Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Στην περιγραφή της παρακάτω φωτογραφίας που έχει αναρτηθεί στην σελίδα των Παλιών Ελληνικών Λεωφορείων στο facebook αναγράφεται:
"Στις 5 Αυγούστου 1961 ο θείος Θεμιστοκλής υπηρετών στο τότε Βασιλικό Ναυτικό ως επικεφαλής του μεικτού αγήματος στρατιωτών και ναυτών σηκώνει την εικόνα της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος κατά την περιφορά η οποία γινόταν μέσω της λεωφόρου Θηβών.
Για τους παλιούς δεξιά διακρίνεται το διώροφο της οικογένειας Παπαρρηγοπούλου και απέναντι τα σπίτια των οικογενειών Χαραμή και Οικονόμου. Επίσης, στα αριστερά του θείου μου διακρίνεται ο αυτοκινητιστής Γ. Πολυχρονόπουλος, ο πατέρας της ηθοποιού Νένας (Πολυ)Χρονοπούλου."

1708796061469.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ο Παπαμιχαήλ. Η Βουγιουκλάκη, εντάξει, κάτι λέει. Αλλά το ομοίωμα του Παπαμιχαήλ είναι εντελώς άλλο πράγμα. Δεν θυμίζει σε τίποτα τον ηθοποιό.
 
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ο Παπαμιχαήλ. Η Βουγιουκλάκη, εντάξει, κάτι λέει. Αλλά το ομοίωμα του Παπαμιχαήλ είναι εντελώς άλλο πράγμα. Δεν θυμίζει σε τίποτα τον ηθοποιό.
θα συμφωνησω απολυτα, οσο αυτο μοιαζει με το παπαμιχαηλ ,αλλο τοσο εγω με το βεγγο
 
Κι εδώ βλέπετε Παπαμιχαήλ και Βουγιούκλω και σας υποσχομαι ότι αν τους δείτε δεν θα μπορείτε να τους ξεδείτε πια. Δείτε υπεύθυνα.

Είναι πολύ δύσκολο για ένα καλλιτέχνη να αποτυπώσει ακριβώς τα χαρακτηριστικά του προσώπου σε ένα κέρινο ομοίωμα για αυτό και βλέπουμε συχνά γλυπτά, αγάλματα, πίνακες ζωγραφικής και κέρινα ομοιώματα να είναι πολύ διαφορετικά απο την πραγματικότητα. Αυτό συμβαίνει ακόμα και στους καλύτερους καλλιτέχνες με διεθνή φήμη που φιλοτεχνούν χρόνια κέρινα ομοιώματα. Για παράδειγμα δες αυτό στο μαντάμ Τισώ επίσης αυτό και αυτό και πόσα άλλα ακόμα κέρινα ομοιώματα τα οποία είναι απο γνωστούς καλλιτέχνες και βρίσκονται σε γνωστά μουσεία του εξωτερικού. Απο ότι φαίνεται πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολο να φιλοτεχνήσει ακόμα και ο πιο έμπειρος καλλιτέχνης ένα τέτοιο κέρινο ομοίωμα που να είναι σχεδόν το ίδιο με τον τάδε διάσημο που φιλοτεχνεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ δύσκολο για ένα καλλιτέχνη να αποτυπώσει ακριβώς τα χαρακτηριστικά του προσώπου σε ένα κέρινο ομοίωμα για αυτό και βλέπουμε συχνά γλυπτά, αγάλματα, πίνακες ζωγραφικής και κέρινα ομοιώματα να είναι πολύ διαφορετικά απο την πραγματικότητα. Αυτό συμβαίνει ακόμα και στους καλύτερους καλλιτέχνες με διεθνή φήμη που φιλοτεχνούν χρόνια κέρινα ομοιώματα. Για παράδειγμα δες αυτό στο μαντάμ Τισώ επίσης αυτό και αυτό και πόσα άλλα ακόμα κέρινα ομοιώματα τα οποία είναι απο γνωστούς καλλιτέχνες και βρίσκονται σε γνωστά μουσεία του εξωτερικού. Απο ότι φαίνεται πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολο να φιλοτεχνήσει ακόμα και ο πιο έμπειρος καλλιτέχνης ένα τέτοιο κέρινο ομοίωμα που να είναι σχεδόν το ίδιο με τον τάδε διάσημο που φιλοτεχνεί.
γι' αυτό εφευρέθηκε η φωτογραφία χαχα
 
Η φωτογραφία πρέπει να γίνει copy στο μυαλό του καλλιτέχνη και το χέρι του ο printer που θα δώσει copy/paste μορφή. Δύσκολο πολύ μου φαίνεται!
 
Πίσω
Μπλουζα