Αγαπημένο Sonic game: Μέρος Α' (1991-1995 era)

Αγαπημένο Sonic game: Μέρος Α' (1991-1995 era)

  • Sonic [MS]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 2 [MS]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic Blast [GG]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 2 [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 3 [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic & Knuckles [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 3D Blast [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic CD [MCD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Knuckles' Chaotix [32X]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.800
Αντιδράσεις
4.312
Ας ξεκινησει η αιματοχυσια για το αγαπημενο Sonic universe game 1991-1995.

Δυστυχως το vbulletin μας περιοριζει στις 10 επιλογες για τα δημοψηφισματα οποτε αναγκαστηκα να αφησω καμποσους αξιολογους τιτλους απ εξω! :(

Master Sustem

Sonic the Hedgehog [MS]

Sonic the Hedgehog 2 [MS]

Sonic Blast [GG]

MegaDrive

Sonic the Hedgehog [MD]

Sonic the Hedgehog 2 [MD]

Sonic the Hedgehog 3 [MD]

Sonic & Knuckles [MD]

Sonic 3D Blast [MD]

MegaCD

Sonic CD [MCD]

32X

Knuckles' Chaotix [32X]

Την επομενη εβδομαδα θα ακολουθησει δευτερο μερος...
 
Δεν έχω παίξει το Knuckles' Chaotix και το Sonic CD. Αυτά τα 2 releases είναι ικανά να επηρεάσουν την ψήφο μου; :p
 
εγω τα εχω δει σχεδον ολα, αυτο που ομως με ειχε εντυπωσιασει ηταν το πρωτο sonic στο MD.
 
Sonic the Hedgehog I για το Mega Drive.All time classic!
 
Τι να πρωτοδιαλέξω... :eek:

Το sonic 1 (md) που ηταν το πρώτο κόλλημα, το 2 που είχα λιώσει και προσπαθούσα να tiltαρω το md μου απο την ταχύτητα...ή μήπως το 3 που είναι πανέμορφο και πάλευα να γίνω super sonic...μήπως το sonic & knucles σε συνδιασμό με τα παραπάνω που ξεπαρνάει κάθε προηγούμενο!!

...σκάει όμως το sonic cd και σαρώνει τα πάντα με τον ήχο τα γραφικά και την πρωτοτυπία του...

η πιο δύσκολη ψηφοφορία ever! :p

Θα βάλω sonic cd γιατι πολυ απλά ακόμα με τρελαίνει!!
 
Εγω ψηφισα sonic CD, γιατι μου φαινεται το πιο ολοκληρομενο, πανω στην αρχικη ιδεα, και εχει την πιο περιεργη μουσικη.

Αν και το πρωτο (sonic1), ειναι παντα πρωτο...
 
ψήφισα SONIC 2 Megadrive
 
Ψήφισα το Sonic 1 για Mega Drive. Βασικός λόγος ότι ήταν η πρώτη μου κασσέτα για τη συγκεκριμένη κονσόλα, και δεύτερον ότι είναι ότι πιο "γρήγορο" σε ταχύτητα και ρυθμό είχα παίξει εκείνη την εποχή. Η ταχύτητα του μπορεί να συγκριθεί εύκολα και να κοιτάξει στα μάτια, και παιχνίδια του σήμερα.
 
Με ρετροματιά ψηφίζω sonic blast στο master system!βασικός λόγος είναι πως εκείνη την εποχή δεν είχα δει sonic σε άλλες κονσόλες!Με τα σημερινά δεδομένα(emulators κλπ)μάλλον sonic and knuckles.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω Wally πως στην κατηγορία master system θα μπορούσες αντί του "Sonic Blast" να συμπεριλάβεις το "sonic chaos".

Άν και η πλειάδα του καταλόγου νομίζω πως είναι must για τους φαν της σειράς, νομίζω πως το SONIC 2 (MD) είναι πραγματικά All Time Classics.
 
Sonic στο Master System. Το πρώτο μου παιχνίδι στην πρώτη μου κονσόλα και το μοναδικό απο την λίστα που παίζω ακόμη και σήμερα με την ίδια ικανοποίηση που είχα και τότε.
 
Sonic στο Mega Drive δαγκωτό! Με είχε εντυπωσιάσει η ταχύτητα την 1η φορά που το είδα αλλά και η μουσική της Emerald Zone!!
 
Δεν ψηφίζω γιατί δεν έχεις βάλει το Sonic 3 όπως έπρεπε να είναι δηλαδή το Sonic & Knuckles + το Sonic 3.
 
Κατσε να απλωσουμε μαυρες πλερεζες για το ευφυολογημα σου...
 
χαλαρά το sonic 1 md ....
 
Τι να πρωτοδιαλέξεις...Με βαριά καρδιά Sonic 2.
 
Aπο όλα αυτά τα διαμάντια ψήφισα Sonic 2 (MD).
 
Dimitrios είπε:
Πιστεύω Wally πως στην κατηγορία master system θα μπορούσες αντί του "Sonic Blast" να συμπεριλάβεις το "sonic chaos".
Επίσης πιστεύω πως θα μπορούσες να μην συμπεριλάβεις το "Knukles Chaotix" (πόσο sonic game είναι αυτό; ) , καθώς και το "Sonic 3D" στην κατηγορία "Sega Saturn" το οποίο πιστεύω πως υπερτερούσε σε όλους τους τομείς σε σχέση με το αντίστοιχο του MD.

Aπλώς μια παρατήρηση κάνω ε..σόρρυ άν γίνομαι πρήξας :p

Το "Sonic 2 (MS)" δεν το έχει δεί κανείς απο δώ; :(

Ρε παίδες πραγματικά ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Εγω μεταξύ αυτών των δύο ήμουν κυρίως..

Stormwatch είπε:
Τι να πρωτοδιαλέξεις...Με βαριά καρδιά....
Όντως! Βλέποντας τέτοια λίστα και σου λένε να επιλέξεις ένα, είναι σαν να σε ρωτάνε: "Εσύ ποιόν αγαπάς ποιό πολύ; Το μπαμπά ή τη μαμά;" :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrios είπε:
Επίσης πιστεύω πως θα μπορούσες να μην συμπεριλάβεις το "Knukles Chaotix" (πόσο sonic game είναι αυτό; )

Wally είπε:
Ας ξεκινησει η αιματοχυσια για το αγαπημενο Sonic universe game

Dimitrios είπε:
καθώς και το "Sonic 3D" στην κατηγορία "Sega Saturn" το οποίο πιστεύω πως υπερτερούσε σε όλους τους τομείς σε σχέση με το αντίστοιχο του MD.

Wally είπε:
:)

Για το Sonic Chaos εχεις τα δικια σου, απλα το Blast με τα prerendered μεγαλωνε λιγο το φασμα επιλογων
 
Κι εγώ θα ψήφιζα Sonic 3 + Sonic & Knuckles σαν ένα παιχνίδι αλλά αφού δεν υπάρχει τετοια επιλογή, ψήφισα Sonic & Knuckles. Ηταν το τελευταίο καλό Sonic που βγήκε ποτέ, έχει την καλύτερη μουσική κατα την γνώμη μου και μου αρέσει πολύ η τελευταια πίστα που σε κάποια σημεια παιζεις ανάποδα...

Σαν δευτερη επιλογή θα ψήφιζα Sonic 2, το οποιο με ειχε εντυπωσιάσει με την τρελή ταχύτητά του (είναι το πιο γρήγορο Sonic). To Sonic 1 ηταν φυσικά το παιχνίδι που με εντυπωσίασε περισσότερο απο όλα αρχικα, αφού ηταν το πρώτο που είδα, αλλά τα sequels το ξεπερασαν έχοντας καλύτερα γραφικά, περισσότερη ταχύτητα και φυσικά το spin dash. Μην ξεχνάμε ότι η Ευρωπαικη έκδοση του Sonic 1 ήταν ένα σκουπίδι, οπότε αυτό βοήθησε κι άλλο τα sequels (τα οποια ειχαν την ίδια ταχύτητα με την NTSC έκδοση) να το ξεπεράσουν για μένα.

Το Sonic 3 ειναι κι αυτό υπέροχο, αλλα χωρις το Sonic & Knuckles, σαν κάτι να του λειπει. Κυρίως η τελευταια πίστα δεν μου αρεσε. Το Sonic CD ήταν καλό αλλά κάπως κουραστικό. Για καποιο λόγο ειχαν χρησιμοποιησει το Sprite του Sonic 1 το οποιο δεν ειχε τοσο καλο animation οσο στα πιο καινουρια, ενω οι εναλλαγες απο past-present-future καθε λίγα δευτερολεπτα με είχαν κουράσει.

Το Sonic Chaotix ήταν η αρχή της πτωσης του Sonic. Χαλια τελειως. Τα γραφικά ηταν καλά, η μουσική πολύ καλή, αλλα σαν παιχνίδι ήταν βαρετό και εκνευριστικό. Το χειρότερο απο όλα ήταν οι πολλοι filler, ασχημα σχεδιασμενοι χαρακτήρες. Αυτο το πραγμα με τους filler χαρακτηρες ειναι μια καταρα που ακολουθει τα Sonic από τοτε. Το Sonic Chaotix ειναι αυτο που εκανε την αρχή. Μαλιστα ουτε καν ο Sonic ο ίδιος υπήρχε!!!!!

Μετα τα ξερετε. Ο Sonic αρχισε να μιλαει σαν teenager αμερικανακι, άρχισε να κανει fetch quests, να εχει παρε δώσε με human NPCs, η μουσική να έχει vocals (ΜΠΛΙΑΑΑΑΑΞ), να γίνεται "werehog" (αν και κανονικα θα επρεπε να λεγοταν "hogwolf" αφου ηταν σκαντζοχοιρος-λυκος και οχι ανθρωπος-σκανζοχοιρος), να κραταει σπαθί και τα παιχνίδια του να έχουν εντελως χαζα και αχρειαστα stories....

Τα Sonic στο Master system ήταν πολυ καλά, αλλα βεβαια δεν συγκρίνονταν με αυτα του μεγαλου του αδελφου. Παντως είναι καλύτερα απο τα Sonic του 32X και πάνω. Πραγματικά, ο Yuji Naka θα πρέπει να βαράει ενέσεις βλέποντας πως έχει καταντησει η Sonic Team το παιχνίδι που δημιουργησε με τόσο μεράκι..... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα