Αγαπημένη Ελληνική εταιρεία παιχνιδιών 70s-80s

phil_vr

RetroNuts!
Αντιδράσεις
28
Ναι βρε, αλλα και παλι η Λυρα και η Elgreco στην συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων τους δεν τα ειχαν καν δημιουργησει, περα απο διαθεση και ελληνοποιηση.. :)

Τωρα που το θυμαμαι, η πιο αξιολογη απο ολες μου φαινεται οτι ηταν η Δουρειος..

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.675
ΩΧΧΧΧ τρελη παραλειψη!!

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
Η Δουρειος εβγαζε και κατι σκακια, νταμες κτλ επιτραπεζια ταξιδιου;;; Η οτι θυμαμαι χαιρομαι;8)8)8)8)

manos426f

The King of Retro®
Αντιδράσεις
51
Ψήφος στη Lyra κι από μένα...

Spartan_X

RetroActive
Αντιδράσεις
61
alkis21 είπε:
Ψήφισα άλλη (ΜΒ) αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν Ελληνική...
Αγαπημένα τα επιτραπέζια της βέβαια ... άλλα, οχι η MB δεν είναι Ελληνική :) MB = Milton Bradley

http://en.wikipedia.org/wiki/MB_Games

Μια ψήφος στη Lyra και απο εμένα πάντως..

nkarytia

RetroAdept
Αντιδράσεις
4
Ρε παιδιά έπρεπε να βάλετε και τη Δούρειος για τα εκπληκτικά επιτραπέζια τσέπης.

Haros

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
3
"σόλο" δεν λεγόταν αυτό που "πηδούσες" τα πιόνα ώσπου να μείνει 1; (ακούστηκε λίγο περιέργα αυτή η πρόταση :p ). Κάπου πρέπει να το έχω καταχωνιασμένο αυτό.

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Πως ανατραπηκε ετσι το αποτελεσμα..!!! Οι της el greco ψηφοφοροι θα πρεπει να συσπειρωθουμε περισσοτερο..!!!!

Νομιζω οτι την ζημια την κανουν τα αγορια , με την αναμνηση των playmobil...!!!

Θα πρεπει αν σας θυμησω καποια πραγματα......

Οτι δειτε ειναι απο El Greco....

kit 22.jpg

ter 12.jpg

trans 31.JPG

BZtd-GWkKGrHgoH-DsEjlLl0BVjBKotrHM7_12.JPG

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
180
Έχω απορία!Στην Ελλάδα τα playmobil πότε κυκλοφόρησαν με την επωνυμία της Lyra και πότε βγήκαν τα Lyra δεύτερης γενιάς (τα ελαττωματικά)?

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Η Polfi toys μπαινει δεν μπαινει στην βουλη, εεεεε στην 6αδα ηθελα να πω..!!!!!!

Παντως αν η πρωτη εταιρεια δεν περασει το 50% θα ζητησω και δευτερο γυρο εκλογων..! :D

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
246
Ψήφο στη Lyra...δαγκωτό !

bibi-bo

Retro Member
Αντιδράσεις
1
makisimos είπε:
Μα τι δημοκρατικες διαδικασιες ειναι αυτες???? Δεν το συζηταω καν ...!!!! Απο τωρα να βγει Πρωταθλητρια Ευρωπης (μιας κι εκανε εξαγωγες σε τοσες χωρες..) η ΜΟΝΑΔΙΚH...................................

el

gre

co
Μα φυσικά και εννοείται... el greco και ξερό ψωμί!!! χεχε :D :D:D

Saulot

RetroNuts!
Αντιδράσεις
27
Όντως ο δούρεις λαμπει δια της απουσίας του.

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Α πα πα.........!! Κατακριτεο το αποτελεσμα..!!

Δεν το δεχομαι..!!! Να παμε σε δευτερο κυκλο αναμετρησεων..!! :D

toy_maniac

Banned
Αντιδράσεις
0
Ε οχι και η LYRA καλυτερη εταιρια απο την EL GRECO... δεν το δεχομαι! Να ξαναμετρηθουν οι ψηφοι απο την αρχη αμεσα!! :p

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Φιλε TOY ΜΑΝΙΑΚ πηγε αδικα η προεκλογικη μου καμπανια..!! Για ολα φταινε τα playmobil..!!!!! grrrrrrrrrrrrrr

candycandy

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
kalispera paidia. Ws syllektria palaiwn paixnidiwn kai genika antikeimenwn 80's, tha diafwnisw me ton makisimo kai tha ypostiriksw ti lyra. Kali kai h el greco, de lew, alla perioristike perissotero sta koritsistika paixnidia, enw h lyra asxolithike me pio sympages kai dyskolo stin katergasia toy plastiko (xaraktistiko twn pio "matso" agoristikwn paixnidiwn) kai gi' ayto, kai mono pou ta katafere toso kala, prepei na kerdisei dikaiwmatika!!!

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
968
candycandy καλώς όρισες.

Γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες γιατι είναι κανονισμός του φόρουμ :)

Οπότε κάνε edit to ποστ σου ;)

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Θα συμφωνησω απολυτα , εχει απο τα πιο ωραια παιχνιδια η ΛΥΡΑ αλλα μικρη ποικιλια..!!!!! Η ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ ειχε πολυ μεγαλυτερη και εκανε και τρελλες ςξαγωγες..!!!!

Για πες μας τι συλλεγεις και τι ξερεις για τη ΛΥΡΑ που δεν ξερουμε εμεις?

candycandy

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
χαίρομαι που σας βρήκα παιδιά. Δεν αντιλέγω σχετικά με την ποικιλία παιχνιδιών της el greco. Απλά αναφέρθηκα στην lyra και την εκθείασα, περισσότερο από επιχειρηματικής απόψεως, καθώς για την κατασκευή των παιχνιδιών της χρησιμοποιούσε θερμοσκληρυνόμενο πλαστικό και συγκεκριμένα εποξειδική ρητίνη, ένα ιδιαιτέρως ακριβό και σκληρό υλικό, που ακόμα και οι αντίστοιχες εταιρίες του εξωτερικού αποφεύγουν λόγω υψηλού κόστους. Μάλιστα ήταν από τις ελάχιστες εταιρίες στην Ελλάδα που το παρήγαγαν, ακόμη και σήμερα. Μάλιστα, εάν αναλογιστούμε ότι το πλαστικό αυτό ήταν σχεδόν απαλλαγμένο από χημικές ουσίες, βλαβερές για τα παιδιά, καταλαβαίνουμε ακόμα περισσότερο την αξία του (σκεφτείτε λίγο τι γίνεται σήμερα που κάθε μέρα αποσύρονται παιχνίδια λόγω ακαταλληλότητας και επικίνδυνων χημικών). Αντίθετα η el greco χρησιμοποιούσε πιο κοινό και εύκολο στην επεξεργασία πλαστικό.

Αγαπητέ Makisimo, συλλέγω οτιδήποτε είναι ιδιαιτέρως συλλεκτικό από τα 80's (δίσκους, ηλεκτρονικά, ρούχα, βιβλία, παιχνίδια, γραμματόσημα). Η συλλογή μου δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη, αλλά είναι σίγουρα σπάνια.

Αυτά, συγγνώμη για την πολυλογία μου.

Μπλουζα