Όσα παίρνει ο άνεμος - Gone with the Wind (1939)

νταξ, δεν θα το είχα διαβάσει αν δεν άκουγα όλες αυτές τις υστερίες ατόμων που έσκιζαν τα εσώρουχά τους εναντίων του ... πάντα με ενοχλούν αυτά, προτιμώ να θάβω κάτι αφού το έχω διαβάσει η ίδια :p
 
Την είχαν γράψει από το Mega οι δικοί μου σε βιντεοκασέτα εδώ και χρόνια αλλά την είχα δει πρώτη φορά τότε λίγο μετά το μεγάλο σεισμό του 99!Και έκανε και μετασεισμούς!Οπότε την έχω συνδυάσει με κάτι σημαντικό!Αλλά δεν θυμάμαι αν την είχα δει όλη ή δεν θυμάμαι τι έγινε στο τέλος (θα με πείραξαν οι μετασεισμοί μάλλον).Πάντως από διάρκεια πρέπει να είναι 3 ώρες και 40 λεπτά!
 
Αριστούργημα που έχω δει τουλάχιστον 20 φορές και το ξαναβλέπω ευχαρίστως άλλες τόσες! Διάβασα και το βιβλίο και έπαθα βέβαια ένα κάποιο σοκ με την ιδεολογία,ειχα και προσφατο τον μπαρμπα Θωμα (ας πουμε η Κου Ξου Κλαν υποτιθεται πως ειναι οτι πιο ηρωικο εχει υπάρξει και η δουλεία κατι το υπέροχο).Παρολαυτά εγώ αγάπησα τρελλά Νότιους και την Σκάρλετ με τα πάρτι και τα υπέροχα τοπία και τα ακραια ντυσίματα. Βεβαια η Σκάρλετ δεν ειναι ακριβώς ᾽᾽κυρία᾽᾽ σαν την Μέλανι (υπέροχη και η Ολιβια ντε Χάλιβαντ) αλλά τελος πάντων οτι κάνει το κάνει από ανάγκη. Ασύλληπτη η ατάκα του φινάλε που σου κάνει την καρδιά κομμάτια! Αγαπημένη μου σκηνή ειναι εκει που η Σκάρλετ φτιάχνει φουστάνι από τις μπροκάρ κουρτινες. Εμεις τωρα δεν ειχαμε τετοιες κουρτινες ειχαμε ομως (και παραδοξως το έχω ακομα καθως επέζησε των μετακομισεων) πρασινο μπροκαρ τραπεζομαντηλο αλλά η μαμά μου ευτυχως δεν με αφησε να το κάνω φουστα οπως και ηθελα. Μα συγνωμη τώρα υπάρχουν γυναικες σαν την Σκάρλετ; Που το βρίσκουν το κουράγιο να ειναι δολοπλόκες και αδίσταχτες ενώ νιαουριζουν σαν γατούλες και επιβιώνουν απο τα πάντα; Αγάπησα την Βιβιαν Λη και ειδα ολη της την φιλμογραφια κριμα για το πρόωρο και τοσο άδικο τέλος της δεν της άξιζε. (ενας απο τους λόγους που αντιπάθησα βαθυτατα τον Λωρενς Ολιβιε).

Μα καλά πως ειναι δυνατον ακομα και αν δεν αρεσει σε κάποιους να μην το εκτιμούν σαν ταινια;

Σημειωση

Δεν θα το έλεγα ᾽ἀισθηματικο᾽᾽μαλλον απλά ᾽᾽κλασσικο᾽᾽.

Σημειωση 2

Ειχα την ατυχια να δω και το σηκουελ. Και να το διαβάσω κιόλας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδα όρθια παρακαλώ για 4 ώρες, στον κινηματογράφο, άμα τη εμφανίσει της ταινίας τότε γύρω στα 1975 (+-).

Από τότε την έχω, πρόσφατα σχετικά, ξαναδεί αρκετές φορές. Μου αρέσουν οι γλυκόπικρες περιπέτειες και αυτή η ''γεύση'' μου μένει απ' αυτή την ταινία...
 
