Αγορα πικάπ "εκ του μηδενός"

tantalos

Retro Member
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
180
Αντιδράσεις
25
Οσο ημουν φοιτητης, ειχα αγορασει πολλους δισκους βινυλιου τους οποιους τους ακουγα στο πικαπ των γονιων μου. Το εν λόγω πικαπ ηταν "μερος" ενός στερεοφωνικου - CD/Radio/Κασετα/Πικαπ με ηχεια - και δεν χρειαστηκε ποτε να μπω στη διαδικασια να συνδεσω οτιδηποτε σε οτιδηποτε... Τα βρηκα ολα ετοιμα, κοινως!

Τωρα πλεον που εχω φυγει απο το πατρικο μου , ενδιαφερομαι για την αγορα ενος πικαπ. Το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι εντελως ασχετος απο την "τεχνολογια" του πικαπ. Τι ακριβως χρειαζεται, ηχεια - ενισχυτη - καλωδιωσεις κλπ κλπ κλπ..

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το τι απαιτειται ; Και ενδεχομενως να μου προτεινει κατι σε πικαπ, ηχεια κλπ;;

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
 
Eιμαι και γώ ομοιπαθείς (με την καλή ενοια) ,διαθέτω ενα καλό πικ-απ απο τα τελευταια που βγένανε περιπου στα μέσα των 1990ς ,αλλά το χω παρατημένο και πιστεψτε με θελω σαν τρελός να του δώσω ...ζωή ,γ αυτό οποιαδήποτε πληροφορια σχετικά με ενησχητές καλοδιώσεις απο τους χρήστε του ρετρο-forum θα είταν κατι παραπάνω απο χρήσημες.

Οσον αφορα το budget ε μην δωσουμε και μια περιουσία ,μεχρι 4-5 κατοσταρικα το πολύ καλά είναι!
 
Κάνοντας μια γρήγορη έρευνα αγοράς link διαπίστωσα οτι τα περισσότερα πικ απ, έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή, επομένως το μόνο που χρειάζεται, επιπλέον, είναι ενα σετ απο ηχεία.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ενισχυτής μαζί με το πικ απ, τότε μπορεί αυτο να συνδεθεί με έναν ενισχυτή μέσω καλωδίων rca. 1284723112-a-66121_Interfaces_Anschluess.jpg
 
Αν εχεις παλιο στερεοφωνικο ενισχυτη, απλα το ενωνεις στην εισοδο phono.

Αν εχεις συγχρονο πολυκαναλο ενισχυτη κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχει phono input οποτε θα χρειαστεις προενισχυτη που θα μεσολαβησει μεταξυ του πικαπ και του ενισχυτη σου.

Προσωπικα ως ρετρο τυπος :) θα πηγαινα σε καποιο παλιοτερο πικαπ και θα εψαχνα στα φορουμς για μια κεφαλη που να ταιριαζει τοσο στο πικαπ οσο και στη μουσικη που συνηθιζω να ακουω. Το πικαπ του πατερα μου, ενα Dual του 1978 με μια Ortofon κεφαλη μου ειναι υπερ-αρκετο.

Το vinylengine ειναι μια καλη κοινοτητα για "πικαπαδες"
 
Σωστός ο Wally. εξαρτάται απο πολλά. Πόσα λεφτά θες να ξοδέψεις, τι ποιότητα ήχου θες να έχεις, τι δυνατότητες επιπλέον... Εγώ θα σου σύστηνα να μείνεις μακριά από πολύ φτηνά πλαστικά πικάπ, γιατί εκτός των άλλων θα καταστρέψουν τους δίσκους σου, Εγώ έχω το Pro-ject Debut III, με προενισχυτή Cambridge Audio 540 P και ένα απλό, δικάναλο ενισχυτή πάλι CA 340 A SE και ηχεία Mordaunt-short avant 904i, και το υπόλοιπο συγκρότημα μου είναι, cd:CA 340 C, tuner, CA 340 T, και κασσετόφωνο Denon DR-M20. Και καλώδια, Kimber Kable 4 PR + CA atlantic. Όλα μαζί μου στοίχησαν 2000 ευρώ, αλλά εσύ μπορείς να μην τα πάρεις όλα, ή να τα παίρνεις λίγα-λίγα, όπως τα πήρα εγώ. Οι συνδέσεις είναι πολύ εύκολες, άλλωστε τα μηχανήματα έχουν οδηγίες και θα σε βοηθήσει ο καταστηματάρχης που θα τα πάρεις (αν τα πάρεις από κατάστημα).
 
USB να εχει...σημερα ,το πιο βασικο..!
 
βεβαίως-βεβαίως

http://nadelectronics.com/products/turntables/PP-3i-Digital-Phono-Preamplifier

όπως καταλαβαίνει κανείς, υπάρχουν εκατοντάδες κοστούμια, για τα γούστα (και το βαλάντιο) του καθενός.

Αυτός ο προενισχυτής της NAD έχει επαφή USB και συνδέεεται κατευθείαν με τον υπολογιστή (κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο πιο ασφαλής τρόπος να συνδέσεις πικαπ με υπολογιστή).
 
Αν δε θές να ξοδέψεις μια πάρα πολύ μεγάλη περιουσία, πάρε καλύτερα ένα πολυκάναλο ραδιοενισχυτή και αργότερα το πικαπ. Θα μπορείς μέχρι τότε ν' ακούς τουλάχιστο ράδιο, και ότι άλλο συνδέσεις πάνω σ' αυτό. Hi-end καταστάσεις με preamplifiers κλπ μόνο αν έχεις χώρο που με κατάληλη διαμόρφωση θα σου επιτρέψει ν' απολάυσεις τη χάρη ενός τέτοιου συνόλου.
 
O προενισχυτης ειναι απαραιτητος στους περισοτερους πολυκαναλους μιας και δεν διαθετουν εισοδο Phono.
 
project debut III τρομερο απλο και βγαινει και με προενισχιση ετοιμο κομπλε..το εχω απολαυσει και προσφατα βρηκα και κατι δισκους χαρρυ κλυνν με 1 ευρω...
 
simonkey είπε:
project debut III τρομερο απλο και βγαινει και με προενισχιση ετοιμο κομπλε..το εχω απολαυσει και προσφατα βρηκα και κατι δισκους χαρρυ κλυνν με 1 ευρω...
Φιλε μου, περιπου ποσα χρηματα αξιζει να δωσω για το μοντελο που προτεινεις;

Επισης, υποθετω οτι θα χρειαστω και ενα ζευγαρι ηχεια, ξεχωριστα απο το πικαπ αυτο... Εχετε κατι να μου προτεινετε; Προφανως και υπαρχουν ηχεια για ολες τις "τσεπες", αλλα δε θα ηθελα κατι ακριβο ή εξεζητημενο... Αλλα σιγουρα οχι και ηχεια της πλακας, να μη μετανιωσω δλδ που τα πηρα!

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)
 
Μιλάμε πάντα για low-end (ή entry level), εμένα το πικάπ μου κόστισε (μαζί με τον προενισχυτή) 360 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ, στις 10/03/09. Στην αρχή είχα μόνο το πικάπ, και το έβαζα σε ένα φτηνό στερεοφωνικό όλα-σε-ένα Σόνι, στο σαλόνι. Μετά, στις 11/05/09, με 870 ευρώ, πήρα τον ενισχυτή, τα ηχεία, και το τιούνερ. Επειδή ο καταστηματάρχης είναι φίλος μου, μου έκανε δόσεις άτοκες, και χωρίς πιστωτική, συμφωνία κυρίων. Στις 4/09/09, με 60 ευρώ, από το φτιαξ'το μόνος σου, πήρα το έπιπλο (του στερεοφωνικού) Στις 18/09/09, πήρα καλό καλώδιο ηχείων και ένα interconnect (μέχρι τότε είχα φτηνιάρικο) με 66 ευρώ. Στις 27/09/09, με 280 ευρώ. πήρα το σιντί. Τέλος, κάποια στιγμή πέρσι, πήρα το κασσετόφωνο με 300 ευρώ.

www.cambridge-audio.com , www.mordaunt-short.com , www.project-audio.com www.ortofon.com , www.kimber.com . Να έχεις υπ'όψιν ότι το συγκεκριμένο πικάπ έχει προεγκαταστημένη την κεφαλή (κινητού μαγνήτη) Ortofon OM5E, αλλά εσύ πρέπει μόνος σου να στήσεις το πικάπ και να ρυθμίσεις το tracking και το antiskating (δηλ την δύναμή που ασκεί η βελόνα πάνω στον δίσκο, καθώς και την δυναμη που εξισορροπεί την κεντρόμολο) δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, άλλωστε το πικάπ έχει οδηγίες στα αγγλικά.
 
Σκεφτομαι να ακολουθησω την προτροπη σας, σχετικα με το "Pro-ject DEBUT III".





Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος... Τι εννοουμε λεγοντας "προενισχυση";;; Δεν θα χρειαστω , δηλαδη, ενισχυτη, παρα μονο τα ηχεια;;;





Κατι αλλο... Τι υποδοχες εχει αυτο το πικαπ για τα ηχεια;; Θα πρεπει να τα προμηθευθω ταυτοχρονα με το πικαπ ή θα μπορουσα , μεχρι να τα αγορασω κανοντας μια σχετικη ερευνα αγορας, να χρησιμοποιησω στην αναγκη, για λιγες μερες, ακομα και ηχεια που εχω για τον υπολογιστη μου;;;





Απο οτι διαβαζω στο μηνυμα του simonkey, το εν λογω πικαπ βγαινει "απλο" και "προενισχυμενο" - εκτος αν εγω δεν καταλαβα καλα... Τι ακριβώς πρεπει να βρω στα τεχνικα χαρακτηριστικα του πικαπ, ωστε να καταλαβω αν οντως ερχεται με προενισχυση;;;;

 


Eυχαριστω και παλι για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας!
 
Ενισχυτη χρειαζεσαι διοτι αυτος οδηγει τα ηχεια.

Ο προενισχυτης (που ειναι παμφθηνος) ειναι αναγκαιος μονο οταν ο ενισχυτης δεν εχει εισοδο Phono.

Δηλαδη δυο ειναι οι εκδοχες

1) πικαπ->προενισχυτης->ενισχυτης->ηχεια

2)πικαπ->ενισχυτης->ηχεια

Για ηχεια ριξε μια ματια στις σειρες της Roister. Ειναι Ελληνικα και τα παιδια (μια φορα που ετυχε να χρειαστω επισκευη) ηταν πολυ ξηγημενα.
 
tantalos είπε:
Σκεφτομαι να ακολουθησω την προτροπη σας, σχετικα με το "Pro-ject DEBUT III".



Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος... Τι εννοουμε λεγοντας "προενισχυση";;; Δεν θα χρειαστω , δηλαδη, ενισχυτη, παρα μονο τα ηχεια;;;





Κατι αλλο... Τι υποδοχες εχει αυτο το πικαπ για τα ηχεια;; Θα πρεπει να τα προμηθευθω ταυτοχρονα με το πικαπ ή θα μπορουσα , μεχρι να τα αγορασω κανοντας μια σχετικη ερευνα αγορας, να χρησιμοποιησω στην αναγκη, για λιγες μερες, ακομα και ηχεια που εχω για τον υπολογιστη μου;;;





Απο οτι διαβαζω στο μηνυμα του simonkey, το εν λογω πικαπ βγαινει "απλο" και "προενισχυμενο" - εκτος αν εγω δεν καταλαβα καλα... Τι ακριβώς πρεπει να βρω στα τεχνικα χαρακτηριστικα του πικαπ, ωστε να καταλαβω αν οντως ερχεται με προενισχυση;;;;

 


Eυχαριστω και παλι για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας!
Οι σημερινοί ενισχυτές έχουν εισόδους μόνο line level. Επειδή το σήμα του πικάπ είναι πολύ αδύναμο, χρειάζεται ένα ακόμα "σπρώξιμο" για να φτάσει το επίπεδο του line (και να "οδηγήσει" τον ενισχυτή και αυτός με τη σειρά του τα ηχεία. Ο δικός μου προενισχυτής έκανε γύρω στα 60 ευρώ. Ο προενισχυτής πικάπ είναι ειδικός για πικ-απ (δηλ. δεν κάνει για παράδειγμα προενισχυτής μικροφώνου) και εκτός της ενίσχυσης, κάνει και αποέμφαση RIAA. Δηλ, χωρίς αυτόν δεν ακούγονται σωστά τα μπάσα, γιατί όλοι οι δίσκοι ηχογραφόνται με μια προέμφαση (ένα είδος αναλογικής συμπίεσης). Υπάρχει όντως πικαπ Προτζεκτ με ενσωματωμένο προενισχυτή, αλλά είναι πολύ ακριβότερο απο το να πάρεις το απλό +προενισχυτή απ' το εμπόριο, έτσι μου είπε ο πωλητής αυτός (και είχε δίκιο). Το πικάπ δεν μπορεί να συνδεθεί απ'ευθείας με κλασσικά ηχεία στερεοφωνικού, χρειάζεται ενισχυτής +προενισχυτής απαραίτητα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία του υπολογιστή, τα οποία έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή, αλλά πάλι χρειάζεται προενισχυτής. Το πικάπ καταλήγει σε δυο αρσενικά βύσματα RCA, καθώς και ένα καλώδιο γείωσης (τα οποία συνδέονται στον προενισχυτή). http://www.project-audio.com/main.php?prod=debut&cat=turntables&lang=en αυτό είναι ένα πικάπ κλασσικό (χωρίς προενισχύτη) και είναι το δικό μου.

http://www.project-audio.com/main.php?prod=debutphusb&cat=turntables&lang=en αυτό είναι με προενισχυτή (pre-amplifier στα αγγλικά) και μάλιστα με USB , για σύνδεση με υπολογιστή. Αλλά αυτό το "κομφόρ" το πληρώνεις ακριβά, καλύτερα συμφέρει να πάρεις την απλή έκδοση και να πάρεις έναν από τους αναρίθμητους προενισχυτές του εμπορίου.
 
Πίσω
Μπλουζα