Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

@αριαδνη Απο τα ελαχιστα βιβλια της Αγκαθα που δεν εχω διαβασει. Περιμενω εντυπωσεις.
Πινε και καφεδακι μαζι για να εισαι μεσα στο κλιμα. :)
 
@αριαδνη Απο τα ελαχιστα βιβλια της Αγκαθα που δεν εχω διαβασει. Περιμενω εντυπωσεις.
Πινε και καφεδακι μαζι για να εισαι μεσα στο κλιμα. :)
Μπαμπι είναι μικρό θα σου έχω νέα σύντομα, εννοείται με καφέ και μάλιστα σκετο
 
Τι μανία και αυτή με τους τίτλους... Ο τίτλος από τις τωρινές εκδόσεις είναι μεν απόλυτα σωστός σαν μετάφραση (black coffee-καφές σκέτος), αλλά όταν προσπαθούσα να συμπληρώσω τη συλλογή μου με όλα τα βιβλία είχα αναθεματήσει μπόλικα που κάθε τόσο τους άλλάζαν και έψαχνα να βρω ποιο είναι ποιο. Ας πούμε ο τίτλος της πρώτης έκδοσης στην Ελλάδα από το Λυχνάρι ήταν "πικρός καφές". Και οκ το συγκεκριμένο παλεύεται καθώς είναι σχετικός, άλλοι ήταν εντελώς άσχετοι και καμιά φορά άλλαζαν ακόμα και από τον ίδιο εκδότη!

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια οι τωρινοί τίτλοι από τις εκδόσεις Ψυχογιός είναι οι πιο προσεγμένοι και πιο κοντά στην ακριβή μετάφραση του πρωτότυπου, αυτοί από το Λυχνάρι ήταν στη λογική που θα αποκαλούσαμε σήμερα click bait.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@konc Εχεις δικιο. Γι' αυτο σου παραθετω εναν καταλογο με ολα τα εργα της Αγκαθα οπου εκει θα βρεις τους πρωτοτυπους τιτλους και μαζι τους ελληνικους απο διαφορους εκδοτικους οικους. Συμπεριλαμβανεται μαλιστα, το ετος εκδοσεως του καθε βιβλιου και ο ηρωας της συγγραφεως που ελυσε το μυστηριο. Και πολλες αλλες πληροφοριες ακομη.
Νομιζω πως θα σε βοηθησει:

Καταλογος εργων της Αγκαθα Κριστι
 
@konc Εχεις δικιο. Γι' αυτο σου παραθετω εναν καταλογο με ολα τα εργα της Αγκαθα οπου εκει θα βρεις τους πρωτοτυπους τιτλους και μαζι τους ελληνικους απο διαφορους εκδοτικους οικους. Συμπεριλαμβανεται μαλιστα, το ετος εκδοσεως του καθε βιβλιου και ο ηρωας της συγγραφεως που ελυσε το μυστηριο. Και πολλες αλλες πληροφοριες ακομη.
Νομιζω πως θα σε βοηθησει:

Καταλογος εργων της Αγκαθα Κριστι

Σε ευχαριστώ, είχα χρησιμοποιήσει τη σελίδα εκτεταμένα. Από την εμπειρία μου δεν είναι 100% πλήρης αλλά μπορεί να αρχίσει κανείς από αυτή να ξεδιαλύνει τα περισσότερα και να ανατρέξει αλλού για τα λίγα που δεν καλύπτει.
 
@αριαδνη Αυτο το εχω δει σε επεισοδιο του Πουαρο. Πολυ καλη ιστορια, αλλα εχει μεσα μια αιματηρη σκηνη που με αηδιασε και καλυτερα να φροντιζανε να λειπει.
 
Καταθλιπτικό επεισόδιο και να πάθει αμνησία λίγο δύσκολο, ψυχωσικο επεισόδιο ίσως. Εγώ νομίζω ότι το έκανε καθαρά για να τιμωρήσει τον σύζυγο για την απιστία του . Φήμη εκείνη την εποχή είχε με το παραπάνω, ίσως να ήταν διαφημιστικό κόλπο όμως του εκδοτικού οίκου αλλά δεν πιστεύω πως η αγκαθα θα συνεναινουσε σε κάτι τέτοιο. Δεν την είχα για τέτοιο χαρακτήρα, να της λενε τι να κανει. Ο Κόναν Ντουλ έβαλε μέντιουμ για να την βρει , τέτοιος ευφυής άνθρωπος και πίστευε στα μέντιουμ κσι στα πνεύματα, τι να πεις.
 
Τυχαια επεσε το ματι μου πανω σε δυο σειρες στο ErtFlix που βασιζονται σε βιβλια της Αγκαθα Κριστι:
Ο Ωχρός Ίππος και Η Δοκιμασία της Αθωότητας

Δεν εχω προλαβει να δω ουτε καρε αλλα ελπιζω για το ΣουΚου.
Τα εχει παρακολουθησει κανεις, να πει γνωμη?
 
Τυχαια επεσε το ματι μου πανω σε δυο σειρες στο ErtFlix που βασιζονται σε βιβλια της Αγκαθα Κριστι:
Ο Ωχρός Ίππος και Η Δοκιμασία της Αθωότητας

Δεν εχω προλαβει να δω ουτε καρε αλλα ελπιζω για το ΣουΚου.
Τα εχει παρακολουθησει κανεις, να πει γνωμη?
Ρε συ wally μπράβο που το βρήκες, ας του δώσουμε Μια ευκαιρία
GECYZR3XwAAdNFm.jpeg
 
Χθες ειδα τον Ωχρο Ιππο στο ErtFlix. 3 επεισοδια ειναι. Πολυ ωραια ατμοσφαιρα και ακριβη παραγωγη. Το φιναλε ειναι δυσκολο.

Spoiler: Αφου το δειτε, διαβαστε εδω τις διαφορες μεταξυ του βιβλιου και της σειρας καθως και μια καλη εξηγηση του φιναλε
 
Βλεπω στην ΙΜDb τους ηθοποιους απο τις παραγωγες των τελευταιων ετων στα εργα της Αγκαθα. The pale horse, Death on the Nile, Οrdeal by innocence και παιζουν μεσα μαυροι ηθοποιοι. Γιατι το κανουν αυτο αφου η Αγκαθα δεν ειχε μαυρους ηρωες στα βιβλια της; Οπως βλεπω λοιπον, παιρνουν ενα εργο της συγγραφεως και του αλλαζουν τα φωτα ετσι ωστε να πηγαινει συμφωνα με το ρευμα της εποχης και την πολιτικη ορθοτητα.
Μακρια κι αλαργα απο μενα!
 
Ειδα και το Δοκιμασία της Αθωότητας και μου αρεσε πολυ. Ακριβη παραγωγη, ωραιες ερμηνειες, καλα twist, ομορφη φωτογραφια.

Bambi και εγω ενοχλουμαι με το να φυτευουν ασπρους , μαυρους, κιτρινους σε ασχετα χρονολογικα, ιστορικα concepts αλλα και στα δυο παραπανω series δεν ειχαμε συνδρομα μαυρων Κλεοπατρων κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειδα και το Δοκιμασία της Αθωότητας και μου αρεσε πολυ. Ακριβη παραγωγη, ωραιες ερμηνειες, καλα twist, ομορφη φωτογραφια.

Bambi και εγω ενοχλουμε με το να φυτευουν ασπρους , μαυρους, κιτρινους σε ασχετα χρονολογικα, ιστορικα concepts αλλα και στα δυο παραπανω series δεν ειχαμε συνδρομα μαυρων Κλεοπατρων κτλ
Με έχεις βάλει μέσα να το δω τωρα
 
@Wally , έχει και τους φόνους με αλφαβητική σειρά με νέο πουαρο.
 
Θενξ Αριαδνη.
Ειναι εξαιρετικο το Ertflix.
Pro tip: Μην χρησιμοποιειτε το κοκκινο κουμπακι ενω εισαστε συντονισμενοι στην ΕΡΤ1. Κατεβαστε την εφαρμογη. Εχει ελαχιστα εως καθολου κοψιματα.
 
Λοιπον ξεκινησα και το ABC Murders. Ειμαι στο τριτο απο τα τεσερα επεισοδια.
Η αληθεια ειναι οτι με εχει ξενισει.
Να ειναι η παραξενη προσεγγιση στη περσονα του Πουαρω? Να ειναι ο Μαλκοβιτς που δεν συμπαθω ως ηθοποιο?
 
Πίσω
Μπλουζα