"Έφυγε" ο Στάθης Ψάλτης

Ευρηματικοτατο φίλη Αριαδνη!
 
Ενταξει τι να λεμε τωρα ο ανθρωπος ηταν απιστευτος ηταν ειναι και θα ειναι αιωνια το σημα κατατεθεν της δεκαετιας του 80 και οι ταινιες του θα μας χαριζουν απειρες στιγμες γελιου για παντα.Καλο ταξιδι σταθη ειμαι πολυ περηφανος που σε γνωρισα καποτε απο κοντα και κουβεντιασαμε δεν θα σε ξεχασουμε ποτε.
 
τον ειδα απο κοντα δεκαδες φορες στα θεατρα κ στις περιοδιες του...μεχρι κ περυσι που τον ειδα τελευταια φορα ηταν φανταστικος..αρκετα κουρασμενος ομως..

ηταν ο μοναδικος ηθοποιος που εβγαινε στη σκηνη κ χωρις να μιλησει λιωναμε στα γελια...ξεκινουσε να κανει το νουμερο του..του φωναζαμε σταθη οι κυριακος η κανε μας το ρουβα η την πετρουλα....κ επι τοπου αλλαζε το νουμερο...επαιζε με το κοινο ειδικα με τους χοντρους η τους καραφλους αλλα ελεγε κ για τον εαυτο του που ηταν κοκαλιαρης....

ο σταθης παπασταθης η ευσταθιος σγουρος η ευσταθιος κουμπαρης δεν πεθανε, ο καμικαζι ζει ,καβαλησε τη μηχανη του κ πηγε στους αγγελους..μαζι με το σωτηρη τη λιντα γιγα το φωτοπουλο το ριζο το γκιωνακη τον τσακωνα.. ,γιατι οι ανθρωποι που αγαπαμε δεν φευγουν ποτε ζουν για παντα στο μυαλο μας κ στη ψυχη μας..

αθανατος
 
Ενας μικρος φορος τιμης για τον Σταθη....


fetch






fetch


 
Στεναχωρηθήκαμε κι εγώ κι ο άντρας μου... Είναι πολύ λογικό, φαντάζομαι ότι όλοι της γενιάς μας, εμείς που ήμασταν έφηβοι τη δεκαετία του '80 να έχουμε έστω μια ανάμνηση κινηματογραφική ή θεατρική με τον Στάθη Ψάλτη. Παρόλες τις σεναριακές υπερβολές και κάπου την χαμηλή ποιότητα πολλών ταινιών που πρωταγωνίστησε, νομίζω ότι το όνομά του είναι το σήμα κατατεθέν της δεκαετίας... Όσο για τα υπόλοιπα (αναλώθηκε, δεν αναλώθηκε το ταλέντο του) αυτά νομίζω, ότι είναι στην κρίση του καθενός. Αυτά είχαν ζήτηση τότε, αυτά έβλεπε ο κόσμος, αυτά του πρότειναν, αυτά έπαιζε. Νομίζω ότι το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, γιατί αλλιώς δεν θα έμεναν στο μυαλό μας ούτε ο ίδιος ούτε οι ατάκες του που ακόμα τις λέμε. Η κολλητή μου τον είχε δει να παίζει στο θέατρο, στη "Θεοδώρα" της Ντενίση. Έκανε τον Άγιο, έναν ανάπηρο ζητιάνο. Ήταν η πρώτη φορά που τον έβλεπε να παίζει δραματικό ρόλο και είχε εντυπωσιαστεί πάρα πολύ. Μου έλεγε ότι ήταν καταπληκτικός. Κρίμα... Αιωνία του η μνήμη...
 
Πολυ στεναχωρηθηκα...μεσα στις οποιες υπερβολες του στην υποκριτικη ηταν ενα αυθεντικο Ελληνικο 80s icon. Μαζι με το Μουστακα, πηραν μαζι τους το κομματι μιας ολοκληρης εποχης.

Ως ζευγαρι με την Φινου, ηταν απιθανοι.

Η κατακλειδα του βασικα Καλησπερα σας για κατευοδιο.

Οπως και στον Μουστακα και στον Τσακωνα...ετσι και στον Ψαλτη νευριασα που λογω νομοθεσιων δεν μπορεσαμε/μπορουμε σαν κοινοτητα να οργανωσουμε μια δημοσια δωρεαν προβολη ταινιας :(
 
Τελευταίος ρόλος του στην ταινια Καζαντζάκης που θα βγει το φθινόπωρο στις αίθουσες οπου παιζει έναν ηγούμενο
 
TZELASO είπε:
Στεναχωρηθήκαμε κι εγώ κι ο άντρας μου... Είναι πολύ λογικό, φαντάζομαι ότι όλοι της γενιάς μας, εμείς που ήμασταν έφηβοι τη δεκαετία του '80 να έχουμε έστω μια ανάμνηση κινηματογραφική ή θεατρική με τον Στάθη Ψάλτη. Παρόλες τις σεναριακές υπερβολές και κάπου την χαμηλή ποιότητα πολλών ταινιών που πρωταγωνίστησε, νομίζω ότι το όνομά του είναι το σήμα κατατεθέν της δεκαετίας... Όσο για τα υπόλοιπα (αναλώθηκε, δεν αναλώθηκε το ταλέντο του) αυτά νομίζω, ότι είναι στην κρίση του καθενός. Αυτά είχαν ζήτηση τότε, αυτά έβλεπε ο κόσμος, αυτά του πρότειναν, αυτά έπαιζε. Νομίζω ότι το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, γιατί αλλιώς δεν θα έμεναν στο μυαλό μας ούτε ο ίδιος ούτε οι ατάκες του που ακόμα τις λέμε. Η κολλητή μου τον είχε δει να παίζει στο θέατρο, στη "Θεοδώρα" της Ντενίση. Έκανε τον Άγιο, έναν ανάπηρο ζητιάνο. Ήταν η πρώτη φορά που τον έβλεπε να παίζει δραματικό ρόλο και είχε εντυπωσιαστεί πάρα πολύ. Μου έλεγε ότι ήταν καταπληκτικός. Κρίμα... Αιωνία του η μνήμη...
αν αφορα τη δικη μου αναρτηση προφανως δεν την διαβασατε προσεκτικα

φυσικα ενας θανατος ειναι οτι χειροτερο για δημοσια αντιπαραθεση αλλα το ποστ μου με λιγα λογια τα λεει ολα
 
Η πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση του Στάθη Ψάλτη το 1972, πολύ πριν την Κούλα, στον ρόλο του dealer παράνομης διακίνησης διαμαντιών. Στο τέλος του clip. Καλό ταξίδι.

 
Ηταν σα να ηταν δικος μας ανθρωπος...

Ολη η Ελλαδα τον αγαπουσε κ θα τον αγαπαει..

Πολυ κριμα ...
 
spyros_s είπε:
Εμείς που μεγαλώσαμε στα 80'ς θεωρούμε τον Στάθη Ψάλτη μια από τις χαρακτηριστικότερες μορφές αυτής. Ο Ψάλτης ήταν ηθοποιός πολύ μεγαλύτερος του κωμικού που θυμόμασταν τότε ανεξαρτήτως αν τον συνδεσαμε με τις ταινίες μαζικής κατανάλωσης του τότε! Είναι τεράστια απώλεια και απλά μας προετοίμασε για το γεγονός μέσα από την αξιοπρεπέστατη στάση που κράτησε κατά την νοσηλεία του. Ένα κομματι του εαυτού μας χάθηκε μαζί του που τουλάχιστον θα ξαναβρίσκουμε μέσα από τις ταινίες του!
Πολύ ωραία λόγια , φίλε spyros_s ...

(Ξεκίνησα να γράφω και έχω αυτόν τον κόμπο στον λαιμό...)

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ σίγουρα : Ο Στάθης Ψάλτης για εμένα, είναι κάτι παραπάνω απο καλός και αγαπημένος ηθοποιός.

Αυτός ο αδύνατος-κοκκαλιάρης τύπος, με τα μαύρα μακριά ως τα μάτια, μαλλιά... Ειναι αναμνήσεις ,είναι παιδικά χρόνια ,είναι τα 80ς (όπως είπε ο και Σπύρος).

Ήμουν 4-5 χρόνων, όταν μαζί με τις κασσέτες του He-man ,του Bioman και του Kabamaru ,

δεν υπήρχε περίπτωση μην πάρω και έναν "Ψάλτη"...

Δεν ξέρω γιατί ,αλλά οι γονείς μου με άφηναν να βλέπω τις ταινίες του ,παρ' όλο που είχαν 'κακές' λέξεις - κάτι που ήταν απαγορευτικό για τα άλλα παιδιά της ηλικίας μου.(Τώρα που το σκέφτομαι,σίγουρα ζήλευαν...)

Ο Ψάλτης ήταν ένας απο τους καλύτερους κωμικούς και όχι μόνο ηθοποιούς. Ήταν Ταλέντο. Μα ήταν και καλός άνθρωπος . (Δεν τον γνώρισα προσωπικά και μιά φορά που "συναντηθήκαμε" σε ένα 'έβερεστ' στο Πεδίον του Άρεως ,ντράπηκα να του μιλήσω-το έχω μετανιώσει,φυσικά...) Πάντα μου έδινε αυτήν την εντύπωση όταν τον έβλεπα ,αλλά τώρα αυτό το συμπέρασμα βγάζω,όταν όλοι οι συνάδελφοι και φίλοι, έχουν να πουν πέρα απο τα καλά τους λόγια, σημαντικά πράγματα

που έκανε και δεν έγιναν ποτέ γνωστά.

Το περίεργο είναι ότι "έφυγε" μετα την τελευταία του δουλειά στον κινηματογράφο σε ταινία του Σμαραγδή,

που υποδύεται έναν μοναχό.

Ακριβώς, όπως και ο φίλος του Σωτήρης Μουστάκας...

Καλό ταξίδι, Στάθη...

Θα μου λείψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elsint17 είπε:
αν αφορα τη δικη μου αναρτηση προφανως δεν την διαβασατε προσεκτικα

φυσικα ενας θανατος ειναι οτι χειροτερο για δημοσια αντιπαραθεση αλλα το ποστ μου με λιγα λογια τα λεει ολα
Elsint17, δεν κατάλαβα ότι κάτι από αυτά που είπα κολλάει στο σχόλιό σας. Εννοείτε αυτό το "ξοδεύτηκε το ταλέντο του" που αναφέρετε? Όχι, δεν το είχα προσέξει καν. Εγώ μιλάω αμιγώς για τον Στάθη Ψάλτη. Έχουν ακουστεί πολλά κατά καιρούς, έτσι δεν είναι? 'Ο,τι ήταν καλός ηθοποιός, ότι θα μπορούσε να παίζει κάτι καλύτερο, ότι αναλώθηκε σε κωμικούς και εύκολους ρόλους και μπλα, μπλα, μπλα... Επ' αυτού ομίλησα και όχι επί προσωπικού. Γιατί νομίζω ότι κάθε άνθρωπος είναι προϊόν της εποχής του, πώς θα το κάνουμε? Τον καιρό που ο Ψάλτης έγινε ηθοποιός, το επίπεδο των ταινιών, των σεναρίων και των λοιπών παραγόντων είχε πέσει σημαντικά. Ο Ψάλτης όπως και άλλοι της εποχής του, δούλεψαν και έπαιξαν με το υλικό που είχαν. Ήταν ηθοποιός στο επάγγελμα, που σημαίνει ότι μπορεί να έπαιξε και κάποιους ρόλους μόνο και μόνο για τα χρήματα. Γιατί εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε κάνει δουλειές που δε μας άρεσαν κατά καιρούς αλλά έπρεπε για να βγει το μεροκάματο? Τις δικές μας δουλειές όμως, δεν τις κινηματογραφούσε κανείς οπότε δε μας πειράζει. Οι ηθοποιοί όμως, ό,τι και να κάνουν, καταγράφεται... και πολλές φορές τους στιγματίζει. Εγώ προσωπικά γελάω πολύ με ορισμένες ατάκες του. Σήμερα είχε η τηλεόραση πάλι το "Βασικά καλησπέρα σας". Εμένα αυτή η ταινία εκτός από το κωμικό στοιχείο μου αρέσει τρομερά, γιατί μου θυμίζει τις εποχές που πιτσιρίκια, ψάχναμε στο ραδιοφωνάκι τους πειρατικούς σταθμούς για να ακούσουμε καλό τραγούδι. Τι να καταλάβουν από αυτό οι σημερινοί νέοι? Είναι μια ταινία που αντικατοπτρίζει μια συγκεκριμένη εποχή. Και ο Ψάλτης ήταν η πιο αναγνωρίσιμη φιγούρα μιας ολόκληρης δεκαετίας.
 
Δεν είμαι ειδικός, όμως γνωρίζω ότι ένα από τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν σπουδαίο ηθοποιό είναι η ικανότητα να μπορεί να ανταποκριθεί σε μια μεγάλη γκάμα ρόλων. Όλοι, μα όλοι, οι σπουδαίοι Έλληνες κωμικοί έχουν δώσει ρεσιτάλ σε δραματικούς ρόλους: ο Ντίνος Ηλιόπουλος στο «Δράκο», ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος στη «Λόλα», o Θανάσης Βέγγος στο «Θανάση, πάρε τ’ όπλο σου», ο Σωτήρης Μουστάκας στο «Ένας νομοταγής πολίτης» κλπ. Ο Βασίλης Λογοθετίδης είχε μάλιστα φτάσει στο σημείο να ενώσει κωμωδία και δράμα σ’ ένα είδος («Οι Γερμανοί ξανάρχονται», «Δεσποινίς ετών 39», «Η κάλπικη λίρα», «Ένας ήρως με παντούφλες» κλπ).

Ακολουθώντας την παράδοση όλων των σπουδαίων Ελλήνων κωμικών ηθοποιών, ο Στάθης Ψάλτης είχε αποδείξει ότι διέθετε και με το παραπάνω την ικανότητα να ερμηνεύσει δραματικούς ρόλους. Ο καλός μου φίλος elsint17 ανέφερε την τηλεοπτική σειρά «Ο Συμβολαιογράφος» και το θεατρικό έργο «Το ημερολόγιο ενός τρελού». Η επίσης καλή μου φίλη TZELASO ανέφερε τη θεατρική παράσταση «Θεοδώρα». Να προσθέσω κι εγώ ότι, ακόμα και μέσα απ’ τους μονολόγους του στις επιθεωρήσεις, ο Στάθης Ψάλτης έλεγε αλήθειες που άλλοι - υποτίθεται πιο «σοβαροί» - συνάδελφοί του δεν έχουν το θάρρος ν’ αρθρώσουν. Αλήθειες που συγκλονίζουν και ενοχλούν (και θα το σταματήσω εδώ).

Κανείς δεν αμφισβήτησε το σπουδαίο ταλέντο του Στάθη Ψάλτη. Ίσα-ίσα, ακριβώς επειδή ήταν τόσο καλός (και) σε δραματικούς ρόλους, πολλοί μπορεί να θέλαμε να τον είχαμε δει σε περισσότερους τέτοιους ρόλους. Όμως αυτό δεν μειώνει καθόλου τον Στάθη Ψάλτη ως ηθοποιό και, σε κάθε περίπτωση, είναι μία εντελώς διαφορετική συζήτηση που δεν αφορά μόνο τον ίδιο και δεν χρειάζεται να γίνει αυτήν τη στιγμή.

Στο βίντεο που ανέβασε ο καλός σινεφίλ ARETARA, ο Στάθης Ψάλτης εμφανίζεται στον πρώτο του κινηματογραφικό ρόλο ως παράνομος διακινητής διαμαντιών στο παρακάτω σημείο:


ΥΓ: Οι λόγοι για τους οποίους έγραψα ξανά στο φόρουμ μετά από περίπου ένα χρόνο συνειδητής αποχής είναι ξεκάθαροι.

Ελπίζω το μήνυμα που μόλις έγραψα να αντιμετωπιστεί με το στοιχειώδη σεβασμό, αλλιώς ας διαγραφεί ολόκληρο.
 
RIP Στάθη! Από τα μεγαλύτερα icons της εποχής των 80s!
 
τεραστιος ηθοποιος και ανθρωπος!!

θα μας λειψει!!

καλο ταξιδι!!
 
TZELASO είπε:
Elsint17, δεν κατάλαβα ότι κάτι από αυτά που είπα κολλάει στο σχόλιό σας. Εννοείτε αυτό το "ξοδεύτηκε το ταλέντο του" που αναφέρετε? Όχι, δεν το είχα προσέξει καν. Εγώ μιλάω αμιγώς για τον Στάθη Ψάλτη. Έχουν ακουστεί πολλά κατά καιρούς, έτσι δεν είναι? 'Ο,τι ήταν καλός ηθοποιός, ότι θα μπορούσε να παίζει κάτι καλύτερο, ότι αναλώθηκε σε κωμικούς και εύκολους ρόλους και μπλα, μπλα, μπλα... Επ' αυτού ομίλησα και όχι επί προσωπικού. Γιατί νομίζω ότι κάθε άνθρωπος είναι προϊόν της εποχής του, πώς θα το κάνουμε? Τον καιρό που ο Ψάλτης έγινε ηθοποιός, το επίπεδο των ταινιών, των σεναρίων και των λοιπών παραγόντων είχε πέσει σημαντικά. Ο Ψάλτης όπως και άλλοι της εποχής του, δούλεψαν και έπαιξαν με το υλικό που είχαν. Ήταν ηθοποιός στο επάγγελμα, που σημαίνει ότι μπορεί να έπαιξε και κάποιους ρόλους μόνο και μόνο για τα χρήματα. Γιατί εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε κάνει δουλειές που δε μας άρεσαν κατά καιρούς αλλά έπρεπε για να βγει το μεροκάματο? Τις δικές μας δουλειές όμως, δεν τις κινηματογραφούσε κανείς οπότε δε μας πειράζει. Οι ηθοποιοί όμως, ό,τι και να κάνουν, καταγράφεται... και πολλές φορές τους στιγματίζει. Εγώ προσωπικά γελάω πολύ με ορισμένες ατάκες του. Σήμερα είχε η τηλεόραση πάλι το "Βασικά καλησπέρα σας". Εμένα αυτή η ταινία εκτός από το κωμικό στοιχείο μου αρέσει τρομερά, γιατί μου θυμίζει τις εποχές που πιτσιρίκια, ψάχναμε στο ραδιοφωνάκι τους πειρατικούς σταθμούς για να ακούσουμε καλό τραγούδι. Τι να καταλάβουν από αυτό οι σημερινοί νέοι? Είναι μια ταινία που αντικατοπτρίζει μια συγκεκριμένη εποχή. Και ο Ψάλτης ήταν η πιο αναγνωρίσιμη φιγούρα μιας ολόκληρης δεκαετίας.
με καλυψατε απολυτα

συγνωμη για την παρερμηνεια

ειναι οντως θλιβερο να χανεται ,ενας ανθρωπος,ενας καλλιτεχνης που μαλιστα σημαδεψε μια ολοκληρη δεκαετια(του 80)

και να γραφονται τοσες ανακριβειες
 
Ευχαριστώ πολύ Σταύρο! Λιτή και περιεκτική, όντως!
 
Όλη μας η εφηβεία μέσα απο τις ταινίες του....Καλό Παράδεισο να έχει..
 
Ειμαι κι εγω ενας απο εκεινους που δε προκειται να συνειδητοποιήσουν αυτη την απώλεια.. Ισως ειναι απο τις λιγες φορες που εμεις ως θεατες οφειλουμε να υποκλιθούμε απο σεβασμο σε οσες χαρές μας προσέφερε μεσα απο τις ταινιες του αλλα και στο φιλανθρωπικο του εργο..

Πλεον θα κραταω ως κειμήλιο ενα αυτογραφο του που βλεπετε στη κατω φωτογραφια απο θεατρική παράσταση του 1994..

auto.png
 
Κάτι από τον Στάθη jackie μπραβο!
 
Πίσω
Μπλουζα