Αγαπημένες εταιρείες retro games;

Παιδιά, μιας και το χετε με τις εταιρίες κλπ. γνωρίζετε ποιανής να ναι άραγε αυτό της φωτο; Δεν δείχνει την πίσω όψη.. :(Προβολή συνημμένου 278906
Αρρώστησα σε εισαγωγικά μόλις εντόπισα τη φωτο στο διαδίκτυο!
Hello Kitty το είχα μικρούλα! Παιχνίδι με τένις…! (Αν το ξαναβρώ το θέλω!)Προβολή συνημμένου 278906Προβολή συνημμένου 278907
Είχε βγάλει κάποια και η Sanrio (2η φωτο) αλλά δεν νομίζω πως είναι της ίδιας μάρκας

Βλέπω μια Tiger electronics & Mattel electronics για το αρχείο σας (αν δεν έχει ήδη Προβολή συνημμένου 278920Προβολή συνημμένου 278921αναφερθεί)
(παιδικά παιχνίδια αλλά δεν ήξερα πως η Mattel έβγαζε και hand held)

Σε αυτό το θέμα αναφέρουμε τις τότε εταιρείες που δημιούργησαν παιχνίδια στα ρετρό computer μηχανήματα.

Έχεις κάνει φυσικά απο λάθος τις αναρτήσεις σου για τις συγκεκριμένες κονσόλες χειρός ή και handhelds όπως τις ονομάζουν οι Εγγλέζοι σε λάθος κατηγορία προφανώς νομίζοντας ότι στο εν λόγο θέμα μιλάμε γενικά για τις γνωστές εταιρείες παιχνιδιών σε όλα τα μηχανήματα ακόμα και σε αυτά τα πρώιμα παιχνίδια χειρός.

Δεν έχεις όμως άδικο που μπερδεύτηκες μίας και εγώ μέχρι πρίν μερικά χρόνια αυτές τις συσκευές χειρός που παίζαμε μικροί τις ήξερα ως ηλεκτρονικά παιχνίδια οπότε οι εταιρείες Τomy, Nintendo game & watch, Casio και άλλες πολλές ήταν οι αγαπημένες μου σε αυτό το είδος των παιχνιδιών χειρός.

Δεν πειράζει συμβαίνουν αυτά μιας και καταλαβαίνω ότι θέλεις πάρα πολύ να εμπλουτίσεις με ρετρό πληροφορίες και νέο υλικό κάθε θέμα στο φόρουμ που απο εμφανίζεται μέσα απο το χρονοντούλαπο που λέγεται retromaniax. Απο τότε πάντως που άρχισες να ποστάρεις στο φόρουμ έχει εμπλουτιστεί πάρα πολύ με σπάνιο ρετρό υλικό, φωτογραφίες και πληροφορίες. Συνέχισε έτσι και don't worry για τίποτα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε αυτό το θέμα αναφέρουμε τις τότε γνωστές εταιρείες που δημιούργησαν παιχνίδια στα ρετρό computer μηχανήματα.

Έχεις κάνει φυσικά απο λάθος τις αναρτήσεις σου για τις συγκεκριμένες κονσόλες χειρός ή και handhelds όπως τις ονομάζουν οι Εγγλέζοι σε λάθος κατηγορία προφανώς νομίζοντας ότι στο εν λόγο θέμα μιλάμε γενικά για τις γνωστές εταιρείες παιχνιδιών σε όλα τα μηχανήματα ακόμα και σε αυτά τα πρώιμα παιχνίδια χειρός.

Δεν έχεις όμως άδικο που μπερδεύτηκες μίας και εγώ μέχρι πρίν μερικά χρόνια αυτές τις συσκευές χειρός που παίζαμε μικροί τις ήξερα ως ηλεκτρονικά παιχνίδια οπότε οι εταιρείες Τomy, Nintendo game & watch, Casio και άλλες πολλές ήταν οι αγαπημένες μου σε αυτό το είδος των παιχνιδιών χειρός.

Δεν πειράζει συμβαίνουν αυτά μιας και καταλαβαίνω ότι θέλεις πάρα πολύ να εμπλουτίσεις με ρετρό πληροφορίες και νέο υλικό κάθε θέμα στο φόρουμ που απο εμφανίζεται μέσα απο το χρονοντούλαπο που λέγεται retromaniax. Απο τότε πάντως που άρχισες να ποστάρεις στο φόρουμ έχει εμπλουτιστεί πάρα πολύ με σπάνιο ρετρό υλικό, φωτογραφίες και πληροφορίες. Συνέχισε έτσι και don't worry για τίποτα! :)
Καταρχάς, ευχαριστώ πάρα πολύ για την επισήμανση! Και ειλικρινά feel free να αφαιρέσετε ή να μεταφέρετε αλλού posts που ενδεχομένως είναι ξώφαλτσα για τη ροή ή την εξειδίκευση των νημάτων που αναφέρθηκαν. Νομίζω πως ο ενθουσιασμός μου στο να συμβάλλω στα τόσα ενδιαφέροντα θέματα τεχνολογίας συν του ότι δεν είμαι σίγουρα γνώστρια των computer σε βάθος είναι μάλλον ένας ατυχής συνδυασμός :) Παρόλα αυτά, ευχαριστώ θερμά για την αναγνώριση της ενεργής συμμετοχής μου στο φόρουμ (πράγμα που δεσμεύτηκα να κάνω στο welcome party που μου έγινε κατά την εγγραφή μου το 2012, ασχέτως αν σας ξαναβρήκα με 10-ετή plus καθυστέρηση). Μετά την ενθάρρυνση σου, θα συνεχίσω να εμπλουτίζω με όσο υλικό μπορώ (αλλά θα μαι πιο προσεκτική). No worries xxx
 
Infogrames κορυφαια (ιδιαιτερα για τον CPC) Hostages, bobo the prisoner, North and south, prohibition

Spectrum Holobyte με το falcon 3,

η φοβερη Microprose με Ufo EU, F14 Fleet defender, 1942, Civilization, f1 gp, pirates, falcon 4!!!

Gremlin με το heroquest και space crusader

Loriciel Panza kickboxing, skweek, golden eagle

Delphine Flashback, another world

και φυσικα ubisoft μονο και μονο για τα πρωτα rainbow six
 
4f8dd84d_m.png

Mια αγαπημένη μου εταιρεία παιχνιδιών απο την Ms Dos εποχή ήταν και η The Software Toolworks. Θυμάμαι ότι είχα πολλά παιχνίδια στην συλλογή μου την εποχή που είχα τον Amstrad pc1512 (με CGA). Μερικά απο αυτά ήταν το Life & Death, το Bruce Lee Lives, την δωρεάν Ελίζα που έδινε και το περιοδικό Pc master στις 5 1/4 δισκέτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
4f8dd84d_m.png

Mια αγαπημένη μου εταιρεία παιχνιδιών απο την Ms Dos εποχή ήταν και η The Software Toolworks. Θυμάμαι ότι είχα πολλά παιχνίδια στην συλλογή μου την εποχή που είχα τον Amstrad pc1512 (με CGA). Μερικά απο αυτά ήταν το Life & Death, το Bruce Lee Lives, την δωρεάν Ελίζα που έδινε και το περιοδικό Pc master στις 5 1/4 δισκέτες.
Αρκετοί καλοί τίτλοι, ανάμεσα τους τα διάσημα The Chessmaster (2000, 3000 και 4000) σε PC.

1717578173279.png
 
Πίσω
Μπλουζα