"Έφυγε" ο Σπαθάρης...

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
...απίστευτο, το ότι αυτό το όνομα μου δημιουργεί συναισθήματα 30 χρόνια τώρα. Πόσα πρωινά/μεσημεριανά/απογεύματα δεν πέρασα στο σπίτι των παππούδων μου παρακολουθόντας τα έργα του...

Από http://el.wikipedia.org/wiki/Ευγένιος_Σπαθάρης :

Στις 6 Απριλίου 2009 και ενώ βρισκόταν στο Ινστιτούτο Γκαίτε Αθηνών για να παραστεί σε εκδήλωση προς τιμήν του, έχασε την ισορροπία του και έπεσε από σκάλες, με αποτέλεσμα να υποστεί πολλά κατάγματα και να δημιουργηθεί σοβαρό αιμάτωμα στον εγκέφαλο, με την κατάστασή του να χαρακτηρίζεται κρίσιμη.[1][2] Τελικά, στις 9 Μαΐου, ύστερα από τρείς μέρες νοσηλείας απεβίωσε, σε ηλικία 85 ετών.[3]
Σνιφ...
 
Είναι πραγματικά, λυπηρό, ένας άνθρωπος τέτοιας αξίας και προσφοράς να φεύγει με τέτοιο τρόπο............
 
Κρίμα και πάλι κρίμα να χάνεται ένας τέτοιος άνθρωπος κατά αυτόν τον τρόπο.Ήμουν από τους τυχερούς που σε μικρότερη ηλικία παρακολούθησα 2 εαν δεν κάνω λάθος παραστάσεις του.Πολύ ευγενικός και καλοσυνατός άνθρωπος.

Rest in Peace
 
Καλό σου ταξίδι, δάσκαλε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λιγο καιρο ειχα επισκευτει την κορη του στο μουσειο στην Κηφισια και της ειχα δωσει καποια DVD που ειχα φτιαξει με παλιες παραστασεις του πατερα της απο την ΕΡΤ και μου ειχε πει οτι και ο ιδιος ο Ευγενιος τις εψαχνε χρονια.

Δεν εχω λογια να περιγραψω τη θλιψη μου για το χαμο του μεγαλου μας δασκαλου.

Καλο ταξιδι, αγαπημενε μας Ευγενιε. Εκει που πας, διδαξε τους τη μαγεια και το μεγαλειο του Καραγκιοζη, οπως μονο εσυ ξερεις.
 
Δεν ξέρω για τα σχόλια "με αυτόν τον τρόπο". Αν ήταν εγκεφαλικό η καρδιακό ή δεν ξέρω τί θα ήταν καλύτερο; Η παροιμία κάτι λέει για το γέρο... 85 ήταν ο άνθρωπος έτσι κι αλλιώς.

Όχι ότι δεν λυπήθηκα ιδιαίτερα. Κρίμα και πάλι κρίμα. Πάντα όταν φεύγει ένας μεγάλος στην καρδιά άνθρωπος, με τόση (και πρωτότυπη) προσφορά, είναι ιδιαίτερα λυπηρό. Αλλά...
 
Η είδηση του θανάτου για τον Ε. Σπαθάρη με συγκίνησε...πρόκειται για μορφή που αφενός σημάδεψε τα παιδικά μας χρόνια αφετέρου αποτελούσε από μόνη της κορυφαία μορφή της πολιτισμικής παράδοσης των Ελλήνων. Ο Ε. Σπαθάρης μου έδινε την εντύπωση ότι είχε ...διακτινιστεί στην εποχή μας από τις αρχές του 20ού αιώνα! Διέθετε την αύρα ανθρώπων άλλων εποχών, μια αθωότητα που έχει χαθεί προ πολλού για εμάς και την συναντάς σπάνια πλέον στους ηλικιωμένους Έλληνες της διασποράς!

Σεβαστή φιγούρα, γλυκομίλητος άνθρωπος που για μένα άξιζε μέγιστο σεβασμό για την προσφορά του. Μαζί του πέθανε και το θέατρο σκιών για μένα...

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που το σκεπάζει... :(
 
To "με αυτό το τρόπο" ήταν αναφορά στην ειρωνεία της τύχης και όχι στο ατύχημα αυτό καθεαυτό.

