Αγαπημένη ταινία του Νίκου Φώσκολου

Ορατότης μηδέν τελικά από μένα....

Οι ατάκες της (όπως έχω γράψει και στο σχετικό αφιέρωμα) είναι από αυτές που έχουν διαχρονική αξία.

Από την άλλη, θεωρώ τρομερά συγκινητική (και κλαίω κάθε φορά με) την Υπολοχαγό Νατάσα.

Δύσκολη απόφαση, αλλά η ψήφος ερρίφθη! ;)
 
Σημερα ειδα ξανα την Εσχατη Προδοσια που ειχα πολυυυυυυυυυυυυυ καιρο να δω.

Ειναι η ιδεα μου ή ειναι ενα απο τα πιο αφροντιστα σεναρια του Φωσκολου? Θεωρω οτι "εμπαζε". Ας μην επεκταθω και κανω spoilers.

Την ευχαριστηθηκα παντως την ταινια. Ειχε δραση και "εξωτικη" πλοκη.

Η σκηνοθεσια ηταν μια χαρα. Πρεκας οπως παντα εγγυηση. Καλος και ο Καλογηρου. Γλυκυτατη η Ρουσσεα.

Επισης η μουσικη του Χατζηνασιου ηταν περιεργως αδυναμη. Περα απο δυο κομματια, τα υπολοιπα ηταν ελαφρως εκνευριστικα.

Μιας και λεμε για την Ρουσσεα...ξερει κανεις αν ειναι καλα? Γνωριζει επισης κανεις τι γινεται με τον συζυγο της τον αγαπητο κ Σοφιανοπουλο για τον οποιον δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια πλεον?
 
Και εγώ το άλλη ψήφισα γιατί πραγματικά μου άρεσε πολύ το Πυρετός στην άσφαλτο όταν το είχα δει!!
 
Ψήφισα το Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρεις είναι οι αγαπημένες μου "φωσκολικές" ταινίες.

1. Κατηγορώ τους ανθρώπους- καταπληκτικό σενάριο, με ανατροπές, ένα υπέροχος Κούρκουλος! Η all-times αγαπημένη μου, που προβάλεται πάρα πολύ σπάνια στην ελληνική τηλεόραση

2. Κοινωνία ώρα μηδέν - ένα ακόμα καταπληκτικός Κούρκουλος, αλλά και μια σπαρακτική Φλωρέτα Ζάννα

3. Έξοδος κινδύνου - τι να πρωτοαναφέρω: το σενάριο, την Καρλάτου, τον απίστευτο Εσκενάζυ! Και κερασάκι στην τούρτα, φυσικά ο Κούρκουλος :)

Επειδή μόνο η 3η ταινία υπάρχει στην λίστα, ψηφίζω "Έξοδος Κινδύνου".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επέλεξα την ταινια "17 σφαίρες για έναν άγγελο", συγκλονιστική η Μαίρη Βιδάλη και ένα φινάλε πολύ συγκινητικο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με έχουν ψήσει τα σχόλια σας και θα δω την Έξοδο Κινδύνου σήμερα κιόλας!!!
 
mariadegrecia είπε:
Με έχουν ψήσει τα σχόλια σας και θα δω την Έξοδο Κινδύνου σήμερα κιόλας!!!
Επιπλέον, στην "Έξοδο κινδύνου" συμπρωταγωνιστούν ο Γιώργος Φούντας, η Γκέλλυ Μαυροπούλου -σε ρόλο "σκοτεινό"-, ο Ανέστης Βλάχος και ακούγεται το υπέροχο τραγούδι "Της ζωής το παλιοτραίνο" των Γιώργου Κατσαρού-Νίκου Φώσκολου.
 
atanasio είπε:
ακούγεται το υπέροχο τραγούδι "Της ζωής το παλιοτραίνο" των Γιώργου Κατσαρού-Νίκου Φώσκολου.
Καθώς και το "Πάρε το δρόμο της καρδιάς, και μη ρωτάς που βγάζει" :flower:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα το "Με φόβο και πάθος" όχι γιατί τη θεωρώ την καλύτερη του Φώσκολου αλλά για την ανατροπή του τέλους... Διαφορετικό από τις υπόλοιπες ταινίες που αν έχεις δει μία, τις έχεις δει όλες... (Ισχύει για τις περισσότερες τουλάχιστον, αν όχι για όλες)... Παρεμπιπτόντως, αυτή τη έρημη "Εξοδο κινδύνου" δεν την έχω δει κι εγώ. Θα τη δω, γιατί όλοι λέτε ότι είναι υπέροχη ταινία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZELASO είπε:
Ψήφισα το "Με φόβο και πάθος" όχι γιατί τη θεωρώ την καλύτερη του Φώσκολου αλλά για την ανατροπή του τέλους... Διαφορετικό από τις υπόλοιπες ταινίες που αν έχεις δει μία, τις έχεις δει όλες... (Ισχύει για τις περισσότερες τουλάχιστον, αν όχι για όλες)... Παρεμπιπτόντως, αυτή τη έρημη "Εξοδο κινδύνου" δεν την έχω δει κι εγώ. Θα τη δω, γιατί όλοι λέτε ότι είναι υπέροχη ταινία...
Υπάρχει ολόκληρη στο youtube

[EDITED]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με διαφορά για μένα η "Εσχάτη προδοσία". Σφικτά, "κοφτά" πλάνα, εξαιρετική πνιγηρή ατμόσφαιρα, νυχτερινά γυρίσματα και τοποθεσίες φροντισμένα, πανέξυπνο σενάριο. Επίσης η καλύτερη ερμηνεία του Πρέκα και του Καλογήρου. Συνολικά η καλύτερη ταινία κατασκοπείας του ελληνικού κινηματογράφου.
 
Ασχετο

Μιας και λεμε για την Ρουσσεα...ξερει κανεις αν ειναι καλα? Γνωριζει επισης κανεις τι γινεται με τον συζυγο της τον αγαπητο κ Σοφιανοπουλο για τον οποιον δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια πλεον?

Δυστυχως ο κ Σοφιανοπουλος απεβιωσε προχτες
 
Ομοιως. Βασικα ο μονος συμπαθης πολιτικος των τελευταιων πολλων δεκαετιων. :(
 
Ο Νικος Φωσκολος αποτελει ξεχωριστο και μεγαλο κεφαλαιο στον ελληνικο κινηματογραφο.Δυστυχως δεν εχω δει ολες τις ταινιες του αλλα σιγουρα εχω δει μερικες απο τις πιο σημαντικες.Για να απαντησω στο poll θα πω οτι ξεχωριζω σαν σεναριο δικο του αλλα οχι σκηνοθεσια Το χωμα βαφτηκε κοκκινο, που για χρονια αποτελουσε την αγαπημενη μου ελληνικη ταινια.Θα αναφερω και το Οι σφαιρες δεν γυριζουν πισω, οπου εκει ειναι σκηνοθετης σεναριογραφος.Ταινια με ομορφα εξωτερικα γυρισματα οπου και αυτα παιζουν πρωταγωνιστικο ρολο και νομιζω οτι ειναι στην περιοχη της Στυμφαλιας αν δεν κανω λαθος.Καταπληκτικος ο Κωστας Καζακος στον ρολο, παντα στιβαρος ο Αγγελος Αντωνοπουλος.Μου αρεσε και η επιλογη της Μεμας Σταθοπουλου σε εναν ρολο που δεν την εχουμε συνηθισει, οπως και ο ρολος του Κωστα Μπακα.Να αναφερω και την μουσικη του Μιμη Πλεσσα, που ειναι και απο τις κορυφαιες του κινηματογραφικες συνθεσεις στο ειδος της περιπετειας αλλα και γενικοτερα.
Για τον Νικο Φωσκολο να προσθεσω οτι βρηκε τον ιδανικο πρωταγωνιστη στο προσωπο του Νικου Κουρκουλου, θεωρω οτι μαζι δημιουργησαν κινηματογραφικη ιστορια.Δεν μπορω να φανταστω τον ελληνικο κινηματογραφο χωρις τις ταινιες τους.
Θα επανελθω καποια στιγμη σχετικα με τη δημοσκοπηση.
 
Θα έλεγα καμία ταινία του γιατί με εκνευρίζουν πολλά πράγματα στα σενάρια του:οι πομπώδεις μονόλογοι χωρίς σταματημό,τα συχνα εξωπραγματικά ονοματεπώνυμα που έδινε σε κάθε χαρακτήρα (π.χ. Ρίχτερ,Άρχος κτλ),οι απιθανότητες στις καταστάσεις που συμβαίνουν (θα μου πεις μυθοπλασία είναι να έχει και λίγη φαντασία) στα έργα του. Χειρότερη στιγμή του η ταινία "Θύρα 7:η μεγάλη στιγμή" που εκτός των άλλων εκμεταλλεύτηκε και το τραγικό γεγονός της 8ης Φεβρουαρίου 1981 και καλώς την απέσυραν τότε που βγήκε σχετικά σύντομα.
 
MV5B1.jpgMV5BMWU1M2ZlMDAtNmNhMi00ZGExLWJmODAtMWJiN2Y2YzMyNjJjXkEyXkFqcGdeQXVyNzg5OTk2OA@@._V1_.jpg
Εξώφυλλα της βιντεοταινίας Θανάσιμο Δίλημμα (1989) σε δύο μέρη συνολικής διάρκειας 180 λεπτά.
 
Πίσω
Μπλουζα