Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Λοιπον ξεκινησα και το ABC Murders. Ειμαι στο τριτο απο τα τεσερα επεισοδια.
Η αληθεια ειναι οτι με εχει ξενισει.
Να ειναι η παραξενη προσεγγιση στη περσονα του Πουαρω? Να ειναι ο Μαλκοβιτς που δεν συμπαθω ως ηθοποιο?
Ο μαλκοβιτς πουαρω; Ε και μενα θα μου ξυνιζε
 
Χθες ειδα τον Ωχρο Ιππο στο ErtFlix. 3 επεισοδια ειναι. Πολυ ωραια ατμοσφαιρα και ακριβη παραγωγη. Το φιναλε ειναι δυσκολο.

Το φινάλε με ξένισε πολύ, σχεδόν μου το χάλασε αλλά χωρίς spoiler δεν μπορώ να εξηγήσω περισσότερα. Παρ' όλα αυτά το προτείνω, είναι καλογυρισμένο και με σωστή ατμόσφαιρα και σίγουρα δεν απογοητεύουν όλους τέτοιου είδους φινάλε. Μου άνοιξε την όρεξη να δω και τη "δοκιμασία της αθωότητας", ευχαριστούμε που ανέφερες τις σειρές εδώ γιατί δεν είχα πάρει χαμπάρι!
 
Το φινάλε με ξένισε πολύ, σχεδόν μου το χάλασε αλλά χωρίς spoiler δεν μπορώ να εξηγήσω περισσότερα. Παρ' όλα αυτά το προτείνω, είναι καλογυρισμένο και με σωστή ατμόσφαιρα και σίγουρα δεν απογοητεύουν όλους τέτοιου είδους φινάλε. Μου άνοιξε την όρεξη να δω και τη "δοκιμασία της αθωότητας", ευχαριστούμε που ανέφερες τις σειρές εδώ γιατί δεν είχα πάρει χαμπάρι!
Όσοι το είδαν λένε καλά λόγια και στο τουιτα μακάρι να χα χρόνο, δηλ χρόνο έχω διακοπτόμενο συνεχως
 
Αγκαθα Κρίστι για μικρά παιδιά πως το βλεπετε;

Ηπιο. Ουτε αγριες σκηνες βιας περιγραφονται στα βιβλια της Αγκαθα, ουτε σκηνες σεξ. Ειδικα το δευτερο, δεν υπαρχει ουτε για δειγμα και μπραβο.
Τα σημερινα αισχη που δειχνει η τηλεοραση απο νωρις το πρωι και μαλιστα με σημανση καταλληλου για παιδακια ανω των 8 ετων ειναι απειρως χειροτερα. Κι εγω διαβαζα Αγκαθα απο τοτε που πηγαινα Δημοτικο και δεν επαθα τιποτα.
 
Ηπιο. Ουτε αγριες σκηνες βιας περιγραφονται στα βιβλια της Αγκαθα, ουτε σκηνες σεξ. Ειδικα το δευτερο, δεν υπαρχει ουτε για δειγμα και μπραβο.
Τα σημερινα αισχη που δειχνει η τηλεοραση απο νωρις το πρωι και μαλιστα με σημανση καταλληλου για παιδακια ανω των 8 ετων ειναι απειρως χειροτερα. Κι εγω διαβαζα Αγκαθα απο τοτε που πηγαινα Δημοτικο και δεν επαθα τιποτα.
Για μένα μπαμπι έπραξαν σωστά, τώρα δεν ξέρω τι θα πει η πολιτική ορθοτητα και τι αυτη θεωρει πια σωστο ( εχουμε και αυτο πια )κανένα παιδακι μετα τα 9 δεν θα πάθει κάτι από την αγκαθα.
 
Για μένα μπαμπι έπραξαν σωστά, τώρα δεν ξέρω τι θα πει η πολιτική ορθοτητα και τι αυτη θεωρει πια σωστο ( εχουμε και αυτο πια )...

Δεν με νοιαζει τι λεει η πολιτικη ορθοτητα. Με νοιαζει τι λεω εγω.
 
@Bambinella ο καφές σκέτος διαβάζεται απνευστι , σκέψου πως είναι και διασκευή θεατρικού που το έκανε άλλος όχι η αγκαθα χωρίς όμως να παρεκκλίνει του αρχικού σχεδίου της Κρίστι. Ειναι καλοδουλεμενο, είμαι στα μισά θα σου πω και πιο ολοκληρωμένη άποψη στο τέλος.
 

Α, ωραια, σε ευχαριστω! Βλεπω πως διατηρηθηκε ο πρωτοτυπος τιτλος (The last seance) στην ελληνικη μεταφραση, που ειναι και το προτιμοτερο. Δεν ηξερα το βιβλιο ουτε εξ ακοης παντως. Οπως διαβαζω στον συνδεσμο που παρεθεσες, σχετιζεται με το μεταφυσικο οποτε μαλλον δεν θα το επελεγα.
 
Ποιο ειναι αυτο; Ξερεις τον αγγλικο τιτλο του; Γιατι εγω τα εχω ολα απο Λυχναρι που οι τιτλοι τους δεν εχουν καμια σχεση με αυτους των καινουργιων εκδοσεων.

Πρόκειται για πρόσφατη συλλογή διηγημάτων. Το "The Last Seance" είναι μία από τις ιστορίες, η πρώτη, και έδωσε τον τίτλο στη συλλογή. Συνεπώς δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ από το Λυχνάρι, απ' όσο γνωρίζω ούτε και από κανέναν άλλον μ' αυτή τη μορφή.

Φυσικά οι μεμονωμένες ιστορίες δεν είναι όλες άγνωστες, οι περισσότερες αν όχι όλες περιέχονται σε άλλες συλλογές που έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν. Για παράδειγμα η ιστορία "The Last Seance" υπάρχει στην συλλογή "Κύκνειο άσμα μιας σοπράνο", αρ. 202 από το Λυχνάρι.

Πφφφ τεράστιο μπέρδεμα να ξεκαθαρίσει κανείς όλα τα βιβλία της Agatha και, μεταξύ μας, όσο και αν έχουμε νοσταλγία για τα κίτρινα βιβλιαράκια από το Λυχνάρι οι τίτλοι του ήταν αυτό που θα αποκαλούσαμε σήμερα click bait. Αντίθετα στις τωρινές εκδόσεις Ψυχογιός είναι φανερό πως έχει γίνει προσπάθεια να σεβαστούν τον πρωτότυπο τίτλο και να κινηθούν όσο γίνεται πιο κοντά του.
 
Σον πικρό καφέ ο συγγραφέας που έχει κάνει την διασκευή το έχει προσέξει τόσο το κείμενο που σε τίποτα δεν διαφέρει από αυτό της αγκαθας. Οι διάλογοι, τό στήσιμο, τα πρόσωπα όλα φημιζουν και κυριως φωνάζουν αγκαθα τόσο που αν δεν το έλεγε στην αρχή δεν θα πίστευα πως επενέβη στο βίβλιο κάποιος άλλος.
 
Πίσω
Μπλουζα