Όταν οι ασπρόμαυρες ταινίες γίνονται έγχρωμες...


Ξύπνα Βασίλη


 


452.jpg
452.jpg
 
Στο ποστ 110 η φωτογραφια ειναι απο το Θυμα.
 
Σ ευχαριστώ Βιβή για τη διόρθωση έχεις δίκιο μπερδεύτηκα , Θύμα όπως και η επόμενη...

 


521.jpg
521.jpg
 
Η Δε Γυνή Να Φοβήται Τον Άνδρα σε έγχρωμη επεξεργασία!
 
Φοβερό! Δηλαδή πλέον θα προβάλλεται έγχρωμη;
 

Ναι το ξέρω έχουμε πει πως δεν πρέπει να κάνουμε παρέμβαση στις παλιές ταινίες. Η παλιά ασπρόμαυρη κόπια βέβαια δεν χάνεται , υπάρχει! Το αποτέλεσμα όμως το βρίσκω εντυπωσιακό! Αν ο Καραγιάννης - Καρατζόπουλος προχωρήσει και σε άλλες ταινίες (φαντάζομαι θα στοιχίζει πολύ για να γίνει) και δω "Χτυποκάρδια στο θρανίο" , "Αχ αυτή η γυναίκα μου" , "Μοντέρνα σταχτοπούτα" , "Διπλοπεννιές" , "Κόκκινα φανάρια" έγχρωμα , θα πέσω ανάσκελα!!! :biglaugh: Το επίσης εντυπωσιακό είναι βέβαια πως η ταινία θα παιχτεί από 10 Μαρτίου στους κινηματογράφους , όπως βλέπουμε και στο σχετικό σποτάκι!
 
O παραμυθάς (φωτό απο το εξώφυλλο της θήκης του dvd που κυκλοφόρησε η εταιρία)

Ο παραμυθάς (μια απο τις αφίσες της ταινίας)

Ο εξυπνάκιας

Η Σωφερίνα (αφίσα της ταινίας που είχε κυκλοφορήσει η εταιρία παραγωγής) πηγή

Χτυποκάρδια στο θρανίο

Οι φωτογραφίες με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ ειναι απο τη σελιδα στο fb

e1.jpg

e2.jpg

a.jpg

b.jpg

c2.jpg

c1.jpg
 
Είδα σκηνές από την χρωματισμένη ταινία "Η δε γυνή, να φοβηται τον άνδρα", αλλά το αποτέλεσμα μου θύμισε κάτι παλιές ταινίες του Ξανθόπουλου, που φαίνεται καθαρά ότι έχουν χρωματιστεί εκ των υστέρων. Χαρακτηριστικό είναι το αποτυχημένο χρώμα του δέρματος των ηθοποιών, που μοιάζει κιτρινο-καφέ. Η δικιά μου ερώτηση, προς όποιον ξέρει, είναι: αυτά τα χρώματα είναι τα πραγματικά χρώματα, πχ τα ρούχα των ηθοποιών είναι όντως κίτρινα, πράσινα, κτλ, ή είναι χρώματα που έχει επιλέξει αυτός που επεξεργάστηκε το φιλμ? Αν είναι τα πραγματικά, γιατί τα πρόσωπα των ηθοποιών δεν έχουν ένα ρεαλιστικό χρώμα? Άκουσα το ρεπορτάζ στις ειδήσεις, αλλά κανένας δημοσιογράφος δεν αναρωτήθηκε...απλά ανέφεραν το γεγονός της κυκλοφορίας της χρωματισμένης ταινίας.
 
domniki είπε:
Είδα σκηνές από την χρωματισμένη ταινία "Η δε γυνή, να φοβηται τον άνδρα", αλλά το αποτέλεσμα μου θύμισε κάτι παλιές ταινίες του Ξανθόπουλου, που φαίνεται καθαρά ότι έχουν χρωματιστεί εκ των υστέρων. Χαρακτηριστικό είναι το αποτυχημένο χρώμα του δέρματος των ηθοποιών, που μοιάζει κιτρινο-καφέ. Η δικιά μου ερώτηση, προς όποιον ξέρει, είναι: αυτά τα χρώματα είναι τα πραγματικά χρώματα, πχ τα ρούχα των ηθοποιών είναι όντως κίτρινα, πράσινα, κτλ, ή είναι χρώματα που έχει επιλέξει αυτός που επεξεργάστηκε το φιλμ? Αν είναι τα πραγματικά, γιατί τα πρόσωπα των ηθοποιών δεν έχουν ένα ρεαλιστικό χρώμα? Άκουσα το ρεπορτάζ στις ειδήσεις, αλλά κανένας δημοσιογράφος δεν αναρωτήθηκε...απλά ανέφεραν το γεγονός της κυκλοφορίας της χρωματισμένης ταινίας.
Οταν δεν υπάρχουν φωτογραφίες έγχρωμες ώστε να γνωρίζει ο άνθρωπος που κανει την επεξεργασία ποιο ήταν το πραγματικό χρώμα, των ρούχων, των επίπλων, των τοίχων κλπ, τότε ο επιχρωματισμος γινεται....με την καλλιτεχνική φαντασία του!! δηλαδη επιλεγει εκείνος τα χρωματα, τα οποια φροντιζει να αντιστοιχουν οσο το δυνατόν περισσότερο στο ασπρομαυρο. Τώρα αν υπάρχει ειδική τεχνική που μπορει να αποδώσει σε εγχρωμο, το ασπρομαυρο, δεν γνωρίζω...Ως επι το πλειστον ομως, οπως εχω διαβασει στο διαδικτυο, εκείνος που κανει τον επιχρωματισμο, επιλεγει και τα χρώματα.

Υπάρχει βιντεο στο διαδικτυο που εξηγει πως γινεται ο επιχρωματισμος....

Εδω
 
Παλιό αλλά τώρα το ανακάλυψα. Οι διαχειριστές αναρωτιέμαι δεν μπορούν να απευθυνθούν στη σελίδα; Τι εννοώ...

 


Εφημερίδα Παραπολιτικά , αφιέρωμα της σελίδας για τις ασπρόμαυρες ταινίες που γίνονται έγχρωμες! Αν δείτε το "ρεπορτάζ" τους είναι αντιγραφή επικόλληση από εδώ! Ακόμα και το κείμενο δεν μπήκαν στον κόπο να βάλουν δικό τους και έκαναν ΚΑΙ εκεί αντιγραφή ότι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα στο πρώτο ποστ!!! Το "ρεπορτάζ" τους σταματάει μέχρι τη στιγμή που άρχιζα να βάζω λογότυπα στις φωτογραφίες...


 


Από σελίδες και ομάδες στο facebook την περίμενα την αντιγραφή και έχει γίνει πολλάκις , αλλά τέτοιο πράγμα από "σοβαρή" υποτίθεται εφημερίδα , έπεσα από τα σύννεφα!!!


 


Εδώ κολλάει η ατάκα του Ηλιόπουλου στο "Φωνάζει ο κλέφτης"...: Ο κλέψας , του κλέψαντος και οι παλιοκλεφταρέοι!!!...


 


Σας παραθέτω το λινκ του "αφιερώματος" των "Παραπολιτικών"...


http://www.parapolitika.gr/article/320926/otan-oi-aspromayres-tainies-ginontai-eghromes-foto
 
tonytony είπε:
Παλιό αλλά τώρα το ανακάλυψα. Οι διαχειριστές αναρωτιέμαι δεν μπορούν να απευθυνθούν στη σελίδα; Τι εννοώ... 


Εφημερίδα Παραπολιτικά , αφιέρωμα της σελίδας για τις ασπρόμαυρες ταινίες που γίνονται έγχρωμες! Αν δείτε το "ρεπορτάζ" τους είναι αντιγραφή επικόλληση από εδώ! Ακόμα και το κείμενο δεν μπήκαν στον κόπο να βάλουν δικό τους και έκαναν ΚΑΙ εκεί αντιγραφή ότι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα στο πρώτο ποστ!!! Το "ρεπορτάζ" τους σταματάει μέχρι τη στιγμή που άρχιζα να βάζω λογότυπα στις φωτογραφίες...


 


Από σελίδες και ομάδες στο facebook την περίμενα την αντιγραφή και έχει γίνει πολλάκις , αλλά τέτοιο πράγμα από "σοβαρή" υποτίθεται εφημερίδα , έπεσα από τα σύννεφα!!!


 


Εδώ κολλάει η ατάκα του Ηλιόπουλου στο "Φωνάζει ο κλέφτης"...: Ο κλέψας , του κλέψαντος και οι παλιοκλεφταρέοι!!!...


 


Σας παραθέτω το λινκ του "αφιερώματος" των "Παραπολιτικών"...


http://www.parapolitika.gr/article/320926/otan-oi-aspromayres-tainies-ginontai-eghromes-foto
Γιατί σου κάνει εντύπωση φίλε Αντώνη? Μήπως είναι οι μόνοι? Εξαρτάται μόνο από τη καλή θέληση του εκάστοτε αν θα βάλει τη πηγή.

Έχω ανακαλύψει αντιγραφή δικού μου κειμένου (από το blog) σε ενημερωτική ιστοσελίδα, χωρίς καμία αναφορά στην πηγή. Αντίθετα, απο κάτω υπήρχε γυναικείο ονομα με υποσημείωση ότι έχει σπουδάσει σε συγκεκριμένη Σχολή Δημοσιογραφίας κλπ κλπ. Προφανώς στις σχολές που πάνε αυτά τους μαθαίνουν, αυτά κάνουν.
 
tonytony είπε:
Παλιό αλλά τώρα το ανακάλυψα. Οι διαχειριστές αναρωτιέμαι δεν μπορούν να απευθυνθούν στη σελίδα; Τι εννοώ... 


Εφημερίδα Παραπολιτικά , αφιέρωμα της σελίδας για τις ασπρόμαυρες ταινίες που γίνονται έγχρωμες! Αν δείτε το "ρεπορτάζ" τους είναι αντιγραφή επικόλληση από εδώ! Ακόμα και το κείμενο δεν μπήκαν στον κόπο να βάλουν δικό τους και έκαναν ΚΑΙ εκεί αντιγραφή ότι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα στο πρώτο ποστ!!! Το "ρεπορτάζ" τους σταματάει μέχρι τη στιγμή που άρχιζα να βάζω λογότυπα στις φωτογραφίες...


 


Από σελίδες και ομάδες στο facebook την περίμενα την αντιγραφή και έχει γίνει πολλάκις , αλλά τέτοιο πράγμα από "σοβαρή" υποτίθεται εφημερίδα , έπεσα από τα σύννεφα!!!


 


Εδώ κολλάει η ατάκα του Ηλιόπουλου στο "Φωνάζει ο κλέφτης"...: Ο κλέψας , του κλέψαντος και οι παλιοκλεφταρέοι!!!...


 


Σας παραθέτω το λινκ του "αφιερώματος" των "Παραπολιτικών"...


http://www.parapolitika.gr/article/320926/otan-oi-aspromayres-tainies-ginontai-eghromes-foto
Καταλαβαίνω την οργή σου κι έχεις κάθε δίκιο. Δεν ξερω όμως αν οι admins μπορούν να επέμβουν, εξαρτάται από τις ρυθμίσεις και την προστασία πνευματικών δικαιωμάτων του forum. Ίσως να μπορείς να βρείς την απάντηση στους κανονισμούς. Στο κατω-κατω ό, τι γραφει εδω ειναι δημοσιο.


Εσύ ο ίδιος όμως μπορείς να καταγγείλεις το άρθρο για λογοκλοπή στην διεύθυνση αυτής της εφημερίδας, αρκεί μία screen shot από την πρώτη σου ανάρτηση που φαίνεται πότε ξεκίνησες το θέμα, ίσως και κάποια φωτογραφία που ν' αποδεικνύει ότι οι φωτογραφίες είναι απ' το προσωπικό σου αρχείο και μία ακόμη screen shot που να φαίνεται ότι το tonytony είναι δικό σου προφίλ. Αν το κάνεις αυτό λογικά το άρθρο θα κατέβει αμέσως καθως πρόκειται για σοβαρή καταγγελεία που αν βγεί παραέξω θα έχει αντίκτυπο σ' όλη την φήμη της ιστοσελίδας, μπορεί να πάει μέχρι και δικαστικά. Μιλάμε για τέτοιο επίπεδο εξυπνάδας που δεν μπήκαν ούτε καν στον κόπο ν' αλλάξουν το κείμενό σου. Φαντάζομαι ότι αν έλεγαν από πού πήραν τις πληροφορίες και ανέφεραν το όνομά σου και το όνομα του forum (όπως ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν!) δεν θα σε πείραζε. Μην το αφήσεις να περάσει έτσι, είναι καθαρή εκμετάλευση και μπορεί να σ' το ξανακάνουν.
 
το χουμε ξαναδει το εργο και αλλα blog και εφημεριδες εχουν παρει υλικο απο εδω πλεον to forum ειναι πολυ μεγαλο και μπαινει μεσα μεγαλος αριθμος χρηστων που μπορει να ασχολειται και με την δημοσιογραφια και με οτιδηποτε θα το ξαναεχουμε στο μελλον
 
Crimson Moonlight είπε:
Καταλαβαίνω την οργή σου κι έχεις κάθε δίκιο. Δεν ξερω όμως αν οι admins μπορούν να επέμβουν, εξαρτάται από τις ρυθμίσεις και την προστασία πνευματικών δικαιωμάτων του forum. Ίσως να μπορείς να βρείς την απάντηση στους κανονισμούς. Στο κατω-κατω ό, τι γραφει εδω ειναι δημοσιο.


Εσύ ο ίδιος όμως μπορείς να καταγγείλεις το άρθρο για λογοκλοπή στην διεύθυνση αυτής της εφημερίδας, αρκεί μία screen shot από την πρώτη σου ανάρτηση που φαίνεται πότε ξεκίνησες το θέμα, ίσως και κάποια φωτογραφία που ν' αποδεικνύει ότι οι φωτογραφίες είναι απ' το προσωπικό σου αρχείο και μία ακόμη screen shot που να φαίνεται ότι το tonytony είναι δικό σου προφίλ. Αν το κάνεις αυτό λογικά το άρθρο θα κατέβει αμέσως καθως πρόκειται για σοβαρή καταγγελεία που αν βγεί παραέξω θα έχει αντίκτυπο σ' όλη την φήμη της ιστοσελίδας, μπορεί να πάει μέχρι και δικαστικά. Μιλάμε για τέτοιο επίπεδο εξυπνάδας που δεν μπήκαν ούτε καν στον κόπο ν' αλλάξουν το κείμενό σου. Φαντάζομαι ότι αν έλεγαν από πού πήραν τις πληροφορίες και ανέφεραν το όνομά σου και το όνομα του forum (όπως ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν!) δεν θα σε πείραζε. Μην το αφήσεις να περάσει έτσι, είναι καθαρή εκμετάλευση και μπορεί να σ' το ξανακάνουν.

Το όνομα μου δε με ενδιαφέρει να ακουστεί αλλά η ΠΗΓΗ που εδώ καλούμαστε πάντα να βάζουμε. Φυσικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ απλά σας το ανέφερα , παραπέρα είναι αρμοδιότητα των διαχειριστών νομίζω. Απλά τόσο ξεφτιλίκι από εφημερίδα που κυκλοφορεί κιόλας δεν το περίμενα! Και να έπαιρνε μόνο τις φωτογραφίες άντε πες. Αλλά...είδατε και μόνοι σας , κανονικό copy paste.
 

1@hannele[/USER] άρα ο χρωματισμός είναι καθαρή παρέμβαση στο αρχικό υλικό, και όχι "ανάδειξη" των χρωμάτων.

tonytony είπε:
Το όνομα μου δε με ενδιαφέρει να ακουστεί αλλά η ΠΗΓΗ που εδώ καλούμαστε πάντα να βάζουμε. Φυσικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ απλά σας το ανέφερα , παραπέρα είναι αρμοδιότητα των διαχειριστών νομίζω. Απλά τόσο ξεφτιλίκι από εφημερίδα που κυκλοφορεί κιόλας δεν το περίμενα! Και να έπαιρνε μόνο τις φωτογραφίες άντε πες. Αλλά...είδατε και μόνοι σας , κανονικό copy paste.
Δεν με παραξενεύει καθόλου. Άλλωστε ξέρω τον "επαγγελματισμό" των "δημοσιογράφων". Πρέπει οπωσδήποτε να βάζεις λογότυπο στις φωτογραφίες σου. Έτσι δεν θα μπορούν να τις οικειοποιούνται.,

 
Το τεμπελόσκυλο (οι φωτογραφίες είναι απο το site της Ταινιοθήκης της Ελλάδος, αλλα ειναι επιχρωματισμένες)

Η αρχόντισσα της κουζίνας (η φωτογραφία ειναι αυθεντική εγχωμη και δημοσιευθηκε στο εξωφυλλο του dvd που κυκλοφόρησε)

b.JPG

a.JPG

c.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα