Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Town Without Pity , από την ομώνυμη ταινία του 1961.

Υπέροχο κομμάτι! Το πρωτοάκουσα (μην κρίνετε) στην ταινία Look who's talking (1989) στη σκηνή που η Alley χορεύει με τον Travolta στην κουζίνα μπροστά στο μωρό.

 
Μια απο τις καλύτερες συνθέσεις του Β.Παπαθανασίου σε μία απο τις καλύτερες Sci-Fi ταινίες όλων των εποχών.Το συγκεκριμένο κομμάτι χρησιμοποιούσε συνεχώς η ΕΡΤ στα 80's όταν παρουσίαζε κάποιες κάρτες είτε με το πρόγραμμα της ημέρας ή στις ειδήσεις του καναλιού.Μικρό παιδί τότε μου έχει μείνει ανεξίτηλο μεχρι σήμερα στο μυαλό.
 
Υπέροχο κομμάτι! Το πρωτοάκουσα (μην κρίνετε) στην ταινία Look who's talking (1989) στη σκηνή που η Alley χορεύει με τον Travolta στην κουζίνα μπροστά στο μωρό.

Παρόλο που εχω δει την ταινία (πριν πολλααααα χρόνια) δεν είχα προσέξει ότι ακουγόταν το συγκεκριμένο τραγούδι στην συγκεκριμένη σκηνή. Εγώ το ανακάλυψα μόλις το 1996 όταν το κυκλοφόρησε η Eddi Reader.

 
Μια απο τις καλύτερες συνθέσεις του Β.Παπαθανασίου σε μία απο τις καλύτερες Sci-Fi ταινίες όλων των εποχών.Το συγκεκριμένο κομμάτι χρησιμοποιούσε συνεχώς η ΕΡΤ στα 80's όταν παρουσίαζε κάποιες κάρτες είτε με το πρόγραμμα της ημέρας ή στις ειδήσεις του καναλιού.Μικρό παιδί τότε μου έχει μείνει ανεξίτηλο μεχρι σήμερα στο μυαλό.
Έχει πολλά υπέροχα και πολύ αγαπημένα μουσικά θέματα από ταινίες και σειρές, έχω βρει και έχω θυμηθεί πολλά από αυτά στο φόρουμ. Δεν σου κρύβω όμως φίλε gtekkk πως η μουσική του Παπαθανασίου για το Blade Runner είναι για μένα η αξεπέραστη μουσική επένδυση ταινίας. Την έχω συνδέσει με πολλές στιγμές και γεγονότα της ζωής μου. Είναι OST ζωής για μένα. Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του.
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Το Bladerunner θα ήταν απλά μια καλή sci-fi ταινία δίχως τη μουσική του Vangelis.Αυτή την απογείωσε στη κορυφή.Πάρα πολλές μουσικές και themes απο ταινίες των 80's συνθέτουν το OST της ζωής μας,κι αυτό το κομμάτι είναι ένα απο αυτά!
 
Κοριτσια στον ηλιο στην Ανδρο του 1967 και Ενα πρωινο.




ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ - Original Soundtracks (Ολόκληρος ο δίσκος) 33Rpm
Μουσική‎: ‎Σταύρος Ξαρχάκος
Στίχοι : Γιώργος Παπαστεφάνου

A
00:05 Χωρισμός
03:13 Πρώτη Γνωριμία
04:12 Καλοκαίρι
06:42 Ηλιοβασίλεμα
09:22 Σκιές Στην Αγάπη
12:40 Ανναμπέλ

B
15:46 Σε Ζητώ
18:12 Στην Αθήνα
20:41 Παρεξήγησις
23:08 Έλα Κοντά Μου
26:16 Περίπατος
28:07 Πριν Το Τέλος
30:31 Τι Να Θυμηθώ


Ένας βοσκός θα θελήσει να δώσει μερικά αμύγδαλα σε μια όμορφη Αγγλίδα τουρίστρια. Αυτή θα παρεξηγήσει την ενέργειά του, θα φοβηθεί και θα αρχίσει να τρέχει. Αυτός θα αρχίσει να τρέχει ξωπίσω της και σύντομα θα βρεθεί στη φυλακή κατηγορούμενος για απόπειρα βιασμού. Μάταια τόσο η τουρίστρια όσο και ο βοσκός προσπαθούν να πείσουν τον ενομοτάρχη ότι δεν συνέβη τίποτα απολύτως. Σύντομα, μια παράξενη ερωτική σχέση θα αναπτυχθεί μεταξύ τους, αφού κανείς από τους δύο δε μιλάει τη γλώσσα του άλλου. Μια σχέση που δεν φαίνεται να έχει κανένα μέλλον.

4 βραβεία στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1968 (καλύτερης καλλιτεχνικής ταινίας, μουσικής, β' ανδρικού ρόλου και ειδική μνεία β' ανδρικού ρόλου).

Υποψήφια για χρυσή σφαίρα καλύτερης ξένης ταινίας 1969.

Η ταινία γυρίστηκε στην Άνδρο και στη Σαλαμίνα.

Αν και ήταν ασπρόμαυρη, υπάρχει ένα μικρό τμήμα της με έγχρωμη προσθήκη αρχικού σταδίου και ελαφρώς έγχρωμη εικόνα με κοκκινωπή απόχρωση.

Ήταν η επίσημη ελληνική υποβολή για το Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας 1969.

Συνολικά έφτασε τα 186.109 εισιτήρια

 
Το παρακάτω έχει αναρτηθεί και στο θέμα "Τι ακούω απόψε"

ΚΑΠΕΤΑΝ ΦΑΝΤΗΣ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ Κώστας Καπνίσης
 
Πίσω
Μπλουζα