Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Λόγω της 28ης Οκτωβρίου, η φωτογραφία από τη πρώτη ταινία παραγωγής μου, που έγινε αιτία να γίνω ηθοποιός. 'Η Αυγή του Θριάμβου΄ 1960. Μόλις έχω φάει χαστούκι από τον Γερμανό αξιωματικό.
IMG_0029 (19).JPG
 
Η Αυγή του Θριάμβου΄ 1960. Μόλις έχω φάει χαστούκι από τον Γερμανό αξιωματικό.
Ο Βασίλης Κανάκης ήταν ο Γερμανός αξιωματικός; Μωρέ, αυτός στην κανονική του ζωή πρέπει να ήταν γλυκούλης :) Αυτή την εντύπωση τουλάχιστον αποκόμισα διαβάζοντας το αυτοβιογραφικό του βιβλίο. Μη μου πείτε πως σας χαστούκισε όντως και σας πόνεσε, θα χάσω πάσα ιδέα.

Η Άνιστον ήταν όμορφο παιδάκι Βιβή. Κι ο μπαμπάς κλασική ελληνική ομορφιά της εποχής :)
 
Πράγματι! Κανέναν δεν θα γνώριζα, αλλά ξέροντας τα ονόματα αναγνώρισα χαρακτηριστικά της Χατζηαργύρη και με δυσκολία του Φασουλή. Αλλά η Παναγιωτοπούλου δεν έχει τίποτε κοινό με την Παναγιωτοπούλου. Και τους πρωτοείδα στο "Μια ζωή Γκόλφω" το 1974, δηλαδή 6 μόλις χρόνια μετά από τη φωτογραφία, η οποία είναι από την "Άλκηστι" του Ευριπίδη (1968), δενείναι ότι δεν ήξερα τη φάτσα τους όταν ήταν νέοι.

Η Παναγιωτοπούλου με τον Φασουλή παίζαν τα Αδμητόπουλα (η κόρη έχει βουβό ρόλο) τα οποία ήταν ανήλικα, αφού η Άλκηστις κλαψουρίζει τι κακό θα πάθουν αν πέσουν στα χέρια μητριάς. Η Παναγιωτοπούλου το 1968 ήταν 21 και ο Φασουλής δεν ξέρω, διότι η Βικιπαίδεια το παίζει διακριτική, αλλά ούτε αυτός μοιάζει για ανήλικο. Και καλά να παίζει τον Άμλετ ο γερο-Μινωτής και την Ηλέκτρα η Παξινού (που ήταν γιαγιά του Αλέξανδρου Αντωνόπουλου, μην το ξεχνάμε αυτό και αναγκαστεί να μας το θυμίσει ο ίδιος), ήταν οι σταρ, το καταλαβαίνω. Αλλά δεν είχε κομπάρσους κατάλληλης ηλικίας το Εθνικό? Τόσα παιδιά θαύματα έχουμε γνωρίσει που κατά δήλωσή τους πήγαν σε δραματική σχολή φορώντας τα μπεϊμπιλίνο τους ακόμη.
Αυτη την τραγωδια την ανεβαζουν παρα πολυ σπάνια, ενω εχει υπεροχη ιστορια! Όπως και την Ιφιγενεια εν Ταυροις- που ειναι η αγαπημενη μου :(
 
Ο Βασίλης Κανάκης ήταν ο Γερμανός αξιωματικός; Μωρέ, αυτός στην κανονική του ζωή πρέπει να ήταν γλυκούλης :) Αυτή την εντύπωση τουλάχιστον αποκόμισα διαβάζοντας το αυτοβιογραφικό του βιβλίο. Μη μου πείτε πως σας χαστούκισε όντως και σας πόνεσε, θα χάσω πάσα ιδέα.

Η Άνιστον ήταν όμορφο παιδάκι Βιβή. Κι ο μπαμπάς κλασική ελληνική ομορφιά της εποχής :)
Ναί, έχεις δίκιο. ΄Ηταν ένας γλυκός, ευγενικός άνθρωπος και πολύ καλός ηθοποιός, Δεν με χαστούκισε πραγματικά και γω έκανα πως πόνεσα πολύ!
Η σκηνή του κουρέματος που ήταν απαραίτητη για την υπόθεση της ταινίας και δεν μου ήταν δυνατόν να πληρώσω τα χρήματα που ζητούσαν οι διάφορες ηθοποιοί για να παίξουν.Pari website pics 8077 (2).jpg
 
Υπάρχει κι άλλη Αθήνα εκτός από της Αττικής;
Ναι, αμέ? Λίγο έλειψε το αυτοκίνητό μου να είναι αγορασμένο στην Αθήνα της Πενσυλβανίας που είναι κολλητά στην πόλη απ' όπου το αγόρασα, αλλά έπρεπε να οδηγήσω μερικά μίλια ακόμη και βαρέθηκα. Αλλιώς θα έγραφε στην κορνίζα της πινακίδας του "Williams of Athens" αντί Williams of Sayre που λέει τώρα.

Και υπάρχει και Αθήνα στη Γεωργία.

Αλλά για το Αθήνα Αττικής, το 1960 υπήρχε ο νομός Αττικής που περιλάμβανε όλη την Αττική, Αθήνα, Πειραιά και τις τσόντες τους (Υδροσπέτσες, Μέθανα, Κύθηρα κλπ). Και η ταυτότητα έγραφε Πόλη και Νομό (δεν ξέρω αν ψηλά σε σας έγραφαν "Θεσσαλονίκη Θεσσαλονίκης", φαντάζομαι όχι διότι πού να χωρέσει?). Ακόμη και μετά τη δημιουργία του νομού Πειραιώς το 1964 έμεινε Νομός Αττικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει κι άλλη Αθήνα εκτός από της Αττικής;


Όλα σου τα'δαμε... Και τώρα δεν ξεβλέπονται.
Ναι, αμέ? Λίγο έλειψε το αυτοκίνητό μου να είναι αγορασμένο στην Αθήνα της Πενσυλβανίας που είναι κολλητά στην πόλη απ' όπου το αγόρασα, αλλά έπρεπε να οδηγήσω μερικά μίλια ακόμη και βαρέθηκα. Αλλιώς θα έγραφε στην κορνίζα της πινακίδας του "Williams of Athens" αντί Williams of Sayre που λέει τώρα.

Και υπάρχει και Αθήνα στη Γεωργία.

Αλλά για το Αθήνα Αττικής, το 1960 υπήρχε ο νομός Αττικής που περιλάμβανε όλη την Αττική, Αθήνα, Πειραιά και τις τσόντες τους (Υδροσπέτσες, Μέθανα, Κύθηρα κλπ). Και η ταυτότητα έγραφε Πόλη και Νομό (δεν ξέρω αν ψηλά σε σας έγραφαν "Θεσσαλονίκη Θεσσαλονίκης", φαντάζομαι όχι διότι πού να χωρέσει?). Ακόμη και μετά τη δημιουργία του νομού Πειραιώς το 1964 έμεινε Νομός Αττικής.
Με αναζήτηση βρήκα :

United States
Athens, Alabama
Athens, Arkansas
Athens, California
Athens, Georgia
Athens, Illinois
Athens, Indiana
Athens, Kentucky
Athens, Louisiana
Athens, Maine
Athens, Michigan
Athens, Mississippi
Athens, Missouri
Athens, Nevada
Athens, New York
Athens (village), New York
Athens, Ohio
Athens County, Ohio
Athens, Pennsylvania, a borough
Athens, Tennessee
Athens, Texas
Athens, Vermont
Athens, West Virginia
Athens, Wisconsin


 
Μπα, υπάρχει και νεοϋορκέζικη Αθήνα? Ήξερα Greece, NY. Για να πάω να δω πού είναι και γιατί δεν την έχω ακούσει ποτέ...

Ουάου! 1586 κάτοικοι, από τους οποίους 95.46% άσπροι. Έχει και προάστια, West Athens και Athens Station. Μιλάμε για μεγαλούπολη, όχι πσίξε γέλασε. Έχω μάλιστα περάσει αρκετές φορές από το Town of Athens (3916 κάτοικοι) διότι το διασχίζει το Highway 87 που τον έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις για να πάω Νέα Υόρκη όταν έμενα βορειότερα. Πού να ήξερα από πού πέρναγα.

Ρε τι μαθαίνει κανείς από την ταυτότητα της κυρία Πηνελόπης Σταθακοπούλου!
 
Πίσω
Μπλουζα