Αγαπημένη μουσική "κοριτσίστικης" σειράς κινουμένων σχεδίων

Η Τοσοδούλα ? Μήπως εννοείς ''Τα Τοσοδούλια από το Διάστημα'' ?
Ψήφισα Χάιντι και σαν δεύτερη επιλογή Τα Τοσοδούλια (αν εννοείς αυτό), αλλιώς την Κάντυ!
Καλημέρα! Χρόνια πολλά, τα σχόλια ξέρω ότι είναι παλιά, αλλά υπάρχει κάποιος να έχει ακόμη όλα αυτά τα επεισόδια;;;;
 
Καλημέρα! Χρόνια πολλά, τα σχόλια ξέρω ότι είναι παλιά, αλλά υπάρχει κάποιος να έχει ακόμη όλα αυτά τα επεισόδια;;;;
Αν δε το έχεις βρει ήδη, ένα μικρό σκαλοπατάκι για την αναζήτησή σου...
Είναι επίσης γνωστό και με τα εξής ονόματα.
The little memole
Wee wendy
tongari boushi no memoru
Καλή τύχη...
 
Από τις πιο κλασσικές σειρές


λιγότερο γνωστή και άγνωστη τελείως εκτός Ιαπωνιας
 
Εγώ πάλι δεν έβλεπα Κάντυ, ούτε αυτά τα πολύ ροζ κοριτσίστικα. Έβλεπα την Χάιντι, αλλά δεν θυμάμαι το soundtrack.

Αυτό που θυμάμαι (και θυμάμαι και σκηνές από κάποια επεισόδια αχνά) είναι η Μάγια η μέλισσα. Το τραγουδάκι το ξέρω απ' έξω, το τραγουδάω ακόμα. Πειράζει???

Επίσης, μου άρεσε τρομερά η μουσική τίτλων της Οδύσσειας του Διαστήματος. Λατρεία!
 
Εγώ πάλι δεν έβλεπα Κάντυ, ούτε αυτά τα πολύ ροζ κοριτσίστικα. Έβλεπα την Χάιντι, αλλά δεν θυμάμαι το soundtrack.

Αυτό που θυμάμαι (και θυμάμαι και σκηνές από κάποια επεισόδια αχνά) είναι η Μάγια η μέλισσα. Το τραγουδάκι το ξέρω απ' έξω, το τραγουδάω ακόμα. Πειράζει???

Επίσης, μου άρεσε τρομερά η μουσική τίτλων της Οδύσσειας του Διαστήματος. Λατρεία!

Μερικά κοριτσιστικα το πήγαιναν ένα βήμα παραπέρα.

Πχ η σειρά Lady Georgie, από μια εκ των δημιουργών της Κάντυ, είχε σκηνές όπως γυμνό, απόπειρα βιασμού και αυτοκτονίας που λογοκριθηκαν στην Ευρώπη.

Παρεπιπτόντως ωραία εισαγωγή. Για σειράς 40 επεισοδίων τη θεωρώ ισάξια με τη Κάντυ και επισης κλασσική.

Άλλη μια σειρά κλασσική με θέμα το βόλλευ είναι η Attack no 1, πραγματικό έπος, που προβλήθηκε στην Ευρώπη.

Ουσιαστικά αυτή είναι που έκανε δημοφιλείς τις κοριτσίστικες σειρές.
 
Α, δεν τις ξέρω αυτές τις σειρές καθόλου. Ούτε τις έχω ακούσει. :)
 
Σε ότι αφορά το κλίμα της εποχής, από τα καλύτερα μουσικά κομμάτια
 
Γνωστή σε άλλες χώρες αν και εδώ δυστηχώς δεν προβλήθηκε. Τη μουσική σύνθεσε ο γνωστός στην Κάντυ, Τακεο Ουατανάμπε.
Ειπα να κάνω υποτιτλισμό της εισαγωγής και των τίτλων τέλους στα Ελληνικά και τα Αγγλικά

 
Μη με κυνηγήσετε αλλά εμένα μου άρεσε η μουσική των τίτλων αρχής της Χάιντι και της πριγκίπισσας Σίσσυ
 
Πίσω
Μπλουζα