Από τις ταινίες που τις έχω δώσει το προσωνύμιο "το γιοφύρι της Άρτας"! :D

Είναι αυτές οι ταινίες που θέλω πάρα πολύ να δω! Άλλες φορές πετυχαίνω την αρχή τους, άλλες φορές το τέλος τους, κάποιες φορές τη μέση τους.... Κάθε φορά που πετυχαίνω ένα κομμάτι τους λέω ότι "οπωσδήποτε" θα βρω τρόπο να τις δω ολόκληρες... Μετά το ξεχνάω! Εν τέλει, τις ταινίες που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, του "γιοφυριού της Άρτας", πολύ σπάνια τις βλέπω ολόκληρες!...

...Κι εδώ ερχόμαστε στη συγκεκριμένη!... Τόσες φορές προσπάθησα να δω τα κατορθώματα της Μις Ο' Χάρα και συνέχεια αποτύχαινα να ολοκληρώσω την ταινία ή έχανα την αρχή!... Μέχρι πέρσι ή πρόπερσι, που ένα άσχημο κρύωμα με έριξε στο κρεβάτι (και μάλιστα νομίζω ότι ήταν και μέρες γιορτών!), όπου κατόρθωσα και είδα ολόκληρη την ταινία!...

Είναι αριστουργηματική (όχι ότι οι σινεφίλ όλου του κόσμου περιμέναν εμένα να το επιβεβαιώσω! :p ) και με μια πλοκή άκρως ενδιαφέρουσα!...

Λένε ότι όσοι είμαστε από τα επτάνησα, φημιζόμαστε για το γινάτι μας και την τζαναμπετιά μας, αλλά μα την πίστη μου, πιο ξεροκέφαλο πλάσμα από την Σκάρλετ Ο' Χάρα, δεν έχω συναντήσει ποτέ!... Χαρά στην υπομονή του Μπάτλερ, σ' ολόκληρο το έργο!....

Σαν κατακλείδα, κράτησα το συναίσθημα που μου έμεινε όταν τελείωσε η ταινία: Έκανε τα πάντα για να επιζήσει και ν' αγαπηθεί, ενώ την ίδια στιγμή θυσίαζε την αγάπη που είχε δίπλα της... Πολύ λυπηρό...

Ταινιάρα! :)
 
Δεν είχα ιδέα ότι είχαν γυριστεί και έργα πάνω στα παρασκήνια του έργου:

http://www.imdb.com/title/tt0081458/

The Scarlett O'Hara War (1980)

Το έχει πετύχει κανείς;
 
Clemence είπε:
Δεν είχα ιδέα ότι είχαν γυριστεί και έργα πάνω στα παρασκήνια του έργου:
http://www.imdb.com/title/tt0081458/

The Scarlett O'Hara War (1980)

Το έχει πετύχει κανείς;
:eek: Όχι μόνο δεν το ήξερα, αλλά δεν έτυχε να το ξανακούσω κιόλας! Τώρα το ακούω από σένα, πρώτη φορά!

Όντως, μήπως την έχει δει κανείς να μας πει τι λέει?

[edit] Μόλις πρόσεξα ότι κέρδισε και 2 EMMY, ενώ είχε προταθεί και για άλλα 5 + 1 Χρυσή Σφαίρα! :)

Κοίτα να δεις! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα τώρα τι να πει κανείς... Από πού να ξεκινήσει.... Από την ομορφιά των πρωταγωνιστών, από το ταλέντο, από τους χαρακτήρες, από τα ντεκόρ, από τα φορέματα, από τη γενικώτερη αναπαράσταση μιας εποχής που έχει περάσει ανεπιστρεπτί... Αριστούργημα.... Μια ειδική μνεία από μένα στην υπέροχη Μάμι. Αν θυμάμαι καλά, ήταν η πρώτη μαύρη ηθοποιός που πήρε Όσκαρ.
 
Μια απο τις καλυτερες ταινιες του ξενου κινηματογραφου, την εχει προβαλει η τηλεοραση αλλα λογω της μεγαλης διαρκειας ποτέ δεν εχω δει ολοκληρη την ταινια...

τρειλερ της ταινιας

 
Φανταστικό φιλμ....δεν ειναι τυχαια η διάρκεια του στον χρονο....η Λι εκπληκτική Ο'χαρα!!

