Αγαπημένο Sonic game: Μέρος Α' (1991-1995 era)

Αγαπημένο Sonic game: Μέρος Α' (1991-1995 era)

  • Sonic [MS]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 2 [MS]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic Blast [GG]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 2 [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 3 [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic & Knuckles [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic 3D Blast [MD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic CD [MCD]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Knuckles' Chaotix [32X]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
DarkSynbios είπε:
To Sonic 1 βγηκε πρωτα στο Mega Drive και μετα μεταφερθηκε στο Master System και GameGear.
Δεν νομίζω πως πρόκειται περί μεταφοράς (αν εννοείς κάτι τέτοιο).
Το Sonic 1 του ΜS ήταν αρκετά διαφορετικό απο το αντίστοιχο του MD.

Περισσότερα εδώ.
 
Ε ναι εννοείται πως δεν ήταν το ίδιο παιχνίδι! Το περίεργο είναι πως το Sonic 2 για MS βγήκε πιο νωρίς από την αντίστοιχη για MD , μάλλον για αυτό μπερδεύτηκε ο cast128dreams
 
Dimitrios είπε:
Δεν νομίζω πως πρόκειται περί μεταφοράς (αν εννοείς κάτι τέτοιο).
Το Sonic 1 του ΜS ήταν αρκετά διαφορετικό απο το αντίστοιχο του MD.

Περισσότερα εδώ.
Απλα εννοουσα οτι βγηκαν και στα αλλα συστηματα και οχι οτι ηταν το ιδιο παιχνιδι απο το ΜD. ;)
 
και μονο οι κοντρες σε split screen στο sonic2 με τον ξαδερφο μου αρκουν για να διακιολογησω την ψηφο μου.Και παντα με εβαζε ναειμαι εγω ο Tails...
 
Από πιο αγαπημένο στο πιο αδιάφορο (έχοντας παίξει όλα):

Sonic 2 (MD), Sonic 1 (MD), Sonic CD (SCD), Chaotix (32X), Sonic 3 (MD), Sonic Chaos (GG), Sonic & Knuckles (MD), Sonic 2 (MSGG), Sonic 1 (MSGG), Sonic 3D (MD).

Sonic Blast δεν είχε βγει καν στο Master System εκτός Βραζιλίας (από Tectoy).
 
Sonic Blast δεν είχε βγει καν στο Master System εκτός Βραζιλίας (από Tectoy).

Και ομως εχω δει συσκευασια του Sonic Blast που δεν ηταν απο ΤEC TOY.
 
Ψήφισα Sonic & Knuckles καθώς θεωρώ πως ήταν το υπέρτατο παιχνίδι Sonic . Αλήθεια , θυμάστε πώς τελείωνε το Sonic & Knuckles ; Έδειχνε τον Robotnik να σηκώνεται μέσα από τα συντρίμια ! Αχχχ ... πόσο περίμενα εκείνα τα χρόνια να παίξω την συνέχεια στο Sonic 4 , που δυστηχώς ποτέ δεν ήρθε . Μάταια περίμενα αργότερα και στο Saturn ...

Πάντως ομολογώ πως ήμουν σε μεγάλο δίλημα . Πιο πολύ με ελκούσε και το Sonic 2 για Master System . Μα καλά , τι φοβερή ταχύτητα ήταν εκείνη για κονσόλα 8 bits ! ! ! Θυμάστε τις πρώτες πίστες μέσα στα ορυχεία ; Την ταχύτητα που κυλάγανε τα βαγονέτα ; Το καταπληκτικό κόκκινο χρώμα ; Ειλικρινά , όταν πρωτοέπαιξα το Sonic 2 για Master System νόμισα πως είχε χαλάσει μηχάνημα ! Ήταν τόσο γρήγορο ! Μετά από ένα χρόνο πήρα Mega Drive και έπαθα νέο σοκ ο άνθρωπος !

Λοιπόν τελείωσε . Θα πάω να φορώσω κανέναν προσομειωτή και θα θυμηθώ τα παλιά . Είστε για αργότερα το βράδυ να κάνουμε κανένα παιχνίδι και στο διαδύκτιο μέσω του Kailera ; (αν δουλεύει ακόμα , διότι έχω καιρό να το δοκιμάσω) .
 
Αν και δεν έχω παίξει όλα τα Sonic νομίζω ότι το Sonic 1 στο Mega Drive θα ψήφιζα με μικρή διαφορά από το Sonic 2. Πάντως κάτι από 16 bit κονσόλα. Το Blast δυστυχώς δε λέει στο GG.
 
Πίσω
Μπλουζα