Όσα παίρνει ο άνεμος - Gone with the Wind (1939)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Θεωρείται η μεγαλύτερη κινηματογραφική επιτυχία όλων των εποχών.

Και όχι άδικα.

picture.php


Βασισμένη στο βιβλίο της Μάργκαρετ Μίτσελ η ταινία προβλήθηκε στα τέλη του 1939 λίγο προτού η Αμερική μπει ολοκληρωτικά στη δίνη του ΒΚΌ Παγκοσμίου Πολέμου.

Αν και το βασικό στόρυ ήταν ο αδιέξοδος έρωτας των πρωταγωνιστών, κατά περίεργο τρόπο δεν «πέρασε» σαν ιστορία αγάπης.

Προβλήθηκε σε μια εποχή που η Αμερική λίγα χρόνια μετά το οικονομικό κράχ και λίγο πριν τον Πόλεμο είχε ανάγκη από σταθερές και ιδανικά για να πιαστεί. Δεν άργησε να γίνει και να παραμένει μέχρι σήμερα η πιο εμπορική ταινία όλων των εποχών.

Η ιστορία εξελίσσεται κατά τη διάρκεια του Αμερικάνικου Εμφυλίου σε μια επαρχία του Νότου. Η ατίθαση Σκάρλετ ΟΚΌ Χάρα έγινε το σύμβολο της σύγχρονης γυναίκας που καμιά δυσκολία δεν μπορεί να σταματήσει τις φιλοδοξίες τα όνειρα τη ζωή της. Μόνο που αυτές οι δυσκολίες την κάνουν τόσο σκληρή ώστε δεν μπορούσε να διακρίνει δίπλα της την αγάπη απ΄ όπου και αν της προσφερόταν.
picture.php


Ακόμα και ο δευτερεύον χαρακτήρας της Μέλανι που αρχικά φαινόταν αδύναμη, έβγαζε φοβερή δυναμικότητα για μιά γυναίκα της εποχής.

Ήταν η πρώτη ταινία που κέρδισε 8 Όσκαρ και δύο τιμητικά βραβεία (είχε προταθεί για 13! ) από την Αμερικάνικη Κινηματογραφική Ακαδημία και κράτησε αυτόν τον τίτλο για 20 σχεδόν χρόνια, μέχρι να καταρριφθεί από το «Μπεν Χουρ».

Το καστ αξιόλογο και μέχρι στιγμής αξεπέραστο:

Κλάρκ Γκέιμπλ

Βίβιεν Λη

Λέσλια Χάουαρντ

Ολίβια ντε Χάβιλαντ

Στα Όσκαρ κονταροχτυπήθηκε με 2 άλλες μεγάλες ταινίες της εποχής:

Τα «Ανεμοδαρμένα Υψη» και το «Μάγο του Οζ»

Κέρδισε στις βασικές κατηγορίες:

ΑΚΌ γυναικείου ρόλου : Βίβιαν Λη

ΒΚΌ γυναικείου ρόλου : Χάτι Μακντάνιελ
picture.php


Σκηνοθεσίας :Βίκτορ Φλέμινγκ

Ταινίας : Ντέιβιντ ΟΚΌ Σέλζνικ

Σεναρίου : Σίντνεϋ Χάουαρντ

Χαρακτηριστική η ατάκα του Ρετ Μπάτλερ, στο τέλος όταν η Σκάρλετ σχεδόν τον παρακαλάει να μην την αφήσει αλλά εποχή έχει αφήσει η αποφασιστικότητα της Σκάρλετ να ξεπεράσει και αυτή τη δυσκολία λέγοντας: Αύριοβ¦ Αύριο θα είναι μια καινούρια μέραβ¦
picture.php


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Για σχεδόν 70 χρόνια, παραμένει στην πρώτη 10άδα των πιο δημοφιλών κινηματογραφικών αμερικάνικων ταινιών όλων των εποχών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Honestly dear, i don't give a dime....

Μεγάλε Κλαρκ....

Κάπου έχω μια αφίσα (αντίγραφο) της ταινίας...
 
Juanita είπε:
Για σχεδόν 70 χρόνια, παραμένει στην πρώτη 10άδα των πιο δημοφιλών κινηματογραφικών αμερικάνικων ταινιών όλων των εποχών.


Μαλλον ειμαι ο μονος που την συγκεκριμμενη ταινεια , ποτε δεν καταφερα/αντεξα να την δω ολοκληρη ως το τελος ,λογω αυξημενης διαρκειας ισως.

(Την εχω δε ... σε κομματια παντως )
 
Πρόσφατα που πήγα στην Αμερική ανακάλυψα σε παρακμιακό μαγαζί κοσμηματοθήκη Όσα παίρνει ο άνεμος μόνο για 40 δολάρια (κάπου 30 ευρώ). Με πιστοποιητικό γνησιότητας. Καταπληκτικό ξύλο, με τη Σκάρλετ να το βάζει στα πόδια από την Τάρα κι όταν το άνοιγες έπαιζε τη μουσική της ταινίας. Εξαιρετικό κομμάτι, το πήρα. :) Η μάνα μου κατασυγκινήθηκε.
 
Το αγαπημενο μου βιβλιο και μια συγκλονιστικη ταινια!

Η ταινια με τα περισσοτερα εισιτηρια στην ιστορια του κινηματογραφου!

Ομολογω οτι ειμαι οπαδος του βιβλιου περισσοτερο. Η ταινια παραμενει πιστη στην συγγραφεα του βιβλιου, αλλα με τιποτα δεν μπορει να φτασει το μεγαλειο της Μιτσελ.

Για οτιδηποτε σχετικο με την ταινια, διαβαστε εδω.
 
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, το έργο αυτό είχε προβληθεί 1 ή 2 φορές και ήταν η χειρότερή μου γιατί αφενός δεν καταλάβαινα τι γινόταν και αφετέρου το τέλος δεν ερχόταν ποτέ!

Έτσι δεν είχα τις καλύτερες αναμνήσεις...

Τελικά με έπεισε ένας φίλος μου να την παρακολουθήσω με το εξής επιχείρημα: "Καλά, θα σε ρωτάνε τα εγγόνια σου για αυτή την ταινία και εσύ θα τους λες ότι δεν την έχεις δει;;;" :wait2:

Είναι όντως, φοβερή ταινία...
 
nessie είπε:
Τελικά με έπεισε ένας φίλος μου να την παρακολουθήσω με το εξής επιχείρημα: "Καλά, θα σε ρωτάνε τα εγγόνια σου για αυτή την ταινία και εσύ θα τους λες ότι δεν την έχεις δει;;;" :wait2:
Ωραιο επιχειρημα :p
 
Καταπληκτική ταινία και ακόμη καλύτερο το βιβλίο. Πάντως, αν θυμάμαι καλά, στην τηλεόραση προβλήθηκε πρώτα από το MEGA μόλις το Δεκέμβρη του 1993 -ή εγώ έχασα τις παλαιότερες προβολές :) .

Επίσης, υπάρχει ένας υπαινιγμός στο βιβλίο που υποδηλώνει ότι ο χαρακτήρας της Σκάρλετ μπορεί είναι εμπνευσμένος από τη γιαγιά της Μίτσελ. Σε κάποια στιγμή, ο Ρετ λέει στη Σκάρλετ ότι θα πρέπει να περιμένει την επιδοκιμασία των εγγονιών της για όσα κάνει. Δε θυμάμαι αν το έχω διαβάσει παλιά κάπου ή είναι δική μου υπόθεση. Φυσικά, μπορεί κάλλιστα να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

Ακόμη, υπάρχει ένα σίκουελ και ετοιμαζόταν πρόσφατα ένα επιπλέον.
 
knight rider είπε:
Επίσης, υπάρχει ένας υπαινιγμός στο βιβλίο που υποδηλώνει ότι ο χαρακτήρας της Σκάρλετ μπορεί είναι εμπνευσμένος από τη γιαγιά της Μίτσελ. Σε κάποια στιγμή, ο Ρετ λέει στη Σκάρλετ ότι θα πρέπει να περιμένει την επιδοκιμασία των εγγονιών της για όσα κάνει.
Η Μιτσελ εμπνευστηκε τον Ρετ απο τον πρωην συζυγο της.

Ονομασε την ηρωιδα της Pansy O'Hara αλλα οταν πηγε το βιβλιο στον εκδοτη, αυτος της προτεινε το ονομα Σκαρλετ.

Το ονομα Gone with the wind ηταν ενα απο τα πολλα που ειχε σκεφτει η συγγραφεας. Και παλι μαζι με τον εκδοτη πηραν την αποφαση για το ονομα του βιβλιου.

Κανενας απο τους ηθοποιους, εκτος της Vivien Leigh, δεν ειχε διαθεση να πρωταγωνιστησει στην ταινια. Ο Leslie Howard (Ashley) ειχε διαβασει μονο τα δικα του λογια και καμια αλλη σκηνη. Ο Clark Gable δεν ηθελε με τιποτα να παιξει γιατι θεωρουσε οτι η ταινια θα αποτυχει οικτρα. Για την επιλογη της Σκαρλετ εγινε απειρες οντισιον. Η επιλογη της Vivien Leigh, μιας Βρετανιδας, για τον ρολο μια Αμερικανιδας απο τον Νοτο, δημιουργησε αναστατωση. Στο τελος οι Νοτιοι παραδεχτηκαν οτι μια Βρετανιδα θα ηταν προτιμοτερη απο μια Γιανκισσα :p Τα κοστουμια των γυναικων ηταν πανεμορφα! Αυτο το πρασινο φορεμα που φοραει η Σκαρλετ στις πρωτες σκηνες ειναι θρυλικο.
 
Όσο για το ζευγάρι Gable - Leigh απέδειξαν το μεγάλο τους υποκριτικό ταλέντο στην κλασική σκηνή του φιλιού. Και οι δυό τους "βγάζουν" μεγάλο ερωτισμό στη συγκεκριμένη στιγμή αλλά η αλήθεια είναι πως κανείς από τους δυό δεν ανεχόταν τον άλλον. Μάλιστα, λίγο πριν τη σκηνή, ο Gable είχε φροντίσει να φάει σκόρδο ή κρεμμύδι ώστε να βγει η ανάσα του όσο πιό αποκρουστική γινόταν. :D
 
Εγώ έκανα μια αμυδρή απόπειρα να την παρακολουθήσω, στα πρώτα λεπτά

"Lakisa like the wind".

Αρνητική ψήφος από μένα, αν και η γυναίκα μου την έχει δει σερί πάνω από 30 φορές.

Αν δεν έχει βία, μεταφυσικό, σεξουαλικά υπονοούμενα, rap από πιθήκι 50 cent δεν μπορώ να τη παρακολουθήσω.
 
Pooky είπε:

καλοοοοοο, ακομη γελαω! θα γινει ατακα.

Εχεις πει και αλλα τετοια πετυχημενα κατα καιρους Pooky :thumbup:

Λοιπόν.. για την ταινια εχω να πω, πως μου αρεσει παρα πολυ και μενα! Ειναι πλεον απο τις πλεον κλασσικες και δεν νομιζω ποτέ να την ξεπερασει μια πιθανη νεοτερη εκδοχη.

Το βιβλίο δυστυχώς δεν το εχω διαβασει.

αυτά....
 
domniki είπε:
Η Μιτσελ εμπνευστηκε τον Ρετ απο τον πρωην συζυγο της. Ονομασε την ηρωιδα της Pansy O'Hara αλλα οταν πηγε το βιβλιο στον εκδοτη, αυτος της προτεινε το ονομα Σκαρλετ.

Το ονομα Gone with the wind ηταν ενα απο τα πολλα που ειχε σκεφτει η συγγραφεας. Και παλι μαζι με τον εκδοτη πηραν την αποφαση για το ονομα του βιβλιου.

Κανενας απο τους ηθοποιους, εκτος της Vivien Leigh, δεν ειχε διαθεση να πρωταγωνιστησει στην ταινια. Ο Leslie Howard (Ashley) ειχε διαβασει μονο τα δικα του λογια και καμια αλλη σκηνη. Ο Clark Gable δεν ηθελε με τιποτα να παιξει γιατι θεωρουσε οτι η ταινια θα αποτυχει οικτρα. Για την επιλογη της Σκαρλετ εγινε απειρες οντισιον. Η επιλογη της Vivien Leigh, μιας Βρετανιδας, για τον ρολο μια Αμερικανιδας απο τον Νοτο, δημιουργησε αναστατωση. Στο τελος οι Νοτιοι παραδεχτηκαν οτι μια Βρετανιδα θα ηταν προτιμοτερη απο μια Γιανκισσα :p Τα κοστουμια των γυναικων ηταν πανεμορφα! Αυτο το πρασινο φορεμα που φοραει η Σκαρλετ στις πρωτες σκηνες ειναι θρυλικο.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
ποιος είδε το σίκουελ :p ?
 
moi, και έχω δει και την πρώτη ταινία και τα βιβλία της και τα βιβλία του sequel (χαζορομαντική δεν πάει άλλο). Περιττό να πω οτι το sequel δεν μου άρεσε ούτε στο βιβλίο του, μάλλον η πλοκή με χάλαγε αν και ο χαρακτήρας του Ρετ ήταν πιστός στην απόδοση του, η Σκάρλετ μου έκανε κάπως.
 
το βιβλίο το διάβασα στα ιταλικά, και δε μπορώ και να το εντοπίσω για να το ξαναδιαβάσω ... γκρρρ, ήταν το πρώτο βιβλίο ever που είχε διαφημιστεί στην τηλεόραση στην ιταλία :sealed: το έργο το είχα δει επίσης ιταλία, δεν το θυμόμουν κα-θό-λου και το ξαναείδα φέτος το καλοκαίρι κομματάκι - κομματάκι στο youtube. και μόνο για τον κακό sean bean αξίζει να το δει κανείς ... αλλά γενικά θυμάμαι τότε μέχρι και συλλόγους που είχαν φτιαχτεί με ονόματα όπως ''δε θα δω ΠΟΤΕ τη συνέχεια του όσα παίρνει ο άνεμος'' ... υπερβολές :p
 
Α! Κι εγώ το είχα δει το σήκουελ μόλις είχε βγει. Πήγαινα Δημοτικό τότε, είχα μόλις διαβάσει το βιβλίο κ η συνέχεια με "χάλασε" απίστευτα. Θυμάμαι που είχε γίνει πρώτη είδηση στα τηλεπεριοδικά τότε! Έκτοτε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Αλήθεια, έχει βγει σε βιβλίο; Δεν το ήξερα!
 
Clemence είπε:
''δε θα δω ΠΟΤΕ τη συνέχεια του όσα παίρνει ο άνεμος'' ... υπερβολές :p
:p Ορκίζομαι!

lol, το πρώτο μέρος της Mitchel είχε όλο αυτό το ιστορικό-πολεμικό background που απογείωνε το love story, το δεύτερος της Riple? δεν θυμάμαι ήταν απλώς love story και ο Sean καλώς ήταν αλλά το κάναν και mini seiries και σου έβγαζαν την ψυχή, πάντως το βιβλίο δεν είχε το ίδιο φινάλε με τη σειρά αν θυμάμαι καλά (το αποτέλεσμα ίδιο ήτανε, ο τρόπος άλλαζε).
 
alexandra ripley? αν το θυμάμαι ακόμα τότε καλά πάω ... παρά τα χρόνια μου )))
 
Ναι, ναι μπράβο Αlexandra Ripley (καλά τώρα απίστευτο τι θυμάται ο άνθρωπος!) ναι και φυσικά και το γράψιμο της πολύ διαφορετικό από τη Μίτσελ. Τελικά όλα τα sequel είναι λίγο-πολύ comme ci-comme ca καθώς ξέρεις αυξάνονται οι προσδοκίες και πάει λέγοντας.
 
Πίσω
Μπλουζα