Ήρθε το DiVIDE+ !!!!!!

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
11
Ήρθε επιτέλους μετά από 9 μήνες αναμονής από τη στιγμή που το παράγγειλα, δείτε μερικές φωτό.

Παρακαλώ τα σάλια μακρυά από το πληκτρολόγιο :D











 
Πολύ καλά. Εγώ πάντως λέω να πάρω κάτι σε 3,5'' Disk Drive. (Έτσι για να φαίνεται πιο πολύ της τότε εποχής :D )
 
Γιατί αργησε τόσο (ωραίος ο ψύχτρας)
 
Υπήρχαν προβλήματα με την κατασκευή τους επειδή είναι πολύ λεπτοκυκλώματα και μικροκολλήσεις και κάποια έβγαιναν ελαττωματικά.

Επίσης υπήρχε μεγάλη λίστα αναμονής.
 
δηλαδή αμα το αγοράσω θα αργήσει......
 
Captain Kal είπε:
Πολύ καλά. Εγώ πάντως λέω να πάρω κάτι σε 3,5'' Disk Drive. (Έτσι για να φαίνεται πιο πολύ της τότε εποχής :D )
Καλό και το +D δε λέω αλλά το DivIDE+ κάνει και χίλια δυό άλλα πράγματα, έχει 5 firmwares με λειτουργικά ας πούμε (ResiDOS+ και άλλα). Δες εδώ

http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum/divide_plus_manual.doc

Τώρα πια όχι δε θ'αργήσει γιατί τα προβλήματα που είχαν έχουν ληθεί.

Πήγαινε εδώ http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum/spectrum_storage.html
 
:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

Κι εγώ το περιμένω πώς και πώς. Ρε κάτοχε γαλλικού αρώματος, για πές μου κάτι. Τo συγκεκριμένο Kempston παίζει καλά; Σε ρωτάω γιατί κάτι είχα διαβάσει ότι έχει ασυμβατότητες με joystick interfaces που έχουν και cartridge port όπως το συγκεκριμένο interface. Κι εγώ αυτό έχω, γι'αυτό και αναρρωτιέμαι. Πάντως είναι κουκλί. Divάιντε να δούμε πότε θα έρθει το δικό μου!!!

Κάπου διάβασα ότι υπάρχει έκδοση CP/M συμβατή με 2.2 για Ζ80.....

Αυτός ο Jarek Adamski που γράφει το μανουαλ απ'εξω, έχει κάνει απίστευτα hardware projects, όπως πρόσφατα το CPC booster, και κάποιο 4ΜΒ ram upgrade επίσης για CPC. Επίσης ο Jurek Dudek είναι ο πωλητής με όνομα bitrom (πηγαίνετε στο Items for sale), ο οποίος φτιάχνει διάφορα ζόρικα καλώδια και εννοείται έχει συνδράμει στο Divide.
 
ρε συ Rygar...

θα σε μαλώσω!! :eek::mad:

Αυτός ο Jarek Adamski που γράφει το μανουαλ απ'εξω, έχει κάνει απίστευτα hardware projects, όπως πρόσφατα το CPC booster, και κάποιο 4ΜΒ ram upgrade επίσης για CPC..
το CPC booster είναι καθαρά ελληνικό project ενός παλιόφιλου, του Antitec !!

http://www.geocities.com/dminds_cpc/

Μη τρελαθούμε κιόλας!! :diablotin:
 
Ωχ ρε φίλε!!!! Συγνώμη, μάλωσε με!!!!! Τα 4ΜΒ RAM είναι πατέντα του adamski. Σορι, τώρα τελευταία τις λέω απανωτές..... :mad: :mad: :mad: :mad:
 
Την πάτησες αποτυχημένα αγοραστή αυτοκινήτου.... όντως το συγκεκριμμένο interface (που έχεις και εσύ) δεν είναι συμβατό με το DivIDE+ γιατί κάνει address τη ROM και παρεμβάλλεται, χρειάζεσαι ένα απλό Kempston interface. To έβαλα στη φωτό γιατί είναι όμορφο. Μουάχαχαχα.
 
Δηλαδή θέλω άλλο ε; Άλλα έξοδα!! Ούτε πετρέλαιο να'τανε.....
 
Δυστυχώς δεν κάνει το συγκεκριμένο, το έβαλα και μετά από λίγο το σύστημα πάθαινε κωλούμπρα :D και έβγαζε περίεργα sprites.

Mέχρι να καταλάβω οτι έφταιγε αυτό το ριμάδι τα είχα χρειαστεί, νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο το DivIde+. Αλήθεια που διάβασες για την ασυμβατότητα?

Anyway, το τι παιχνίδια έβαλα σήμερα δε λέγεται.... πορώθηκα άσχημα με το Commando, έπαιζα κάπου μια ώρα (με άπειρες ζωές) και κανένα μισάωρο Wonderboy.
 
fgbrain είπε:
ρε συ Rygar...
θα σε μαλώσω!! :eek::mad:

το CPC booster είναι καθαρά ελληνικό project ενός παλιόφιλου, του Antitec !!

http://www.geocities.com/dminds_cpc/

Μη τρελαθούμε κιόλας!! :diablotin:
XAXAXAXA !!!! Ετσι fgbrain !!!! Μην τον λυπάσαι καθόλου !!! Ρίξ' του και από μένα μερικές.......:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Τελικά είμαι ο μόνος που δεν έχει ψύκτρα εδω μέσα.....? :confused: :icon_cry:
 
gtsamour είπε:
Mέχρι να καταλάβω οτι έφταιγε αυτό το ριμάδι τα είχα χρειαστεί, νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο το DivIde+. Αλήθεια που διάβασες για την ασυμβατότητα?
Εχω σπάσει τα μούτρα μου να το βρω :mad:... Είμαι απολύτως σίγουρος ότι το έχω διαβάσει αρκετά πρόσφατα.

BTW, κοντεύουν να τελειώσουν ένα firmware selector ώστε όταν ξεκινάει ο σπεκτρουμάκι, να μη χρειάζεται να δώσεις OUTs και POKEs για να επιλέξεις firmware.
 
Ναι αυτό το έχω δεί και το περιμένω, επίσης περιμένω και support για TZX.

Είναι φοβερή φάση πάντως, ακόμα και παιχνίδια των 120Κb φορτώνονται ακαριαία, το MMC64 πχ αργούσε πολύ...
 
off topic

To MMC64 πάει για πούλημα, καθώς υπάρχει αυτό εδώ :diablotin: , η έκδοση 4 όμως. Εχω ήδη κάνει το κονέ, κόστος δεν έχουν ακόμη, αλλά δεν πιστεύω να είναι πάνω από 100ευρώ.

/off topic
 
Αυτό κάνει και για 48 αρίδες + plus γιατί δε το αναφέρει πουθενά,

ολο για +2A, +2B, +3 λέει..

εκτος και αν δε το πρόσεξα..
 
Για όλα κάνει, απλά για +2α κα άνω θέλει πείραγμα ένα jumperάκι....
 
Απόσπασμα

"The DivIDE Plus Hard Disk Interface provides a standard ATA (IDE) interface to allow any Sinclair ZX Spectrum (including the +2A, +2B, +3 and clones, including the Timex TC2048) to connect to an industry standard hard disk drive, CD ROM drive or Compact Flash (CF) memory card (up to 2GB). It builds on the original DivIDE design by Pavel Cymbal and incorporates several new features thanks to the work of Jarek Adamski and Jurek Dudek in Poland."
 
Ok τώρα το θυμήθηκα αυτό το last θέμα..

Πιο είναι εκείνο που να διαθέτει και υποστήριξη joystick?

Order DivIDE Plus (no through connector): £65 ?

Order DivIDE Plus (with through connector): £72 ?

ποιες οι διαφορες δε καταλαβα..
 
Πίσω
Μπλουζα