"Έφυγε" ο Jack Tramiel.

Όπως έγραψα και στα σχόλια της σχετικής είδησης του byteme, μπορεί να ήταν μια από τις κλασικές αμφιλεγόμενες μορφές του χώρου, αλλά ταυτόχρονα πρόκειται ίσως για τη μεγαλύτερη προσωπικότητα του κόσμου των υπολογιστών -όπως τους γνωρίζουμε σήμερα τουλάχιστον- που δεν βρίσκεται πλέον εν ζωή (plz, μην τολμήσει να πει κανείς Μηλολάτρης για τον Jobs... είχε τόση σχέση με την πληροφορική όση έχω εγώ με το κρίκετ...).

Τα είπατε και πιο πάνω βέβαια, αλλά πραγματικά αν δεν ήταν αυτός (κι ο Θείος Clive βεβαίως-βεβαίως) για αρκετά χρόνια ακόμα οι υπολογιστές θα ήταν σχεδόν αποκλειστικά εξοπλισμός εργαστηρίων και -πάνω από όλα- πανάκριβοι...

Από την άλλη βέβαια, οι περισσότεροι που δούλεψαν μαζί του, τον χαρακτήριζαν σκληρό, ακόμα και αδίστακτο, ενώ δεν είναι λίγοι εκείνοι που του καταλογίζουν το μεγαλύτερο κομμάτι της ευθύνης για την "Κρίση του 1983"...

Όπως και να'χει... R.I.P Jack!

//Πρέπει να βρω αυτό το πολυσέλιδο (6, νομίζω; ) αφιέρωμα-μαμούθ που είχα γράψει για τη ζωή του Jack σε κάποιο PC master Gold... Μέχρι και για τον καιρό που είχε περάσει ως κρατούμενος στο Άουσβιτς έγραφα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά ΒΟΜΒΑ για το χώρο των υπολογιστών αυτή η είδηση!!!

Πραγματικά χάθηκε ένα διαμάντι της ιστορίας των υπολογιστών, πολλά θα ήταν αλλιώς αν δεν έκανε αυτά που έκανε, δεν έβαλε απλώς το λιθαράκι του στο χώρο αλλά ένα ολόκληρο βράχο!

R.I.P.
 
Πάει κι αυτός. Τώρα τα υπόλοιπα είναι ιστορία και τα αφήνω ασχολίαστα.
 
RIP JACK TRAMIEL

πραγματικά δεν ήξερα που να το ποστάρω.. αν ειναι, ας το μεταφέρει κάποιος εκεί που θεωρεί οτι πρέπει... :(

"Την Κυριακή στην Καλιφόρνια ενός θρύλος των υπολογιστών άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 83 ετών: ο λόγος για τον Jack Tramiel, ιδρυτή και πρόεδρο της Commodore.."

http://www.newsnow.gr/article/53698/Jack-Tramiel-apeviose-o-pateras-tou-C64.html
 
Υπάρχει θρεντάκι....

Θα γίνει η μεταφορά - μην στεναχωριέσαι! ;)
 
Olorin είπε:
Όπως έγραψα και στα σχόλια της σχετικής είδησης του byteme, μπορεί να ήταν μια από τις κλασικές αμφιλεγόμενες μορφές του χώρου, αλλά ταυτόχρονα πρόκειται ίσως για τη μεγαλύτερη προσωπικότητα του κόσμου των υπολογιστών -όπως τους γνωρίζουμε σήμερα τουλάχιστον- που δεν βρίσκεται πλέον εν ζωή (plz, μην τολμήσει να πει κανείς Μηλολάτρης για τον Jobs... είχε τόση σχέση με την πληροφορική όση έχω εγώ με το κρίκετ...
Για ψάξτο λίγο καλύτερα με το cricket...
 
metalcandyman είπε:
Κατεβηκα απο τον αρη :D
Μαζί κατεβήκαμε. :D

Με atari δεν μπλέχτηκα ποτέ, την Amiga την αποκύρηξα, όσο για τον c64, εγώ είμαι Sinclair fanboi.

ΟΚ, τρισμέγιστος, (αρκετά η πλάκα), δυστυχώς η παλιά γενιά μας αποχαιρετά. Είθε να περνά καλά στην Sovengarde των πρωτοπόρων της πληροφορικής.
 
ντροπή σου που αποκήρυξες την αμίγκα...βλάσφημε
 
Χα χα! Πήγαν σε καλά χέρια, φρόντισα μην ανησυχείς.

Και όσο για την βλασφήμια, μια λέξη μόνο: Minimig.

Με ψήνει εν mac αδελφός να τσιμπήσω κι εγώ ένα, και να σου πω είμαι στο παρά 1 !!!!!!!
 
Κάτι που είχα ετοιμάσει, για να μπει αλλού...

attachment.php
 
είσαι μερακλής ρε dino!!! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα