Ένα απόγευμα πίσω στα '80s!!!! (Φωτορεπορτάζ)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.770
Σημερα το απογευμα,βρεθηκα σε γνωστο εμπορικο κεντρο στην περιοχη του Αγιου Δημητριου.

Ειχε κανονιστει συναντηση με κατι φιλαρακια για καφεδακι.

Καθοτι δεν μ'αρεσει να στηνω κοσμο στα ραντεβου μου,πηγα καμια ωρα πιο μπροστα.

Αναγκαστικα για να περασει η ωρα,το εριξα στις βολτες μεσα στα εμπορικο και χαζευα τις στολισμενες γιορτινες βιτρινες,

διαφορες εορταστικες εκδηλωσεις,κλπ....

Σιγα-σιγα,ανεβηκα και στον 3ο οροφο που ειναι μαζεμενα ολα τα μαγαζια των καφεστιασεων καθως επισης

και η γνωστη κινηματογραφικη φιρμα με τις αιθουσες της,τα ταμεια της,το καταστημα της με τα συλλεκτικα αντικειμενα ταινιων,κλπ...

Σε καποια στιγμη,μου τραβηξε την προσοχη μια αιθουσα με πολυχρωμους φωτισμους....

Πλησιασα,κοντοσταθηκα λιγο απ'εξω....και εμεινα παγωτο με αυτο που αντικρυσα!!!!!!! :eek:

Ενα ουφαδικο απο τα '80s ξεπηδησε μπροστα μου!!!!!!!:burn:

Μπηκα δειλα δειλα μεσα....σαν να ημουν κανα 15χρονο πιτριρικι που παει για πρωτη φορα σε ουφαδικο και τρεμουν τα γονατα του

μην το τσακωσει ιδιοκτητης που μπουκαρισε στα μουλοχτα!!! :precry:

Δεν πιστευα στα ματια μου..... :eek: ....Arcades,pinball,μπιλιαρδα και αλλα λοιπα καλουδια ξεδιπλωναν τα θελγητρα τους!!!!

Εκανα 2-3 λεπτα να συνερθω απο το ΣΟΚ....μολις τα καταφερα,αρχισα να κοβω βολτες

μεσα στην αιθουσα,ζαχαρωνοντας ολα τα μηχανηματα ενα προς ενα!!!:dribble:

Η αισθηση οτι ξαφνικα γυρισα πισω στο χρονο και εζησα παλι - εστω και για λιγο - εκεινο το κλιμα,τον θορυβο των μηχανηματων,

την οχλαγωγια απο τις φωνες των θαμωνων και ενα σωρο αλλα....απλα μοναδικη!!!! :wub:

Το μονο στεναχωρο στην ολη υποθεση ειναι....οτι δεν ειχα χρονο να κατσω να παιξω!!!! :cry:

Anyway.....Next time!!!! :D

Ευτυχως ομως που θυμηθηκα οτι εχω μαζι μου την φωτογραφικη -την ειχα παρει για καμια φωτο με τα φιλαρακια - και αμεσως

αρχισε δουλεια το μικροβιο του φωτογραφου!!! :D

Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για την ποιοτητα αλλα κατι η αμηχανια,κατι το σοκ,κατι η πολυκοσμια...

απο πλευρας ποιοτητας δεν ειναι και οτι το καλυτερο!!! #)

Επειδη η αιθουσα ηταν γεματο πιτσιρικια και κοσμο,οι φωτο εχουν "πειραχτει" λιγο στο photoshop.

Μην εκθεσουμε και κανα χριστιανο....αλλωστε τα μηχανηματα μας ενδιαφερουν!!! ;)

Σας παραθετω λιγη απο την μαγεια που εζησα....

Arcades

attachment.php


Pinball Games


Elvis,Iron Man,Transformers



και Air Hockey


attachment.php


Terminator Salvation


Light Gun shooter Arcade game


attachment.php


F1 Emulator

attachment.php



Τραπεζια Μπιλιαρδου



Γαλλικο και Αμερικανικο


attachment.php


Arcades,Air Hockey και Basketball Hoop

attachment.php



Arcades και Ξυλινο Ποδοσφαιρακι


attachment.php


More Arcades

attachment.php



Basketball Hoop


attachment.php


Pacman Smash

attachment.php


4 Players Pacman

attachment.php


attachment.php


Go Go Grand Prix

attachment.php


Τελικα,τα '80s ειναι.....Πολυ σκληρα για να πεθανουν!!!!!!

:headbang:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και φαντάσου Σταύρο, τα περισσότερα μηχανάκια είναι νεώτερης "κοπής"...φαντάσου ένα τέτοιο σκηνικό με μηχανήματα πραγματικά των 80s ! (Ms Pacman,Galaxians,Phoenix,Frogger.... ;) )

Από ότι βλέπω ...κάτι σε τραβάει προς την "arcade πλευρά της δύναμης" :supergrin: :animlaugh:

Πολύ καλό το θέμα σου ;)
 
an βλεπω καλα εχει κ ξαπλωτο πακ μαν...εχει ποδοσφαιρακι φλιπερ ....απιστευτο!!!!!!!!τελικα τα ουφαδικα δεν πεθαναν ..απλα λιγο καιρο ξαποστενουν κ ξανα προσ τη δοξα τραβαν!!!!!!!αν υπηρχε κ καμια παλια καμπινα μεσα πιστευω οτι ο χωρος θα αγγιζε το τελειο....υπηρχε κ ο ''μπαρμπας'' μεσα??? δεν πιστευω να ψαρεψες με την πετονια???χαχα
 
geoanas είπε:
...και φαντάσου Σταύρο, τα περισσότερα μηχανάκια είναι νεώτερης "κοπής"...φαντάσου ένα τέτοιο σκηνικό με μηχανήματα πραγματικά των 80s ! (Ms Pacman,Galaxians,Phoenix,Frogger.... ;) )
Αυτο παρατηρησα κι εγω Γιωργο... :xm: ...το μονο που σωζει λιγο την κατασταση,ειναι τα δυο Pacman. :)

Αλλα οπως και να εχει,ειναι μια μικρη οαση!!! :D

geoanas είπε:
Από ότι βλέπω ...κάτι σε τραβάει προς την "arcade πλευρά της δύναμης" :supergrin: :animlaugh:
Ασε.....Εχω μπλεξει με τους Darth Vader των Arcades....:biglaugh:

geoanas είπε:
Πολύ καλό το θέμα σου ;)
Να 'σαι καλα,σε ευχαριστω!!! :thanx2:

fonis είπε:
δεν πιστευω να ψαρεψες με την πετονια???χαχα
Το εξηγω φιλε μου....

stayros είπε:
Το μονο στεναχωρο στην ολη υποθεση ειναι....οτι δεν ειχα χρονο να κατσω να παιξω!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο θεμα σταυρο :thumbup:

Δυστηχως ομως τα 80s και τα 90s πεθαναν οπως και τα arcades γιατι το μερος που φαινεται στης φωτογραφιες δεν εχει καμια σχεση με της αιθουσες και τα μαγαζια που αγαπησαμε η καλητερα λατρεψαμε και που καποιοι απο μας ημασταν ολοι μερα εκει μεσα και εχουμε ζησει απιστευτες στιγμες.Μια αιθουσα με καλογυαλισμενς καμπινες,με guitar hero,ενα καρο ραλακια,φλιπερακι iron man,καμια καμπινα με mame εστω σαν φορο τιμης για το ρετρο feeling (εκτος αν υπαρχει πουθενα και δεν την βλεπω στης φωτογραφιες) αλλα και ντεκορ και φωτισμος οπως και αποσμητικα χωρου που δεν κολανε με τα arcades μονο θλιψη προκαλουν σε μενα προσωπικα.Τα arcades ειναι μια αιθουσα η καφετερια τιγκα στον καπνο με καμπινες ψιλοριμαγμενες κατω χαμηλα απο τα κλωτσιδια,καμενες απο τα τσιγαρα με τα σημαδια να ειναι εμφανη ακομα και αρπαγμενα και λιωμενα κουμπια και μοχλοι που λεει ο λογος,με κλασικα φλιπερακια των 80s,με τα κλασικα τετραγωνα σκαμπο με το μαυρο μαξιλαρακι και ουρες απο διαφορους τυπους που καθοταν να δουν καποιον που ηξερε παρα πολυ καλα και τερματιζε τα παιχνιδια η να καντσουν για να δουν καποια στρατηγικη η καποιο κολπο και τον ιδιοκτητη μες τα νευρα επειδη ο τυπος επαιζε με ενα κερμα καμια ωρα να ειναι ετοιμος να κατεβασει τον διακοπτη με την δικαιολογια πως κοπηκε το ρευμα.Αυτα και δεκαδες αλλα που απλα βαριεμαι να γραφω ηταν τα 80s και 90s και τα arcades που αγαπησαμε και οχι αυτο το πραγμα που φαινετε στης φωτογραφιες.Απειρες φορες εχω παει στο Bowling Που υπαρχει στον νομο μας για να παιξω γαλλικο μπιλιαρδο γιατι αλλου δεν μπορω να βρω και δυο,τρεις φορες μπηκα σε εναν χωρο με ηλεκτρονικα οπως τον παραπανω που υπαρχει εκει και δεν την παλεψα ουτε μιση ωρα για τους λογους που εγραψα παραπανω.

Φυσικα ολα αυτα ειναι δεικες μου αποψεις και πως τα βλεπω εγω τα πραγματα και δεν μιλαω γενικοτερα γιατι αλλοι μπορει να τα γουσταρουν αυτα τα μερη.Οσον αφορα εμενα ομως μακρια και αγαπημενοι γιατι πιο καθαρο αερα επερνα τοτε στα arcades εκεινα τα χρονια μεσα στο ντουμανι και στον καπνο και γεμιζα τα πνευμονια μου παρα σε μερη οπως αυτο της φωτογραφιας που νοιωθω πως δεν μπορω να ανασανω.Μονο το pacman θυμιζει κατι απο το παρελθον αλλα ακομα και δω δεν αξιωθηκαν να βαλουν το original και εβαλαν αυτο το αθλιο τετραπλο vs.Και μη χειροτερα.
 
Μπιλαρα,συμφωνω μαζι σου... :thumbup: ...Ομως...

Απο το τιποτα και τον αφανισμο...κατι ειναι και αυτο. ;)

Μην ξεχνας,οπως πολυ καλα ειπες, οτι εκεινη η "χρυση" περιοδος εφυγε ανεπιστρεπτι

και δεν προκειται να την ξαναδουμε οσο ονειροπολοι και λατρεις αυτης να ειμαστε! :(

Σιγουρα η παραπανω αιθουσα δεν θα ικανοποιησει τους σκληροπυρηνικους retrogamers,αλλα

για μια μικρη τζουρα,εστω για μια ελαχιστη δοση του feeling εκεινης της εποχης και μερικα απανωτα flashback,

ενα περασμα πιστευω αξιζει. :)

Αλλωστε,εχουμε δει τοσες μοντες και τοσες αναπαλαιωσεις εδω στο φορουμ,

σε διαφορα ρετρο μηχανηματακια που κραταν εκεινη την εποχη "ζωντανη" που πραγματικα τις χαιρομαστε!!! :)
 
επιστροφη στα ουφακια επιστροφη στο 80,

καλη μερα καλη χρονια απο πατρα χαρηκα πολυ με αυτο που διαβασα προ ολιγου,παρακαλω για το γνησιοτης αναρτησης ανεβαστε φωτογραφιες απο το μαγαζι το ονομα και την περιοχη ως κολημενος με τα παιχνιδια περιμενω νεα σας ,εχουμε αναγκη απο τετοιεςειδησεις οι αλλες προκαλουν φοβο απογνωση και αδιεξοδα πολλα μπραβο απο εμεναν για αυτους που τολμησαν αυτο το βημα μεσα σε αυτην την θυελλα.
 
Συμφωνω 100% με τον metalcandyman.

Χτες εβλεπα στις 02:00 ενα ντοκιμαντερ 1,5 ωρας στο youtube, για τοτε που πρωτοεγκαθιδρυθηκε το twin galaxies και καλεσαν τους τοτε best arcade players of the world στην Αιόβα της Αμερικης (αρκετοι θα καταλαβατε για ποιο βιντεο μιλαω)..

Αυτη ηταν η χρυση εποχη των arcades, οταν τους συγκεκριμενους παιχτες τους αναγνωριζαν, τους ειχαν σαν θεους του gaming και τους ακολουθουσαν... grοupies παρακαλω!!!
 
Όλα αυτά τα ντοκυμαντέρ και τις ταινίες περί Twin Galaxies κλπ....τα έχω μάθει απ'έξω ! ;) :D
 
metalcandyman είπε:
Τα arcades ειναι μια αιθουσα η καφετερια τιγκα στον καπνο με καμπινες ψιλοριμαγμενες κατω χαμηλα απο τα κλωτσιδια,καμενες απο τα τσιγαρα με τα σημαδια να ειναι εμφανη ακομα και αρπαγμενα και λιωμενα κουμπια και μοχλοι που λεει ο λογος,με κλασικα φλιπερακια των 80s,με τα κλασικα τετραγωνα σκαμπο με το μαυρο μαξιλαρακι και ουρες απο διαφορους τυπους που καθοταν να δουν καποιον που ηξερε παρα πολυ καλα και τερματιζε τα παιχνιδια η να καντσουν για να δουν καποια στρατηγικη η καποιο κολπο και τον ιδιοκτητη μες τα νευρα επειδη ο τυπος επαιζε με ενα κερμα καμια ωρα να ειναι ετοιμος να κατεβασει τον διακοπτη με την δικαιολογια πως κοπηκε το ρευμα.
:bow: 'Ετσι!!! Αυτά είναι τα arcades που ζήσαμε!

Αυτό βέβαια δεν αλλοιώνει τη συγκινητική προσπάθεια του Σταύρου... :cool:
 
Σώτος Σώτος είπε:
:bow: 'Ετσι!!! Αυτά είναι τα arcades που ζήσαμε!Αυτό βέβαια δεν αλλοιώνει τη συγκινητική προσπάθεια του Σταύρου... :cool:
Μα ενοειται πως δεν αλλοιωνει ολο αυτο το ρεπορταζ και κυριως φωτορεπορταζ του σταυρου και πολυ καλα εκανε και ανοιξε αυτο το θεμα και μαλιστα εχει κανει φοβερη δουλεια με της φωτογραφιες για να δουμε τον χωρο της καμπινες κλπ.Εγω μιλαω για της δεικες μου αναμνησεις και βιωματα που απλα κατι τετοια σημερινα μερη δεν τα μπορω καθολου.Απο μακρια και αγαπημενοι οπως εχω γραψει και προτιμω ενα εκατομμυριο φορες την χαντακωμενη απο της κλωτσιες και τα καψιματα απο τσιγαρα καμπινα μου που η μυρωδια απο το μαγαζι που ηταν ειναι ακομα ποτισμενη επανω της οπως και οι χιλιαδες για να μην πω εκατομμυρια ωρες που εχω γραψει σαυτην της παρα να ειμαι εστω και λιγες ωρες σε ολα αυτα τα σημερινα μερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α,ρε Bill ! Θεός ! ;) :bow:
 
Πολυ δυνατή ανακάλυψη και παρουσίαση, συγχαρητήρια! Βλέποντας τους τίτλους των arcade της αίθουσας παρατηρώ με ιδιαίτερη εντύπωση οτι τα ίδια ακριβώς παιχνίδια εχουν και σε ολες τις ανάλογες αίθουσες σε ολόκληρη την Ελλάδα.. (Π.χ. στο mall στη Νερατζιώτισσα, στα village cinemas και σε -σχεδόν- ολα τα λούνα πάρκ της επαρχίας!)

Ολοι αυτοι φαίνεται οτι εχουν επιλέξει πολυ συγκεκριμένα πράγματα και τα εχουν μοιράσει σ'αυτους τους χώρους.. Ειδικά αυτο το τετραπλό pac-man, το deadstorm pirates, το guitar hero και ειδικα το terminator salvation τα εχουν κανει "γαργάρα" παντου! Μακάρι στο μέλλον να δουμε τη μεγάλη έκπληξη απο καποιον επιχειρηματία ν'ανοίγει μια εντελώς ρετρο καφετέρια με ολες τις θρυλικές καμπίνες των 80's και 90's, είναι εγγυημένο οτι θα γίνει το στέκι χιλιάδων ατόμων και θα τρελαθεί στο χρήμα!

Για την ιστορία παντως υπάρχει κι αλλη μια αίθουσα arcade στη περιοχή Αγίου Δημητρίου (με μπιλιάρδα, ποδοσφαιράκια και μερικές καμπίνες - ολα τουλάχιστον 35ετίας!) που είναι υπόγεια και μπαίνοντας νομιζεις οτι βρίσκεσαι καπου στο 1982-83! Την ειχα ανακαλύψει το καλοκαίρι του 2011 και πρόσφατα είδα οτι ενας φίλος γύρισε ενα βιντεοκλίπ εκει! Θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα σας πω για το που ακριβώς βρίσκεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie περιμένω με αγωνία το βίντεοκλιπ του φίλου σου.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες όσον αφορά ότι τα "ηλεκτρονικά" που θυμάμαι δεν μπορούν πλέον να συγκριθούν καν με τα σύγχρονα.

Στην πόλη που μεγάλωσα, το μαγαζί με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που περνούσα τις ώρες μου υπάρχει ακόμη αν και από την εποχή της απαγόρευσής τους (2002,2003 δεν ήταν; ) αλλά οι καμπίνες είναι σβηστές και αν τύχει να περάσω από κει τις βλέπω και σφίγγεται η καρδιά μου. Στέκουν εκεί να θυμίζουν άλλες εποχές. Εκεί μέσα πρωτοέπαιξα Cruisin USA, Tekken (1), TMHT, MK3, San Fransisco Rush, After Burner και τόσα άλλα. Όλο το καλοκαίρι της 2ας γυμνασίου "παραθέρισα" στο μαγαζί αυτό με φόβο μην μπουκάρει καμία αστυνομία (το τμήμα ήταν στα 300 μέτρα) και μας πετάξει με τις κλωτσιές και ποιος άκουγε και τον πατέρα μου μετά (ήταν αστυνομικός).

Τώρα πια έχουν μείνει μόνο κάτι μπιλιάρδα και το μπαρ στο βάθος και ο ιδιοκτήτης σπάνια το ανοίγει το μαγαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα