"Έφυγε" ο Lemmy [Motorhead]

Thor

RetroMasteR
Joined
23 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.640
Αντιδράσεις
515
Δυστυχώς οι Motorhead ανακοίνωσαν πριν από λίγο ότι ο βασικός συντελεστής τους, ο γεννημένος το 1945 Lemmy πέθανε μετά από σύντομη μάχη με τον καρκίνο :( .

πηγή:

και εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μορφη ο μουστακιας....

Λυπηθηκα οταν το διαβασα..... :(

R.I.P. ....
rip.gif
"]
rip.gif
[/url]
 
One day one day, they΄ll go for the sun

Together they΄ll fly, on the eternal run

Wasted forever, on speed bikes and booze

Yeah, us and the brothers, we're all born to lose

Ήταν ο τελευταίος rock ήρωας.

Θυμάμαι Β Γυμνασίου που είδα τους Motorhead πρώτη φορά (στο Ρόδον)...συναίσθημα-εμπειρια ανεκτίμητη.
 
"Έφυγε" και ο Lemmy...R.I.P! :(

Μου κάνει εντύπωση πάντως που χάθηκε τόσο γρήγορα μετά την διάγνωση. Προφανώς η διάγνωση έγινε πολύ αργά αφού σε ηλικίες σαν του Λέμυ που τα κύτταρα δεν αναπαράγονται τόσο γρήγορα όσο στις νεώτερες ηλικίες η ασθένεια δεν προχωρά τόσο γρήγορα και επιβιώνουν για μερικούς μήνες τουλάχιστον με την ιατρική βοήθεια που παρέχεται στον ασθενή. Μάλλον οι καταχρήσεις σε ποτά, τσιγάρα και ότι άλλο συνέβαλαν περισσότερο στο χαμό του.

Όπως και να έχει λυπηρό γεγονός και σημειώνω ότι άλλο ένα κομμάτι από την εποχή της εφηβείας μας χάθηκε μαζί του! Μεγαλώνουμε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν 3 λεπτά (ώρα 10:51) ήμουν στο Wikipedia και ξαναδιάβαζα για το γκρουπάκι. Τον είχε ακομα στη μπάντα. Μπηκα σε ενα αλλο λινκ και κάνοντας back, βλέπω ότι είχε βγει και ότι τα μέλη ήταν δύο. Υποθέτω ότι η μπάντα δεν έχει πλέον λόγο να συνεχίσει, όπως οι Queen μετά τον Mercury. Καλώς ή κακώς ορισμένες μπάντες είναι συνυφασμένες με τη φωνή του καλλιτέχνη (βλέπε Scorpions). Rip μεγάλε Lemmy!
 
Ήταν να δώσει συναυλία εδώ αρχές Γενάρη, αλλά πολύ φοβόμουν ότι δεν θα τα κατάφερνε και δυστυχώς έτσι έγινε. Και προηγούμενες τις είχε ακυρώσει, δεν ήταν πια σε θέση να εμφανίζεται live. Κρίμα, καλό του ταξίδι.

asikamin είπε:
καρδιά και γεράματα , τι καρκίνους και [edit] κοσμητικά [edit]?
Asikamin ακούς; Γιατί με είχες αμφισβητήσει άσχημα όταν είπα ότι έχει καρκίνο.
 
βλεποντας κανεις την τελευταια του συνεντευξη μετα τις τρομοκρατικες επιθεσεις στο παρισι καταλαβαινε οτι ειναι αρρωστος κριμα.... :( https://www.youtube.com/watch?v=eluYcLz4s54 Καλο ταξιδι μεγαλε you were a nice guy after all.... :(

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι ηταν απο τις ελαχιστες περιπτωσεις μουσικων που τραγουδουσαν και επαιζαν και μπασο! Φυσικα ηταν πισω απο ολα τα κομματια των motorhead.δυστυχως επινε το ουισκι με το μπουκαλι.καλο παραδεισο φιλε λεμμυ!
 
Δεν μπορώ να πω πως ήμουν φανατική των Motorhead αλλά ο Lemmy υπήρξε μορφή στην μεταλ σκηνή. RIP

Orgasmatron

 
Αλλος ενας απο τους ηρωες μας εφυγε,μεγαλη απωλεια,τι να πω....
 
Κριμα εφυγε ο νονος του rock και heavy metal!!

Τον ευχαριστουμε για οτι μας προσεφερε με τη μουσικη του!!

Ανακοινωσε και η μπαντα οτι αφου εφυγε ο Lemmy δεν υπαρχει λογος να συνεχισουνε χωρις αυτον.
 
Κρίμα... Σιγά σιγά οι θρύλοι του ροκ φεύγουν ένας-ένας...
 
Δυστυχώς το έμαθα σήμερα από συνάδελφο.... Τεράστια απώλεια - η χαρακτηριστική φωνή του είναι one in a billion.

Από τα πολύ αγαπημένα κομμάτια:

 
Κρίμα, πολύ μεγάλη μορφή στο χώρο.

RIP Lemmy:(
 
Θα αναφέρω ακριβώς ό,τι έγραψα σε ένα άλλο μέσο κοινωνικής δικτύωσης:

"Σήμερα το πρωί είδα στα νέα ότι πέθανε ο Lemmy των Μοtorhead.Ναι,ιδιαίτερη φυσιογνωμία και προσωπικότητα,αλλά η άποψη μου δε θα αλλάξει μετά θάνατον που τους αγιάζουμε όλους σε αυτό τον τόπο.Δεν τον χώνεψα ποτέ,η μουσική του στο μεγαλύτερο μέρος της μου φαίνεται παντελώς αδιάφορη και τυπίκή και η όλη υποκουλτούρα"sex,drugs and rock n' roll" είναι το άκρως άωτον των δικών μου πιστεύω και στάσης ζωής.Σίγουρα μεγάλη απώλεια για όσους τον γουστάρανε και κρίμα για μία ανθρώπινη ζωή που έφυγε στη μάχη με την ανίατη ασθένεια,όμως προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο".
 
...τι γινεται?

........

:(
 

1@SurvivalHorror[/USER] μου κανει εντυπωση η τοποθετηση σου. Δεν την κατακρινω. Η μουσικη ειναι τεχνη.

Μερικα πραγματα ομως ειναι μετρημενα κουκια.

Ενα απο τα συγκροτηματα που χρωσταμε το Heavy Metal ειναι οι Motorhead.

Δεν εβαλαν νερο στο κρασι τους. Δεν εβγαλαν "φλωρικα" αλμπουμς. Μονο το Love Me Forever τραγουδι τους με ειχε ξενισει.

Ειχαν μνημειωδεις στιχους που δεν ειχαν σχεση με το sex-drugs-rock-n-roll τριπτυχο, ως τριο ηχητικα δεν επεφτε καρφιτσα, ειχαν απιθανα artworks και απεφευγαν τις αρπακτες.

Μονο ο Lemmy μπορουσε να δικαιουται τον χρισμα του rock n roll hero εν ζωη.

Eχω τεραστια αγαπη για αυτο το συγκροτημα (ψυχη του οποιου ηταν ο Lemmy) και νιωθω τυψεις που τα τελευταια χρονια δεν ακολουθουσα τη δισκογραφικη τους πορεια.

Θα ανεβασω μια μερα ενα σκαν απο το Live in Athens 45αρι (ηταν στα πρωτα καμποσα αντιτυπα του Ελληνικου No Sleep At All) που τραγουδουν το Metropolis ως Acropolis

Υποστηριζω :)

 
Διαφωνώ με τον SurvivalHorror, όσον αφορά την αξία του Lemmy και προφανώς προσωπικά άνοιξα το νήμα γιατί τον θαύμαζα και πολύ πριν πεθάνει (αλλά δεν αγιοποιώ κανέναν ούτε προ, ούτε μετά του θανάτου του). Βρίσκω όμως αξιοπρεπή την θέση του "Εγώ δεν τον πήγαινα όσο ζούσε, εξακολουθώ να μην τον πάω και τώρα που τα τίναξε". Δεν είναι όμως μόνο σε αυτόν τον τόπο που πεθαίνει κάποιος και όλοι λένε πόσο τον αγαπούσαν.
 
Πάντως παρότι πολλοί κατατάσσουν τους Motorhead στο metal θα έλεγα ότι είναι καθαρό rock 'n' roll. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία να προσπαθείς να οριοθετήσεις τη μουσική σε τόσο στενά πλαίσια. Πάρτε και ένα παλιό βιντεάκι με τον Lemmy αγνώριστο. :)

 

Wally είπε:
1@SurvivalHorror[/USER] μου κανει εντυπωση η τοποθετηση σου. Δεν την κατακρινω. Η μουσικη ειναι τεχνη.
Μερικα πραγματα ομως ειναι μετρημενα κουκια.

Ενα απο τα συγκροτηματα που χρωσταμε το Heavy Metal ειναι οι Motorhead.

Δεν εβαλαν νερο στο κρασι τους. Δεν εβγαλαν "φλωρικα" αλμπουμς. Μονο το Love Me Forever τραγουδι τους με ειχε ξενισει.

Ειχαν μνημειωδεις στιχους που δεν ειχαν σχεση με το sex-drugs-rock-n-roll τριπτυχο, ως τριο ηχητικα δεν επεφτε καρφιτσα, ειχαν απιθανα artworks και απεφευγαν τις αρπακτες.

Μονο ο Lemmy μπορουσε να δικαιουται τον χρισμα του rock n roll hero εν ζωη.

Eχω τεραστια αγαπη για αυτο το συγκροτημα (ψυχη του οποιου ηταν ο Lemmy) και νιωθω τυψεις που τα τελευταια χρονια δεν ακολουθουσα τη δισκογραφικη τους πορεια.

Θα ανεβασω μια μερα ενα σκαν απο το Live in Athens 45αρι (ηταν στα πρωτα καμποσα αντιτυπα του Ελληνικου No Sleep At All) που τραγουδουν το Metropolis ως Acropolis

Υποστηριζω :)
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά,οτι εσύ μιλάς για το τι προσέφεραν γενικά,ποιες μετέπειτα μπάντες επηρέασαν και το πόσο σου αρέσουνε,2 πράγματα που στο πρώτο σκέλος συμφωνώ και το δεύτερο είναι σεβαστό.Όμως αυτό δε σημαίνει οτι θα πρέπει να αρέσουνε και σε μένα προσωπικά,όπως είπες η μουσική είναι τέχνη και ηχεί διαφορετικά στα αυτία του καθενός μας.Δε μπορούνε όλες οι μπάντες να εκφράζουν και να μιλάνε σε όλους.Όταν εκφέρω άποψη χρησιμοποιώ πάντοτε το πρώτο ενικό πρόσωπο γιατί μιλάω μόνο για εμένα και δε γενικολογώ.Έχω αρκετούς φίλους που λατρεύουνε τους Motorhead και κάποιους που είναι πιο κοντά σε αυτό που πιστεύω.

Θα επαναλάβω το κλίμα "rock n' roll" είναι κάτι εντελώς αντίθετο με την αισθητική μου.Εσύ ξέρεις καλύτερα αυτό που αναφέρεις για κάποια τραγούδια με μνημειώδεις στίχους,απ όσα είχα δει δε μου κάνανε αίσθηση να τους αγαπήσω και να δεθώ.

Μία μπάντα μπορεί να γεμίζει ένα στάδιο και να παραδεχόμαστε όλοι ότι ήταν πάντα αξιοπρεπής και έκανε live που δεν έπεφτε καρφίτσα,αλλά αυτό δε μου λέει κάτι στο πόσο θα με αγγίξει ή αν θα μου αρέσουνε αυτά που παίζουνε.

Και κάτι τελευταίο,ξέρω κάποιες μπάντες που τις παραδέχομαι οτι δείξανε τον δρόμο(άσχετα από Motorhead),αλλά ακόμη και σήμερα προτιμώ μεταγενέστερες που πατήσανε στις βάσεις που βρήκανε και εξελίξανε τη μουσική τους σε κάτι πιο κοντινό στα ακούσματά μου.Άλλο σεβασμός,άλλο προσωπικά μουσικά γούστα :)

 
Πίσω
Μπλουζα