Αγαπημένη σκηνή εναρκτήριων τίτλων!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Ποιά είναι η πιο αγαπημένη σας σκηνή από ταινία που δείχνει τους εναρκτήριους τίτλους της;

(μιλάμε μόνο για σκηνές που δείχνουν και τους τίτλους, όχι μόνο εναρκτήριες σκηνές χωρίς τίτλους)

Επίσης για να είμαστε στα όρια του ρετρο, αναφέρουμε ταινίες μέχρι το 1995.

Οι 2 πιο αγαπημένες μου που μπορώ να σκεφτώ είναι:

Terminator 2 - Judgement Day

Η αριστουργηματική μουσική, η ειρωνεία που δημιουργείται από την καταστροφή της παιδικής χαράς, η αργή κίνηση, ο ήχος της φωτιάς, η νοσταλγία από τότε που το είδα στο σινεμά 11 χρονών!

Ανατριχίλα και συγκίνηση ακόμα και τώρα!

(από 3.19'' και μετά)

http://www.teachertube.com/viewVideo.php?video_id=227859

Indiana Jones and the temple of Doom

Μια από τις 10 πιο αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών με μια καταπληκτική έναρξη μιούζικαλ (λατρεύω τα μιούζικαλ και το ότι εδώ μια τέτοια σκηνή χρησιμοποιείται ως έναρξη μιας περιπέτειας είναι ευρηματικότατο). Καταπληκτικό τραγούδι, πλούσια ενορχήστρωση, σκηνοθεσία, ο τίτλος που μπαίνει πίσω από την τραγουδίστρια και δε φαίνεται καθαρά, το εναρκτήριο Γκονγκ, η αναμονή για το τί θα επακολουθήσει (έχοντας ήδη υπόψη τους κυνηγούς της χαμένης κιβωτού), η πρωταρχική σκέψη ότι έβαλες λάθος ταινία να παίζει :p ..

Όλα αυτά την τοποθετούν μέσα στις 2 πιο αγαπημένες μου εναρξεις ever!



Θα μπορούσα να αναφέρω και 2-3 άλλες, αλλά είπα να το περιορίσω στις 2 επιλογές! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dirty Harry (1971)




Όπως και η εναρκτήρια σκηνή στην ταινία The Nght of the Living Dead (1968), με το αυτοκίνητο να κατευθύνεται αργά προς το νεκροταφείο...
 
Σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με το Night of the living dead και το Τ2. Μια ακόμη που μου έχει μείνει αξέχαστη (και θα διαφωνήσει σίγουρα ο RIO) είναι αυτή του Mortal Kombat. Είναι όμως οι τίτλοι αρχής, πιάνουν εδώ;

[video=youtube;On-aETZNRN8]http://www.youtube.com/watch?v=On-aETZNRN8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Blues Brothers (1980)

[video=youtube;tYdsl-CM6qM]

Αλλα εδω που τα λεμε, δεν υπαρχει καμια σκηνη στην ταινια που να ΜΗΝ ειναι αγαπημενη! Ακομα και στην extended version. :cool:
 
Λατρευω περισσοτερο απο ολες, τους εναρκτηριους τιτλους της ταινιας Midnight Lace (1960).


Η ταινια ειναι ολοκληρη ενα αριστουργηματικο θριλερ, αλλα η αρχικη σκηνη ενω σχεδον ταυτοχρονα πεφτουν οι τιτλοι, σε καθηλωνει.

Η Ντορις Ντεϊ υποδυεται μια νιοπαντρη Αμερικανιδα που ζει στο Λονδινο αφου ο αντρας της ειναι Αγγλος.

Ενα σουρουπο γεματο ομιχλη, η Ντορις διασχιζει ενα παρκο ωσπου ξαφνικα ακουγεται απο το πουθενα μια ανατριχιαστικη φωνη που απειλει οτι συντομα θα τη δολοφονησει.

Η μαγευτικη συνεχεια επι της οθονης!
 
johnny19818 είπε:
Σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με το Night of the living dead και το Τ2. Μια ακόμη που μου έχει μείνει αξέχαστη (και θα διαφωνήσει σίγουρα ο RIO) είναι αυτή του Mortal Kombat. Είναι όμως η τίτλοι αρχής, πιάνουν εδώ;
[video=youtube;On-aETZNRN8]http://www.youtube.com/watch?v=On-aETZNRN8

προς θεού γιατί να διαφωνήσω...σέβομαι πάντα το τι αρέσει στον καθένα. :) Εξάλλου και εγώ λατρεύω την μουσική του Mortal Combat... ;)
 
Βatman Returns (Ο Μπατμαν Επιστρεφει 1992): Η διαδρομη των τιτλων που κανει το καλαθακι του εξοριστου μωρου - Πιγκουϊνου...Η υποβλητικη μουσικη που την συνοδευει με τις επικες πινελιες δια χειρος Danny Elfman κανουν τη σκηνη αξια να τη θυμαται κανεις και χαρακτηριστικη της ατμοσφαιρας της ταινιας... Ωραια η ιδεα που ειχες να ανοιξεις τη θεματικη αυτη ενοτητα filmmusic! Σου εστειλα και PM
tinysmile_grin_t.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βatman Returns (Ο Μπατμαν Επιστρεφει 1992): Η διαδρομη των τιτλων που κανει το καλαθακι του εξοριστου μωρου - Πιγκουϊνου...Η υποβλητικη μουσικη που την συνοδευει με τις επικες πινελιες δια χειρος Danny Elfman κανουν τη σκηνη αξια να τη θυμαται κανεις και χαρακτηριστικη της ατμοσφαιρας της ταινιας... Ωραια η ιδεα που ειχες να ανοιξεις τη θεματικη αυτη ενοτητα filmmusic! Σου εστειλα και PM :)
 
Για 2 μόλις χρόνια δεν μπορώ να αναφέρω την εκπληκτική εισαγωγή του Contact, με την κάμερα να απομακρύνεται από την Γη και σιγά σιγά να ξεπερνάει και τα πιο μακρινά ραδιοφωνικά σήματα και να επικρατεί μία σιωπή και ένα δέος καθώς βλέπεις τους γαλαξίες....

Τελικά το ανέφερα μια χαρά όμως :p

Καλά, καλά, για να είμαι μέσα στα όρια θα πω την εισαγωγή του Roger Rabbit με εκείνο το καταπληκτικό cartoon που ακόμα και σήμερα ξεπερνάει τα περισσότερα μοντέρνα cartoons στην ποιότητα του animation και στην δυσκολία των πλάνων.
 
kakoulinos είπε:
Βatman Returns (Ο Μπατμαν Επιστρεφει 1992): Η διαδρομη των τιτλων που κανει το καλαθακι του εξοριστου μωρου - Πιγκουϊνου...Η υποβλητικη μουσικη που την συνοδευει με τις επικες πινελιες δια χειρος Danny Elfman κανουν τη σκηνη αξια να τη θυμαται κανεις και χαρακτηριστικη της ατμοσφαιρας της ταινιας... Ωραια η ιδεα που ειχες να ανοιξεις τη θεματικη αυτη ενοτητα filmmusic! Σου εστειλα και PM :)
Αυτή τη σκηνή θα την έβαζα 3η!! Ανατριχιάζω με τη μουσική!! ;)
 
filmmusic είπε:
Οι 2 πιο αγαπημένες μου που μπορώ να σκεφτώ είναι:Terminator 2 - Judgement Day

Η αριστουργηματική μουσική, η ειρωνεία που δημιουργείται από την καταστροφή της παιδικής χαράς, η αργή κίνηση, ο ήχος της φωτιάς, η νοσταλγία από τότε που το είδα στο σινεμά 11 χρονών!

Ανατριχίλα και συγκίνηση ακόμα και τώρα!
Τι ηθελες και την ανεφερες; Θες να παω να τη δω για 25η φορα;;

Ολη η εισαγωγη μεχρι και το σημειο που κλεβει τη Harley(-Davidson FLSTF Fat boy) και φευγει με ενα εντυπωσιακο σπινιαρισμα

και την εισαγωγη του Bad to the bone να "γαζωνει" τα τυμπανα. :headbang: :headbang:
 
Πίσω
Μπλουζα