Όταν οι ασπρόμαυρες ταινίες γίνονται έγχρωμες...

Θα φορούσε τέτοιο χρώμα κοστούμι ο χαρακτήρας του Μακρή στην ταινία? Ανοιχτό γκρί μου μοιάζει πιο πιθανό. Δεν ξέρω βέβαια τι θεωρούνταν σοβαρό και συντηρητικό όταν γεννήθηκα, αλλά αυτό το χτυπητό γαλάζιο μου χτυπάει άσχημα.
 
μήπως να το κάνουμε ανάποδα να βγάλουμε σύγχρονες μούφες που δείχνει η τηλεόραση σε συγκλονιστικό ασπρόμαυρο;
 
είναι στ' αλήθεια η μύτη του τόσο πελώρια ή είναι photoshop;
 
είναι στ' αλήθεια η μύτη του τόσο πελώρια ή είναι photoshop;
Δες τον και εδω:

avlonitis_stavridis1-300x225.jpg
 
έχει την πιο πελώρια μυτόγκα που έχω δει. ακόμη και από ένα φυσικό στο Λύκειο που λεγόταν Κόμης (το επώνυμο του όχι παρατσούκλι) και τον κοροϊδεύαμε γιατί έλεγε το μοντόρι μπουρμπουρίζει και άλλες τέτοιες ατάκες.
 
Θα φορούσε τέτοιο χρώμα κοστούμι ο χαρακτήρας του Μακρή στην ταινία? Ανοιχτό γκρί μου μοιάζει πιο πιθανό. Δεν ξέρω βέβαια τι θεωρούνταν σοβαρό και συντηρητικό όταν γεννήθηκα, αλλά αυτό το χτυπητό γαλάζιο μου χτυπάει άσχημα.
Μακάρι να ήταν χτυπητό γαλάζιο. Εγώ το βλέπω ΜΩΒ!!! Είμαι υπέρ του χρωματισμού των ασπρόμαυρων ταινιών αλλά εδώ από μένα είναι όχι.
 
Φέτος το καλοκαίρι έτυχε να δω, μετά από πολλά χρόνια, το "Διακοπές στην Κέρκυρα" του 1959 στην επιχρωματισμένη του βερσιόν. Από τις περιπτώσεις ταινιών που πραγματικά νομίζω ότι έγινε θαυμάσια δουλειά που αναδεικνύει τόσο τη μόδα των ρούχων της εποχής όσο και τα τοπία της Κέρκυρας. Να αναφέρω επίσης ότι η ταινία παρουσιάζει πολλά στοιχεία που σχετίζονται με την τουριστική ιστορία του νησιού (π.χ. το club mediterrane που είχε μόλις δημιουργηθεί και τα πάρτυ που γινόντουσαν εκεί και συνέβαλαν στο να "χτίσει" τουριστικό όνομα το νησί. Πέρασα πραγματικά ένα ευχάριστο καλοκαιρινό απόγευμα βλέποντάς το....
 
Πίσω
Μπλουζα