"Αδικημένα" περιοδικά

Κάποια στιγμή , νομίζω πριν το '85 ειχε βγει ένα αντίπαλον δέος της Βαβούρας. Το λέγανε Φασόλας , κυκλοφορούσε κι αυτό κάθε Παρασκευή και ήταν της ίδιας φιλισοφίας με την Βαβούρα. Μικρές αυτοτελείς ιστοριούλες.... Ρε τι βλακειες παω και θυμάμαι....
 
Να μην ξεχνάμε και το ΡΟΚΥ (τύπου Αγόρι). Το διάβαζε κανείς? Μια φορά το είπα στο δάσκαλο και πόσο καλό είναι κτλ και μου είπε ''Ναι αλλά το όνομα...''!! ακόμα την θυμάμαι την φάση!
 
Εύγε 100%. Το Ρόκυ το έπαιρνα φανατικά κάθε μήνα. Ελπίζω κάποτε να πετύχω κανένα τεύχος σε καμιά τρύπα στο Μοναστηράκι. Αλήθεια αυτά τα μαγαζιά με τα παλιά περιοδικά υφίστανται ακόμα? Έχω χρόνια να πάω
 
Καπου πριν 10 χρονια ειχε βγει ενα αντιπαλο δεος των Σαϊνιών, που λεγόταν Πασπαρτου! Προκειται δηλαδη για παιδικα περιοδικα με αρθρογραφια πανω σε ιστορικα θεματα, ανεξηγητα μυστηρια, και νεα οσον αφορα μουσικη και ταινιες. Δε λειπανε ανεκδοτα, κουιζ και 1-2 κομικ στριπ. Τετοια φαση.

Το εμαθα επειδη καποιος συμμαθητης μου σχεδιαζε ιστοριες για αυτους (ηταν πολυ καλος απο τοτε!) και ηταν ο λογος για τον οποιο αγορασα και τα 2 τευχη που εχω. Δεν ξερω αν βγηκαν παραπανω
 
Rakeesh είπε:
Καπου πριν 10 χρονια ειχε βγει ενα αντιπαλο δεος των Σαϊνιών, που λεγόταν Πασπαρτου!


(Φωνή μάνας Μήτσης από 10 μικρούς Μήτσους...)


Αν υποψιαστωωωώ....,ότι υπήρχε κι αντίπαλο δέος της Βαβούρααας.....,που λεγόταν......Γουόλυ,θα πεθααααααάνω !!!!!!!!!!!
:p :p
 
σχετικα με το περιοδικο κρονος περιεχε 1 αυτοτελη διαστημικη ιστορια,εβγαλε συνολικα 32 τευχη και μετα μετονομαστηκε σε περιοδικο παλι με διαστημικες ιστοριες με τιτλο πλανητης(γι αυτο δεν γνωριζω ποσα τευχη εκδοθηκαν)

για το ροκυ υπαρχει σε τομους στο μοναστηρακι και ζητανε 8 με 10 ευρω για τον καθε τομο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως έχει κανείς εξώφυλλο από το περιοδικό αφισόραμα;
 
Το Πασπαρτού, που κυκλοφόρησε για ελάχιστα τεύχη το 1995 ως αντίπαλο του ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ. Από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν αρκετά αξιόλογο.

EDIT: δεν μπορώ να πιστέψω πως με πρόλαβε άλλος!! :D
 
manos426f είπε:
(Φωνή μάνας Μήτσης από 10 μικρούς Μήτσους...)

Αν υποψιαστωωωώ....,ότι υπήρχε κι αντίπαλο δέος της
Βαβούρααας.....,που λεγόταν......Γουόλυ,θα πεθααααααάνω !!!!!!!!!!! :p :p
XAXAXAXA!!!!! :rofl:
 
Υπηρχε και το Starblazer με αυτοτελη κομικς φαντασιας. Εχω 3 τευχη απο αυτο.

Επισης ενα γουεστερν, το "Καου Τζωννυ και ο Χαπυ". Αλλα ηταν τοσο προχειρες οι εκδοσεις που δεν υπηρχε ουτε ονομα σχεδιαστη ουτε απο ποια χωρα ηταν αναδημοσιευση!

dr_slump είπε:
Το Πασπαρτού, που κυκλοφόρησε για ελάχιστα τεύχη το 1995 ως αντίπαλο του ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ. Από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν αρκετά αξιόλογο.EDIT: δεν μπορώ να πιστέψω πως με πρόλαβε άλλος!! :D
Κι ομως! το εμαθα επειδη σχεδιαζε εκει ενας συσπουδαστης μου!

ΥΓ. Το Χοντρο-Λιγνο το θυμαμαι να κυκλοφορουσε αρκετο καιρο και ειχα αρκετα τευχη. Προφανως αργοτερα κυκλοφορησαν και απο αλλες εκδοσεις.

ΥΓ. Ο ΤΣΙΚΟ ειχε δικο του περιοδικο αλλα εμφανιζοταν και στο Πινόκιο
 
Μια μικρή διόρθωση... Το περιοδικό λεγόταν "Τζώνυ Μπόϋ και ο Χάπι"... ;)
 
Τιραμολα FTW και ΤΙΜΟ Ιταλικα Κομικς χαχα ο βαρελης με την παρεα του χαχα τα σπαει!
 
DINO είπε:
Μια μικρή διόρθωση... Το περιοδικό λεγόταν "Τζώνυ Μπόϋ και ο Χάπι"... ;)
Το τευχος που εχω λεει "Καου Τζωνη και ο Χαπι" αν και μεσα στην ιστορια τον λενε "Τζωννυ Μπου"

Ειμαι σιγουρος γιαυτο καθοτι μου ειχε κανει εντυπωση
 
Γιαααα δες εδώ... ;)

fetch


Εκτός και αν το τεύχος που έχεις είναι επανακυκλοφορία ή πιο παλιό και έχει ελαφρώς αλλαγμένο τίτλο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
the amazing spiderman εκδοσεις Καμπανα,αρχες 90'

τα μαζευα σαν τρελος

ξεχωριζουν για τις (αρκετες φορες) άθλιες μεταφρασεις τους απτα πρωτότυπα αμερικανικα.'Ειχαν και μικρες ιστοριες απο hulk,ironman,avengers κτλ μα πολλες φορες δεν ειχαν συνεχεια...

Ότι να 'ναι

Αλλα ηταν το καλυτερο κομικ της εποχης :D
 
Dino το τευχος που εχω ειναι αλλο :)

Παντως στο εξωφυλλο που ανεβασες, κανει μπαμ οτι καποια σημεια ειναι ξεπατικοτουρα απο Λουκυ Λουκ! Δεν μπορουμε να ξερουμε ομως αν το εξωφυλλο ειναι πρωτοτυπο ή δημιουργία των ελληναράδων που επιμελήθηκαν την έκδοση.

Μηπως μπορεις να δεις αν υπαρχει καπου πληροφορια οπως "τιτλος πρωτοτυπου", "εκδοσεις", "σχεδιαστης" η κατι αλλο;

Ασχετο: Ο Μπανάναμαν ήρθε στη συζήτηση; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι ενα περιοδικο σε στυλ <<σαινια>> που ειχε βγει στις αρχες του 90 και λεγοταν παιχνιδοπεριοδικο ειχε μεσα καποια κομιξ ομως θυμαμαι οτι η πιο πολυ απο την υλη του ηταν σελιδες με διαγωνισμους και παιχνιδια δεν θυμαμαι ποια εταιρια το εβγαζε αν και ειχα καποια τευχη ουτε ποσα βγηκαν συνολικα
 
Το Πασπαρτού πρέπει να λες. Δουλευε εκει καποιος γνωστος μου. Βγηκαν τουλαχιστον 2 τεύχη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα