Αγαπημένα τραγούδια που ακούστηκαν σε βιντεοταινίες...

Στη βιντεοταινία του 1986 "Οι ατσίδες του σούπερ μάρκετ" (η μοναδική βιντεοταινία που συμμετείχε ο Μίμης Φωτόπουλος) ακούγονται αρκετά κομμάτια απο Modern Talking οπως η instrumental version του "Cheri cheri lady" σε ολοκληρη την εισαγωγή της ταινίας, το "you're my heart you're my soul" στη φάση που ο Ζανό Ντάνιας χορευει σε ενα σαλόνι, το "Lucky guy" καθως και "The night is yours-the night is mine".. Ενα αλλο τρομερο κομματι που επισης ακουγεται στη ταινια ειναι και το "How old are you" απο Miko Mission..
 
Αφήστε τα σερι σέρι λέιντι και τις [edit] προσέχουμε λίγο τις εκφράσεις μας [/edit], εδώ είναι η αλήθεια, βαθιά απο την παρακμμή των 80s, στίχοι μαγικοί, μάγκικοι, σουρεαλιστικοί απο μία εκτέλεση μοναδική που βγάζει μαζί μιζέρια και μεγαλείο.απολάυστε.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά καλησπέρα,

γνωρίζει κανένας το τραγούδι που παίζει στην ταινία "Τρελός είμαι ότι θέλω κάνω" στο σημείο 46:07 ([edit]youtube link σε ολόκληρη ταινία[/edit]) τη σκηνή δηλαδή που μπαίνει η Φίνου και τη βλέπει ο Ψάλτης ??? Είναι μικρό το κομμάτι που ακούγεται βέβαια αλλά αν κάποιος το γνωρίζει ας απαντήσει δεν μπορώ με τίποτα να το βρω.

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα "Σαϊνια" (και οχι μονο) ακουγεται μια τρελλη funkια, που εχουν παρει απο αλλο soundtrack ,

του "Carwash"...

Rose Royce - Yo Yo

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ψαχνω ολοκληρο το άλμπουμ απο τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που ακούγονται στη βιντεοταινία "Χριστούγεννα στον αέρα" της Leon Film με Απόστολο Σουγκλάκο και Γιώργο Φλώρο.. Η ταινια πρεπει να βγηκε καπου το 1992-93, τα χριστουγεννιατικα κομματια που ακουγονται οπως εκεινο στην εισαγωγη της ταινιας και καποια αλλα στη διαρκεια της ανήκουν σ'ενα δίσκο που ηταν αρκετα δημοφιλής εκεινα τα χρονια, π.χ. σε χριστουγεννιατικες σχολικές γιορτές και εκδηλώσεις του δήμου μεχρι και το 1996 θυμαμαι οτι παντα επαιζαν το συγκεκριμενο δισκο μ'αυτα τα κομματια! Καποτε το ειχα σε κασσετα αλλα την εχω χασει εδω και παρα πολλα χρονια, η ταινια "Χριστουγεννα στον αερα" εχει ανεβει ολοκληρη στο youtube, αν τυχει και τη δει καποιος και αναγνωρισει το αλμπουμ απ'οπου προερχονται αυτα τα κομματια να ενημερωσει!
 
Στην ταινια ''Ροδα τσαντα και κοπανα Νο 3" στο 0:26:21 ακουγεται ενα πολυ ωραιο κομματι,για λιγα δευτερολεπτα ομως, "Sandrina-Dreamer and the Full moon",

και δεν το πιστευα με τιποτα οτι στους στιχους και στην ερμηνεια ηταν ο Μανος Ξυδους!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδάκια να ρωτήσω κάτι: τη διασκευή του Move on up που παίζει ο Nicola Lavacca στη σκηνή της ντίσκο στην πρώτη ιστορία του "Γεύση από Ελλάδα" ποιος / ποιοι την τραγουδάνε; Έχω υπόψη μου μόνο το πρωτότυπο του Curtis Mayfield που έχω στο itunes μου, αλλά η διασκευή αυτή είναι τόσο ωραία, που θέλω να τη βρω. Μπορεί να μου πει κάποιος;
 
LadyNaty είπε:
Παιδάκια να ρωτήσω κάτι: τη διασκευή του Move on up που παίζει ο Nicola Lavacca στη σκηνή της ντίσκο στην πρώτη ιστορία του "Γεύση από Ελλάδα" ποιος / ποιοι την τραγουδάνε; Έχω υπόψη μου μόνο το πρωτότυπο του Curtis Mayfield που έχω στο itunes μου, αλλά η διασκευή αυτή είναι τόσο ωραία, που θέλω να τη βρω. Μπορεί να μου πει κάποιος;


 
Χθες έβλεπα την ταινία "Διαρρήκτης με το ζόρι ". Κάποια στιγμή ο Μουστάκας ανοίγει το ραδιόφωνο και παίζει το Clown του Παύλου Σιδηρόπουλου από το άλμπουμ "Zorba the Freak" !!!
 
Λίγα περισσότερα κομμάτια από το "Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα 2" (εκτός από τα πολύ αναγνωρίσιμα και αυτά που ήδη αναφέρονται); Είναι κάτι ωραία εκεί στο πρώτο μισάωρο (όχι τα πασίγνωστα). Τα ψάχνω. Ευχαριστώ εκ των Προτέρων
 
Ξέρει κανείς πως λέγεται το ξένο αρχικό τραγούδι της ταινίας "Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν" ?
 
1986 είπε:
Ξέρει κανείς πως λέγεται το ξένο αρχικό τραγούδι της ταινίας "Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν" ?

Αν εννοείς την σκηνή με τον Ψωμόπουλο και την Κωνσταντινίδου στο διαμέρισμα,

είναι αυτό...

Little Richard - long tall sally


[h=1][/h]
 
Γνωρίζει κάποιος το κομμάτι (ορχηστρικό νομίζω, του Γιώργου Θεοδοσιάδη) που ακούγεται στην ταινία "Τρελός είμαι ότι θέλω κάνω" στο σημείο 46:00 [edit] To link αφαιρέθηκε γιατί οδηγεί σε ολόκληρη ταινία η οποία είναι copyrighted [edit] ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα παιδια και Χρονια Πολλα.

Μια ερωτηση και απο εμενα...

Ξερει κανεις το κομματι που παιζει στον Ιπποτη της Λακουβας,περιπου στο 10.20 της ταινιας,εκει που Βουτσας και Ζανινου πηγαινουν να επισκεφτουν τον Ψωμοπουλο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια καλησπερα, στη ταινια του ψαλτη μαντεψε τι κανω τα βραδια, ενα κομματι που παιζει συνεχεια σε μπαλαντα και μετα στο τελος της ταινιας (μολις βγαινει απο τη φυλακη την στιγμη που συνανταει την λιζα!) σε γρηγορο ρυθμο χωρις λογια... μηπως γνωριζεται ποιο ειναι? ισως ειναι ορχηστρικό του Γιώργου Θεοδοσιάδη για να βοηθησω ισως παλι οχι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο το "Βασικα... Καλησπερα σας!" . Studio 69...Speaking!... Barrabas: "On the Road again". Δειτε το clip! Tα παλικαρια αξιζουν Respect!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην καμαριερα της νυχτας με την Βινα Ασικη,

περιπου στο 34.30 ξεκιναει ενα instrumental κομματι που δεν βρισκω με τπτ.

Λογικα ειναι 1984 usa 12'' b - side.

Ειναι για πολυ ψαγμενους,αλλα ειπα να δοκιμασω.Thanks!
 
Pharcyde είπε:
Στην καμαριερα της νυχτας με την Βινα Ασικη,περιπου στο 34.30 ξεκιναει ενα instrumental κομματι που δεν βρισκω με τπτ.

Λογικα ειναι 1984 usa 12'' b - side.

Ειναι για πολυ ψαγμενους,αλλα ειπα να δοκιμασω.Thanks!
Εδω ειναι το sample

https://soundcloud.com/tasos-birgiolos/kam4
 
Πίσω
Μπλουζα