Έντυπες διαφημίσεις με επώνυμους Έλληνες

Πιτσιρίκα η Λίλα Καφαντάρη!...

 


300.jpg
300.jpg
 
Η Βίκυ Βανίτα για τον "Μπαρμπα Στάθη"! Τόσο παλιός είναι ο "Μπαρμπα Στάθης";;; :eek:

 


65.jpg
65.jpg
 
Ναι. Σχεδόν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου υπήρχαν τα λαχανικά μπάρμπα Στάθης. Όχι ότι μία αξιοπρεπής νοικοκυρά θα αγόραζε κατεψυγμένα, εκτός από περίπτωση απόλυτης ανάγκης. Πάντως την εποχή εκείνη της διαφήμισης ήταν κάτι το καινούργιο, όπως δείχνει η εξήγηση ότι είναι σε πλαστικά σακουλάκια κι όχι κονσέρβες.
 
elephadas είπε:
Ναι. Σχεδόν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου υπήρχαν τα λαχανικά μπάρμπα Στάθης. Όχι ότι μία αξιοπρεπής νοικοκυρά θα αγόραζε κατεψυγμένα, εκτός από περίπτωση απόλυτης ανάγκης. Πάντως την εποχή εκείνη της διαφήμισης ήταν κάτι το καινούργιο, όπως δείχνει η εξήγηση ότι είναι σε πλαστικά σακουλάκια κι όχι κονσέρβες.
Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για χρόνια που δεν έβγαιναν τα πάντα, σε ό,τι εποχή και νά' τανε. Σήμερα οι πιο πολλές καλλιέργειες είναι πια "πειραγμένες", "ίσωμα", και τα περισσότερα είδη πουλιούνται ολοχρονίς.

Αυτό που έκανε ο Μπαρμπα-Στάθης, το έκαναν και οι νοικοκυρές από μόνες τους, π.χ. κατέψυχαν τα αμπελόφυλλα, για να έχουν δυνατότητα να φτιάξουν ντολμαδάκια οποιαδήποτε εποχή. Ή το χυμό από ντομάτες του Αυγούστου.

Από την άλλη, είναι και κάποια φαγητά, όπως ο αρακάς, που δε θυμάμαι ποτέ να τον έφτιαξα με νωπό προϊόν !
 
Η μητέρα μου αγόραζε "φύλλα άλμης" για ντολμαδάκια. Όσο για κατάψυξη, το πρόβλημα ήταν ότι οι καταψύξεις την εποχή της διαφήμισης (1969 ας πούμε) ήταν γενικά μικρές (οι περισσότεροι είχαν ψυγεία με μία πόρτα), οπότε τι να πρωτοκαταψύξει κανείς? Εγώ τώρα έχω τεράστια κατάψυξη συν μπαούλο καταψύκτη στον υπόγειο και πάλι είναι τίγκα στο τοματόζουμο και τα φασολάκια.

Αρακά κι εγώ δεν έχω φτιάξει φρέσκο ποτέ, αλλά θυμάμαι τη μητέρα μου να καθαρίζει αρακά από τη λαϊκή. Κατεψυγμένο δεν θυμάμαι να χρησιμοποιούσε. Τότε όμως ήμασταν συμβιβασμένοι με την ιδέα ότι "κάθε πράμα στον καιρό του" κι ότι κάποιες εποχές δεν θα είχες ορισμένα λαχανικά.
 
Το χειρότερο σε κατεψυγμένο, είναι τα ψάρια. Ακόμα και ψάρια που πουλιούνται για "φρεσκοκατεψυγμένα", τις περισσότερες φορές δεν τρώγονται...Πάντα απορούσα με αυτά τα τεράστια κομμάτια φαγκριά, λιθρίνια, χριστόψαρα κλπ. που γεμίζουν τα ψυγεία των S/M. Ποιός -πλην καλαμαρακίων,πουδεν είναι ψάρια- τα παίρνει όλα αυτά;

Άσε που, κάποιες φορές δηλαδή, είναι "παραπλήσια" είδη ψαριών, που σε κατεψυγμένη μορφή δε μπορείς να ξεχωρίσεις από το "πρωτότυπο"...

Ίσως γι αυτό δεν υπήρξε και ποτέ διαφήμιση γι αυτό το είδος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Ισμήνη Καλέση σε διαφήμιση για γούνες.

 


128.jpg
128.jpg
 
Ο Ανδρέας Φιλιππίδης σε διαφήμιση κρασιού

 


187.jpg
187.jpg
 
Τσκ τσκ τσκ.... ο σχεδιαστής της διαφήμισης δεν ήξερε ότι δεν γεμίζουν τόσο πολύ τα ποτήρια του κρασιού?
 
Βρε παιδιά η κατριτση είναι αυτή?
 
migdos64 είπε:
Βρε παιδιά η κατριτση είναι αυτή?
αν λες γι αυτες τις διαφημισεις στο ποστ : ναι αυτη ειναι,γραφει και λεπτομερειες στην "πηγη"

15.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
δεν ειναι Ελληνιδα αλλα επαιξε σε ελληνικες ταινιες

attachment.php


attachment.php
πηγη

2.JPG

ανν1-752x1024.jpg

ann2-734x1024.jpg
 
Πω πω στη διαφήμιση της Κολυνός δεν μοιάζει καθόλου με τη γνωστή της εικόνα, σε αντίθεση με αυτή του Μπράβο. Εϊναι σίγουρο ότι είναι αυτή? Η μύτη της δεν μου μοιάζει Λομπεργκική. Μπορεί να φταίει και το διαφορετικό χτένισμα αλλά στην πρώτη βλέπω μια πανέμορφη μεν νέα γυναίκα που όμως δεν θα έλεγα ότι έχει το χαριτωμένο μουτράκι της Α. Λ.
 
Η συσκευασία Bravo στο ποστ 76 μου θύμησε το Milko! Ποιο 80s εμφάνιση από τη συσκευασία του Bac παραπάνω δεν υπάρχει.
 
Δεκαετια του '60 και ο Θανος Λειβαδιτης διαφημιζε το κοστουμι που δεν τσαλακωνεται.

Παντως δεν ηξερα οτι εκτος απο ηθοποιος και σεναριογραφος, υπηρξε και μοντελο στα νιατα του!

attachment.php
 
Το κοστουμάκι αυτό φοριέται ωραία και με παντοφλίτσες, χώρια που μπορείς να το συνδυάσεις και με ασσορτί τραπεζομάντηλο. Οι απαιτήσεις της σύγχρονης ανδρικής μόδας ήταν χάλια.
 
Πίσω
Μπλουζα