Αγαπημένο video-clip

nouarra

RetroN00b
Joined
18 Σεπ 2011
Μηνύματα
26
Αντιδράσεις
1
Στην αναπόληση την σημερινή άκουσα τραγούδια που συνειδητοποίησα ότι ακόμη και τώρα θυμόμουν τα video-clip τους..

Ενα από τα πολύ αγαπημένα μου λοιπόν είναι αυτό: Stay the night - Chicago

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Και το Perfect των Fairground Attraction που πάντα μου έφτιαχνε την διάθεση! [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Και φυσικά πολλά από τον Michael Jackson που ήταν πάντα η αδυναμία μου! Αμα πρέπει να ξεχωρίσω πάντως θα πω

Billy Jean [edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit] φυσικά

και Dirty Diana [edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

με το οποίο έπεφτα σε παραλήρημα! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bananarama - Venus

Από τα καλύτερα των 80s

[video=youtube;JH3WvI_S6-k]

 
Τι να πρωτοβαλεις εδω. Τα 80ς ηταν η δεκαετια που ανθισε η τεχη του videoclip

A-ha - Take on me

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Peter Gabriel-Sledgehammer

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Itspetergabriel [edit]

Απίθανο χορευτικό κομμάτι,τεράστια επιτυχία και video clip πολλά χρόνια μπροστά για την εποχή του.

Όλα τα λεφτά το χορευτικό με τα κοτόπουλα περίπου στο 3:20
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Meat Loaf - I would do anything for love.

][edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Γιατί εκτός του ότι είναι τραγουδαρα, το όλο σκηνικό του videoclip είναι τόσο παραμυθένιο!!!

Φωνή, μουσική, ερωτισμός, παραμυθένια ιστορία!! Όλα αυτά μαζί σου δημιουργούν ενα τέλειο mix συναισθημάτων που σου μένει βλέποντας το videoclip...

Michael Jackson - Earth song

e
Τα λογια είναι περιττά γιατί μου αρέσει αυτό το videoclip...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yes - Owner Of A Lonely Heart !!! Καταπληκτικό, συγκλονιστικό ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dream warriors-Dokken:Γουσταρω παρα πολυ τους Dokken αλλα και ειμαι τεραστιος φαν ολων των ταινιων A nightmare on elm street.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Green jello-Little pig,Little pig:Εκτος του οτι μαρεσει το παραμυθι τα 3 γουρουνακια γουσταρω τρελα την συγκεκριμενη heavy metal εκδοση.

]edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα της Mιλέν Φαρμέρ είναι αριστουργήματα
 
Aphex Twin - Come To Daddy (Δεν έχω βρει κάποιο ακόμη να το ξεπεράσει στις προτιμήσεις μου...)

[video=youtube;h-9UvrLyj3k]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Brian Adams - Run To You .... κι αυτή η κοπελιά που εμφανίζεται για λίγο στο βιντεοκλίπ ... τι γλυκό γυναικείο "εητάδικο" πρόσωπο :flower: :flower:
Η ιδια εμφανιζεται και στο summer of 69. Εχει χαρακτηριστει "face of the eighties"

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysette_Anthony

Alan Parsons - Don't Answer me

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Μου αρεσουν τα βιντεο με κομικς/κινουμενα σχεδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα πολυ αγαπημενο μου video clip ειναι το Love & Magic των Kristal με ωραια ατμοσφαιρα,κρυσταλινες σφαιρες,λιγο τρομακτικες κουκλες,μεντιουμ κ.α

 
Bonnie Pointer - The beast in me

[edit] dead pic [edit]

καθαρή pop 80ίλα με αεροβικής αισθητικής γύρισμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bspus είπε:
Η ιδια εμφανιζεται και στο summer of 69. Εχει χαρακτηριστει "face of the eighties"http://en.wikipedia.org/wiki/Lysette_Anthony
Ωχ !!! Μωρ' μπράβο ... χωρίς να το ξέρω ... "έπεσα μέσα" !!! Αν και, να σάς πω την αλήθεια, όταν, ως μικρούλης, είδα για πρώτη φορά το βιντεοκλίπ του Run To You του Μπράιαν Άνταμς, δεν χρειάστηκε να ... δω το "εητάδικο" πρόσωπο της κοπέλας για να νιώσω "γοητευμένος" με τη παρουσία της !!! Ήδη η εικόνα στο 2 : 07 του βίντεο, όπου βλέπουμε το μποτάκι της κοπέλας να πατάει τα ξεραμένα φύλλα, υπήρξε ... αρκετή για να νιώσω έτσι #) #) :flower: :flower: ....

Η δε πρώτη φορά που είδα αυτό βιντεοκλίπ ήταν σε μια ελληνική μουσική εκπομπή στα μέσα των 80ς, την οποία παρουσίαζαν ένας άνδρας και μια κοπέλα, νέοι σε ηλικία !!! Η εκπομπή αυτή προβαλλόταν απόγευμα Σαββάτου, αν δεν κάνω λάθος [πάντως σίγουρα σε ημέρα αργίας] και χαρακτηριζόταν για την "αξιοπρέπειά" της [θα το επαναλάβω : πόσο μα πόσο μού λείπουν αυτές οι μουσικές εκπομπές της Κρατικής Τηλεόρασης των 80ς, με τους αξιοπρεπέστατους και καταρτισμένους παρουσιαστές τους !!! Ενώ σήμερα .... μουσικές εκπομές στο Mad Tv .... τέλος οφφτόπικ] !!! Λοιπόν, σε αυτή τη μουσική εκπομπή [δεν θυμάμαι το όνομά της, θα είναι ΄χαρά μου αν κάποιος φίλος το θυμηθεί] οι παρουσιαστές είχαν φιλοξενούμενο τον σκηνοθέτη του βιντεοκλίπ, ένα πολύ συμπαθητικό νέο παιδί !!! Μάλιστα, η κάμερα τον έδειξε να ... έχει πάρει, τάχαμου, έναν υπνάκο στον καναπέ της εκπομπής, την ώρα που βλέπαμε το βιντεοκλίπ του run to you, αλλά ... να ξυπνάει όταν τέλειωσε το βιντεοκλίπ για να απαντήσει στις ερωτήσεις !!! Κι εγώ, ως πιτσιρικάς που - όπως έγραψα παραπάνω - ανακάλυπτα τον "μαγικό κόσμο των βιντεοκλίπς", περίμενα πώς και πώς να τον ακούσω !!! Είχα, άλλωστε, μαγευτεί απ' το βιντεοκλίπ του run to you, που μόλις είχα δει, και, μάλιστα, όχι μόνο από την κοπελιά, αλλά και από τη σκηνή στο 2 :45 περίπου, όπου πέφτει κεραυνός πάνω στο δέντρο και το καίει !!! "Ρε συ, ωραία σκηνή αυτή, γιατί στο βιντεοκλίπ την δείχνουν μόνο μία φορά???", απόρησα !!! Ο σκηνοθέτης, όμως, έδωσε την απάντηση στην εκπομπή : "το δέντρο αυτό ήταν φτιαγμένο από ένα εύφλεκτο υλικό [δεν θυμάμαι πώς το είπε]. Γι' αυτό και μετά τη σκηνή με τον κεραυνό καταστράφηκε τελείως και έτσι .... δεν μπορέσαμε να ξαναγυρίσουμε την ίδια σκηνή" !!!

Αυτά για να ... πάρουμε και μια ιδέα για το "πώς γυρίζονταν τα βιντεοκλίπς εκεί στα 80ς" ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Domino Dancing των pet shop boys...
 
Κάπου στα τέλη των '80ς...η έκρηξη των ιδιωτικών καναλιών...μέρες tv plus.

Αλλά η ... ούγια γράφει James Cameron!

Martini Ranch - Reach

[edit] dead pic [edit]

Αριστουργηματικό,θεσπέσιο.

Αν μου επιτρεπόταν κι ένα δεύτερο θα έλεγα το Hey mambo από King Creole & Barry Manilow αλλά -έτσι κι αλλιώς- είναι ανύπαρκτο (πάλι) στο youtube που το πιάσαν (πάλι) τα "πνευματικά" του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν και τον Rio, κι εγώ θα πω PET SHOP BOYS, αλλά με την ιδιότητα του αγαπημένου ρετρό βίντεο κλιπ.

Heart - Pet Shop Boys (και με τον Sir Ian McKellen να υποδύεται τον Δράκουλα!)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πιο λατρεμενο μου βιντεο - κλιπ ολων των εποχων.

Elton John - Nikita.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wang Chung - Dance Hall Days !!! Το λατρεύω αυτό το βιντεοκλιπάκι ... Όλες οι εικόνες που δείχνει [οι περισσότερες παραπέμπουν σε παλιές εποχές] είναι "εκλεκτές" ....

[video=youtube;V-xpJRwIA-Q]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν το video clip αποκτά την διορατική ματιά της τέχνης...σαν να βγήκε ...αύριο.Duran Duran - The Chauffeur:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Όταν το είδα πιτσιρίκι στο Μουσικόραμα έμεινα με το στόμα ανοιχτό.David Bowie - Ashes To Ashes:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά με το συγκεκριμένο βίντεο έχω τρέλα!!

Είναι και το κομμάτι έπος, και οι Queen γκρουπάρα!!

Queen - 'The Show Must Go On' (Music Video)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα