Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Ποστ 652: Ομάρ Σαρίφ ή Γιάννης Σερβετάς; :p Και το αριστερό χέρι το μεσαίο δακτυλάκι έχει πάρει περίεργη θέση... :diablotin:
 
Εμ δεν ειναι όλα τα forum καλόγουστα σαν το ΡΜ. Πάντως η γιαγιά μου στο χωριό είχε μια ρομπα με το ιδιο σχεδιο, αλλα εκεινη τη συνδυαζε με τσεμπέρι
 
Πραγματικά κακόγουστα και τα παπούτσια και η μεταξωτή ολόσωμη φόρμα. Μας φαίνονται εκτός μόδας, ΟΚ αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός και σπορ και αμπιγιέ με ξεπερνά. Το σπορ στο παπούτσι που το είδανε; Τι σπορ μπορείς να κάνεις με αυτό το παπούτσι;
Προφανώς η λέξη σπορ στα πολύ πολύ περασμένα χρόνια χρησιμοποιούνταν για κοστούμια και σύνολα που ήταν ανθεκτικά τα υφάσματα, αντεχανε να πάνε μια εκδρομή ή να φορεθούν σε ένα πολύωρο ταξίδι με τρένο και να μη τσαλακωθούν, ή και αν σκονιστούν με ένα τίναγμα να φαίνονται φρέσκα. Αλλά στη φωτό βρισκόμαστε πλέον στην δεκαετία του 80 που όταν λέμε σπορ εννοούμε ποδοσφαιρο, στίβο, τέννις ενώ είναι όλοι εξοικειωμένοι με τα αθλητικά παπούτσια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως εδώ ακόμη όταν λένε sports jacket εννοούν σακκάκι που δεν φοριέται με ίδιο παντελόνι, όχι κάτι που φοράς για ποδόσφαιρο, στίβο, τέννις. Και είμαστε στο 2020, όχι στην μεσαιωνική εποχή της δεκαετίας του 1980. "Σπορ ντύσιμο" σήμαινε "ανεπίσημο".
 
Μάλιστα. Σπορ λοιπόν = ανεπίσημο και όχι αθλητικό. Νόμιζα ότι το leisure outfit ήταν το ανεπίσημο ντύσιμο. Εκτός αν ισχύει μονο για Αγγλία που δεν το πιστεύω.
(Μια και σε βρήκαμε Ελέφαντα ας μας μάθεις και κανά αμερικάνικο)
 
"Πλαστική ομορφιά"
Αυτό μου ήρθε στο μυαλό με τη φωτό της Αλικάρας
 
Τα ράσα δεν κάνουν την ιέρεια, θα έπρεπε κάποιος να της πει.
 
Δηλαδη αμα εγω φορεσω ποδια του νηπιαγωγειου θα με νομιζουν για πενταχρονο;
 
Βγάζει τρομερό μυστήριο η Έλενα. Θα θελα να ήταν έγχρωμη να δω τα χρώματα του πουκαμίσου.
Επίσης λατρεύω τα ταγερακια σαν αυτό που φοράει η κυρία που έχει πλάτη.
 
Έτσι που κρατάει το μπεγλεράκι ανά χείρας μου δημιουργεί την εντύπωση ότι το φουστάνι της είναι έκθεση κομπολογιών σε ποικιλία μεγέθους
 
Επίσης λατρεύω τα ταγερακια σαν αυτό που φοράει η κυρία που έχει πλάτη.
Πικε ταγιερακι που ηταν πολυ της μοδας ολη τη δεκαετια του 1960 και ιδιως μεχρι το '65.
Μοιαζει αρκετα και με το πιε ντε πουλ που επισης εκανε θραυση την εποχη εκεινη. Κι εμενα μου αρεσουν πολυ.
 
Πίσω
Μπλουζα