Αγαπημένη μουσική "κοριτσίστικης" σειράς κινουμένων σχεδίων

σιγουρα η μουσικη της Καντυ Καντυ ειναι η αγαπημενη μου και μετα της Σαντυμπελ (εννοειται με τους ελληνικους τιτλους εναρξης) :)
 
Αν και δεν είναι τόσο παλιά σειρά όσο οι υπόλοιπες της λίστας η ψήφος μου πάει στο opening του Cardcaptor Sakura (παραγωγή του 1998):

http://www.youtube.com/watch?v=VDBSV8DL1lU&feature=related

Στην ελληνική εκδοχή παίζει η instrumental version του τραγουδιού, δηλαδή χωρίς φωνητικά. Τουλάχιστον το προτιμώ από το αμερικάνικο opening όπου θέλανε την σειρά να μην δείχνει τόσο κοριτσίστικη, πράγμα βλακώδες δηλαδή. Αμάν πια με το machoness των αμερικάνων!

 
Το μικρό μου πόνυ...είχα φάει κόλλημα μεγάλο! Αλλά μιας και δεν υπάρχει ψήφισα τη Sailor Moon.
 
Eπειδη τωρα πηρα ειδηση το θρεντ ψηφισα Καντυ!
 
Χάιντι και Μάγια η Μέλισσα φορ εβερ!! Μεγαλο κολλημα και με τα δυο!!
 
Εγώ να ψηφίσω μια "αντρική" που "κουνιότανε"; Νίλς Χόλγκερσον !
 
Εννοείται Μάγια η μέλισσα :biglaugh:
 
Kάντυ και για μένα, αλλά συμφωνώ με αυτούς που παρατήρησαν ότι λείπει το "Μικρό μου πόνυ", αν υπήρχε θα διάλεγα σίγουρα αυτό!
 
Σάντυμπελ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ ψήφισα Σάντυμπελ, αλλά μου αρέσει η γιαπωνέζικη εκδοχή.
 
Sailor Moon φυσικά! Είναι το καλύτερο opening απ' όλα τ' anime που έχω δεί! Σκοτεινό, μυστηριώδες, μαγικό! Αν και προσωπικά το προτιμώ στην instrumental εκδοχή.
 
καντυ σε όλες τις εκδοχες, σε ολες τις γλώσσες και πολύ στην ιταλικη που είναι τελειως διαφορετικη από το μουσικο θέμα που ξέρουμε και ειδικα το τραγουδακι με τους τιτλους τέλους, με γεμιζε χαρα, ελπίδα , αισιοδοξια στις δυσκολες καταστασεις κοιταξτε εδώ για την ιταλικη εκδοχή! α, εννοω τους τιτλους τελους της ελληνικης εκδοχης

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27078-Εισαγωγή-anime!

/ δευτερη επιλογή σαντυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήμουν μεταξύ Sailor Moon και Κάντυ, αλλά καθώς υπήρξα και είμαι φανατική θαυμάστριας της πριγκίπισσας του φεγγαριού, και η μελωδία έχει μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό μου δεν ήταν και τόσο δύσκολο να αποφασίσω.
 
Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το τραγούδι από Beverly Hills Teens.
Δεν το έβλεπα αλλά το τραγούδι είναι πιασάρικο! Κορυφή!


2ο μου ήρθε στο μυαλό το θέμα από Jem and the Holograms.
Θα μπορούσε να είναι καλύτερο, ιδίως χωρίς τις υπόλοιπες φωνές να γδέρνουν τα αυτιά μου!


3ο έχω ακούσει την μελωδία από Sailor Moon παιγμένη με παραδοσιακά ιαπωνικά όργανα
και μπορώ να πω πως είναι καταπληκτικό! Ακόμα και το ελληνικό τραγούδι. δεν είναι άσχημο.

 
το εκπληκτικότερο και αγαπημένο μου ορχηστρικό κομμάτι από την Κάντυ (ειδικά προς το τέλος)

(το κομμάτι αρχίζει στο 5.35'' και τελειώνει στο τέλος του βίντεο)

Νομίζω πως έχω όλα τα ορχηστρικά στο σκληρό μου.;)
 
Πρέπει να κάνουμε κάτι παρόμοιο και για 'αγορίστικα' intro, δε νομίζετε;;)
 
Να ρωτήσω κάτι?..Εντάξει, "sailor moon" ή "τοσοδούλα" ή και κάποια άλλα είναι κοριτσίστικα!..Αλλά η "Μάγια η Μέλισσα" και η "Χάιντι" γιατί θεωρούνται κοριτσίστικα?Δεν είναι ας πούμε για όλα τα..φύλα?Κάτι σαν unisex?..
Τες πάντων,ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα προβληματιζόμουν,αλλά θα επέλεγα τελικά την "Χάιντι" για ωραιότερο soundtrack κοριτσίστικου κινούμενου σχεδίου.Είναι και ωραίο παιδικό τραγούδι αλλά ταυτόχρονα σου ανοίγει την όρεξη για ζεστά ψωμάκια και λιωμένο κασέρι έτσι όπως το έβγαζε ο παππούς από τη φωτιά (μιαμ,μιαμ)..Για να μην αναφέρω την Γερμανίδα ερμηνεύτρια του τραγουδιού που με τις βαυαρικές μελωδικές νότες που "βγαίνουν" από τη φωνή της σε παραπέμπουν σε oktoberfest με λαχταριστά fleishwurst και rindswurst!..(ξανά μιαμ,μιαμ).
 
Τωρα που ειδα στο πρωτοτυπο τη Λαλαμπελ (μονο 12 επεισοδια προβληθηκαν εδω) νομιζω και αυτη ανηκει στις κορυφαιες



αλλες κλασσικες ειναι η Lunlun the Flower Angel



Και η Λαγουδενια Πολιτεια









Να ρωτήσω κάτι?..Εντάξει, "sailor moon" ή "τοσοδούλα" ή και κάποια άλλα είναι κοριτσίστικα!..Αλλά η "Μάγια η Μέλισσα" και η "Χάιντι" γιατί θεωρούνται κοριτσίστικα?Δεν είναι ας πούμε για όλα τα..φύλα?Κάτι σαν unisex?..
Τες πάντων,ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα προβληματιζόμουν,αλλά θα επέλεγα τελικά την "Χάιντι" για ωραιότερο soundtrack κοριτσίστικου κινούμενου σχεδίου.Είναι και ωραίο παιδικό τραγούδι αλλά ταυτόχρονα σου ανοίγει την όρεξη για ζεστά ψωμάκια και λιωμένο κασέρι έτσι όπως το έβγαζε ο παππούς από τη φωτιά (μιαμ,μιαμ)..Για να μην αναφέρω την Γερμανίδα ερμηνεύτρια του τραγουδιού που με τις βαυαρικές μελωδικές νότες που "βγαίνουν" από τη φωνή της σε παραπέμπουν σε oktoberfest με λαχταριστά fleishwurst και rindswurst!..(ξανά μιαμ,μιαμ).

Συμφωνω. Πχ στη σειρα Vickie Viking πολλα κοριτσια ταυτιστηκαν με τον πρωταγωνιστη που ηταν αγορι.

g9a9m-8P7SPX8C5X1-Full-Image_GalleryBackground-en-US-1578091444508._SX1080_.jpg


Αν δεν ηταν ο Karel Svoboda γενικα που προσαρμοσε τη μουσικη ιαπωνικων σειρων ακομα καλυτερα απο το πρωτοτυπο (Μαγια, Ταο Ταο, Νιλς, Πινοκιο, Βικι Βικινγκ) δεν θα ηταν ισως τοσο καλες.
 
Πίσω
Μπλουζα