• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Όλιβερ Τουίστ (Oliver Twist) [Charles Dickens]

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
55
Δε βρήκα κάποιο σχετικό θρεντ μόνο για τον Όλιβερ, όποτε κάνω την αρχή με το δικό μου παιδικό βιβλίο, εκδόσεων Καμπανά, χωρίς χρονολογία.

Προβολή συνημμένου 43634

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

caprice

RetroMasteR
Αντιδράσεις
58
Υποκλίνομαι στον Κάρολο ασυζητητί παρόλο που το συγκεκριμένο βιβλίο με θλίβει αφάνταστα :(

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
798
Ζουζου, εδω έχουμε μιλήσει πλειρέστερα για τον Τσαρλς Ντικενς! ρίξε μια ματιά, αν έχεις διαβασει κάποιο άλλο βιβλίο και το εχεις αγαπήσει εξίσου!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13813-Κάρολος-Ντίκενς

δυστυχως δεν έχω σε ρετρό εκδοση τον Ολιβερ Τουιστ

ναι, το βιβλίο αυτό εχει γνωρίσει πολλές διασκευες, παλιοτερα τα ηνια το είχε το μιουζικαλ! ακομα και στις μέρες μας απο τον Πολάνσκι που εκανε πολύ καλή δουλειά και έπιασε το νόημα!!!!

Domenica

Banned
Αντιδράσεις
1
Η Νανσυ ηταν απο τις πιο αγαπημενες και ατυχες ηρωιδες των παιδικων μου χρονων. Η δε ιστορια με το μενταγιον ενεπνευσε το avatar μου! Μαζι με το 'Παλαιοπωλειο᾽ το αγαπημενο μου απο Ντικενς. Παντως εγω προτιμω το μιουζικαλ απο την κατα Πολανσκι εκδοχη.

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.610
ευχαριστουμε πολυ ζουζου!!!!!!!!!!!πρωτη φορα βλεπω το συγκεκριμενο βιβλιο μ αυτο το εξωφυλλο. Τι εικονογραφηση εχει;εγχρωμη ή ασπρομαυρη;

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
55
Ασπρόμαυρη αν και δεν έδω σημασία στο μέσα. Κρίμα που δεν τράβηξα φωτό. Νομίζω πως τέτοιου είδους βιβλία της εποχής ήταν όλα ασπρόμαυρα.

divined

RetroNuts!
Αντιδράσεις
26
Δεν έχω διαβάσει τον Όλιβερ Τουιστ. Έχω διαβάσει όμως τις Μεγάλες Προσδοκίες και την Ιστορία δύο πόλεων, τα οποία μου έχουν χαραχθεί στη μνήμη. Οι εκδόσεις βέβαια ήταν paperback, αλλά το περιεχόμενο μετράει...

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
55
Κι ένα δεύτερο, εκδόσεις Δημακαράκου, χωρίς χρονολογία.

DSC06788.jpg

Μπλουζα