Αγαπημένο κακάο για το γάλα?

(κάθομαι και χαμογελάω με τις περιγραφές - λίγο πολύ στα ίδια καταλήξαμε και στη δουλειά, που το συζητούσαμε! :D )

Προτού ψηφίσω, θα κάνω λίγο ακόμα την "πάπια", να δω ποιος τελικά θα πάρει τη 2η θέση καθώς Οβομαλτίνη & Nesquik ισοψηφούν!

:sealed:
 
Άλλο. Siggy για όποιον το θυμάται. Από το εξωτερικό φαντάζομαι, δεν θυμάμαι από που. Με δώρο αυτοκόλλητα από διάφορες χώρες. Έχω αναρτήσει κάπου και φωτογραφία από το κουτί του με το κόκκινο καπάκι. Μετά καταργήθηκε όμως.

Κάποτε έπαιρνα και Hemo αλλά νομίζω πως η γεύση του (που ήταν όντως ιδιαίτερη τότε) τώρα δεν είναι ίδια.

Και βέβαια και Νεσκουίκ για τα δώρα και τον Κουίκυ!
 
zouzou είπε:
Άλλο. Siggy για όποιον το θυμάται. Από το εξωτερικό φαντάζομαι, δεν θυμάμαι από που. Με δώρο αυτοκόλλΚαι βέβαια και Νεσκουίκ για τα δώρα και τον Κουίκυ!
τι έχασα :cry:
 
zouzou είπε:
Κάποτε έπαιρνα και Hemo αλλά νομίζω πως η γεύση του (που ήταν όντως ιδιαίτερη τότε) τώρα δεν είναι ίδια.
Eτσι ειναι. Αλλα και ποιο προϊον κρατησε την παλια του γευση; Αλλαξαν ολα και παντα προς το χειροτερο.
 
Ευκαιρια να ρωτησω κατι που μας λεγαν παλια οι δασκαλοι : οτι αν εριχνες ενα απο τα παραπανω στο γαλα, η σοκολατα(η το κακαο) που ειχαν μεσα, κατεστρεφε το ασβεστιο, και ηταν σαν να μην επινες γαλα. Ισχυει κατι τετοιο;

Αυτη επισης ηταν και φραση της μαμας (μου και των υπολοιπων παιδιων) καθε φορα που βαζαμε HEMO στο γαλα μας, προκειμενου να μας αποτρεψουν.

Αλλα.. το ζεστο γαλα για μενα βρωμουσε :( δεν αντεχα με τιποτα την μυρωδια του :( το HEMO το εκανε νοστιμο.. και ηταν η μονη ελπιδα να πινω γαλα)

Ασε που εδινα μαχη για να βαλω 2 κουταλιες.. Συνηθως με διαπραγματευσεις καταληγαμε στην 1,5

πλεον γαλα πινω παγωμενο, για να μην μου μυριζει ;)
 
Λορένα είπε:
Ευκαιρια να ρωτησω κατι που μας λεγαν παλια οι δασκαλοι : οτι αν εριχνες ενα απο τα παραπανω στο γαλα, η σοκολατα(η το κακαο) που ειχαν μεσα, κατεστρεφε το ασβεστιο, και ηταν σαν να μην επινες γαλα. Ισχυει κατι τετοιο;
Όχι, σε καμία περίπτωση. Αστικός μύθος προερχόμενος από την ιδέα "νόστιμο άρα κακό για το παιδί".
 
Ωραια (αν και δυσκολη) δημοσκοπηση Μαριαννακι!!!! :flower:

Λοιπον...επι του θεματος.

Δεν μπορω να πω οτι ημουν απο τα παιδακια που επινε "μιξαρισμενο" το γαλα,παρολα αυτα το μονο που ειχα δοκιμασει ηταν το Νesquik.

Και αυτο το επαιρνα επηρεασμενος απο την διαφημιση και απο τα δωρακια που εδινε κατα καιρους. :D

Τωρα οσο για την γευση... :wait2: ...την θυμαμαι αμυδρα.

Μαλλον θα πρεπει να τσιμπησω κανα κουτι για να θυμηθω τα παλια! :D
 
Λορένα είπε:
Ευκαιρια να ρωτησω κατι που μας λεγαν παλια οι δασκαλοι : οτι αν εριχνες ενα απο τα παραπανω στο γαλα, η σοκολατα(η το κακαο) που ειχαν μεσα, κατεστρεφε το ασβεστιο, και ηταν σαν να μην επινες γαλα. Ισχυει κατι τετοιο;
Αυτη επισης ηταν και φραση της μαμας (μου και των υπολοιπων παιδιων) καθε φορα που βαζαμε HEMO στο γαλα μας, προκειμενου να μας αποτρεψουν.

Αλλα.. το ζεστο γαλα για μενα βρωμουσε :( δεν αντεχα με τιποτα την μυρωδια του :( το HEMO το εκανε νοστιμο.. και ηταν η μονη ελπιδα να πινω γαλα)

Ασε που εδινα μαχη για να βαλω 2 κουταλιες.. Συνηθως με διαπραγματευσεις καταληγαμε στην 1,5

πλεον γαλα πινω παγωμενο, για να μην μου μυριζει ;)
Λορενα τα ίδια μας έλεγαν και εμάς οι δασκάλοι και σκέψου μάχη έδινα και εγω να βάλω λίγο κακάο( επίσης η δική μου μαμά, μου έλεγε πως το πολύ κακάο κάνει ζημιά στο συκώτι, αυτό και αν είναι αστικός μύθος) μηπως και νοστημίσει το γάλα να το πιω :) , οπότε σήμερα πίνω καφέ με γάλα και ξεμπέρδεψα.
 
Ήρθε η ώρα να δώσω την ψήφο μου, αφού σας δείξω την πρωϊνή εικόνα του γραφείου μου στη δουλειά:

IMAG0575.jpg

Και μετά από αυτό, μήπως μαντέψατε τι είναι?! ;)
 
Τετοιο χρωμα εχει το Χεμο.
 
Καταρχην υπέροχη η κούπα, νεσκουικ;
 
Μιας και το φέρνει η κουβέντα... Θέλω το σέικερ του Κουϊκάρα!

Δίνω όσο-όσο (όχι δεν είναι αγγελία, αλλά πραγματικά το θέλω).

Το κράτησε κανείς να το βγάλει μερικές καλές φωτογραφίες να το ανακατασκευάσω; :D
 
bambinella 100 είπε:
Τετοιο χρωμα εχει το Χεμο.
Το ευρύ φάσμα των γνώσεών σου, καθώς και η απίστευτη παρατηρητικότητά σου, με αφήνουν άφωνη! :bow:

Hemo για μένα λοιπόν! ;)
 
Μου άρεσε περισσότερο το HEMO για το γάλα. Είχα αγοράσει και OVOMALTINE αλλά δεν μου άρεσε η γεύση. Επίσης μου άρεσε το Nesquik το οποίο είχε κυκλοφορήσει και με γεύση φράουλας.
 
Ψήφισα το Hemo γιατί διαλυόταν πιο εύκολα από το Caotonic και ήταν ένα κλικ καλύτερο από το Nesquick. Το ΙΟΝ απλά μόνο με νερό το είχα πιει ενώ τα άλλα καθόλου.
 
Οβομαλτίνη από εμένα...πέρα από το ότι μου άρεσε, μου έχει μείνει έντονα και το διαφημιστικό σποτάκι με τα παιδιά στην έδρα να "μαθαίνουν" υποτίθεται την οβομαλτίνη σε άλλα παιδιά της τάξης τραγουδώντας:

"Οποιος πίνει οβομαλτίνη, αχτύπητος θα γίνει..."

Πωπω τί θυμήθηκα πάλι :D
 
Οβομαλτίνη από εμένα...πέρα από το ότι μου άρεσε, μου έχει μείνει έντονα και το διαφημιστικό σποτάκι με τα παιδιά στην έδρα να "μαθαίνουν" υποτίθεται την οβομαλτίνη σε άλλα παιδιά της τάξης τραγουδώντας:

"Οποιος πίνει οβομαλτίνη, αχτύπητος θα γίνει..."

Πωπω τί θυμήθηκα πάλι :D

Βρήκα τη διαφήμιση, που δείχνει και την κονκάρδα και το στυλό δώρο. Δείτε στο 1:52.

 
Βρήκα τη διαφήμιση, που δείχνει και την κονκάρδα και το στυλό δώρο. Δείτε στο 1:52.

Πολύ ωραίο πραγματικά...ή μνήμη μου πάντως με γελούσε για την έδρα. Τα παιδιά τελικά Ήταν καθισμένα πάνω σε μια τεράστια οβομαλτινη. Υπήρχε περιοδικό "Ερωτικη Αρμονία" το 1983; Και είχε και τηλεοπτικό σποτ; Ενδιαφέρον
 
Hemo ασυζητητί για μένα και κατευθείαν αναμνήσεις απ' τα παιδικά χρόνια
 
Πολύ ωραίο πραγματικά...ή μνήμη μου πάντως με γελούσε για την έδρα. Τα παιδιά τελικά Ήταν καθισμένα πάνω σε μια τεράστια οβομαλτινη. Υπήρχε περιοδικό "Ερωτικη Αρμονία" το 1983; Και είχε και τηλεοπτικό σποτ; Ενδιαφέρον

Ναι, το περιοδικό υπήρχε, και θυμάμαι και άλλη διαφήμιση με κάποιον να διαλαλεί την κυκλοφορία του καινούριου τεύχους, όπως ένας εφημεριδοπώλης κάποτε θα φώναζε "Έκτακτο παράρτημα".

Και για να γυρίσουμε στο θέμα, μικρός έπινα Οβομαλτίνη, αλλά όταν κυκλοφόρησε το ΗΕΜΟ αρχίσαμε να το αγοράζουμε λόγω της μεγάλης λίστας βιταμινών στην ετικέτα, και αυτό ήταν που έχω πιει περισσότερο από κάθε άλλη σκόνη σοκολάτας. Και τα δύο μου άρεσαν, δεν μπορώ να διαλέξω ένα. Είχα επίσης δοκιμάσει κακάο Van Houten και κάποια αντίστοιχα ελληνικά (ΙΟΝ ή Γιώτης), από αυτά που τα βράζεις όπως τον ελληνικό καφέ, αλλά είχαν πικρή γεύση.
 
Πίσω
Μπλουζα