Νομίζω οτι η πρώτη έγχρωμη ηθοποιός που πήρε οσκαρ ειναι η Χαλι Μπερι....(ή μηπως πρώτη για την κατηγορία α' γυναικείου ;)
 
Η πρώτη μαύρη ηθοποιός που πήρε όσκαρ (β' γυναικείου) είναι η Χάτι μακ Ντάνιελ για το Όσα παίρνει ο άνεμος (σίγουρα είναι και ο/η πρώτη μαύρη ηθοποιός που προτάθηκε για όσκαρ και νομίζω το πρώτο άτομο μαύρου χρώματος που προσκλήθηκε στην τελετή). Η Χάλι Μπέρι ήταν η πρώτη (και μόνη ως τώρα) μαύρη ηθοποιός που πήρε όσκαρ Α' γυναικείου. Μεταξύ του 1940 που βραβεύτηκε η μακ Ντάνιελ και στο 2002 που βραβεύτηκε η Μπέρι είχαμε την βράβευση της Γούπι Γκόλντμπεργκ το 1991 για την ταινία Αόρατος εραστής (β' γυναικείου ρόλου)
 
Ώστε για α'γυναικειο πηρε την πρωτια η Χαλι!!ειχαν ξαναβραβευτει κ μαλιστα 2...interesting info!thank you
 
Λεπτομέρεια: Υπάρχει πρωταγωνιστής της ταινίας που ζει ακόμα σήμερα!

Είναι η Ολίβια ντε Χάβιλαντ που έπαιζε την Μέλανι και σήμερα είναι 101 ετών!

Εντυπωσιακό αν σκεφτεί κανείς πως όταν η ταινία γυρίστηκε δεν είχε ξεκινήσει καν ακόμα ο Β'Παγκόσμιος Πόλεμος!

Να τα χιλιάσει η γυναίκα!
 
butch_cassidy είπε:
Λεπτομέρεια: Υπάρχει πρωταγωνιστής της ταινίας που ζει ακόμα σήμερα!Είναι η Ολίβια ντε Χάβιλαντ που έπαιζε την Μέλανι και σήμερα είναι 101 ετών!

Εντυπωσιακό αν σκεφτεί κανείς πως όταν η ταινία γυρίστηκε δεν είχε ξεκινήσει καν ακόμα ο Β'Παγκόσμιος Πόλεμος!

Να τα χιλιάσει η γυναίκα!
Αλήθεια... Αυτή και ο Κέρκ Ντάγκλας... :) Μάλιστα η Ολίβια Ντε Χάβιλαντ σε μία της συνέντευξη πέρισυ που έκλεισε τα 100, είπε πόσο ευτυχισμένη είναι όχι μόνο γιατί έπαιξε σε αυτό το έργο αλλά και γιατί θυμάται όλα όσα έζησε... Το μυαλό της ζει και βασιλεύει... Στην ηλικία της, οι πιο πολλοί δε θυμούνται... Δηλαδή, για να το πούμε πιο σωστά, οι πιο πολλοί δε φτάνουν ούτε 10 χρόνια παρακάτω.... Πόσο μάλλον...
 
Με δεδομένη την κόντρα της Ολίβια ντε Χάβιλαντ με την (κατά ένα χρόνο νεώτερη) αδερφή της ηθοποιό Τζόαν Φοντέιν, μάλλον η ντε Χάβιλαντ είναι ευτυχής και που κατάφερε να θάψει την Φοντέιν.

Την Φοντέιν που σήμερα την θυμόμαστε από τα αριστουργήματα του Χίτσκοκ Ρεβέκκα και Υποψίες την χάσαμε το 2013 στην τρυφερή ηλικία των 96 ετών.
 
Πρόσφατα σε ένα δικό μας χωριό πέθανε μια γιαγιά 114 αλήθεια, ψέματα έτσι λένε οπότε τι να μας πουν και αυτές!
 
image.ashx

Πηγή εικόνας : zougla.gr

Πέθανε σε ηλικία 104 ετών η Ολίβια ντε Χάβιλαντ, σταρ της θρυλικής ταινίας «Οσα παίρνει ο άνεμος»
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγαπημενη ηθοποιος που την εχω δει σε παρα πολλες ταινιες. Η τελευταια ηταν προ δυο μηνων, το In this our life (1942) που υποδυοταν την πολυ υπομονετικη αδελφη της Bette Davis.
Πεθανε αφοτου ειδε τη θρυλικη ταινια, Οσα παιρνει ο ανεμος, να....την παιρνει ο ανεμος κυριολεκτικα!
 
Πίσω
Μπλουζα