Δυστυχώς έμελλε να πάθει ατύχημα σε ένα μέρος όπου είχε πάει για να παραστεί σε εκδήλωση προς τιμήν του. Πόσες ήταν οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο;
 
Καλό ταξίδι μεγάλε Σπαθάρη! Αθάνατος..
 
Πέρασε και αυτός ο χαρισματικός άνθρωπος στο πάνθεον των αθανάτων αφήνοντας ένα πολύ σημαντικό έργο πίσω του.Εύχομαι και οι επόμενες γενιές να τιμούν το όνομά του και την κληρονομιά που φέρει.Ελαφρύ το χώμα του...
 
καλο ταξιδι ΚΥΡΙΕ Ευγενιε..........
 
Λυπηρό...

Η φωνή του Καραγκιόζη έσβησε...

Δεν σβήνει όμως το έργο του, το ήθος του και η κληρονομιά στις επόμενες γενεές...

Όσο για τον τρόπο που έφυγε... Άμα στην έχει φυλαγμένη, δεν ξεφεύγεις με τίποτα...

Θα σας θυμόμαστε πάντα...
 
Πολύ λυπηρό για όλους μας, μιας και μεγαλώσαμε κι εμείς και οι γονείς μας με τον Καραγκιόζη... και Καραγκιόζης= Ευγένειος Σπαθάρης!!!

Υπάρχει κι ένα ειρωνικό συμβάν με τον θάνατο του Ευγένιου Σπαθάρη. Κυκλοφορεί μια σειρά με τους μεγάλους Έλληνες εικαστικούς από ΤΑ ΝΕΑ και κάθε 2 εβδομάδες έρχεται ο καινούριος τόμος. Η σειρά είναι οργανωμένη και προκαθορισμένη η σειρά με την οποία θα βγουν τα τεύχη (τα έχω όλα από το πρώτο). Την Πέμπτη το πρωί λοιπόν παρέλαβα με χαρά το 17ο τεύχος το οποίο ήταν προς τιμήν του Ευγένιου Σπαθάρη (έχω ψιλικατζίδικο). Στην συνέχεια άνοιξα το δέμα με τις εφημερίδες και άρχισα να τις βάζω στην θέση τους, χαζεύοντας τα πρωτοσέλιδα με τους συμαντικότερους τίτλους της ημέρας...και η ESPRESSO είχε στο πρωτοσέλιδο την φωτογραφία του και την φράση "Κλινικά νεκρός ο Ευγένειος Σπαθάρης" . Έπαθα ένα ψιλο-σοκ! Σκεφτόμουν πόσο ειρωνική είναι η τύχη καμιαά φορά... την μέρα που βγήκε τιμητικός τόμος για αυτόν τον άνθρωπο, ήταν και η μέρα που καθορίστηκε το τέλος της ζωής του...

Για την ιστορία, η εφημερίδα έγραφε ότι είχε πάει στο κέντρο Γκαίτε κι έπεσε από τις σκάλες...

Επίσης το Σάββατο ξεκίνησε μια σειρά με dvd από ΤΑ ΝΕΑ με παραστάσεις του Σπαθάρη (συμαντικό υλικό και καλό να το έχουμε για τα παιδιά μας , μιας και δεν υπάρχουν και πολλά αξιόλογα πράγματα για να βλέπουν πια) .

Θα κλείσω με 2 πολύ μικρά αποσπάσματα από τον τόμο που προανέφερα.

"... Άλλο ένα στοιχείο που πήρε από την επιθεώρηση ήταν ο αυτοσχεδιασμός. Μια φορά που έπαιζαν στην πλατεία και πλησίασε μια διαδήλωση με ντουντούκα, βγήκε από τον μπερντέ, πήρε την ντουντούκα και απευθήνθηκε στους διαδηλωτές.

-Ωρέ συνάδελφοι...!

Μια άλλη φορά, όταν είχε έρθει στην Ελλάδα ο περίφημος αστροναύτης Γκαγκάριν, αμέσως σκάρωσε στην στιγμή καινούριες φιγούρες κι έγραψε το έργο Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ . Πάντα έτοιμος να προσαρμοστεί στις αλλαγές των εποχών. Ακόμη και υπολογιστή έβαλε στον ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ. "

"Μετά το μουσείο, ο Ευγένιος Σπαθάρης είχε ακόμη ένα όνειρο, τον Καραγκιζότοπο. Έναν χώρο για μικρούς και μεγάλους που το έχει στο μυαλό του με κάθε λεπτομέρεια.

-Θα έχει ορχήστρες, καφενέ που θα παίζουν τάβλι, δυο μπερντέδες, βιβλιοθήκη, εργαστήρια κατασκευής, θα οργανώνεται έμψυχο παιχνίδι. Ένας χώρος με ουρανό γη και δέντρα. Όχι πολυκατοικίες! "
 
Αθάνατος !!! Καλό Ταξίδι !!!
 
Τέλος εποχής πραγματικά...

R.I.P.

:cry:
 
Στεναχωρήθηκα πολύ με την είδηση. Χωρίς τον Σπαθάρη, δέν υπάρχει Καραγκιόζης, ήταν σάν να πέθαναν δύο ιστορικές φυσιογνωμίες της λαικής τέχνης μαζί.
 
Pooky είπε:
To "με αυτό το τρόπο" ήταν αναφορά στην ειρωνεία της τύχης και όχι στο ατύχημα αυτό καθεαυτό.
Δυστυχώς έμελλε να πάθει ατύχημα σε ένα μέρος όπου είχε πάει για να παραστεί σε εκδήλωση προς τιμήν του. Πόσες ήταν οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο;
A, σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... :(
 
DINO είπε:
Η φωνή του Καραγκιόζη έσβησε...
Θα το παραφράσω. Ο Καραγκιόζης έσβησε! Τουλάχιστον όπως τον ξέραμε και ακούγαμε. Και με λυπεί που είναι σχεδόν αναντικατάστατος. Λυπάμαι κυρίως για τον τρόπο που έφυγε! :( :(
 
Δυστυχώς... το σκεφτόμουνα πριν λίγη ώρα: και μετά το Σπαθάρη, τί; Ή μάλλον, ποιος; Ξέρω ότι υπήρχαν κάποιοι παίχτες ακόμα, αλλά δεν τους έχω ακούσει... Θα πρέπει να βρούμε DVD να δείχνουμε στα παιδιά μας...
 
Ανεκτίμητη συντροφιά των παιδικών μου χρόνων από την τηλεόραση αλλά και τους δίσκους βινυλίου παρμένους από τις γνωστότερές του παραστάσεις. Από τις πλέον αγαπημένες φυσιογνωμίες, για τις οποίες έχει να θυμάται κανείς μόνο θετικά στοιχεία...Δυστυχώς άνθρωποι με το ήθος, την αξιοπρέπεια, την ευγένεια και το μεράκι του δύσκολα θα ξαναβγούν, καθώς αυτές αποτελούν αξίες που διαμορφώθηκαν από τα έντονα βιώματα και τις δοκιμασίες του συνόλου σχεδόν του 20ου αιώνα.

Εργάστηκε ακαταπόνητα επιτυγχάνοντας να μεταλαμπαδεύσει στις νεολαίες γενεών επί γενεών την λαϊκή σοφία και τα διδάγματα του Καραγκιόζη, αλλά και των ηρώων που τον συνοδεύουν. Όσοι γνωρίζουν το εύρος της δουλειάς του, αντιλαμβάνεται πόσο σημαντικά βοήθησε στην διατήρηση ενός μεγάλου και υπερπολύτιμου τμήματος της παράδοσής μας.

Ότι και να πω για τον άνθρωπο αυτόν είναι πραγματικά λίγο, γι' αυτό είναι προτιμότερο να κλείσω με μια ευχή: Ώρα του καλή εκεί που πορεύεται και μακάρι να βρει άξιους μιμητές να συνεχίσουν το έργο και το παράδειγμά του... θα μας λείψει πάρα πολύ.

- Πληροφορίες για την συνεισφορά και το σημαντικότατο έργο του μεγάλου αυτού ανδρός θα βρείτε στο site του: ΣΠΑΘΑΡΕΙΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα