Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Put The Blame On Mame
Από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου
Στην περιγραφή αναγράφονται
"Σκηνή συναρπαστική, από τις ανεπανάληπτες μιας Κινηματογραφικής Ανθολογίας. Η Rita Hayworth, με τη φωνή της Ανίτα Έλις, τραγουδά και χορεύει το «Put the blame on Mame». Έτος 1946, ταινία «Τζίλντα» του Τσαρλς Βιντόρ, πρωταγωνιστής ο Γκλεν Φορντ. Πώς θα ήταν αλήθεια η ταινία αν έλειπε αυτό το τραγούδι ή το «Amado mio», που προστέθηκαν και τα δυο την τελευταία στιγμή;"
 
Pulp Fiction - Opening Scene (1994)
Η μουσική τίτλων αρχίζει στο 4:34


The original Misirlou - Μισιρλού (Τέτος Δημητριάδης -1927)


 
Είναι από τα πιο αγαπημένα μου μουσικά θέματα των 90s και από τις ταινίες που έχουν ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου. Όσα μέλη εδώ παίζουν πιάνο θα αναγνωρίσουν πως η παρτιτούρα είναι πραγματικά δύσκολη στην εκτέλεσή της (κι ακόμη περισσότερο στην ερμηνεία της) αλλά για ένα τέτοιο φιλμ δεν θα μπορούσε να γραφτεί κάτι απλούστερο.

Michael Nyman - The heart asks pleasure first (The Piano OST- 1993)

 
Ο Φελλίνι είχε πολλές αξέχαστες σκηνές στις ταινίες του (είπε κανείς Αννίτα Έκμπεργκ στη Φοντάνα ντι Τρέβι?) αλλά λίγες είναι αξεχαστότερες από το φινάλε του 8 1/2, με όλους τους χαρακτήρες του έργου να παρελαύνουν κάτω από τις οδηγίες του Μαστρογιάννι-σκηνοθέτη, ώσπου κι οι γονείς του και τελικά κι ο ίδιος με τη γυναίκα του μπαίνουν μέσα στην αλυσσίδα των χαρακτήρων. Όλα αυτά με την καταπληκτική μουσική του Νίνο Ρότα. Δυστυχώς δεν υπάρχει ολόκληρο το φινάλε στο youtube, κι αυτά τα αποσπάσματα που υπάρχουν έχουν χάλια εικόνα. Αυτό έχει την αρχή και τη μέση αλλά όχι το τέλος


κι εδώ έχει μέση και τέλος σχεδόν ως το τέλος αλλά όχι αρχή

 
Στο Κάμπινγκ - Παναγιώτης Καλαντζόπουλος

Ο κήπος με τα αγάλματα - Σταμάτης Σπανουδάκης

Μία αιωνιότητα και μία μέρα - Ελένη Καραϊνδρου

In the mood for love - Shigeru Umebayashi

Serpico - Μίκης Θεοδωράκης
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύο θέματα τίτλων που εμφανίστηκαν στην τηλεόραση περίπου την ίδια εποχή και τα οποία λάτρευα να ακούω έστω κι αν (λόγω του ότι ήμουν πολύ μικρή) νοιώθω ότι τα έχω στο μυαλό μου πιο πολύ σαν όνειρο παρά σαν γεγονότα.

Το ένα, αν και δεν ήξερα τα βήματα, η μάνα μου λέει ότι τρελαινόμουν να το χορεύω. Αργότερα έμαθα ότι χορεύεται ως καρσιλαμάς παρ' όλο που δεν είναι παραδοσιακό αλλά γράφτηκε ως τέτοιο ειδικά για την σειρά.

Ελένη Καραΐνδρου - Λωξάντρα (Θέμα τίτλων, 1980)


Το άλλο το άκουγα, το λάτρευα και με τρόμαζε ταυτόχρονα. Ακουγόταν κατά τη διάρκεια των επεισοδίων αρχικά, ενώ στον δεύτερο κύκλο αποτέλεσε το θέμα των τίτλων.

Βαγγέλη Πιτσιλαδή - Η κραυγή των λύκων (μουσικό θέμα, 1981-1982)

@Bajar Γνωρίζεις αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο αυτό το διαμάντι: Η κραυγή των λύκων; Ευχαριστω!
 
@Bajar Γνωρίζεις αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο αυτό το διαμάντι: Η κραυγή των λύκων; Ευχαριστω!
Εννοείς αν κυκλοφορεί δίσκος με το soundtrack της σειράς; Ναι, είχε κυκλοφορήσει όταν βγήκε και η σειρά το 1981-82 με την Αλιφέρη στο εξώφυλλο. Ωστόσο στο ΥΤ θα βρεις κι άλλα κομμάτια του δίσκου τα οποία έπαιζαν κατά τη διάρκεια των επεισοδίων (φαντάζομαι, αλλιώς τι νόημα έχει να βρίσκονται στο δίσκο; άλλωστε κι εγώ δεν έχω δει πολλά επεισόδια, μόνο ότι υπάρχει στο ΥΤ).
 
@Bajar Γνωρίζεις αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο αυτό το διαμάντι: Η κραυγή των λύκων; Ευχαριστω!
Εννοείς αν κυκλοφορεί δίσκος με το soundtrack της σειράς; Ναι, είχε κυκλοφορήσει όταν βγήκε και η σειρά το 1981-82 με την Αλιφέρη στο εξώφυλλο. Ωστόσο στο ΥΤ θα βρεις κι άλλα κομμάτια του δίσκου τα οποία έπαιζαν κατά τη διάρκεια των επεισοδίων (φαντάζομαι, αλλιώς τι νόημα έχει να βρίσκονται στο δίσκο; άλλωστε κι εγώ δεν έχω δει πολλά επεισόδια, μόνο ότι υπάρχει στο ΥΤ).
Υπέροχη σειρά η οποία είχε αποσπάσει αρνητικές κριτικές δυστυχώς.... Η Μαρία Αλιφέρη υποδυόταν την Τερέζα Ρίχτερ...

Τα παρακάτω έχουν αναρτηθεί εδώ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΙΤΣΙΛΑΔΗΣ *Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ* INSTRUM. GREECE '81
από την ομώνυμη σειρά του Νίκου Φώσκολου που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ το 1981

ΗΤΑΝ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ - ΜΑΡΙΑ ΑΛΙΦΕΡΗ

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα