Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

2001 A Space Odyssey Opening​

Πρόκειται για την εισαγωγή από το "Also sprach Zarathustra" Op.30 (έτος 1896) (Τάδε έφη Ζαρατούστρα) του Richard Strauss (1864-1949)
Παραθέτω ανάρτηση ολόκληρου του έργου από σπάνια ηχογράφηση του 1944 όπου την Φιλαρμονική Ορχήστρα Βιέννης διευθύνει ο ίδιος ο συνθέτης (αυτό κι αν είναι retro) !!!
 
Άνεμος - Του έρωτα και της φωτιάς


(Τίτλοι αρχής απο την ελληνική σειρά Θύματα Ειρήνης)

Μιχάλης Χατζηγιάννης - Εγώ μιλώ με προσευχές


(Τίτλοι αρχής απο την ελληνική σειρά Άγγιγμα Ψυχής )
 
Δύο θέματα τίτλων που εμφανίστηκαν στην τηλεόραση περίπου την ίδια εποχή και τα οποία λάτρευα να ακούω έστω κι αν (λόγω του ότι ήμουν πολύ μικρή) νοιώθω ότι τα έχω στο μυαλό μου πιο πολύ σαν όνειρο παρά σαν γεγονότα.

Το ένα, αν και δεν ήξερα τα βήματα, η μάνα μου λέει ότι τρελαινόμουν να το χορεύω. Αργότερα έμαθα ότι χορεύεται ως καρσιλαμάς παρ' όλο που δεν είναι παραδοσιακό αλλά γράφτηκε ως τέτοιο ειδικά για την σειρά.

Ελένη Καραΐνδρου - Λωξάντρα (Θέμα τίτλων, 1980)


Το άλλο το άκουγα, το λάτρευα και με τρόμαζε ταυτόχρονα. Ακουγόταν κατά τη διάρκεια των επεισοδίων αρχικά, ενώ στον δεύτερο κύκλο αποτέλεσε το θέμα των τίτλων.

Βαγγέλη Πιτσιλαδή - Η κραυγή των λύκων (μουσικό θέμα, 1981-1982)

Στο 0:56 του αποσπάσματος από την "Κραυγή των Λύκων" διακρίνεται αμυδρά τμήμα του ονόματος του αεροσκάφους της Ολυμπιακής Αεροπορίας "CITY OF..." Πρόκειται για Boeing 707 καθώς αυτά είχαν ονόματα πόλεων της Αρχαίας Ελλάδας .Επειδή η σειρά είναι του 1981 τα αεροσκάφη του εν λόγω τύπου που βρίσκονταν σε υπηρεσία ήταν τα SX-DBC "CITY OF KNOSSOS - ΚΝΩΣΣΟΣ" , SX-DBD "CITY OF SPARTA - ΣΠΑΡΤΗ" , SX-DBE "CITY OF PELLA - ΠΕΛΛΑ" , SX-DBF "CITY OF MYCENAE- ΜΥΚΗΝΑΙ" , SX-DBP "CITY OF THEBES - ΘΗΒΑΙ" (το SX-DBO "CITY OF LINDOS - ΛΙΝΔΟΣ" είχε μετατραπεί από τον Ιούλιο του 1979 σε cargo)
 
Τζενη Καρεζη - Μην τον ρωτας τον ουρανο / Το νησι των γενναιων

Μουσική : Μάνος Χατζηδάκις, Στίχοι: Γιάννης Β.Ιωαννίδης ....
και η διασκευή με αγγλικό στίχο :
Brenda Lee — All Alone Am I.. ᴴᴰ (1962)

 
Tελειο τραγούδι την ταινία δεν έχω δει ποτέ
Η ταινία Αναστενάζουν οι πενιές - Το φτωχόπαιδο της Κύπρου ήταν κυπριακής παραγωγής
(ΟΘΕΛΛΟΣ ΦΙΛΜ - ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΗΡΟΔΟΤΟΥ 1970) και γυρίστηκε στην Κύπρο.
 
Από το παρακάτω έχω τα πρώτα 38 δευτερόλεπτα ως ήχο κλήσης στο κινητό...
The Inspector Main Theme - Henry Mancini

και οι τίτλοι της ταινίας "A Shot in the dark" (1964)

 
Χορευτικό ή επίδειξη πτίλων και πουπούλων? Αν και εκείνο το ροζ το λες και φλοκάτη.
 
Μουσική τίτλων στην ταινία "ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ" (1967) με το Θανάση Βέγγο
Συρτάκι ἀλέγκρο - Χάρης Λεμονόπουλος

σε κάποιο σημείο στην ταινία ακούγεται και το
Solo Bouzouki Allegro (1965)
 
Πίσω
Μπλουζα