Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Η Σμάρω Στεφανίδου δεν ήταν μέλος του θιάσου του Λογοθετίδη όταν ανέβηκε η παράσταση Δεσποινίς ετών 39 το πρώτο μισό του 1950 ( νομίζω ότι ενεταχθη στον συγκεκριμένο θίασο το 1952).
Σωστά, τι ανόητη! Καμιά φορά σταματά το μυαλό... Το 1950 ήταν στο θίασο Κατερίνας (στο "Χρυσό μου" της Κολέτ), στα τέλη του 1951 γέννησε την κόρη της και μετά πήγε στο Λογοθετίδη.
Οι δυο τους γνωρίζονταν καλά γιατί είχαν συνεργαστεί σε αρκετές παραστάσεις στο θίασο Κοτοπούλη πριν τον πόλεμο: στο "Ο Ρουμπής, η Κουμπή και τα κουμπιά" του 1936, πρώτη εμφάνιση της Σμάρως, στο "Η Λαίδη Μπέτση εξοφλεί", στο "Έκτο πάτωμα", στο "Ο κύριος εισαγγελεύς", στο "Μεράκι του άρχοντα" του Κατηφόρη το 1939 και ίσως άλλα που δεν θυμάμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια και μιλάμε για Στεφανίδου, και μια και αυτή την εβδομάδα εργάζομαι για το άρθρο της στη Βικιπαίδεια (έχω σχεδόν τελειώσει, μου πήρε άπειρες ώρες), νά μερικές φωτογραφίες της όταν ήταν ακόμη νέα και δεν είχε ακόμη χαρακτηριστεί ως "καρατερίστα".06.jpg
02.jpg
12 original.jpg
 
Μια και μιλάμε για Στεφανίδου, και μια και αυτή την εβδομάδα εργάζομαι για το άρθρο της στη Βικιπαίδεια (έχω σχεδόν τελειώσει, μου πήρε άπειρες ώρες), νά μερικές φωτογραφίες της όταν ήταν ακόμη νέα και δεν είχε ακόμη χαρακτηριστεί ως "καρατερίστα".Προβολή συνημμένου 274448
Προβολή συνημμένου 274449
Προβολή συνημμένου 274450
Μια και γνωρίζετε τόσες λεπτομέρειες για την ζωή της Σμάρως Στεφανίδου μήπως γνωρίζετε πότε ήταν τα γενέθλια της? Η βικιπαίδεια γράφει 4 Σεπτεμβρίου ( σύμφωνα με την κόρη της?) όταν όμως ήταν καλεσμένη στην εκπομπή της Μπηλιως Τσουκαλά στις 8 Απριλίου 2009 είχε αναφερθεί από την παρουσιάστρια ότι η Στεφανίδου είχε γενέθλια εκείνη την ημέρα ....
 
Πεντε απο τους μεγαλυτερους κωμικους μας, ολοι μαζι σε μια φωτογραφια απο καλλιτεχνικη εκδηλωση που ελαβε χωρα το 1994. Γκιωνακης, Ριζος, Ηλιοπουλος, Χατζηχρηστος, Βεγγος.

1994.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με αφορμή την παραπάνω φωτογραφία που αναρτήθηκε από την Bambinella αναρωτήθηκα πόσο χρονών να ήταν ο καθένας τους τότε. Έτσι λοιπόν βρήκα τις ημερομηνίες γέννησής τους για να ικανοποιήσω και την δική σας τυχόν απλή αγνή περιέργεια.
Γιάννης Γκιωνάκης γεν. 18/09/1922
Νικος Ρίζος γεν. 30/09/1924
Ντίνος Ηλιόπουλος γεν. 12/06/1915
Κωστας Χατζηχρήστος γεν. 1921
Θανάσης Βέγγος γεν. 29/06/1927
 
Και ο καθένας νομίζω είχε "φορτωθεί" και έναν διαφορετικό τύπο αστείου: ο Γκιωνάκης έκανε τον ηλίθιο, ο Ρίζος τον βαρύμαγκα, ο Ηλιόπουλος τον αφελή κυριούλη, ο Χατζηχρήστος τον χωριάτη με τούβλα για ελληνικούρες και ο Βέγγος έκανε τον πιο δύσκολο κατ'εμέ ρόλο, την σωματική κωμωδία με το αεικίνητο σώμα του και τις εκφράσεις του.
 
Πεντε απο τους μεγαλυτερους κωμικους μας, ολοι μαζι σε μια φωτογραφια απο καλλιτεχνικη εκδηλωση που ελαβε χωρα το 1994. Γκιωνακης, Ριζος, Ηλιοπουλος, Χατζηχρηστος, Βεγγος.

Προβολή συνημμένου 274755
Με αφορμή την παραπάνω φωτογραφία που αναρτήθηκε από την Bambinella αναρωτήθηκα πόσο χρονών να ήταν ο καθένας τους τότε. Έτσι λοιπόν βρήκα τις ημερομηνίες γέννησής τους για να ικανοποιήσω και την δική σας τυχόν απλή αγνή περιέργεια.
Γιάννης Γκιωνάκης γεν. 18/09/1922
Νικος Ρίζος γεν. 30/09/1924
Ντίνος Ηλιόπουλος γεν. 12/06/1915
Κωστας Χατζηχρήστος γεν. 1921
Θανάσης Βέγγος γεν. 29/06/1927
Και ο καθένας νομίζω είχε "φορτωθεί" και έναν διαφορετικό τύπο αστείου: ο Γκιωνάκης έκανε τον ηλίθιο, ο Ρίζος τον βαρύμαγκα, ο Ηλιόπουλος τον αφελή κυριούλη, ο Χατζηχρήστος τον χωριάτη με τούβλα για ελληνικούρες και ο Βέγγος έκανε τον πιο δύσκολο κατ'εμέ ρόλο, την σωματική κωμωδία με το αεικίνητο σώμα του και τις εκφράσεις του.

Βλέποντας τη φωτό, με το Θ.Βέγγο κι το Κ.Χατζηχρήστο δίπλα-δίπλα, σκέφτηκα τη φημολογία που κυκλοφορούσε ότι ο Βέγγος ουδέποτε "συγχώρεσε" το Χατζηχρήστο, για τα δυνατά χαστούκια στον 《Ηλία του 16ου》. Οι φήμες ήθελαν τους 2 πρωταγωνιστές να έχουν ψυχρότατες σχέσεις, να μην ανταλλάσουν ούτε καλημέρα, ιδίως από την πλευρά του Θ.Βέγγου ο οποίος -όπως λεγόταν- το είχε κρατήσει μανιάτικο. Βέβαια η τελευταία σύζυγος του Κ.Χατζηχρήστου, η Βούλα Χατζηχρήστου, είχε διαψεύσει αυτές τις φήμες.
 
Με αφορμή την παραπάνω φωτογραφία που αναρτήθηκε από την Bambinella αναρωτήθηκα πόσο χρονών να ήταν ο καθένας τους τότε. Έτσι λοιπόν βρήκα τις ημερομηνίες γέννησής τους για να ικανοποιήσω και την δική σας τυχόν απλή αγνή περιέργεια.
Γιάννης Γκιωνάκης γεν. 18/09/1922
Νικος Ρίζος γεν. 30/09/1924
Ντίνος Ηλιόπουλος γεν. 12/06/1915
Κωστας Χατζηχρήστος γεν. 1921
Θανάσης Βέγγος γεν. 29/06/1927
Σχετικά με τις ημερομηνίες γέννησης ,αν η βικιπαίδεια είναι η πηγή , μην τις θεωρείς και 100% αξιόπιστες.
π.χ. ο Ντίνος Ηλιόπουλος ήταν γεννημένος το 1913 όπως αναφέρεται και στον τάφο του . Προφανώς η οικογένεια του θα ήξερε καλύτερα....


IMG_20240412_172647.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα