Έφυγε ο Ανέστης Βλάχος (1934 - 2021)

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.134
Αντιδράσεις
2.279
Μεγάλη μορφή που πάντα θα θυμόμαστε με αγάπη

 
Μεγάλη μορφή που πάντα θα θυμόμαστε με αγάπη

Δυστυχώς πολλές είναι οι απώλειες το τελευταίο διάστημα.
Ενδεικτικά μόλις χθές 23 Αυγούστου 2021 έκλεισε ένας χρόνος από την απώλεια του Γιάννη Πουλόπουλου, στις 12 Ιουλίου 2021 έφυγε ο Τόλης Βοσκόπουλος, ο Πετρος Ζαρκάδης και Κώστας Τρανταφυλλόπουλος έφυγαν στις 20 και 21 Αυγούστου αντίστοιχα.... και σήμερα ο Ανέστης Βλάχος.
 
Στους παραπάνω πρέπει να προστεθεί και η μεγάλη ελληνίδα τραγουδίστρια Φυλιω Πυργάκη…
 
Έφυγε πλήρης ημερών και έργων! Απίστευτα αντιπαθητικός στις ταινίες, υπέροχος άνθρωπος, άρα πολύ καλός ηθοποιός. Στο μελό "Ορφανή στους πέντε δρόμους" ίσως να είναι ο "καλύτερος" κακός που έχω δει ποτέ (μετά τον Κομνηνό στο "Αγάπη και αίμα"). Πλούσια φιλμογραφία και τηλεοπτική παρουσία. Αιωνία του η μνήμη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στους παραπάνω πρέπει να προστεθεί και η μεγάλη ελληνίδα τραγουδίστρια Φυλιω Πυργάκη…
Μεγάλη μου παράλειψη , η Φιλιώ Πυργάκη έφυγε ανήμερα της εορτής της Αγίας Μαρίνας στις 17 Ιουλίου 2021
 
Δυστυχώς πολλές είναι οι απώλειες το τελευταίο διάστημα.
Ενδεικτικά μόλις χθές 23 Αυγούστου 2021 έκλεισε ένας χρόνος από την απώλεια του Γιάννη Πουλόπουλου, στις 12 Ιουλίου 2021 έφυγε ο Τόλης Βοσκόπουλος, ο Πετρος Ζαρκάδης και Κώστας Τρανταφυλλόπουλος έφυγαν στις 20 και 21 Αυγούστου αντίστοιχα.... και σήμερα ο Ανέστης Βλάχος.
Και ο Θανος Μαρτινος.
 
Ο καλυτερος κακος του ελληνικου κινηματογραφου.Καλο ταξιδι.
 
Εχεις δικιο. Και η Νινη Τζανετ πριν απο λιγες μερες εφυγε. Τι Αυγουστος κι αυτος!
Βέβαια οι περισσότεροι ήταν και αρκετά προχωρημένης ηλικίας... Δεν θα μείνουμε αιωνίως σε αυτόν τον κόσμο... το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον...
 
ήταν αρκετό καιρό με θέματα υγείας διάβαζα
 
Πολύ καλή η ερμηνεία του, στην ταινία " Με τη λάμψη στα μάτια ".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ερμηνεία του στο Φόβο ανέκαθεν μου προκαλούσε ανατριχίλα. Εξαιρετικός. Καλό του ταξίδι.
 
Τον πρωτοείδα στον "Φόβο" και τον θαύμασα! Τον ξαναείδα στη "Λάμψη στα μάτια" και τον λάτρεψα! Είχε αυτό το "σκληρό" παρουσιαστικό που σου βγάζει κάτι το "απάνθρωπο", αλλά στο εσωτερικό του ήταν ψυχούλα...

Καλό του ταξίδι... :(
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο καλυτερος κακος του ελληνικου κινηματογραφου.Καλο ταξιδι.
Λάθος! Δεν ήταν ο "κακός" αλλά ο "σκληρός"! Στο "Καλλιτεχνικό καφενείο" το 1987, που ήταν μαζί με τους "κακούς" Αρτέμη Μάτσα και Τασσώ Καββαδία, είπε αυτό το πράγμα. Και αν το δεις, κιόλας, ποτέ δεν ήταν κακός αλλά τσαμπουκάς!
 
Η καλύτερη του ερμηνεία ήταν μάλλον στο " Φόβο ", αλλά εγώ θα τον θυμάμαι στο Κορίτσι με τα Μαύρα που τόσο με είχε συγκλονίσει.
Ξεχώρισε στη δουλειά του, αφήνει πίσω του ερμηνείες σε καλές ταινίες, έφυγε έχοντας πλάι του την οικογένεια του, τι άλλο να ζητήσει κανείς;
Ας αναπαυθεί εν ειρήνη, όσοι αγαπάμε τον ελληνικό κινηματογράφο τον αποχαιρετούμε με αγάπη και σεβασμό.
 
Τεράστιος "κακός". Εχω διαβάσει ότι όσο "κακός" ήταν στις ταινίες, αλλο τόσο καλός και γλυκός ήταν στην προσωπική του ζωή. Ο θεός να τον αναπαύσει.
 
Πίσω
Μπλουζα