"Έφυγε" ο Βασιλης Τσιβιλικας.....

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Συμπαθεστατος ηθοποιος, χαμηλων τονων. Με στεναχωρησε πολυ ο θανατος του
 
Κρίμα, ο Θεός να τον αναπαύσει!

Ξεχώρισε για το μοναδικό στυλ του & για το χαμηλό του προφίλ που κράτησε στην προσωπική του ζωή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλός κωμικός και πολύ κρίμα. Παιδες θα δείτε κι αλλους σύντομα να "φευγουν". Αλλωστε είναι όλοι τους αρκετά μεγαλοι πια. Οι αντοχες μειώνονται δραματικά. Ο θεος να τον αναπαυσει, ευχομαι να ηταν καλός άνθρωπος.
 
Καλό ταξίδι αγαπημένε μας ηθοποιέ .... Η παρουσία του είναι συνδεδεμένη με τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια εκεί στα 80ς ... Άλλωστε, εκείνα τα χρόνια ... και πού δεν εμφανίσθηκε : Λούνα Παρκ, Θέατρο της Δευτέρας, ελληνικές ταινίες, διαφημιστικά σποτάκια ... Και σε όλα, μα όλα, ήταν εξαιρετικός, προσφέροντας, ιδίως σε εμάς τους τόοοοτε μικρούς, άφθονο γέλιο και κάνοντας την τόοοτε καθημερινότητά μας ακόμη πιο όμορφη ... Κι αυτός είναι ο λόγος που αυτή τη στιγμή νιώθω σαν να πέθανε ένας "παιδικός μου φιλαράκος" ....

Αν με ρωτούσαν "απ' όσα έχεις δει από Τσιβιλίκα τι κρατάς ως πιο "αγαπημένη ανάμνηση" ??? η απάντηση θα ήταν σίγουρα πολύ δύσκολη !!! Επιλέγω, όμως, το "Παγωτό μες στο χειμώνα", που είδαμε κάααποτε στο "Θέατρο της Δευτέρας" και ... γελάσαμε πάρα πολύ, το ευχαριστηθήκαμε και το απολαύσαμε όσο ... δεν πάει άλλο :


Πρόσφατα είδα στην τηλεόραση μια συνέντευξή του !!! Τον θυμάμαι να δηλώνει : "Ήμουν φοιτητής στην αγγλική φιλολογία και ο πατέρας μου, που είχε οικονομική άνεση, θα μού άνοιγε φροντιστήριο αγγλικών στη Θεσσαλονίκη κι έτσι θα εξασφάλιζα το μέλλον μου !!! Όμως, εμένα το μεράκι μου ήταν να γίνω ηθοποιός ... "..... Φαντάζεσθε, αν είχε επιλέξει να ακολουθήσει τη σταδιοδρομία του καθηγητή Αγγλικών πόσα μα πόσα θα είχαμε στερηθεί ???
 
Άλλη μια μεγάλη απώλεια. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.
 
Ο θεός να τον αναπαύσει ευχαριστουμε για το χαμόγελο και την χαρα που μας προσφαιρες ..Μορφη στα παιδικα μας χρονια .. κριμα που τα παιδια μας δεν ειναι τοσο τυχερα οπως εμεις που τους βιωσαμε και αναλωνονται σε catroons τυπου σφουγκαράκη.....
 
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του. Λυπήθηκα τώρα που το έμαθα μιας και ανέκαθεν μου ήταν πολυ συμπαθης!
 
Άλλος ένας υπέροχος ηθοποιός έφυγε από κοντά μας...

Καλό του ταξίδι...
 
Μολις το εμαθα...

Αναπαντεχο...

Να αναπαυτει η ψυχουλα σου...

Καλο ταξιδι...Βασιλη... :(
 
Αιωνία του η μνήμη. Είχα την τύχη να τον δω στο θέατρο από κοντά (με Καλουτά,Τζον Μοδινό) το καλοκαίρι του 1993...
 
Απίστευτο.

Είχε ιατρικό ιστορικό ;

-
 
'Ηθος, αξιοπρέπεια, ανάστημα ... μακάρι να του έμοιαζαν πολλοί. Κρίμα ο άνθρωπος, πολύ κρίμα
 
Πω πω έμεινα! Δεν τον είχα για πολύ μεγάλο όπως και είδα οτι δεν ήταν , θυμάμαι τον είχα δει και στο θέατρο στα 90s...

Καλό του ταξίδι....
 
Πολύ συμπαθής και αυθόρμητος ανθρωπος. 'Εφυγε ξαφνικά και είναι δύσκολο να το συνηδιτοποιησεις!
 
Κρίμα...συμπαθέστατος ηθοποιός.
 
τεραστιο ταλεντο υπεροχος ανθρωπος.. καλο σου ταξιδι "κυριε κοκ" :(
 
Αυτός και ο Μουστάκας ήταν οι αγαπημένοι μου όταν ήμουν παιδάκι. Κρίμα πραγματικά, τι άλλο να πω... βαδίζουμε σε διαφορετικές εποχές.

Οι καλοί φεύγουν, οι κακοί μένουν (δεν μιλάω για ηθοποιούς, ο νοών νοείτω). Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
 
Amigos είπε:
Ναι βρε συ .... το είχα ξεχάσει ότι, μεταξύ άλλων, υπήρξε και "ό κύριος ΚΟΚ" ... Σε εκείνη την γλυκύτατη παιδική εκπομπή, μαζί και τηλεπαιχνίδι, η οποία παρείχε στα παιδάκια [φιλοξενούμενα στην εκπομπη και μικρούς τηλεθεατές] κυκλοφοριακή αγωγή [π.χ. να προσέχουν στους δρόμους, να αναγνωρίζουν και να σέβονται τις πινακίδες κυκλοφορίας κλπ κλπ] ..... Μάλιστα, αυτό που μού άρεσε στην εν λόγω εκπομπή ήταν το γεγονός ότι, αρκετές φορές, απευθυνόταν στα φιλοξενούμενα παιδάκια όχι ως "κύριος ΚΟΚ" αλλά ως "Βασίλης" και τους διηγιόταν προσωπικές του εμπειρίες από την κυκλοφορία του στους δρόμους της Αθήνας, είτε ως οδηγός, είτε ως πεζός ....

Και σήμερα .... όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις τις πινακίδες κυκλοφορίας μουτζουρωμένες με σπρέη, τίγκα στα αυτοκόλλητα συνδέσμων ομάδων που κόλλησαν εκεί οι ... "οπαδοί" [με αποτέλεσμα να κρύβεται τελείως το "τι δείχνει το σήμα", "ποια η κατεύθυνση κυκλοφορίας" κλπ] ... τους οδηγούς στους δρόμους να οδηγούν απρόσεκτα και νευρικά .... Και τότε, σκέφτομαι τον "κύριο ΚΟΚ", που με εκείνο το τηλεπαιχνίδι του προσπάθησε κάααααποτε να μάς διαμορφώσει σε "συνειδητοποιημένους και προσεκτικούς οδηγούς αλλά και πεζούς" .... Βρε καλά το γράφει ο αποπάνω : Οι καλοί φεύγουν, οι κακοί μένουν




Κι όμως αγαπημένε μας κύριε ΚΟΚ ... παρόλα αυτά, πιστεύω ότι η προσπάθειά σου ΔΕΝ πήγε χαμένη ... όλο και κάτι μάς άφησε σε εμάς τους τόοοτε μικρούς για να το "βρούμε μπροστά μας" όταν θα ερχόταν η ώρα να πιάσουμε τιμόνι ....
 
Ελπιζω ο Ford231 να εχει σε καποια γωνια του αρχειου του, καποιο επεισοδιο του Κυριου Κ.Ο.Κ και να ανεβασει το τραγουδακι να το θυμηθουμε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα