Αγαπημένο Soundtrack του Mega της δεκαετίας του '90

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Ένα από τα συστατικά που κάνουν μια σειρά να ξεχωρίσει και να θεωρηθεί επιτυχημένη, είναι το μουσικό θέμα που ντύνει τους τίτλους και τις σκηνές της.

Σκέφτηκα να κάνουμε μια ψηφοφορία ώστε να αναδειχθεί το πιο αγαπημένο soundtrack του Mega Channel. Φυσικά, για να είμαστε δίκαιοι και ακριβείς, θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί...

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως θα αναφερθούν τα soundtracks της πρώτης δεκαετίας του σταθμού, δηλαδή 1989-1999, για να είμαστε και στο κλίμα του φόρουμ, αλλά και για να μπορούμε να επιλέξουμε δίκαια τις 10 υποψηφιότητες. Συμπεριλαμβάνονται λοιπόν οι πρωτότυπες μουσικές και όχι ήδη γνωστά ξένα ή ελληνικά κομμάτια που απλώς έντυσαν τους τίτλους των σειρών...

Η σειρά, είναι χρονολογική. Θα ακολουθήσει μετά από κάποιες ημέρες και για τον ΑΝΤ1 ψηφοφορία... :)

Τρεις Χάριτες (1990)

Μουσική: Αντώνης Πλέσσας









Σημείωση: Σίγουρα έμειναν απ' έξω πολλά αγαπημένα αλλά μην ξεχνάμε ότι είχαμε μόνο 10 επιλογές.... ;)

Εδώ μπορείτε να ψηφίζετε και για τα soundtracks του ANT1:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19265-Αγαπημένο-Soundtrack-του-ANT1-της-δεκαετίας-του-90
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγαλος Θυμος...εχει αφησει εποχη αυτο το τραγουδι...
 
Θα ψήφιζα και γω το Μεγάλο θυμό αλλά τελικά με κέρδισε ο Σκορπιός! Διαφέρει αρκετά στο στυλ από τα υπόλοιπα τραγούδια και είναι λίγο "δυνατό" :)
 
Ανάμεσα στην "Αναστασία", την "Αίθουσα του Θρόνου" (λατρεμένη Ρεμπούτσικα) και το "Μεγάλο Θυμό", επέλεξα τελικά το "Μεγάλο Θυμό", καθώς ειδικά το "Πόσο Πολύ Σ' Αγάπησα", είναι ένα τραγούδι που λατρεύτηκε όσο λίγα και κατάφερε να "αποσπαστεί" από τη σειρά και να ακολουθήσει μια επιτυχημένη πορεία μέχρι και σήμερα.
 
Αυτό κι αν είναι δίλημμα ή μάλλον δεκάλημμα :D

Το τραγούδι από τον "Μεγάλο Θυμό" μ' έχει συντροφέψει και μ' έχει κάνει να κλάψω πολλές φορές. Επειδή όμως το έχω αποσυνδέσει εντελώς από την σειρά, δεν το ψήφισα.

Η "Αναστασία" νομίζω ότι διαθέτει τον πιο πετυχημένο στίχο. Ακόμα αναρωτιέμαι αν έχει εκφραστεί καλύτερα η χοντρή καψούρα από το "θέλω να σε δω να μ' εκδικηθείς, να πιω νερό κρυφά εκεί που θα πλυθείς" :worship: ... Τραγούδι που ερμηνεύτηκε πολλάκις και φάλτσα, μερικά βράδια κάπως έτσι :2beers: , μετά το πέμπτο ποτό :p .

Τελικά ψήφισα "Αίθουσα του Θρόνου". Γιατί είναι ονειρική μουσική, απόλυτα ταιριαστή με την σειρά και η μοναδική εισαγωγή που καθόμουν κι έβλεπα - άκουγα κάθε μα κάθε φορά, χωρίς καμιά παρασπονδία να αλλάξω κανάλι ή να πεταχτώ στην κουζίνα να φτιάξω ένα τοστ :cool: . Ακριβώς όπως σε εποχές μεγάλου έρωτα, πηγαίνεις 10 λεπτά νωρίτερα στο μέρος του ραντεβού για να μπορείς να παρατείνεις τη χαρά σου με το να τον περιμένεις ...
 
"Λόγω Τιμής" (φύσει και θέσει)
 
Αλκινοος Ιωαννιδης - Μην φοβασαι τη φωτια
 
Eύκολη επιλογή για μένα. Η εκπληκτική μουσική της Ευανθίας Ρεμπούτσικα στην Αίθουσα του θρόνου, χωρίς να θέλω να μειώσω στο ελάχιστο τις υπόλοιπες μουσικές οι οποίες είναι εξερετικές.

Η Αίθουσα του θρόνου όμως έχει ''αυτό το κάτι''
 
Ψηφίζω "Ψίθυροι Καρδιάς" και Δημήτρη Μπάση γιατί από την πρώτη νότα που ακούς η μνήμη σε πάει στο σήριαλ αυτό.
 
Αναμεσα στην ''Αιθουσα του θρονου'' και στον ''Απόντα'' ψηφιζω το πρωτο.
 
Αφού λείπουν ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ του Κυπουργου, Αιθουσα του θρονου δαγκωτο
 
Ψίθυροι καρδιάς - Δ. Μπάσης
 
Μεγαλος θυμος, απο τα πιο ομορφα τραγουδια που εχω ακουσει. Με σημαδεψε λογω χωρισμου τοτε....(αν και δεν τη σκοτωσα στο τελος τεσπα). :)
 
Ψιθυροι Καρδιας, γιατι το κομματι ειναι δυνατο, ευχαριστο, και απολυτα ταιριασμενο με τη σειρα. Ολα τα υπολοιπα αλλωστε, ειναι μακρυα απο τα δικα μου ακουσματα.
 
Εξαιρετικό το τραγούδια του Παπαδημητρίου στο Λόγω Τιμής το οποίο και ψήφισα μετά από δυσκολία αφού τα περισσότερα είναι τόσο ωραία, μου άρεσε φυσικά και η μουσική της Ρεμπούτσικα στην Αίθουσα του Θρόνου, αλλά και του Μεγάλου Θυμού!
 
Τις 3 Χάριτες περίμενα να μην ψηφίσουν και τόσοι από το σύνολο της λίστας, μα τελικά ο Απόντας δεν έχει ούτε μία ψήφο μέχρι στιγμής! Σοκ! :D
 
Εμένα μου αρέσουν τα Αναστασία και Μη φοβάσαι τη φωτιά. Ψήφισα την Αναστασία.
 
Αξιολογοντας τα με 3 κριτηρια με βαση τα <<υποκειμενικα>> αυτια μου ...

Α) Η καλλιτεχνικη του αξια λαμβανανοντας υποψην ως προς το πως δενει -ταιριαζει με την τηλεοπτικη σειρα σαν ενα συνολο ,οπως το εξωφυλλο σε ενα βιβλιο ...

Β) Η καλλιτεχνικη του αξια εντελως ανεξαρτητα ,σαν μια κασσετα (αρχες 90 ειπαμε)ενα Cd που ευχαριστιεμαι να ακουω

Γ) Ποσο απολαμβανω να το παιζω στο midi keyboard μου

1)Αναστασία (1993)

Ερμηνεία: Ελευθερία Αρβανιτάκη - Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου - Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου

2)Αίθουσα του Θρόνου (1998 )

Ερμηνεία: Έλλη Πασπαλά - Μουσική: Ευανθία Ρεμπούτσικα

3)Τρεις Χάριτες (1990)

Μουσική: Αντώνης Πλέσσας

Βλεπω στο Top10 και μερικα -για μενα- απο τα χειροτερα ανεξαρτητως καναλιων

Τελευταίο Αντίο (1994)

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας - Μουσική: o Διονύσης Τσακνής Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου

Σκορπιός (1994)

Ερμηνεία: Στέφανος Κορκολής - Στίχοι: Εύη Δρούτσα - Μουσική: Στέφανος Κορκολής

Υ.Γενδεικτικα αναφερω μερικα απειρως καλυτερα απο τα 2 προηγουμενα (που μου ερχονται συνειρμικα )

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ- THIRTY DIRTY

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νέμο, το ΣΤΡΑΣ και ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ, ανήκουν στον ΑΝΤ1 και το πρώτο θα συμπεριληφθεί σε αντίστοιχη ψηφοφορία αργότερα.
 
εχεις απολυτο δικιο sunset89 ...

:[ ανοησια και απροσεξια μου :[
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα