Αγαπημένη Ελληνική εταιρεία παιχνιδιών 70s-80s

Ναι βρε, αλλα και παλι η Λυρα και η Elgreco στην συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων τους δεν τα ειχαν καν δημιουργησει, περα απο διαθεση και ελληνοποιηση.. :)

Τωρα που το θυμαμαι, η πιο αξιολογη απο ολες μου φαινεται οτι ηταν η Δουρειος..
 
ΩΧΧΧΧ τρελη παραλειψη!!
 
Η Δουρειος εβγαζε και κατι σκακια, νταμες κτλ επιτραπεζια ταξιδιου;;; Η οτι θυμαμαι χαιρομαι;8)8)8)8)
 
Ψήφος στη Lyra κι από μένα...
 
alkis21 είπε:
Ψήφισα άλλη (ΜΒ) αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν Ελληνική...
Αγαπημένα τα επιτραπέζια της βέβαια ... άλλα, οχι η MB δεν είναι Ελληνική :) MB = Milton Bradley

http://en.wikipedia.org/wiki/MB_Games

Μια ψήφος στη Lyra και απο εμένα πάντως..
 
Ρε παιδιά έπρεπε να βάλετε και τη Δούρειος για τα εκπληκτικά επιτραπέζια τσέπης.
 
"σόλο" δεν λεγόταν αυτό που "πηδούσες" τα πιόνα ώσπου να μείνει 1; (ακούστηκε λίγο περιέργα αυτή η πρόταση :p ). Κάπου πρέπει να το έχω καταχωνιασμένο αυτό.
 
Πως ανατραπηκε ετσι το αποτελεσμα..!!! Οι της el greco ψηφοφοροι θα πρεπει να συσπειρωθουμε περισσοτερο..!!!!

Νομιζω οτι την ζημια την κανουν τα αγορια , με την αναμνηση των playmobil...!!!

Θα πρεπει αν σας θυμησω καποια πραγματα......

Οτι δειτε ειναι απο El Greco....

picture.php


kit 22.jpg

ter 12.jpg

trans 31.JPG

BZtd-GWkKGrHgoH-DsEjlLl0BVjBKotrHM7_12.JPG
 
Έχω απορία!Στην Ελλάδα τα playmobil πότε κυκλοφόρησαν με την επωνυμία της Lyra και πότε βγήκαν τα Lyra δεύτερης γενιάς (τα ελαττωματικά)?
 
Η Polfi toys μπαινει δεν μπαινει στην βουλη, εεεεε στην 6αδα ηθελα να πω..!!!!!!

Παντως αν η πρωτη εταιρεια δεν περασει το 50% θα ζητησω και δευτερο γυρο εκλογων..! :D
 
Ψήφο στη Lyra...δαγκωτό !
 
makisimos είπε:
Μα τι δημοκρατικες διαδικασιες ειναι αυτες???? Δεν το συζηταω καν ...!!!! Απο τωρα να βγει Πρωταθλητρια Ευρωπης (μιας κι εκανε εξαγωγες σε τοσες χωρες..) η ΜΟΝΑΔΙΚH...................................

el


gre



co
Μα φυσικά και εννοείται... el greco και ξερό ψωμί!!! χεχε :D :D:D
 
Όντως ο δούρεις λαμπει δια της απουσίας του.
 
Α πα πα.........!! Κατακριτεο το αποτελεσμα..!!

Δεν το δεχομαι..!!! Να παμε σε δευτερο κυκλο αναμετρησεων..!! :D
 
Ε οχι και η LYRA καλυτερη εταιρια απο την EL GRECO... δεν το δεχομαι! Να ξαναμετρηθουν οι ψηφοι απο την αρχη αμεσα!! :p
 
Φιλε TOY ΜΑΝΙΑΚ πηγε αδικα η προεκλογικη μου καμπανια..!! Για ολα φταινε τα playmobil..!!!!! grrrrrrrrrrrrrr
 
kalispera paidia. Ws syllektria palaiwn paixnidiwn kai genika antikeimenwn 80's, tha diafwnisw me ton makisimo kai tha ypostiriksw ti lyra. Kali kai h el greco, de lew, alla perioristike perissotero sta koritsistika paixnidia, enw h lyra asxolithike me pio sympages kai dyskolo stin katergasia toy plastiko (xaraktistiko twn pio "matso" agoristikwn paixnidiwn) kai gi' ayto, kai mono pou ta katafere toso kala, prepei na kerdisei dikaiwmatika!!!
 
candycandy καλώς όρισες.

Γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες γιατι είναι κανονισμός του φόρουμ :)

Οπότε κάνε edit to ποστ σου ;)
 
Θα συμφωνησω απολυτα , εχει απο τα πιο ωραια παιχνιδια η ΛΥΡΑ αλλα μικρη ποικιλια..!!!!! Η ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ ειχε πολυ μεγαλυτερη και εκανε και τρελλες ςξαγωγες..!!!!

Για πες μας τι συλλεγεις και τι ξερεις για τη ΛΥΡΑ που δεν ξερουμε εμεις?
 
χαίρομαι που σας βρήκα παιδιά. Δεν αντιλέγω σχετικά με την ποικιλία παιχνιδιών της el greco. Απλά αναφέρθηκα στην lyra και την εκθείασα, περισσότερο από επιχειρηματικής απόψεως, καθώς για την κατασκευή των παιχνιδιών της χρησιμοποιούσε θερμοσκληρυνόμενο πλαστικό και συγκεκριμένα εποξειδική ρητίνη, ένα ιδιαιτέρως ακριβό και σκληρό υλικό, που ακόμα και οι αντίστοιχες εταιρίες του εξωτερικού αποφεύγουν λόγω υψηλού κόστους. Μάλιστα ήταν από τις ελάχιστες εταιρίες στην Ελλάδα που το παρήγαγαν, ακόμη και σήμερα. Μάλιστα, εάν αναλογιστούμε ότι το πλαστικό αυτό ήταν σχεδόν απαλλαγμένο από χημικές ουσίες, βλαβερές για τα παιδιά, καταλαβαίνουμε ακόμα περισσότερο την αξία του (σκεφτείτε λίγο τι γίνεται σήμερα που κάθε μέρα αποσύρονται παιχνίδια λόγω ακαταλληλότητας και επικίνδυνων χημικών). Αντίθετα η el greco χρησιμοποιούσε πιο κοινό και εύκολο στην επεξεργασία πλαστικό.

Αγαπητέ Makisimo, συλλέγω οτιδήποτε είναι ιδιαιτέρως συλλεκτικό από τα 80's (δίσκους, ηλεκτρονικά, ρούχα, βιβλία, παιχνίδια, γραμματόσημα). Η συλλογή μου δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη, αλλά είναι σίγουρα σπάνια.

Αυτά, συγγνώμη για την πολυλογία μου.
 
Πίσω
Μπλουζα