Έρικ Καστέλ - Ο Σταρ της Μπάρτσα

Aκομα θυμαμαι τα γκολ που εφαγα προσπαθωντας να αντιγραψω την τεχνικη του Ερικ, οταν εδειχνε στα πιτσιρικια ενα διαφορετικο πεναλτυ, και ειχε την πλατη του γυρισμενη στον Κανιγια (τα λεω καλα τα ονοματα?) που εκεινη την στιγμη επαιρνε φορα για την εκτελεση!

Αφου εφαγα ενα σωρο γκολ, ακολουθησα την συμβουλη του Ερικ και ειπα στα φιλαρακια μου να βγαζουν κραυγη πριν ριξουν την μπαλα. Τελικα.. πολυ ψεμα ο Ερικ και οι συμβουλες του αφου εφαγα γκολ με το τσουβαλι!! :)
 
Tελικά ήμουν μάλλον πολύ προνοητικός από τότε, αφού έχω και τα 9 τεύχη δεμένα σε τόμο!... Είμαι περήφανος για τον ...πιτσιρικά εαυτό μου! :)
 
jsiout είπε:
Καλησπέρα και καλή χρονία !!!
Όπως κι εσείς, έτσι κι εγώ μεγάλωσα με το αγαπημένο μου κόμικ. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Έχω χάσει το νο. 8 και δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Μηπώς μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω το τεύχος που μου λείπει ?

Σας ευχαριστώ πολύ,

Γιάννης
Αγαπητε φιλε,

Ψαξε να τα βρεις στο internet σε ηλεκτρονικη μορφη.

Ολο και κατι θα πετυχεις (στα αγγλικα βεβαια).
 
Πλακα μου κανεις! Τα βιβλιοδετησες? :eek:

Ωραιος....Εχεις κρατησει και τα εξωφυλλα?

Θα σου ηταν ευκολο να σκαναρεις κατι για εδω ή να δημοσιευσεις φωτος του τομου?

Μου φαινεται πρεπει να αρχισουμε να σου ριχνουμε βροχη τις προσφορες ;)

strkav είπε:
Tελικά ήμουν μάλλον πολύ προνοητικός από τότε, αφού έχω και τα 9 τεύχη δεμένα σε τόμο!... Είμαι περήφανος για τον ...πιτσιρικά εαυτό μου! :)
 
Να ξεθάψω λίγο αυτό το τόπικ μπας και ξέρει κάποιος να μου λύσει μια απορία;

Τα τεύχη του Έρικ Κάστελ τα είχα διαβάσει στην ιλουστρασιόν, όμορφη έκδοση που θυμόσαστε όλοι. Νομίζω ότι τα είχα όλα (10 αν θυμάμαι καλά).

Θυμάμαι όμως ότι σ' ένα περιοδικό (από αυτά σε μέγεθος τσέπης με χαρτί εφημερίδας αλλά δεν έχω ιδέα ποιο ήταν) είχα πετύχει τον Έρικ Κάστελ σε άλλες περιπέτειες. Συγκεκριμένα να έχει κόντρα μ' έναν Αργεντινό καινούριο ποδοσφαιριστή (Ενρίκε νομίζω τον λέγανε), να τους έχουν πιάσει κάποιοι και να τους έχουν φυλακίσει σ' ένα σπίτι δίπλα στη θάλασσα (δεν έχω ιδέα γιατί) και να το σκάνε κολυμπώντας :eek: .

Μου έχει μείνει και η ατάκα της εικόνας του κολυμπιού. "Μπροστά σ' αυτό η προπόνηση μοιάζει παιχνιδάκι":D

Και νομίζω ότι σ' αυτές τις καινούριες ιστορίες δεν υπήρχαν οι παμπλίτος και το ερωτικό ενδιαφέρον του ποδοσφαιριστή δεν ήταν η μελαχροινή Ισπανίδα καθηγήτρια πατινάζ αλλά μια άλλη ξανθιά.

Ξέρει κανένας να με διαφωτίσει τι ήταν αυτή η συνέχεια της ιστορίας;
 
Το Μπλεκ είχε δημοσιεύσει 12 ιστορίες με τον Ερίκ Καστέλ, τις 9 που είχαν βγει και στην ιλουστρασιόν έκδοση της Star comics και τις 3 επόμενες της σειράς (μην με ρωτήσεις μόνο σε ποια τεύχη Μπλεκ ήταν)...
 
Πάντως, ο Έρικ Καστέλ είχε 9 τεύχη όχι 10 ;-)
 
Ο Ερικ Καστέλ, μου άρεσε λιγότερο από τις υπόλοιπες σειρές (Camelot 3000 και Storm)...

Eric Castel 7 DINO.jpg

Eric Castel 8 DINO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είσαι αρχηγός. Τώρα που είδα τα εξώφυλλα θυμήθηκα ότι είχα και τα δύο αυτά τεύχη. :D

Η συγκεκριμένη σειρά κόμιξ ήταν ο λόγος που έγινα BARCA τότε.
 
Πολλά παιδιά ήταν Μπάρτσα λόγω του Καστέλ, αν και θυμάμαι πως στην πραγματικότητα, δεν έλεγε και πολλά σαν ομάδα τότε...
 
DINO είπε:
Πολλά παιδιά ήταν Μπάρτσα λόγω του Καστέλ, αν και θυμάμαι πως στην πραγματικότητα, δεν έλεγε και πολλά σαν ομάδα τότε...
Τότε ήταν αρκετά δημοφιλής η Γιουβέντους από όσο θυμάμαι. Καλή ομάδα είχε και τότε η Μπάρτσα απλά η διαφορά είναι ότι τα τελευταία τρία-τέσσερα χρόνια έχει γίνει σιχαμερά της μόδας. Τότε στα μάτια ήταν και λίγο πιο αντισυμβατική ομάδα.

OFFTOPIC:

Θυμάται άραγε κανείς το Nτελαντέρο στον ΣΚΑΙ? (νυν ALPHA). Ήταν περίπου η ιστορία της μεταγραφής του Γκάρι Λίνεκερ στην Μπάρτσα.
 
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ Η ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

[edit]Εκτος κανονισμων![edit] .

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 5ο ΤΕΥΧΟΣ. (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ). ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ 10 ή 12
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαβάζοντας την παλαιότερη συζήτηση ήθελα να προτείνω αν βρεισ το νο 10 θα ήταν ωραίο να δούμε μια φωτογραφία.εγώ το ψάχνω χρόνια και δεν το βρίσκω!
 
γεια σας παιδια!! να ρωτησω κατι και γω....μπορω να τα βρω τα τευχη αυτα σε pdf?
 
dixago είπε:
γεια σας παιδια!! να ρωτησω κατι και γω....μπορω να τα βρω τα τευχη αυτα σε pdf?
Αν οι εκδόσεις STAR COMICS το έχουν επιτρέψει και τα έχει ανεβάσει κάποιος νόμιμα θα τα βρεις. Αλλά από όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ακόμα :)
 
Απο αυτην την κυριακη με το "Εθνος της Κυριακης",θα βρισκετε τευχη με τον Ερικ!
 
nick kong είπε:
διαβάζοντας την παλαιότερη συζήτηση ήθελα να προτείνω αν βρεισ το νο 10 θα ήταν ωραίο να δούμε μια φωτογραφία.εγώ το ψάχνω χρόνια και δεν το βρίσκω!
Το Νο10 είναι μύθος... Η σειρά σταμάτησε στο #9.

θα εκπλαγώ πραγματικά αν κάποιος εμφανίσει το τεύχος #10.

Κατά τα άλλα, τα νέα είναι υπέροχα, αφού κάθε εβδομάδα θα υπάρχει ένα τεύχος να μας περιμένει, ενός ήρωα που αγαπήθηκε πολύ, όπως και όλη η τριάδα της Star Comics, Camelot 3000, Storm και φυσικά Ερικ Καστελ!!!

Can't wait!
 
Πίσω
Μπλουζα