άλλες διεθνείς παραγωγές, έχει παίξει η Ειρήνη Παππά στο Don't Torture a Duckling (Non si sevizia un paperino) του Fulci και στο crime thriller An Ideal Place to Kill ( Un posto ideale per uccidere) του Lenzi πλάι στην Ornella Muti.


Όχι ακριβώς giallo, αλλά giallo-ειδές rip-off του The Omen είναι το Damned in Venice (1978) του Ugo Liberatore. O πρωτότυπος τίτλος της ταινίας είναι Nero Veneziano και μεταξύ άλλων παίζουν η Όλγα Καρλάτου και ο Γιώργος Βογιατζής, δυο ηθοποιοί που είχαν αξιοπρεπή παρουσία σε ευρωπαϊκές παραγωγές. Ειδικά η Καρλάτου, πέρα από άλλες ταινίες, έχει παίξει σε ταινίες τρόμου του Lucio Fulci όπως Zombie 2 και Murder Rock.

Ερώτηση: Υπάρχει μια ταινία, μάλλον γαλλική παραγωγή, του Willy Rozier βασισμένη, όπως λέει το imdb, στο Χατζημανουήλ του Καστανακη, με την Ξένια Καλογεροπούλου. Έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;
 
Ο Γιώργος Βογιατζής είχε παίξει και στον "Ιησού από τη Ναζαρέτ" αν δεν κάνω λάθος.
 
O Σπύρος Φωκάς σε ( explotation, τρόμου, γουέστερν , περιπέτειες κλπ ). Φυσικά ντουμπλαρισμένος . Εδώ στα ελληνικά, ήθελε προσπάθεια να τον καταλάβεις... :p

Flavia la monaca musulmama (1974)

holocaust 2000 (1977)

Zorro alla corte d' inghiterra (1971)


Rambo 3 (1988)



Odia il prossimo tuo (1968)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Τελης Σαβαλας που συμμετειχε σε παρα πολλες ξενες παραγωγες,

πιανεται; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ζαννίνο και ο Μιχάλης Γιαννατος που έπαιξαν στο "Εξπρές του Μεσονυχτίου" κάποιους μικρούς ρόλους πιάνονται ???
 
Φυσικά και "πιάνονται"! :) Είναι και αυτοί ηθοποιοί μας , είτε μεγάλοι είτε μικροί που έπαιξαν "έξω"!
 
Στα Τhe Guns of Navarone "πρωταγωνιστικό" ρόλο έχει η Κλεώ Σκουλούδη. :)

Στο "Summer holiday" μικρούς ρόλους έχουν οι: Ζανινό, Δημήτρης Κατσούλης.

Στο "Island of love" συμμετέχουν πολλοί Έλληνες ηθοποιοί.

Στο "Boy on a dolphin" μεγάλο ρόλο έχει ο Αλέξης Μινωτής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Αλέξης Μινωτής παίζει και στο "Νοτόριους" (1946) του Άλφρεντ Χίτσκοκ.
 
Η Κατίνα Παξινού έχει παίξει στα:

"For Whom the Bell Tolls", όπου κέρδισε και όσκαρ.

"Uncle Silas",

"Mourning Becomes Electra",

"Prince of Foxes",

"Mr. Arkadin",

"Ο Ρόκο και τα αδέλφια του".

Θα έχει και άλλες, αλλά αυτές έχω δει.

Ο Αλέξης Μινωτής εκτός του "Boy on a dolphin", έχει παίξει και στα:

"Notorious",

"The Chase" (της δεκαετίας του '40),

"Atlantis" (ακόμα κλαίω για την χαμένη ώρα από τη ζωή μου...),

"Panic in the Streets" (εξαιρετικό!!!!)

atanasio είπε:
Ο Αλέξης Μινωτής παίζει και στο "Νοτόριους" (1946) του Άλφρεντ Χίτσκοκ.
Με πρόλαβες. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Τζενη Καρεζη επαιξε στην ταινια "Une Balle au Coeur" στα ελληνικα ο τιτλος ειναι "Μια σφαιρα στην καρδια" ,περισσοτερα στοιχεια εγραψα εδω
 
RIO είπε:
O Σπύρος Φωκάς σε ( explotation, τρόμου, γουέστερν , περιπέτειες κλπ ). Φυσικά ντουμπλαρισμένος . Εδώ στα ελληνικά, ήθελε προσπάθεια να τον καταλάβεις... :p
Flavia la monaca musulmama (1974)

holocaust 2000 (1977)

Zorro alla corte d' inghiterra (1971)


Rambo 3 (1988)



Odia il prossimo tuo (1968)
Δεν ξέρω για τις άλλες, αλλά στο Rambo 3 δεν ήταν ντουμπλαρισμένος! ;)

Όπως επίσης και στο "Διαμάντι του Νείλου" (Jewel of the Nile) (τη συνεχεια του "Κυνηγώντας το πράσινο διαμάντι")
 
Η Μελίνα Μερκούρη έχει κάνει σχεδόν όλη την κινηματογραφική της καριέρα στο Χόλλυγουντ και στη Γαλλία. Εκτός από τις ελληνικές παραγωγές "Στέλλα", "Ποτέ την Κυριακή" και "Κραυγή γυναικών", όλες οι άλλες ταινίες της είναι ξένες:

Η τσιγγάνα και ο τζέντλεμαν (Gypsy, 1957)

Αυτός που πρέπει να πεθάνει / Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (Celui qui doit mourir, 1957)

Ο νόμος (La loi, 1959)

Φαίδρα (Pheadra, 1962)

Οι νικητές (The Victors, 1963)

Τοπ Καπί (Top Kapi, 1964)

Τα μηχανικά πιάνα (Les pianos mecaniques, 1965)

Ραντεβού στη Λισσαβόνα (A Man Could Get Killed, 1966)

10.30 ένα καλοκαιρινό βράδυ (10.30 P.M. Summer, 1966)

Υπόσχεση την αυγή (Promise at Dawn, 1970)

Μια φορά δεν φτάνει (Once Is Not Enough, 1975)
 
lass είπε:
Ο Γιώργος Βογιατζής είχε παίξει και στον "Ιησού από τη Ναζαρέτ" αν δεν κάνω λάθος.
Παίζει τον Ιωσήφ. Έχει παίξει και σε άλλες όπως το The last valley (Η κοιλάδα του μίσους) με Μάικλ Κέιν και Ομάρ Σαρίφ και το Frantic του Πολάνσκι με τον Χάρισον Φόρντ
 
O Νίκος Κούρκουλος στο Bandits in Rome (1968), πρωτότυπος τίτλος Roma Come Chicago του Alberto de Martino, μαζί με τον John Cassavetes και τον Gabriele Ferzetti

H Μαίρη Χρονοπούλου και ο Φαίδων Γεωργίτσης στην ταινία Savage Hunt (1980) του Romano Scavolini. Την ταινία την είχα πετύχει μεταμεσονύκτιες ώρες σε κάποιο κανάλι, ίσως στο Star, πριν 2-3 χρόνια.
 
Σόρι για το wikipedia copy-paste (και τα ελληνικά μέσα), αλλά είναι μπόλικα...

Films



Γιώργος Χωραφάς...

*Ας κάνω και την επισήμανση λοιπόν: Επειτα από το 1995, όπως ισχύει και για όλους τους ηθοποιούς, το φόρουμ δεν αναγνωρίζει ότι συνέχισε να παίζει !!! :D :D:D

Να παλιώσουν κι άλλο οι ταινίες τους για να είναι άξιες αναφοράς !!! λολολολλολολολολλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα