Αγαπημένο 80s Video Game

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Ένα διαφορετικό poll απο τα άλλα είναι εδώ! Μιας κι εχουμε γεμίσει με polls κάτω απο συγκεκριμένες κατηγορίες και με συγκεκριμένες επιλογές, ήρθε και η ώρα να κάνουμε ένα ελέυθερο poll για να δουμε κάτω απο πιό ελέυθερο πρίσμα ποιά ήταν τα αγαπημένα παιχνίδια του GRM ανεξαρτήτως πλατφόρμας για την αγαπημένη του 10ετία. Μοναδική προϋπόθεση της ψήφου σας είναι ακριβώς αυτή , δηλαδή το έτος που κατασκευάστηκε το παιχνίδι να είναι μεταξυ του 1980-1989. Δεν εξετάζουμε τεχνικές προδιαγραφές, πολύγωνα ( :p ), parallax scrolling και άλλες τέτοιος λεπτομέρειες, παρα μόνον το πόσο αγαπήσαμε τα εν λόγω games.

Κι επειδή γνωρίζουμε πως αποκλείεται να υπάρχει ένα μόνο αγαπημένο σας παιχνίδι, οι ψήφοι θα είναι 5 και τους οποίους θα μαζεύουμε σε αυτό εδώ το πόστ. Και για να γίνει ακόμη πιο ενδιαφέρον, τα παιχνίδια που θα προτείνετε θα πιάνουν (με την σειρά που εμφανίζονται) 5,4,3,2 και 1 πόντο αντίστοιχα, πράγμα που σημαίνει οτι θα βάζετε τα αγαπημένα σας πιό ψηλά και τα λιγότερο αγαπημένα πιό κάτω. Κοινώς, δεν ψηφίζουμε παραδοσιακά με επιλογές αλλα γράφουμε μια λίστα με τα 5 αγαπημένα μας παιχνίδια και τα αποτελέσματα προσμετρώνται απο εμάς τους ίδιους και ενημερώνουν το παρόν.

Παράδειγμα Ψήφου :

  1. Retro Game 1 (5p)
  2. Retro Game 2 - The Return (4p)
  3. Retro Kong (3p)
  4. Retro Wars (2p)
  5. Retro Arcade 4 (1p)

Happy Voting!

--------------------------------------------------------------

Αποτελέσματα

--------------------------------------------------------------

  1. Bubble Bobble (1986) - 16 Points (2+4+1+4+5)
     
  2. Tetris (1989) - 12 Points (5+3+4)
     
  3. Prince of Persia (1989) - 10 Points (5+5)
  4. Indiana Jones And The Last Crusade (1989) - 10 Points (2+4+4)
  5. Wonder boy in monster land (1987) - 10 Points (5+1+4)
     
  6. Golden Axe (1989) - 9 Points (4+5)
     
  7. World Games (1987) - 7 Points (3+4)
  8. Defender Of The Crown (1988 ) - 7 Points (4+3)
  9. Pirates (1987) - 7 Points (5+2)
     
  10. Track n' Field (1983) - 5 Points (5)
  11. Leisure Suit Larry II (1989) - 5 Points (5)
  12. Maniac Mansion (1987) - 5 Points (5)
  13. Katakis - 5 Points (5)
  14. Tehkan World Cup (1985) - 5 Points (5)
  15. Target Renegade (1987) - 5 Points (3+2)
  16. North And South (1989) - 5 Points (3+2)
  17. TV Sports Basketball (1990) - 5 Points (5)
     
  18. Pacman (1980) - 4 Points (4)
  19. Renegade (1986) - 4 Points (4)
  20. Lakers vs Celtics [1989] - 4 Points (3+1)
  21. New Zealand story (1988 ) - 4 Points (4)
  22. Super Mario Bros (1985) - 4 Points (4)
     
  23. Combat School (1987) - 3 Points (3)
  24. Sim City (1989) -3 Points (3)
  25. Goonies - 3 Points (3)
  26. Rainbow Islands (1987) - 3 Points (3)
  27. Double Dragon (1987) - 3 Points (3)
  28. Kick Off - Extra Time (1990) - 3 Points (3)
  29. Super Offroad (1989) - 3 Points (3)
     
  30. Airborne Ranger (1987) -2 Points (2)
  31. Leisure Suit Larry (1987) -2 Points (2)
  32. Commando (1985) - 2 Points (2)
  33. Pitfall (1982) - 2 Points (2)
  34. Ikari warriors (1986) -2 Points (1+1)
  35. Impossible Mission - 2 Points (2)
  36. Ghost 'n' Goblins (1985) - 2 Points (2)
  37. Cabal (1988 ) - 2 Points (2)
  38. Speedball 2 (1990) - 2 Points (2)
     
  39. Archon (1983) - 1 Point (1)
  40. Kick Off (1989) -1 Point (1)
  41. Space Quest II (1987) -1 Point (1)
  42. Manic Miner (1983) - 1 Point (1)
  43. Pang (1989) - 1 Point (1)
  44. Double Dribble (1987) - 1 Point (1)
  45. Spy Hunter (1983) - 1 Point (1)
  46. One on One (1983) - 1 Point (1)





Τελευταίο update:Κυριακή 26/10 με τελευταία καταμέτρηση ψήφου αυτή του Other_Reality
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουάου !!!

"Δύσκολο" και πολυσυλλεκτικό poll Tάκη,well done !!

Θα σκεφτώ και θα επανέλθω !
 
Λοιπόν, πολύ δύσκολη η επιλογή αλλά κάπου κατέληξα...

Πάμε να δούμε...

1. Leisure Suit Larry Goes Looking For Love, In Several Wrong Places - 1989 (5 points)

picture.php
picture.php


Σαν φανατικός adventurάς εκείνο τον καιρό, ομολογώ πως απόλαυσα τις περιπέτειες του Larry, στα πρώτα του παιχνίδια και πιο πολύ χαραγμένο στη μνήμη, μου έμεινε το Νο2...

Πολύ κοντά ήταν και το King's Quest IV : The Perils Of Rosella, αλλά και το Hero's Quest I, αλλά, το βραβείο για μένα παίρνει ο Larry, καθώς ήταν ένας εκπληκτικός χαρακτήρας και τα παιχνίδια του γεμάτα με ανεπανάληπτο χιούμορ...

2. Defender Of The Crown - 1988 (4 Points)

picture.php
picture.php


Επικό Action/Strategy game με μοναδική ατμόσφαιρα... Τα πολλά λόγια είναι περιττά!

3. North And South - 1989 (3 Points)

picture.php
picture.php


Αστείρευτο χιούμορ, που κάνει την εμφάνισή του από την εισαγωγική οθόνη κιόλας! (Ποιός δε θυμάται το φωτογράφο)...

Καταπληκτικό 2 player mode... A dream to play!!!

4. Indiana Jones And The Last Crusade : The Graphic Adventure - 1989 (2 Points)

picture.php
picture.php


Δεν μπορούσα να αφήσω απέξω ένα adventure της Lucasfilm...

Το παιχνίδι είναι πολύ κοντά στην ταινία και με τον άψογο χειρισμό point 'n' click, σε βάζει πραγματικά στα παπούτσια του Indy!!!

Πολύ κοντά το The Secret Of Monkey Island... Αλλά ευτυχώς είναι του 1991...

Μάλλον θα μέτρησε και το οτι το έχω αυθεντικό!

5. Archon - 1983 (1 Point)

picture.php
picture.php


Φόρος τιμής στα οχτάμπιτα Atari...

Δεν περιμένω να φτάσει ψηλά σε ψήφους (ίσως να είμαι και ο μόνος που θα το ψηφίσει), αλλά ο συγκεκριμένος τίτλος μου έδωσε πολλές χαρούμενες ώρες παιχνιδιού, μόνος ή με κάποιο φίλο!

Είναι κάτι περισσότερο από ένα σκάκι που ζωντανεύει τις μάχες... Δοκιμάστε το άφοβα! Θα τεστάρει τα αντανακλαστικά και το μυαλό σας...

Υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια όπως είπα και στην αρχή, που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία (Pacman, Tetris, Arkanoid κλπ.)

Απλά ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια και τις ώρες χαράς που έχει περάσει με τους συγκεκριμένους τίτλους...

Αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιποοοοοόν......

To δικό μου Top 5 για την περίοδο 1980-1989 (βασικό αυτό,γιατί είναι ουσιαστικά σχεδόν ολοκληρωτικά η προ-adventure gaming εποχή μου) και το οποίο προέρχεται ασφαλώς από τον -φτωχότατο ακόμη τότε- PCόκοσμο,είναι το εξής:

1)Prince of Persia (1989) (5 points)

2)Indiana Jones and the last crusade (1989) (4 points)

3)Lakers vs Celtics (1989) (3 points)

4)Bubble Bobble (1986) (2 points)

5)Ikari warriors (1986) (1 point)

Πολλά παιχνίδια μείνανε αναγκαστικά έξω,αλλά ύστερα από αναλυτική σκέψη,νομίζω αυτά τα 5 έπαιξα περισσότερο και ευχαριστήθηκα τότε,στον ταπεινό μου 286/16 Mhz....

Στο επόμενο (1990-1999) poll να δούμε τι θα πρωτοβάλουμε...

(ψέμματα λέω,χαλαρά το έχω έτοιμο εκείνο,τουλάχιστον όσον αφορά την 5άδα,η κατανομή των θέσεων είναι που θα με δυσκολέψει τρομερά !!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Tetris (5p)

2) Bubble Bobble (4p)

3) SimCity (3p)

4) Larry 1 (2p)

5) Space Quest 2 (1p)
 
Βρε σεις... Οι gamers... Που είστε; :)

Μιλάμε ίσως για την πιο σημαντική δημοσκόπηση, που θα αναδείξει το Καλύτερο Παιχνίδι της δεκαετίας '80. Ίσως και το TOP 5 ή ΤΟΡ 10...

Εκτός και αν έχετε πάει όλοι διακοπές ή είστε αναποφάσιστοι... :D

Άντε, να βλέπουμε ψήφους! Έχει πολύ ενδιαφέρον!
 
Νομίζω ότι έχουν γίνει 2 λάθη που θα κάνουν τα τελικά αποτελέσματα πολύ αμφίβολης ποιότητας.

Πρώτον, ίσως θα έπρεπε η κατηγοριοποίηση να είναι λίγο πιο "κλειστή". Δηλαδή, αντί "καλύτερο παιχνίδι της δεκαετίας" να είναι "καλύτερο arcade της δεκαετίας", "καλύτερο Spectrum game της δεκαετίας" κλπ. Γιατί τώρα τα αποτελέσματα θα βγουν αναγκαστικά πολύ "σκόρπια" ανάμεσα στις χιλιάδες πιθανές επιλογές.

Για τον ίδιο περίπου λόγο, το timing δεν είναι καλό. Το forum έχει εμφανώς πέσει σε μερική καλοκαιρινή ραστώνη και αυτό μάλλον μειώνει την μαζικότητα της συμμετοχής. Ίσως ήταν καλύτερο ένα poll τέτοιας εμβέλειας να μείνει για τον Σεπτέμβριο.
 
Συμφωνώ σε όλα τα σημεία που έθεσες doc και σαφώς μια περιορισμένη ψηφοφοριά θα έβγαζε πιο σαφή αποτελέσματα και σίγουρα περισσότερα αν περίμενα τον Σεπτέμβρη. ;)

Μόνη διαφορά στην δική μου προσέγγιση είναι οτι θέλω να βάλουμε ποια παιχνίδια πραγματικά παίξαμε την περίοδο 80-90. Αν συνυπολογίσεις το γεγονός οτι τα μέλη που ψηφίζουν ειναι καμμια 30αριά, και οτι ο καθένας μας είχε μόνο ένα υπολογιστή ή μια κονσόλα, τότε το κοινό πεδίο θα περιόριζε ακόμα περισσότερο τις επιλογές. Βασικά, το θέμα εδώ είναι να δούμε τα παιχνίδια που λιώσαμε τότε και όχι όσα γνωρίσαμε μετέπειτα μέσω emulators. δηλαδή αυτά που πραγματικά "μεγαλώσαμε μαζί τους".

Εκεί που με βρίσκεις σύμφωνο , είναι σίγουρα το "Αγαπημένα Arcade" , πράγμα που θεωρώ οτι πρέπει να αποτελέσει και το επόμενο τέτοιου είδους poll.

Πραγματικά είναι πονοκέφαλος να βγάλεις 5 - τόσο που ούτε εγώ δεν έχω καταλήξει εντελώς ακόμη - αλλα νομίζω οτι η τελική εικόνα, ναι μεν δεν θα είναι πλήρως αντικειμενική καθώς είναι πολύ γενική, αλλα θα είναι πολύ χρήσιμη η εξαγωγη συνολικών συμπερασμάτων για τα γούστα των GRM-άδων.
 
Maniac Mansion (5p) [1987]

Renegade (4p) [1986]

Combat School (3p) [1987]

Airborne Ranger (2p) [1987]

Kick Off (1p) [1989]
 
παιδιά συμπληρώστε με αν κάνω κάποιο λάθος στις ημερομηνίες...

To δικό μου top 5

Pirates (5p) [1987]

Pacman (4p) [1980]

Target Renegade (3p) [1987]

Commando (2p) [1985]

Manic Miner (1p) [1983]

Προσωπικά τα έλιωσα στον Αμστραντ και στον σπέκτρουμ την δεδομένη δεκαετία αν και το πρώτο ήταν το μόνο παιχνίδι που ξενύχτησα για πάρτη του και πήγα σχολείο σαν τον βρικόλακα....Ποτέ δεν έχω κολλήσει με παιχνίδι τόσο, όσο με αυτό.
 
Track n' Field (arcade) (5p)

Golden Axe (arcade) (4p)

World Games (Amstrad) (3p)

Pitfall (Atari 2600) (2p)

Ikari Warriors (Amstrad) (1p)

Πολύ δύσκολο poll ρε παιδιά..συμφωνω με την κατηγοριοποιηση σε arcade-computers και κονσόλες. Πιστέυω οτί είμαι δίκαιος όσο μπορώ αλλά αφησα έξω double dragon, gauntlet, saboteur, jungle hunt, combat, tai pan, redhawk.
 
Η ψηφοφορία είναι όντως πολύ δύσκολη,αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον !
 
....αλλά δε βλέπω συμμετοχή !

Τι έγινε ρε παιδιά,αναποφάσιστοι είστε ;; :D :D :D
 
Η αλήθεια είναι ότι εγώ το σκέφτομαι ακόμα
 
manos, έτσι εύκολα αποφασίζεις για τα αγαπημένα σου παιχνίδια μιας ολόκληρης δεκαετίας; Και μάλιστα σε όλο το εύρος των videogames;

Πρέπει να γίνει ολοκληρωμένη μελέτη, ανασκόπηση, ομφαλοσκόπηση κλπ κλπ

Θα συμμετάσχουμε εν καιρώ. :)
 
Τελικά το σκεφτόμαστε όλοι ακόμα ......

Ούτε εγώ που άνοιξα το poll δεν έχω αποφασίσει :D
 
Katakis (5p)

World Games (4p)

Goonies (3p)

Impossible Mission (2p)

Bubble Bobble (1p)

Όλα σε c64, όλα τη δεκαετία του 80.
 
Βρε σεις... Τόσο καιρό ήταν το site "κάτω"...

Ακόμα δεν αποφασίσατε; :sleep:

:tease:
 
DINO,υπέροχο avatar φίλε...!!!!

(Αν και μας τα χαλάει η υπογραφή σου...Κανείς δεν είναι τέλειος όμως... :diablotin: :diablotin: )
 
Χε χε...

Το gifάκι είναι από το Little Green Desktop...

Μπορείτε να το επισκεφτείτε και στο search game, να δώσετε το παιχνίδι που σας ενδιαφέρει.

Το πιθανότερο είναι πως θα σας βγάλει ένα gifάκι...

Πειράζει που θα'ναι από ST; :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα