Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Στην ταινία Σχολή για Σωφερίνες (δεύτερος τίτλος : Ο Βέγγος σωφεράντζα) στην σκηνή του ιπποδρόμου ακούγεται ένα εμβατήριο βλ.

Πρόκειται για το Preussens Gloria (prussia glory march)
Στην περιγραφή αναγράφονται μεταξύ άλλων:
Συνθέτης του ο Johann Gottfried Piefke (1817-1884)
Το "Preußens Gloria" ("The Glory of Prussia" or "Prussia's Glory") γράφηκε το 1871 μετά την νίκη του Βασιλείου της Πρωσσίας στον Γαλλο-Ρωσικό πόλεμο η οποία οδήγησε στην ενοποίηση της Γερμανίας.
 
Το παρόν έχει αναρτηθεί και στο "Τι ακούω απόψε"
Η δουλειά κάνει τους άντρες
Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
Μουσική: Μάνος Λοΐζος
Α' εκτέλεση : Ελένη Ροδά στην ταινία "Τρούμπα '67"


Β' εκτέλεση : Δημήτρης Ευσταθίου
Δίσκος "Μάνος Λοΐζος – Ο Σταθμός", Vinyl, 12", 33 RPM, MINOS MSM 101 , 1968
Ένας δίσκος «σταθμός» στην ελληνική δισκογραφία, που εγκαινίασε το νέο σήμα μιας ιστορικής εταιρείας.
Ήταν 13 Δεκεμβρίου του 1968, όταν σε συνέντευξη τύπου, ο ηθοποιός Δημήτρης Μυράτ παρουσίασε τη νέα ετικέτα της δισκογραφικής εταιρείας «Μίνως Μάτσας & Υιός» και τον πρώτο δίσκο με την ετικέτα αυτή, τον περίφημο «Σταθμό» του Μάνου Λοΐζου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου, που κυκλοφόρησε με κωδικό MSM 101. πηγή

Δίσκος Vinyl, 7", 45 RPM, MINOS 5030 , 1968


 
Β' εκτέλεση : Δημήτρης Ευσταθίου
Δίσκος "Μάνος Λοΐζος – Ο Σταθμός", Vinyl, 12", 33 RPM, MINOS MSM 101 , 1968
Ένας δίσκος «σταθμός» στην ελληνική δισκογραφία, που εγκαινίασε το νέο σήμα μιας ιστορικής εταιρείας.
Ήταν 13 Δεκεμβρίου του 1968, όταν σε συνέντευξη τύπου, ο ηθοποιός Δημήτρης Μυράτ παρουσίασε τη νέα ετικέτα της δισκογραφικής εταιρείας «Μίνως Μάτσας & Υιός» και τον πρώτο δίσκο με την ετικέτα αυτή, τον περίφημο «Σταθμό» του Μάνου Λοΐζου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου, που κυκλοφόρησε με κωδικό MSM 101. πηγή
Αναρωτιέμαι πόσος κόσμος, ακόμη και τώρα που υπάρχει το ΥΤ, πιστεύει ότι το κομμάτι αυτό το τραγουδάει ο Μπιθικώτσης
 
Αναρωτιέμαι πόσος κόσμος, ακόμη και τώρα που υπάρχει το ΥΤ, πιστεύει ότι το κομμάτι αυτό το τραγουδάει ο Μπιθικώτσης
Τι να πεις. Καθαρά Δημήτρης Ευσταθίου...
 

Δυο καημοί - Μπέμπα Μπλανς​

Στίχοι: Γιάννης Ιωαννίδης
Σύνθεση: Κώστας Καπνίσης
Από την ταινία "Ο ανηψιός μου ο Μανόλης" - 1963
 
Από τις μουσικές των σήριαλ που με στοίχειωναν όταν ημουν παιδί ήταν κι αυτή της σειράς "Η λάμψη των άστρων" (1983) με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ και την Κοραλία Καράντη .
Δυστυχώς βλέπω ότι έχει διασωθεί μόνο το πρώτο επεισόδιο. Επειδή η μουσική τίτλων δεν υπάρχει απομονωμένη στο ΥΤ παρά μόνο στο εν λόγω επεισόδιο δεν νομίζω ότι μπορώ να το ανεβάσω εδώ λόγω των κανονισμών του φόρουμ.
Η μουσική ήταν του Μιχάλη Μεσσήνη.
 
Από τις μουσικές των σήριαλ που με στοίχειωναν όταν ημουν παιδί ήταν κι αυτή της σειράς "Η λάμψη των άστρων" (1983) με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ και την Κοραλία Καράντη .
Δυστυχώς βλέπω ότι έχει διασωθεί μόνο το πρώτο επεισόδιο. Επειδή η μουσική τίτλων δεν υπάρχει απομονωμένη στο ΥΤ παρά μόνο στο εν λόγω επεισόδιο δεν νομίζω ότι μπορώ να το ανεβάσω εδώ λόγω των κανονισμών του φόρουμ.
Η μουσική ήταν του Μιχάλη Μεσσήνη.
Και δε σε στοίχειωνε κι η μουσική από την "Κραυγή των Λύκων" με Μαρία Αλιφέρη??!!!! ακόμη την έχω στο μυαλό μου
 
Και δε σε στοίχειωνε κι η μουσική από την "Κραυγή των Λύκων" με Μαρία Αλιφέρη??!!!! ακόμη την έχω στο μυαλό μου
Εννοείται ότι με στοίχειωνε. Το έχω αναφέρει και παλιότερα εδώ. Κι άλλα με στοίχειωναν, όπως η Απέναντη Όχθη, η Αρχαία Σκουριά, το Παρασκήνιο κ.α. που θα τα θυμηθώ κάποια στιγμή.
 
Εννοείται ότι με στοίχειωνε. Το έχω αναφέρει και παλιότερα εδώ. Κι άλλα με στοίχειωναν, όπως η Απέναντη Όχθη, η Αρχαία Σκουριά, το Παρασκήνιο κ.α. που θα τα θυμηθώ κάποια στιγμή.
Αυτά περιμένουμε Bajar.

Το μουσικό σήμα της εκπομπής Παρασκήνιο από Βαγγέλη Παπαθανασίου (έχει αναφερθεί ξανά εδώ). Όποιος μεγάλωσε στα 80s είναι μάλλον αδύνατον να μην το έχει ακούσει (και να μην τον έχει στοιχειώσει).

 
Ακόμα ένα.

Το μουσικό σήμα της εκπομπής “Σύγχρονη Εύα”, της Έλλης Ευαγγελίδου. Έπαιζε στην ΥΕΝΕΔ από το 1968 έως το1981.

Έχει αναφερθεί ξανά εδώ από Ευπαλίνος (από εκεί το έμαθα), το έχω ποστάρει παλιότερα και εγώ.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Να θυμίσω ακόμα ένα ωραίο, από τηλεοπτική σειρά των 70s, Λέσχη Μυστηρίου με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σίσκο. Έχει αναφερθεί ξανά εδώ.

Resonance - O.K. Chicago (1973)

Δεν γνώριζα την ύπαρξη της σειράς. Εκπληκτικό πάντως που διασώζονται κάποια επεισόδια.
Ακόμα ένα.

Το μουσικό σήμα της εκπομπής “Σύγχρονη Εύα”, της Έλλης Ευαγγελίδου. Έπαιζε στην ΥΕΝΕΔ από το 1968 έως το1981.

Έχει αναφερθεί ξανά εδώ από Ευπαλίνος (από εκεί το έμαθα), το έχω ποστάρει παλιότερα και εγώ.

Το συγκεκριμένο μουσικό σήμα είναι χαρακτηριστικότατο και έχει εντυπωθεί στη μνήμη μου παρ' ότι δεν θυμάμαι κάποια από τις εκπομπές αρκετές από τις οποίες είχα παρακολουθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα